Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Finančné trhy, mesačník 12/2010

"Pokiaľ by sme mali debatovať o Európe, tu mám veľké obavy. Manažment Európy je slabší.
Niekedy mám pocit, že ľavá ruka nevie, čo robí pravá.
"
 
Pri poslednom mesačníku mali americké indexy tieto hodnoty:

SPX 1226
Nasdaq 2579
Dow 11444

Posledný týždeň končia indexy na týchto hodnotách:

SPX 1240 ( +1,1% )
Nasdaq 2638 ( +2,2% )
Dow 11,410 ( -0,2% )

Pozrime sa , čo som tipoval a ako to vyšlo

1. Ceny akcií do konca roka čaká pullback. Ostávam v tipe: akciové trhy DOWN.

SPX klesol z 1226 na 1175, čo bol pullback -4,3%. Trvalo to do konca mesiaca.
Z nástupom decembra sa vrátil uptrend. Tip hodnotím dobre. Nedá sa tipovať presne na mesiac dopredu.

2. Euro nemá šancu oslabiť, kým Amerika bude robiť všetko preto, aby dolár oslabil. Problémy musia prísť z eurozóny, čo očakávam až v roku 2011. Môj tip pre euro je do konca roka NEUTRÁL až UP. Takže dolár NEUTRÁL až DOWN.

Euro oslabilo o 6% ( z 1,402 na 1,322 ). Problémy eurozóny dali o sebe vedieť. Naplnil sa tak môj tip s predošlého mesiaca (,,euro voči doláru DOWN. Nad 1,40 robím set-up na short,,). Lenže oneskorene, takže tip hodnotím ako zle načasovaný.

3. Zlato a ropa sú dobrá investícia, kým dolár bude oslabovať. Ropa a zlato som NEUTRÁL. Ropu však pokladám za lepšiu investíciu. U zlata vidím vyššie riziko prudkej korekcie. Hrozba výberu ziskov inštitúcií o ktorej som písal minule (prasknutie bubliny na zlate) je
podľa mňa reálna. Do ropy by som investoval, aj keď čakám korekciu, ale do zlata vôbec.


Zlato z 1394 na 1387 (-0,5%), ropa z 87,40 na 87,72 ( +0,3%). Obidve najprv zkorigovali, potom zaútočili na nové maximá (zlato 1443 a ropa 90). Celkove neutrál, takže OK.

4. Plyn UP. U plynu ide z mojej strany o tip na otváranie pozícii na long v predstihu. Budem to hodnotiť podľa UNG. Nič iné ma nenapadá. Takže cena UNG je dnes 5,68.

UNG 6,08 ( +7%). Tip vyšiel. Tip som zobchodoval aj ja, vybral som si však UNL.

Prv než si tipnem stav do konca roka, malý komentár k trhom.

Výsledková sezóna ja na konci. Za posledný mesiac sa skóre zlepšilo. Vyzerá to tak, že tri štvrtiny firiem prekonajú očakávania analytikov, čo je lepší výsledok ako priemer za posledných 15 rokov. V globále oproti minulému roku tržby stúpli približne o 7% a zisk o 30%. Najviac si polepšili banky, ktorých zisk stúpol o 90%. Priemer bez finančného sektora je +24%. Za celý rok 2010 sa teraz počíta s medziročným rastom ziskov o 37%, kým SP 500 stúpol doteraz o 10%.
Firmy sú teda v dobrej kondícii. Ziskovosť je uspokojivá i keď tržby rastú menej. Docielilo sa to maximálnym znížením nákladov a to i napriek tomu, že ceny vstupov (komodity, energie) rastú. Keby sa takto chovali štáty (politici), kríza by bola zvládnutá.
Stav korporácii v USA je teda výborný, makrodáta uspokojivé a na trhu zavládol v závere roka optimizmus. Optimizmus z nádeje, že všetko zlé je za nami.

Pokiaľ ide o USA – súhlasím.
Pokiaľ by sme mali debatovať o Európe, tu mám veľké obavy. Manažment Európy je slabší.
Niekedy mám pocit, že ľavá ruka nevie, čo robí pravá. Všetko sa sústredí na záchranu, ale chýba systémové riešenie. Vo vzduchu visí kríza, ktorá by mohla prekonať tú, čo prišla z USA. Supy sa už zlietajú. S finančnou pomocou by sa v budúcnosti mohli prerozdeliť sféry vplyvu. V každom prípade je jasné, že Európa už nikdy nebude to, čo bývala. I keď v rovine zatiaľ teoretickej – tipujem, že raz skončí ako federácia. Že by Spojené Štáty Európske?
Možno niečo väčšie, keby sa pričlenilo Turecko, Ukrajina, Izrael...

Zdá sa vám to nereálne?

Ukrajina je päťdesiatmiliónový trh a strategický most medzi Ruskom a EÚ. Turecko je už teraz tlačené do EÚ. A čo sa týka Izraela mnoho naznačuje táto správa z 2/2010:

Taliansky premiér Silvio Berlusconi sa počas svojej trojdňovej návštevy v Izraeli vyjadril, že by krajinu niekedy rád videl ako člena Európskej únie. „Kým som jedným z tvorcov politiky, mojim najväčším snom je, že budeme Izrael považovať za jeden zo štátov Európskej únie,“ cituje denník Jerusalem Post jeho slová.

Berlusconi pritom už podobné želanie vyjadril pred viac ako šiestimi rokmi, keď Taliansko podporilo žiadosť Chorvátska o vstup do EÚ. Berlusconi pri tej príležitosti vyhlásil nádej, že Izrael, Turecko Ukrajina a Moldavsko budú čoskoro nasledovať, pripomína agentúra Reuters.


OK. Končím filozofovanie a idem si zatipovať, čo bude do konca roku.

1. Akciové trhy NEUTRÁL.
Mám chuť tipovať UP, ale predpokladám, že nejaký výber ziskov v závere nastane.

2. Dolár voči euru DOWN.
Myslím, že do konca roka sa už nič v EU neudeje. Za zvuku tlačiarní z Ameriky by sa to mohlo ustáliť na 1,35. Toľko som tipoval v úvode 2010.

3. Zlato NEUTRÁL až UP.
Do konca roka tipujem 1400, ropu 90. .

4. Plyn NEUTRÁL až DOWN.
Minule som písal, že vidím plyn ako výbornú dlhodobú investíciu.
Aj som nastúpil do longu, len to UNG som si rozmyslel kvôli kotangu. Nastúpil som do UNL, myslel som nadlho, ale nakoniec som vybral zisk 8%. Zmenil som názor, čo sa týka vhodnosti načasovania investície. Myslím, že treba ešte počkať. Ponuka plynu silne prevažuje nad dopytom a začínam byť presvedčený, že to nezlomí ani tuhá zima. Takže odporúčam vyčkávať, alebo to skúsiť na pokles – proti prúdu. ETFky so stratami s kotanga ako UNG a UNL nie sú vhodné na dlhé držanie. Pri UNG ktosi uverejnil, že s tými nákladmi (cez 3% mesačne) v podstate smeruje ku nule. A rast spotreby plynu v USA bude zrejme dlhodobý proces.

Trading.

Konečne som sa zosúladil s trhmi, čo znamená uptrend, dobrú náladu a optimizmus.
Zaujímavé je, že obchodujem úplne ináč ako predtým. A v poslednej dobe nerobím nič iné len daytrading. Zo slušnosti som síce otvoril investičný trejd na plyn, ale už je po ňom.

Do konca roku toho už veľa nenatrejdím, takže prichádza čas bilancovať. Bude to menej úspešný rok na aké som bol zvyknutý, ale nemôžem povedať, že nie som spokojný.
Moja spokojnosť pramení z toho, že som sa mnoho naučil a vyzrel. Že som sa nenechal rozhádzať, keď sa nedarilo. Že som prijímal opatrenia, menil stratégie a trejdil opatrne. A nakoniec, aj popritom, že trejdím iné stratégie a oveľa menej - stejne sa mi darí.

Zmena je život. Život je zmena.

Prajem veselé Vianoce a šťastný Nový rok!
 
Diskusia k článku

 

Toto je stará verzia webu bežiaca na Joomle. Nové články a nové nástroje pre investorov nájdete na hlavnej stránke: ako-investovat.sk

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 


Finkulačka


Finančná kalkulačka
 Eur/měs
%p.a./rok
let
 Eur

podrobnePrihlásenie


Súvisiace články