Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Čo chýba slovenským startupom?

Čo chýba slovenským startupom, prečo sa rozhodol investovať do startupov spolu s 42angels.com, kde robia žiadatelia o investíciu chyby a ako sa dá predať startup z domu v pyžame do Ameriky, hovorí v rozhovore Juraj Ďuriš:

Pamätáš si, čo prvé si naprogramoval?

10 print "to asi nebude nikoho zaujímať"
20 goto 10

Na čo to bolo dobré?

Na nič, niečo také bol môj prvý program na ZX Spectrum, keď som mal 8 rokov.

K programovaniu niečoho, čomu dnes hovoríme SW alebo aplikácia, si sa dostal kedy?

Kadejaké hry, demá a čo ja viem čo všetko som ešte robil. Ale ak sa pýtaš že za peniaze, tak asi keď som nastúpil do zamestnania. Takže keď som mal 18.

Myslím, keď to nebolo ešte za peniaze, ale už to bolo nejaké užitočné demo. Aké najlepšie demo alebo hru si v tom období urobil?

Na Slovensku sme vyhrali Demobit 95. Vonku potom najväčší úspech (podľa výsledkov na súťaži) asi toto intro (64kb intro, 2. miesto), najlepšie čo sme kedy spravili, asi táto vec a posledná je táto.

V tej dobe bola demoscéna dosť populárna, dá sa povedať že aj na Slovensku. Nerobili sa startupy, ale demá. Kľudne aj rok si sa s tým babral, programoval v čistom assembleri a potom prídeš na súťaž, tam sa to raz pustí a ideš robiť ďalšie. Žiadne miliardy ani forbes 400 nikoho netrápil. Robilo sa to, lebo nás to bavilo.

So startupmi to síce veľa spoločného nemá, ale minimálne jednu vec to ukázalo jasne - koľko tu máme špičkových programátorov, grafikov atď. (až tak veľa zas nie).

Aký SW bol prvý, ktorý aj zarábal?

Shadow Designer (firma evasion3d).

Kedy a prečo ste to naprogramovali?

Spoločník robil nejakú 3d grafiku a nešli mu tam dobre spraviť tiene. Tak ma zavolal, či mu s tým nepomôžem. To ma akurát vyhodili asi zo 4. roboty. Mal som 20 rokov.

Tak si mu urobil grafický SW na tie jeho tiene a začali ste to aj rovno predávať?

On to tiež programoval. V podstate za 2 dni sme mali niečo, čo už vyzeralo celkom dobre a netrebalo byť podnikateľský génius, aby ta napadlo, že to môžeš predávať, že ten SW asi budú používať aj ostatní. Asi mesiac sa to ladilo, potom sa to 100x zrýchlilo, spravila stránka, našiel reseller a bolo.

Koľko sa toho predalo, uživilo to dvoch ľudí?

Keď som nastupoval do prvej roboty ako programátor, dostal som plat 8-tisíc korún. Toto prvý deň zarobilo okolo 80-tisíc.

Hneď prvý deň sa predalo toľko licencií?


Hej. Nepamätám si tie čísla úplne presne, ale bol to dosť zásadný rozdiel voči zamestnaniu.

Najúspešnejší projekt, čo ste robili, bol FINVIZ.com. K nemu si sa však dostal cez trading. Prečo si začal tradovať na burze?

V dobe pred akciami ma zajímala jediná vec - šport. Lenže sa mi trocha zadarilo zdravotne a bolo po športe. Pár mesiacov som kukal do plafóna a rozmýšľal, čo budem robiť. Nejakým omylom som si kúpil Kiyosakiho knižku a ešte nejakú knižku o akciách. Plus sa mi samozrejme nepáčilo 0 % v banke. Tak som sa dostal k akciám.

Popri programovaní si obchodoval s akciami na burze? Darilo sa ti?

Jasné, prečítal som si jednu knižku a začal zarábať milióny na burze. :-) Zo začiatku som mal samozrejme viac šťastia ako rozumu.

Pri tom si teda zistil, že aktuálne webové aplikácie, čo spracovávajú dáta o akciách, ti nestačia a naprogramoval si si FINVIZ.com? Alebo si od začiatku vedel, že je na tom trhu priestor, urobil si analýzu, biznis plán a pustil si sa do toho ako do startupu?


Vedel som, že mne niečo také chýba. Ale nevedel som koľkým ďalším. No tak som to naprogramoval. Mal som samozrejme prehľad o konkurencii, cenách, koľko môže byť daytraderov, atď. Ale písať biznis plán je nezmysel.

Aké si mal očakávania na začiatku a ako to nakoniec dopadlo?

Prvý deň, keď sme to spustili, som samozrejme netušil vôbec nič. Prvý náznak toho, že by z toho niečo mohlo byť, bolo, keď sa nám ozval prvý investor. Možno po mesiaci. A ako aj návštevnosť začala rásť, už to vyzeralo celkom dobre.
Momentálne máme 600-tisic unikátov mesačne. A keďže finance je oblasť, kde sú asi najdrahšie bannery, dá sa celkom slušne zarobiť aj reklamou. Plus máme platené služby.

Takže to dopadlo lepšie ako tvoje najtajnejšie predstavy? :-)

Áno :-)))

Koľko platiacich zákazníkov a návštevníkov na finvize je zo Slovenska?

Neviem presne, ale percentuálne sa to bude blížiť k nule. :-)

Záujemcovia o kúpu finvizu sa teda ozývali hneď od začiatku. Jednali ste s investormi o predaji podielu alebo celého projektu?

S investormi sme v podstate o ničom nejednali, investora sme nepotrebovali.

O predaji sme jednali asi s 5 firmami. Najzaujímavejší bol TheStreet.com (NASDAQ: TST), s ktorými sme si prešli celým due diligence procesom, až sme sa dostali k cene. A tam bolo viacej faktorov, prečo sme na tú cenu tlačili. Napríklad to, že nám v tej dobe slušne vyrástli tržby, takže vychádzať z nejakých násobkov za rok 2010 už nedávalo zmysel. Nehovoriac o tom, že valuácie startupov sú momentálne hodne vysoké. A keďže máme slušný cashflow, nič nás netlačí predávať. Takže sme sa nedohodli na cene.

A ďalšia vec, prečo som sa do toho veľmi nehrnul, bola to, že by som si musel toho hodne odmakať ako (ich) zamestnanec, s integráciou by tam bolo veľa roboty.

Na druhej strane by to bola zaujímavá skúsenosť a možno aj dobrý signál pre startupy. Že sa dá predať slovenský startup do Ameriky, "z domu v pyžame" bez toho, aby sa okolo toho robili nejaké veľké komédie.

Zaujímavé - keď som pozeral prednášku Eduarda Kučeru o Avaste, tak tam tých komédií okolo predaja podielu bolo dosť.

Tak Avast je iná liga, omnoho väčšia a komplexnejšia firma.

My v podstate nemáme zamestnancov, máme relatívne jednoduchú stránku, máš nejaký graf návštevnosti, k tomu si vypýtaš jeden excel o tržbách z reklamy a z platených služieb, niečo o technológii. V podstate je to taký sofistikovanejší stánok s hotdogmi. :-)

Sme skôr niečo typu 37signals. Pár ľudí, jednoduchý produkt. Čo by si tam analyzoval?
Nemám moc rád firmy typu kopa zamestnancov, mizerné marže a hráme sa na veľký obrat. Koho zaujíma obrat.

Aké násobky EBIT 2010 vám ponúkli a aké si očakával ty?

Násobky a sumy samozrejme nepoviem, myslím, že nejaké jednania sa ešte budú riešiť.

Rádovo v akých sumách sa to pohybovalo, aby sme si vedeli predstaviť aký "veľký je ten startup"?

Sú to samozrejme milióny eur.

Robíš doma v pyžame?

Ne, programujem v saku. :-)

Ako thestreet.com natrafili na finviz?

Naša stránka je dosť známa medzi tradermi/investormi, takže o nej vie asi aj konkurencia (thestreet.com).

Nechystáš k finvizu urobiť nejaké android alebo ios aplikácie? Včera som si nainštaloval takú jednoduchú vecičku z finance.yahoo.com do mobilu a celkom ma to potešilo. Napríklad pre platiacich zákazníkov.

Zatiaľ nie.

Minulý rok si začal byť viacej vidieť, keď si spoluzakladal podujatie StartupCamp a video blog Kickstart.sk. Aký úmysel majú tieto aktivity?

No to je dlhší príbeh. Nemal som čas venovať sa akciám full time, tak som hľadal ďalšiu možnosť investovania, viac-menej pasívnu. A jedného dňa ma osvietilo a uvedomil som si, že to, čo asi trocha viem, sú startupy a že ma to baví, takže by som sa mohol hrať na angel investora.

Tak som začal hľadať nejaké startupy a až na jednu výnimku som zistil, že takých startupov, ako by som si predstavoval, je tu veľmi málo. Bohužiaľ som zistil, že ma to baví a že by som to chcel robiť dlhodobo. Teda som si povedal, že by som mal spraviť niečo pre to, aby sa to tu trocha zlepšilo.

Tak nejako vznikol StartupCamp a neskôr Kickstart.sk.

Ale ešte, aby som to upresnil - angel investing je pre mňa (zatiaľ) drahý koníček. Robím to, lebo ma to baví a dúfam, že na tom veľa neprerobím. Ale z finančného hľadiska by malo zatiaľ väčší zmysel ten čas (a peniaze) venovať vlastným projektom. Čo ti myslím potvrdí drvivá väčšina angel investorov v Československu.

Koľko ponúk ti podnikatelia s nápadom za ten rok poslali?

Veľa. Keď zrátam všetky veci, ku ktorým som sa dostal, kde bola aspoň teoretická možnosť investície, bavíme sa možno o čísle 200.
Čo môže vyzerať, že som strašne vyberavý, ale kto ma prehľad o číslach v USA, je to bežný pomer.

Z toho najväčšia kategória sú totálne nezmysly, potom projekty typu "dajte mi veľa peňazí a ja niečo už spravím", potom je problém slovenský trh. Nechápem, prečo je pre niekoho problém spraviť ten produkt/službu rovno v angličtine. Robil som x startupov a v živote ma nenapadlo robiť niečo primárne pre slovensky trh. Potom existuje ešte kategória, že možno by to aj bolo zaujímavé, akurát ponuka je typu "daj 200-tisíc euro a dostaneš 5 % podiel", čo nedáva moc zmysel, hlavne v seed stage.

V seed stage investor potrebuje vidieť potenciál aspoň 10-násobku, pretože drvivá väčšina projektov skončí zle. Skrachuje. To znamená, že na každé investované euro musím vidieť, ako naspäť dostanem 10, pri nejakom reálnom scenári. Ktorý sa samozrejme vo väčšine prípadov ani len nepriblíži k tým pekným číslam z excelovskych tabuliek biznis plánu.

Do čoho si nakoniec investoval?

Investoval som do Relbit.com.
Tomáš Srnka je prototyp toho, ako má vyzerať zakladateľ startupu.

Čo je na tom Srnkovi také prototypné?

V prvom rade Tomáš rozmýšľa ako podnikateľ.

Absolútne kľúčová vlastnosť je passion, až by som povedal posadnutosť tým, čo robí. To, čo sa bežne označuje ako workoholizmus, teda ho to baví, robí od rána do večera a nepripadá mu to vôbec divné. A toto je podľa mňa vlastnosť, s ktorou sa človek musí narodiť. Takže kto to nemá, má smolu, pretože konkurencia to väčšinou má. A ťažko sa dá konkurovať lážo-plážo prístupom, keď sa niekto iný snaží robiť to isté 16 hodín denne.

Napríklad, keď sa bavím s nejakým startupom o tom, aby niečo spravili a oni sa tvária, že to je veľa roboty, tak im poviem, že veď deň má 24 hodín. Nemyslím to samozrejme úplne vážne, ale čiastočne áno. No a keď je na to odpoveď niečo typu "ale to by som mal kruhy pod očami" alebo "a mne sa zas nechce robiť tak veľa", tak ten človek proste nie je podnikateľ. Lebo podnikateľ má kruhy pod očami a robí tak veľa. Kto chce zdravú lážo-plážo prácu, nech sa zamestná v štátnej správe. Kto chce podnikať, nech si donesie do roboty spacák.

Ďalšia typická vec, kde okamžite vidím rozdiel podnikateľ vs. nepodnikateľ: niekto mi pošle krásny biznis plán, končí to tak, že potrebuje 10 miliónov a samozrejme nemá ani jediný riadok kódu, ani poriadne nevie, na čo tie peniaze použije, ani nemá jasnú predstavu, čo chce robiť. Prístup "možno mi ten idiot dá nejaké peniaze a ja sa potom zamyslím čo s nimi". A to je úplne zle.

Keď za mnou došiel Tomáš, mal veľkú časť produktu hotovú a dokončil by to aj bez peňazí. Nepýtal si 10 miliónov, pýtal si toľko, koľko potreboval a presne vedel, na čo tie peniaze chce použiť. A nebola tam reklama v televízii a podobne nezmysly.

Čo podľa mňa startupom chýba najviac - na Orave to volajú domain expertise, proste ten človek by mal rozumieť tomu, čo chce robiť. Tomáš má x rokov skúsenosti so servermi/hostingom, identifikoval nejaký problém (ako môžem identifikovať problém, keď o tej oblasti nič neviem?), vymyslel riešenie, za Relbitom stoji relatívne sofistikovaná technológia. Treba spomenúť aj Tomášovho spoločníka Pavla, ktorý ma napr. certifikát RHCE a odo mňa certifikát "majster galaxie". To sú proste dvaja 20-roční chlapci, z ktorých som ja skoro odpadol. A to tu teda moc často z nikoho neodpadávam.

Ešte rozvediem tú domain expertise - výborný príklad je finviz. Finviz vyzerá ako klasický overnight success (za 3 roky z nuly do "dôchodku"), akurát málokto si uvedomuje, že pár rokov predtým som obchodoval akcie od rána do večera a na základe toho som dokázal identifikovať problém a vymyslieť riešenie. Tajomstvo finvizu nie je v nejakých škaredých tabuľkách s číslami, ale v tom, že všetky tie informácie sú usporiadané a zobrazené tak, aby to malo pre tradera pridanú hodnotu. A keby som nerozumel, čo ten trader potrebuje, tak v živote žiaden Finviz nespravím.

Samozrejme sa dajú robiť aj startupy typu prdiaca aplikácia, flirtovacia aplikácia, taká kravina, onaká kravina, akurát že to je do veľmi veľkej miery lotéria, pretože podobné hovadiny robí každý druhý študent. Existuje dobra otázka "prečo by si zrovna ty mal uspieť v tom, čo robíš, čo je tvoja konkurenčná výhoda (na Orave to volajú EDGE)?" A to je otázka, ktorú ľudia nemajú moc radi, pretože väčšinou je odpoveď dlhé mlčanie.

Na čo je ten relbit?

Relbit slúži na prevádzku web-aplikácií napísaných v PHP s použitím MySQL databázy. Na rozdiel od klasického webhostingu je na aplikáciu vyhradených niekoľko malých webserverov, ktorých počet sa automaticky mení na základe počtu požiadaviek. Tým je možné zabezpečiť dostupnosť aplikácie aj pri veľkej návštevnosti a zároveň šetriť náklady, keď výkon nie je potrebný.

Okrem toho v porovnaní s klasickým serverom nie je potrebne starať sa o službu v zmysle upgradeov, security a konfigurácie. Všetko je zabezpečené automaticky.

Relbit v podstate rieši vypadávanie vlasov developerov, ktorí sa nedobrovoľne stali administrátormi, keďže sa musia starať o prevádzku svojho webu. S Relbitom sa už o nič starať nemusia.

Nemusia sa starať o administráciu serverov? To sa nemuseli ani pri klasickom hostingu.

Museli, ak sa im napríklad jednorázovo zvýšil traffic (linkovanie v nejakom článku atď.), stránka bola pravdepodobne nedostupná. U nás by sa automaticky naalokovali ďalšie zdroje.

Kupujte tú službu niekto?

Záujemcovia o službu sú zatiaľ prevažne vývojárske firmy, ktoré prevádzkujú svoje vlastné aplikácie alebo aplikácie, ktoré vytvorili pre svojich klientov. Testujú sa prví zákazníci, dolaďujú sa nejaké veci, ostrý launch a následná propagácia sa ešte len chystá.

S pomerne silnou zostavou investorov ste spustili iniciatívu 42angels.com. Mali tie známe mená dobrý výsledok v podobe veľkého množstva zaslaných biznis plánov?


Stránku sme spustili len pred pár dňami, žiadnu veľkú propagáciu zatiaľ nemáme, takže to je ešte predčasné hodnotiť.

Prečo ste sa vlastne v 42angels spojili viacerí investori?

Tých dôvodov bolo viacej. Ešte pred pár mesiacmi som často počúval, že tu nie sú investori (hovorím o Slovensku, v Čechách je to trocha iné). Ono ich tu je samozrejme dosť, akurát nie sú vidieť. Tak som chcel vygumovať vetu "nie sú tu investori" a ukázať startupom, že môžu dostať nielen peniaze, ale hlavne kopec know-how a mentoringu. A bol to logicky ďalší krok po statupcampe a kickstarte ako vylepšiť podmienky pre startupy na Slovensku. Na čo si teraz môže slovenský startup sťažovať? Na nič. Jediný problém je nedostatok špecialistov, čo ale vychádza zo štatistiky, lebo je nás 5 miliónov. Teda sa tu ťažko niekedy bude dať postaviť tím 20 ľudí, kde budú všetci absolútna svetová špička. Tak ako to na Slovensku nie je možné v športe, vo vede a podobne.

Ďalší dôvod bol napríklad to, že je tu kopec investorov a my sme sa chceli jasne odlíšiť. Nie sme právnici ani bankári, manažéri ani nejakí špekulanti, každý z nás je dušou startupista a každý z nás má v tejto oblasti niečo za sebou.
Keby som zakladal startup a potreboval investorov, nemusím dlho rozmýšľať, koho si vybrať. Možno niekomu stačia len peniaze a stačí mu investor typu drevený panák s igelitkou plnou peňazí. Ale napríklad v nedávnej štúdii startup genome porovnávali okrem iného startupy, čo majú mentorov a tie, čo nemajú, a tie s mentormi boli ďaleko úspešnejšie. A mentoring je to, čo my hlavne ponúkame.

Ako to prebieha, keď k vám príde nejaký nápad?

Jednoducho. Máme privátne fórum, tam sa to hodí a ľudia, čo do toho chcú ísť, to ďalej riešia.

Prišli vám už nejaké zaujímavejšie nápady, o ktorých ste viacej diskutovali alebo aj zvažovali investíciu?

Áno.

Takže to s tými startupmi nebude až také zlé.

Na Slovensku to zlé je, v Čechách je to trocha lepšie, ale tam je zase aj podstatne viacej investorov.

Asi treba povedať, čo to znamená dobré alebo zlé. Pre mňa dobré by znamenalo to, že si viem poskladať portfólio 10 startupov, ktoré vyhovujú nejakým mojim kritériám (relbit). To by som považoval za dobré.

Druhá vec je, že pokiaľ sa tým startupom mám venovať, tak to samozrejme stojí čas. Takže to portfólio aj tak musím budovať postupne, povedzme 1-2 startupy ročne. A to už je celkom reálne, takže to nie je úplne katastrofálne.

Ste rebeli, ako to povedal John Vanhara? Vidia v tom startupery výhodu?

Tak u nás sú aj slušní ľudia. :-) Neviem, či rebel je správne slovo, ale rozhodne napríklad ja mám dosť ďaleko od nagélovaného pána v saku, čo si číta biznis plán. Na ten bullshit okolo si moc nepotrpíme, na nič sa nehráme, nikoho nenútime písať nezmyselné biznis plány.

Fajn, ale niečo by vám mali poslať. Nech sa to teda nevolá biznis plán, ale krátky biznis plán. Aký by mal mať rozsah?

Taký, aby podnikateľ netrpel pri písaní a investor pri čítaní :-) . Pár slideov, kto to robí (zakladatelia, tím), čo je problém, čo je riešenie, konkurencia, ako na tom spolu zarobíme...

Do akých vysokých investícií môžete ísť?

Nie sme fond, takže je to individuálne. Ak mám hovoriť za seba, tak nemám nijak definovaný budget. Ak najbližšie 2 roky nič zaujímavé nenájdem, bude to 0, ak nájdem zajtra 10 startupov, nebude to 0.

Ale skorej sa obavám, že sa budeme tlačiť v pár malých startupoch, ako že by sme nevedeli dať dokopy dosť peňazí. Nehovoriac o tom, že cez ďalších investorov sa dá poskladať prakticky neobmedzený rozpočet. To je práve ten najmenší problém, čo startupy majú.

Takisto ďalšia vec je, že by som chcel investovať do vecí, kde viem dať nejakú pridanú hodnotu. 20- ročnému študentovi môžem výrazne pomôcť. 40-ročnému pánkovi, čo zakladá 4. firmu, ktorá sa mu už celkom slušne rozbieha, takému asi veľmi nepomôžem, má už svojich skúsenosti viac než dosť a zrejme vie veľmi dobre, čo robí.

V podstate, keď som sa začal hrať na angel investora, prvé, čo ma napadlo, bolo, aké by to bolo super, keby som v dobe, keď som mal 20 rokov a zakladal prvý startup, mal seba ako 32-ročného investora/mentora. Tých 12 rokov skúseností a know-how. Nedávno Paul Graham (investor z ycombinator) hovoril, že hľadajú ľudí ako sú oni. Tak aj ja hľadám ľudí, ako som ja, len o 10 rokov mladších. :-)

Do akých odvetví by ste najradšej investovali?

Ak mám hovoriť za seba, tak software/internet a pokiaľ možno nejaké zmysluplnejšie veci ako sociálne siete o prdení a flirtovaní. Ale dokonca ani to neni problém, pokiaľ za tým stojí človek, čo tomu rozumie.

Nechcem hovoriť za ostatných, ale myslím, že majú šancu aj offline veci, najľahšie je nás kontaktovať. Nie je čo stratiť. Nápad mu neukradneme :-)

Ako sa pozeráš na klasickú obavu podnikateľov z kradnutia ich nápadov?

Nehľadáme nápady, ale ľudí, ktorí svoje nápady zrealizujú. Okrem toho každý z nás má svojich nápadov viac než dosť a nestíha ich realizovať.
No a v neposlednom rade, pokiaľ chceme investovať dlhodobo a začalo by sa o nás hovoriť, že kradneme nápady, môžme to rovno zabaliť. Celé investovanie je postavené na dôvere. A tá sa ťažko získava, ale veľmi ľahko sa dá stratiť.

Čo by si mal podnikateľ ujasniť pred tým, než vás osloví? Aké otázky ho budú čakať a čo v jeho pláne nesmie chýbať?

Mal by mať jasnú predstavu, čo chce robiť, aký je to veľký trh, konkurencia, biznis model, mať už niečo hotové. Seed investície sú ale hlavne investície do ľudí, až v druhom rade je nápad. A na to väčšinou stačí 10-minútový rozhovor, aby bolo vidieť, ako ten človek rozmýšľa.

Prečo chcete dať 1000 EUR niekomu, kto vám dá tip na dobrý startup?

Pretože si myslíme, že namiesto oslovovania 15 miliónov Čechoslovákov je efektívnejšie získať pár spolupracovníkov, ktorí sa okolo startupov pohybujú (ľudia zo škôl a podobne) a dávali by nám tipy.
Ešte upresním, že odmena platí v prípade, že sme o startupe nevedeli a rozhodneme sa investovať.

Aké najväčšie nedostatky bývajú v tých nápadoch, čo dostávate?

V nápadoch možno slabá konkurenčná výhoda alebo príliš malý trh. Väčší problém ale je, že žiadatelia často nemajú dostatočné schopnosti ani ten produkt dokončiť, nieto ešte získať nejakých zákazníkov. Nie je to až tak jednoduché, ako sa možno zdá. Teda veľmi veľký problém je naivita, resp. nedostatok skúseností. A preto možno investorov často vnímajú ako pesimistov.

Môžeš napísať aj niečo konkrétne? Ako zistíš, že nie sú schopní produkt dokončiť?

Pokiaľ medzi zakladateľmi nie je technický človek typu programátor a myslia si, že ich kamarát, čo vie PHP, to celé naprogramuje, tak to je temer istá katastrofa. A pokiaľ majú technického zakladateľa, stačí sa spýtať, či už robil projekt podobného rozsahu a cez par otázok zistíš, či tuší, do čoho sa púšťa alebo nie.

Biznis mudrlanti bez technologických znalosti nemajú u vás šancu?

To netvrdím, ale tím bez technického spoluzakladateľa to má ťažšie. Nie náhodou väčšinu startupov zakladajú programátori.

Čo ťa v dnešnej dobe najviac charakterizuje? Si podnikateľ, investor, starup evangelist, metalista, trojbojár alebo modelár?

Momentálne ma najviac bavia startupy, ale zdá sa, že sa nám podarilo dať dokopy zaujímavý tím quantov, takže dúfam, že čoskoro bude moje primárne zameranie opäť burza.

Za 42angels odpovedal Juraj Ďuriš. Za ako-investovat.sk sa pýtal sa Filip Glasa. Rozhovor s ďalším investorom zo 42angels, Johnom Vanharom, si prečítajte tu: rozhovor s Johnom Vanharom.

Kontakt na 42angels.

Diskusia k článku

 

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?