Magazín ako investovať

Investovanie, financie, sporenie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Sporenie na dôchodok

Ako sporiť na dôchodok? Ak chcem vyšší dôchodok ako iba z I. a II. piliera, tak ktoré finančné produkty sú výhodné? oplatí sa investovať do nehnuteľnosti, alebo do akcií?

Životné poistenie

Životné poistenie, dnes najčastejšie vo forme investičného poistenia, je najbežnejšou formou akou si ľudia sporia na dôchodok. Jeho jedinou výhodou je, že bolo doposiaľ daňovo zvýhodnené. Životné poistenie je netransparentný a poplatkovo drahý produkt. Z hľadiska sporenia na dôchodok nie je vhodné kvôli tomu, že veľká časť mesačného poistného ide (logicky) na krytie rizika smrti a pripoistení. Druhá časť ide na samotné sporenie a tretia na poplatky. Často krát vám agent nevie povedať akú sumu z poistného budú tieto poplatky tvoriť. Tak isto väčšinou nevedia pomer medzi sporiacou zložkou a poistením. Budúci dôchodca teda získa dojem, že si šetrí celú sumu. Povedzme 30 EUR / mesiac. Ale až po niekoľkých rokoch zistí, že nemá v životnom poistení nasporené toľko, koľko do neho vložil. Keďže mu poisťovací agent nevysvetlil, že z jeho 30 EUR odchádza časť na krytie rizika, niečo na poplatky a až zbytok na sporenie, tak je z tejto "investície" sklamaný.

Životné poistenie sa oplatí ak potrebujete vyriešiť riziká vašej smrti, invalidity a podobne. Na samotné sporenie to nie je vhodný produkt. Ak už poistnú zmluvu uzavriete, tak si musíte byť vedomý, že na sporenie vám neodchádza celá suma mesačného poistného a na dôchodok si musíte okrem životnej poistky sporiť ešte aj niekde inde.

Doplnkové dôchodkové sporenie

Doplnkové dôchodkové sporenie je výhodné hlavne vďaka daňovej úľave a príspevku zamestnávateľa. Daňová úľava sa pravdepodobne od roku 2011 zruší. Je teda dôležité sledovať aktuálnu legislatívu, ktorá motivuje zamestnávateľov vyplácať príspevky k sporeniu. Bez príspevkov od zamestnávateľov sa doplnkové dôchodkové sporenie nevyplatí. Správcovia fondov doplnkového dôchodkového sporenia majú totiž veľmi vysoké poplatky, ktoré zhltnú takmer celý výnos. Toto je možné práve vďaka tomu, že štát cez úľavy tento produkt dotuje a zamestnávateľov a zamestnancov nezaujímajú ani tak samotné výnosy, ako výhody od štátu.

Bez príspevku zamestnávateľa tieto produkty nemajú pre sporiteľov význam. Teda aspoň nie s dnešnou poplatkovou štruktúrou.

Podielové fondy

Oproti predchádzajúcim produktom sú podielové fondy transparentnejšie a poplatkovo výhodnejšie. Na sporenie na dôchodok je vhodné hlavne pravidelné sporenie, takzvané sporiace schémy. Ich nevýhodou oproti bankovým vkladom je to, že je zložitejšie pochopiť ich fungovanie a spôsob akým realizujú svoje výnosy. Existujú tri hlavné skupiny fondov: akciové, dlhopisové a peňažné fondy. K tomu sa každá skupina rozdeľuje geograficky, menovo, spôsobom správy a podobne.

Pri pravidelnom sporení do akciových fondov využívame takzvané priemerovanie nákupnej ceny. To nám umožňuje dosiahnuť zisk aj v nepriiaznivom vývoji a znížiť riziko výkyvov.

Pri výbere podielových fondov je potrebné porovnávať ich poplatky. Aj keď sú nižšie ako pri životnom poistení a doplnkovom dôchodkovom sporení, tak sú v nich veľké rozdiely medzi skupinami fondov a aj medzi jednotlivými správcovskými spoločnosťami. Výhodou podielových fondov oproti investíciám priamo na burze sú percentuálne poplatky. Vďaka nim nie je problém sporiť sumy v desiatkach eur mesačne.

Hlavnou nevýhodou podielových fondov je, ako som už spomenul, že ich výber nie je triviálny. Investor / sporiteľ musí mať aspoň základné vedomosti o investovaní do fondov, alebo mať kvalitného poradcu. Nájsť kvalitného finančného poradcu dnes vôbec nie je jednoduché, keďže banky aj poradenské siete tlačia hlavne na objem predaja a nie na kvalitu školení poradcov.

Bankové vklady

Patria medzi ne sporiace účty, termínované vklady a podobne. Ich výhodou je jednoduchosť, zrozumiteľnosť a nízke riziko. Nemajú žiadne poplatky (až na niektoré druhy sporiacich účtov), žiadne výkyvy a ľahko sa dajú porovnať pomocou úroku uvádzaného per annum - p.a.

Hlavnou nevýhodou bankových vkladov je riziko inflácie. Pri vysokej inflácii rastú ceny nie len tovarov, ale aj majetku (akcií, nehnuteľností, zlata a podobne). Úroky v bankách však často nepokryjú ani výšku inflácie. Pri viazanosti na viac ako jeden rok sa situácia ešte zhoršuje, keď pri vysokej inflácii zväčša stúpnu úroky. Na sporiacich účtoch a temiňákoch s kratšou viazanosťou sa zvýšenie úrokov prejaví rýchlo. Pri viazanosti na 2 - 4 roky budete mať nízky úrok celú túto dobu a váš vklad tak bude za infláciou zaostávať ešte viac.

Druhá nevýhoda je skôr psychologická. K sporiacim účtom máte veľa krát internet banking a platobnú kartu. To vás môže zvádzať k tomu, aby ste tieto peniaze impulzívne nerozumne míňali na spotrebu. Dôchodkové úspory sa tak môžu minúť.Ak máte podobné problémy s impulzívnymi nákupmi, tak si nájdite produkt, kde máte ťažší prístup k nasporeným peniazom. Napríklad nutnosť osobnej návštevy banky, žiadne karty k účtu a podobne.

Ak z opatrnosti zvolíte na dlhodobé dôchodkové sporenie bankové vklady, rozhodne sa neviažte na dlhšie ako 1 rok. Dnes síce krátkodobé úroky nevyzerajú atraktívne, ale určite vás inflácia a zvýšenie úrokov nezasiahne tak, ako pri úložke na niekoľko rokov.

Garantované vklady a fondy

Garantované (zaistené) vklady a fondy nie sú napriek ich popularite až také výhodné. Sú totiž netransparentné - nie je do nich vidieť. Využívajú to, že ľudia si nevedia spočítať pravdepodobnosti, nie sú podkutý vo finančnej matematike a štatistike. Marža, ktorá je skrytá v garantovanom produkte, môže byť preto veľmi vysoká. Na dôchodok nie sú vôbec vhodné. Ak z nejakého dôvodu predsa len potrebujete garantovanú investíciu (pokiaľ si teda nemyslíte že je to oxymorón), tak si niečo naštudujte a poobzerajte sa po investičných certifikátoch. Majú síce tie isté nevýhody, ale sú o niečo lacnejšie. Majte však na pamäti, že neinvestujete do jednoduchých bezrizikových nástrojov. V oboch prípadoch, aj v banke so zaisteným vkladom aj s certifikátmi na burze, špekulujete s derivátmi.

ETF a iné fondy obchodované na burze

Fondy obchodované na burze, hlavne ETF, sú na prvý pohľad výhodné. Majú nizke správcovské poplatky a pri vysokých sumách sú aj poplatky za nákup nízke. Ich hlavnou nevýhodou oproti podielovým fondom je, že pri malých mesačných sumách sú poplatkovo drahšie. Poplatky na burze sú napríklad 10 EUR za nákup cenného papiera bez ohľadu na výšku investície (zjednodušene napísané). Ak by ste teda sporili mesačne 30 EUR, tak by vám tretina odišla na poplatok za nákup. Avšak pri vyššej investícii, povedzme 3000 EUR, by poplatok za nákup tvoril len 0,33%. To je oveľa menej než vstupný poplatok pri podielovom fonde.

Ďalšou nevýhodou je ťažší výber. Ďalej lákanie brokerov cez ktorých nakupujete na zložité produkty a techniky, pri ktorých broker viac zarobí. Ale vy možno prerobíte (bez potrebného vzdelania). Ak teda investovať do fondov na burze, tak len pri vysokých sumách, chuti vzdelávať sa, a s odolnosťou voči lákavým ponukám vašeho brokera (investovať zásadne len podľa vlastnej hlavy).

Akcie na burze

Na investovanie priamo do akcií potrebujete vedomosti, čas a chuť sa ďalej vzdelávať. Musíte byť odolní voči lákavým ponukám vašich brokerov, predajcov nákupných doporučení a podobne. Potrebujete ešte vyššie sumy, lebo poplatky za nákup platíte za každý jeden titul (oproti fondom, kde pri jednom nákupe  sprostredkovane vlastníte desiatky akcií). Ak chcete mať diverzifikované portfólio 30 akcií, tak potrebujete realizovať 3O nákupov s poplatkami v priemer okolo 10 EUR.

Výhodou investovania do jednotlivých akcií je to, že presne viete čo kupujete a máte svoje portfólio pod kontrolou. Ak neviete čo presne robíte, lietate od jedného tipu k druhému, od jednej stratégii k inej, tak ukončite investovanie do akcií skôr, než prídete o významnú časť úspor. Investovanie do jednotlivých cenných papierov si totiž vyžaduje najviac vzdelania, sústredenia a času. Ak nedisponujete časom a chuťou na postupné získavanie vedomostí a skúseností o akciách, tak o svoje peniaze prídete.

Nehnuteľnosti

Nevýhoda investície do nehnuteľností ako riešenie dôchodku je zjavná. Potrebujete na ňu naraz veľký balík peňazí a nie malé sumy usporené z výplaty mesačne. Ďalšia nevýhoda je pracnosť takejto investície: hľadanie, obhliadky pri kúpe a ďalej pre prenajímaní, opravy a rekonštrukcie. Odmenou je vám však plná kontrola nad investíciou - máte ju fyzicky priamo na dosah a viete o nej všetko.

Nízka likvidita by pri investícii na dôchodok nemusela byť nevýhodou. Kupujete  ju so zámerom držať ju navždy a prilepšiť si dôchodok z nájomného. Problémom je nemožnosť reinvestície výnosu - nájomného do doby než ho budete v dôchodku míňať. Nízke sumy získané z nájomného neviete reinvestovať do ďalšej nehnuteľnosti a teda nevyužijete systém zloženého úročenia ako pri iných investíciách. Túto nevýhodu však môžete kompenzovať tým, že nájomné reinvestujete vložením do banky,  kúpou akcií a podobne.

Alternatívne investície: zlato, mince, umenie, víno a podobne

Do alternatívnych investícií patria najčastejšie drahé kovy vo fyzickej podobe, alebo zbierky cenných mincí, umenia, starožitností a podobne. Ich spoločnou nevýhodou sú vysoké náklady na kúpu a predaj, takzvaný spread, a vysoké provízie galeristov, starožitníkov, agentov a aukčných siení. Ďalšie náklady tvoria náklady na overenie pravosti, prevoz, poistenie a skladovanie zbierok (trezor, banková úschova).

Nároky na vedomosti a čas investora - zberateľa sú samozrejme vysoké. Investície sťažuje aj relatívne vysoký počet falzifikátov - odhadom až 20% z predávaných umeleckých diel.

Najbežnejšou osobou, ktorá investuje do alternatívnych investícií je preto skúsený zberateľ, ktorý okrem výnosu (ak sa zadarí) uspokojí aj svoju zberateľskú vášeň. Amatérom, bez chuti vzdelávať sa, vstup prísne zakázaný :-)

Diskusia k článku je tu

 

Toto je stará verzia webu bežiaca na Joomle. Nové články a nové nástroje pre investorov nájdete na hlavnej stránke: ako-investovat.sk

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi

Anketa

Vráti sa Grécko ku drachme?
 


Finkulačka


Finančná kalkulačka
 Eur/měs
%p.a./rok
let
 Eur

podrobne
Súvisiace články