Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Menové riziko po prijatí eura

Prijatím eura sa investorom zjednoduší zabezpečovanie menového rizika a pri investícií do aktív v rámci európskej menovej únie im riziko kurzových strát úplne odpadne. Aké sú teda možnosti vysporiadať sa s menovým rizikom, teda zahedžovať sa pre euro-investorov?


Hedging - zabezpečenie menového rizika má za úlohu neutralizovať vplyv vývoja meny na investíciu. Ak investujem do dlhopisov, alebo akcií v cudzích menách s tým, že očakávam rast ich ceny, je pre mňa najlepšie neutralizovať vplyv tejto cudzej meny na investíciu. Prídem tak o potenciálny zisk z posilňovania zahraničnej meny, ale zároveň sa aj vyhnem prípadnej kurzovej strate pri jej poklese. Investori do európskych akcií v minulosti síce mohli zaznamenať rast ich cien, ale presne opačným smerom pôsobila rastúca koruna. Tá ich zisk v eurách znížila, prípadne vytvorila aj stratu. Menové riziko spojené s investíciami do cenných papierov v rámci eurozóny odpadá. Ak sa však chce investor kvôli diverzifikácii portfólia a širším možnostiam pustí do investícií mimo štáty používajúce euro mal by porozmýšľať o jednej z možností zabezpečenia sa voči kurzovým stratám:

 

Podielové fondy: európsky trh kolektívneho investovania je niekoľko násobne väčší ako ten slovenský. Preto sa v ňom nájde viac fondov, ktoré svoje zahraničné investície hedžujú / zabezpečujú voči menovému riziku. Aj niektoré fondy zahraničných správcov dostupné na Slovensku používajú hedžing. Informáciu o tom nájdete v prospekte fondu. Určite sa nespoliehajte len na to, že fond používa ako denominačnú menu Euro. Cena podielu môže byť iba prepočítaná zo zahraničnej meny na euro bez zabezpečenia.

 

Quanto certifikáty: investičné certifikáty s dodatkom quanto majú v sebe zahrnutú ochranu voči kurzovým stratám. Napríklad quanto certifikáty naviazané napríklad na americké indexy, alebo komodity sú nie len kótované v eurách, ale ich vývoj neovplyvňuje pokles amerického (prípadne aj rast) dolára. Nemecká burza mi našla 182 pákových certifikátov a 10 bez páky s označením quanto. Diskusia o quanto certifikátoch je tu.

 

Menové forwardy: táto možnosť hedgingu bola dostupná aj pre slovenskú korunu. Minimálna výška transakcie rádovo v státisícoch ju zaraďuje medzi nedostupnejšie. Jej výhoda spočíva v jednoduchosti, keď celú transakciu zabezpečí banka a zväčša vás pracovník banky podrobne telefonicky informuje o priebehu a ďalšom rolovaní forwardu. Menový forward je vlastne dohoda o nákupe meny v budúcnosti za vopred dohodnutý kurz. pred ukončením forwardu sa investor rozhoduje o ďalšom rolovaní. Diskusia o menových forwardoch je tu.

 

Hedging u brokera: ak máte otvorený svoj účet u niektorého brokera, tak sa vám otvára niekoľko možností.

Menový úver bol pre mňa jeden z dôvodov, prečo som si účet otovril u FIO o.c.p. Požičal som si za zástavu v rovnakej výške ako úver doláre, a neskôr som ich vrátil pri nižšej cene doláru voči korune. Korunový zisk ( mínus poplatky ) vykryl časť straty z poklesu dolárových investícii. Nevýhoda je, že úver je drahší ako iné možnosti a kryje len istinu. Pre krytie zisku a dividend je potrebné úver navýšiť na čo zase treba doložiť kolaterál približne v 100% výške úveru.

Keďže som už euro-investor, dnes radšej zvolím možnosť zaujať pozíciu dolár short voči euru u niektorého zo zahraničných brokerov. Na vytvorenie pozície použijem páku a nepotrebujem veľa hotovosti. V prípade, že sa moje dolárove portfólio zmení ( vďaka rastu/poklesu cien akcií či pripísaniu dividend ), svoj short na dolár prispôsobím. Pri poklese dolára zarobím na špekulácii na pokles dolára, ale vyrovnám tým kurzovú stratu na dolárových akciách. Pri raste dolára voči euru zarobím na zhodnotení mojich dolárových akcií, ale utŕžim stratu na shortovaní doláru. Menovo je teda investícia neutrálna. Diskusia o tomto spôsobe hedgingu je tu.

U brokerov je možné samozrejme kúpiť aj warranty a opcie na príslušný menový pár, ale priama pozícia dolár short voči euru sa mi zdá jednoduchšia.

 

Na záver pripomínam, že nie vždy je hedging nutný a potrebný. Niekdy spolu s rastom cien cenných papierov zároveň špekulujem aj na rast meny, ktorú používa krajina v ktorej investujem. Vtedy samozrejme menové riziko nezaisťujem. Hedging použijem vtedy, ak nesledujem vývoj menových párov, alebo ak mi analýza cudzej meny v ktorej investujem hovorí že táto mena klesne.

Pred zahedžovaním pri investícií do akcií je treba porozmýšľať aká mena ovplyvňuje hospodárske výsledky spoločnosti do ktorej investujem. Ak Magyar Telekom obchoduje za doláre na burze v New Yorku, neznamená to, že musím hedžovať dolár. Cenu akcie ovplyvňujú tržby a hospodárske výsledky v lokálnej mene a dianie na Budapeštianskej burze. V tomto príklade ma teda zaujíma forint a jeho vývoj voči euru.

 

Toto je stará verzia webu bežiaca na Joomle. Nové články a nové nástroje pre investorov nájdete na hlavnej stránke: ako-investovat.sk

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 


Finkulačka


Finančná kalkulačka
 Eur/měs
%p.a./rok
let
 Eur

podrobne
Súvisiace články