Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Teória efektívnych trhov neplatí - čo bude ďalej?

"Teorie efektivních trhú byla v letech 1998-2008 dúkladně vyvrácena - tuto část finanční teorie  již nikdo nebude brát zcela vážně. Praktický dúsledek: aktivně řízená portfolia mají po krizi relativně lepší výkonnost než indexové fondy a ETF."

 Teória efektívnych trhov neplatí už ani pre Pavla Kohouta, ktorý je autorom vyššie citovaných dvoch viet (v knihe Finance po krizi). Pravdu povediac mi nikdy nebol celkom jasný jeho postoj k efektivite trhov a k modernej teórii portfólia. Na jednej strane sme často mohli čítať v jeho článkoch v tlači aj v knihe (Investiční strategie třetího tisíciletí) o rôznej miere efektivity, alebo až o neefektívnosti trhov. Na strane druhej príliš často spomínal modernú teóriu portfólia aj teóriu efektívnych trhov v pozitívnom svetle. Pavel Kohout sa zoči voči kríze nadobro rozlúčil s myšlienkou efektivity na finančných trhoch v článku Historie jednoho dogmatu.

Naozaj budú mať aktívne riadené portfóliá po kríze lepšiu výkonnosť než indexové fondy a ETF? Áno a mali ju (poniektoré) aj pred krízou. Problém bol v tom, že väčšina portfólií a ich manažérov výkonnosť indexu nedosahovali. Je celkom normálne aj v iných odvetviach, že nadpriemerných je vždy menej ako priemerných spolu s podpriemernými. Rovnako aj na finančných trhoch bude trhový index (priemer) prekonávať menej investorov a fond manažérov ako tých, ktorý dosiahnu len rovnaké, alebo horšie výsledky ako indexy. 

Otázka na Pavla Kohouta by teda mohla znieť - ako vybrať ten správny aktívny fond, ktorý porazí indexové fondy a ETF? Tí ktorí na teóriu efektívnych trhov nikdy neverili si s touto otázkou lámu hlavy už nejaký ten rok. Neprišli na žiadne všeobecne platné kritériá na výber fondu permanentne porážajúceho trh.To je aj dôvod prečo mnohí investori neveriaci na teóriu efektívnych trhov preferujú ETF a indexové fondy. Výhoda nízkeho poplatku pri pasívnej správe je predsa len istota, oproti neistote pri hľadaní nadvýnosu a nového Warrena Buffetta.

Mimochodom viete čo vám doporučí Warren Buffett ak si od neho pýtate tip na dobrú investíciu? "Kúpte si podiel v neutrálnom podielovom fonde bez vstupných poplatkov (no-load) s veľmi nízkymi prevádzkovými poplatkami." Daniel Gladiš, manažér českého hedge fondu s aktívnym vyhľadávaním podhodnotených akcií, pri voľbe medzi podielovým fondom a na index naviazaným ETF doporučuje práve indexovú investíciu. Nie je to v žiadnom prípade schizofrénia. Ide skôr o to, že ak máte mainstreamovému investorovi doporučiť mainstreamovú investíciu, tak radšej zvolíte lacný indexový fond, ktorý vždy splní svoju úlohu - s malou odchýlkou a nízkymi poplatkami kopírovať trh. Naproti tomu aktívne spravovaný podielový fond s väčšou pravdepodobnosťou trh neprekoná a ešte v ňom platíte aj vyššie poplatky.

Diskusia k článku

 

Toto je stará verzia webu bežiaca na Joomle. Nové články a nové nástroje pre investorov nájdete na hlavnej stránke: ako-investovat.sk

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 


Finkulačka


Finančná kalkulačka
 Eur/měs
%p.a./rok
let
 Eur

podrobne
Súvisiace články