Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

J&T, Penta a Agrofert - kto je väčší žralok?

Finančné skupiny Penta a J&T sú v očiach verejnosti synonymom dravosti a finančného úspechu v podnikaní. Nie každý súhlasí z ich metódami podnikania, ale takmer každý si myslí, že sú nadpriemerne ziskoví. Kto sa však lepšie pozrie na podnikanie týchto žralokov tak mu neunikne, že tieto skupiny pracujú s vysokým dlhom. Aké návratnosti kapitálu si predstavujete ak sa povie finančný žralok? Desiatky percent? Ako vyzerajú výsledky žralokov zastúpené Pentou a J&T ukážeme v článku. A ukážeme ako si stoja v porovnaní s Agreofertom Andreja Babiša, ktorý s oveľa menšou pozornosťou médií vytvoril v česko slovenskom priestore ešte väčší holding.

J&T Finance Group

Návratnosť kapitálu J&T Finance Group kolíše od 5,6% do 62,2% od roku 2003 po rok 2010. Priemerná návratnosť kapitálu (ROE) bola za tieto roky 18,4%. To je veľmi dobrý výsledok, aj keď možno sklame ľudí, ktorí čakajú desiatky percent.

Finančné skupiny a private equity pracujú s vysokým dlhom. Konkrétne J&T so zadlžením 472% voči vlastnému kapitálu. Na vlastné zdroje teda použijú viac ako 4 násobok cudzích zdrojov. Pomocou ukazovateľa návratnosti aktív (ROA) zistíme akoby skupina hospodárila bez dlhu. Teda koľko zisku prinášajú jej aktíva (záväzky + vlastný kapitál). Návratnosť aktív sa pohybuje od 1,4% do 13,7%. Väčšina rokov je jednociferných a priemer za celé obdobie je 3,2%. Návratnosť aktív je teda veľmi nízka. Ak by skupina nepracovala s finančnou pákou (leverage, dlh) ale s hotovosťou, tak by dosiahla výsledky podobné úrokom na termínovaných vkladoch.

Tabuľka zobrazuje výsledky skupiny J&T Finance Group za roky 2003-2010:

Neznamená to však, že je podpriemerná, alebo neúspešná. Podstata private equity (kam sa žraloci sami zaraďujú) je práve v použití vysokej finančnej páky. Pomocou dlhu teda private equity skupiny zvyšujú návratnosti kapitálu inak nudných podnikov. Podobné použitie páky by sme našli aj v kolíske private equity v USA u zakladateľov odvetvia KKR alebo Blackstone.

Penta Holding Limited

Penta pracuje s trochu nižším zadlžením. V priemere predstavuje dlh necelý trojnásobok vlastného kapitálu. Priemerná návratnosť kapitálu je 19,4% čo je podobný výsledok ako u J&T. Avšak túto návratnosť dosahuje pri použití menšej páky a teda aj nižšieho rizika. Návratnosť aktív (dlh+vlastný kapitál) je potom vyššia, a to 6,8%. Necelých 7% návratnosti aktív je číslo, pri ktorom by sa oplatilo prevádzkovať podniky aj konzervatívnym spôsobom bez použitia finančnej páky (dlhu, cudzích zdrojov). Opäť to nie sú ohromujúce čísla, ale v celku rozumné nie len v rámci private equity odvetvia, ale aj v porovnaní s bežnými podnikmi.

Tabuľka zobrazuje výsledky Penta Holding Limited za obdobie 2002-2010:

Agrofert holding

Agrofert Andreja Babiša je menej známy ako žraloci z Penty a J&T. Má však tiež holdingovú štruktúru, podniká v Čechách aj na Slovensku a začiatky tejto skupiny siahajú do 90-tych rokov. Preto som Agrofert zaradil do tohoto porovnania.

Agrofert pracuje s najnižšou návratnosťou kapitálu na úrovni v priemere 14,9% za obdobie 2004-2011. Avšak využíva pri podnikaní najmenej dlhu. Jeho finančná páka je najnižšia, približne dvojnásobok vlastného kapitálu, a návratnosť aktív je vyše 7%. Keď sa pozriem podrobnejšie na tabuľku výsledkov Agrofertu, tak si všimnem hlavne stabilitu výsledkov, klesajúci dlh a rastúci zisk. Agrofert je zároveň najbohatšia, merané výškou vlastného kapitálu, ktorý bol približne 1,4 miliardy eur v roku 2010.

Tabuľka zobrazuje výsledky Agrofert Holding za obdobie 2004-2011:

Na Agroferte som chcel ukázať hlavne to, že menej rozruchu v médiách a na prvý pohľad nudná firma môže mať slušné výsledky a z nižšou pákou, ako donekonečna omieľaní finanční žraloci.

Pri finančných skupinách ako je J&T a Penta s veľmi nestabilnými ziskami v jednotlivých rokoch a možnou daňovou optimalizáciou je dobré pozrieť sa okrem ziskov ešte na medziročný nárast vlastného kapitálu firmy. Tak zohľadníme ako dokáže skupina navyšovať svoj kapitál.

Z porovnania rastu vlastného kapitálu najlepšie vychádza Penta s 26% nárastami za rok. Najhoršie jena tom podľa môjho názoru J&T, ktoré s oveľa vyššou pákou a rizikom dosahuje rast vlastného kapitálu 13%, oproti Agrofertu s podobným výsledkom (12%) ale s tým, že Agrofert používa oveľa menšiu páku.

Výsledky týchto troch holdingov nám tiež ukazujú, nakoľko sú reálne predpoklady zhodnocovania kapitálu o desiatky percent. Hlavne ak už ide o kapitál okolo miliardy eur. Tiež vidíme, že je veľmi ťažké vybudovať miliardovú firmu bez použitia finančnej páky. Je len veľmi málo firiem, ktoré dosiahli takúto veľkosť bez použitia steroidov vo forme dlhu. Aj keď nájdu sa aj také, ako napríklad ESET so ziskom cez 60 miliónov eur ročne. Ale o nich možno nabudúce.

Pri použití dlhu ako finančnej páky v podnikaní je dôležité uvedomiť si, že na niekoľko málo víťazov existuje celý cintorím firiem, ktoré vysokú finančnú páku neukormidlovali a vysoký dlh ich dostal do bankrotu.

Diskusia k článku

 

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?