Voľby do Kongresu USA - Republikáni ovládli senát Ako-investovat.sk .


Voľby do Kongresu USA možno pre niektorých dopadli prekvapivo. Republikánska strana získala ďalších 7 kresiel a dosiahla väčšinu v Kongrese. Republikáni získali nové mandáty v štátoch Arkansas, Colorado, Iowa, Montana, Serverná Karolína, Južná Dakota a Západná VIrgínia. Čo tento presun moci znamená pre USA a aké budú ekonomické dôsledky volieb? Odpovede na tieto otázky sa snažili priblížiť analytici z Fidelity Worldwide Investment.

 

Ako znázorňuje nasledujúca infografika, republikánska strana získala ďalších 7 kresiel a dosiahla väčšinu v Kongrese. Republikáni okrem toho zväčšili svoju prevahu aj v Snemovni reprezentantov a vo voľbách guvernérov. 

 

 

 

 

 

Čo tento presun moci znamená pre USA? Znamená to rozdelenú vládu?

Republikáni teraz môžu presadiť legislatívu, ktorá bude vyžadovať jednoduchú 50% väčšinu napr. pri schvaľovaní rozpočtu, nemôžu však prelomiť prezidentovo veto (na to sú potrebné viac ako 2/3 oboch snemovní).

 

Výsledky volieb môžu mať dopad na zdravotníctvo, sektor obrany, či energetiky.  V prípade zdravotníctva by z výsledkov volieb mohli profitovať nemocnice a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ak bude naďalej viacznuť schvaľovanie zákona o dostupnej starostlivosti (zrušenie celého návrhu zákona bude prezident pravdepodobne vetovať). Ak obe strany dospejú ku kompromisu, potom pravdepodobne dôjde k zmene poplatkov v tomto odvetví, grantov  a v ponuke produktov, čo znamená, že z toho budú profitovať výrobcovia zdravotníckych zariadení a tzv. riadená starostlivosť.

 

Napodiv, po voľbách do Kongresu sa neprejavuje žiadna tendencia zvýšenia výdavkov na obranu. V súčasnosti sa tak v tábore republikánov, ako aj demokratov prejavujú zmiešané názory.

 

V prípade sektora energetiky republikáni sľúbili, že presadia schválenie výstavby ropovodu Keystone a zrušenie zákonov o vývoze ropy. V prípade navrhovaného ázijsko-tichomorského obchodného paktu bude určite profitovať energetický a chemický primysel

 

Zaujímavé je tiež, že povolebné prieskumy CNN naznačujú nespokojnosť s prezidentom Obamom. Len 30 % voličov je spokoných a 65 % sa domnieva, že USA idú "nesprávnym smerom". 7 z 10 voličov povedalo, že najväčšie obavy majú o stav ekonomiky. 

 

Voľby do Kongresu USA - Dobrá správa pre akciové trhy

Býva zvykom, že teste pred voľbami zvyčajne dochádza k poklesu trhov a následne trhy zvyčajne vykazujú relatívne extrémne dobré výsledky. Tento vplyv je obzvlášť priaznivý počas obdobia rastu úrokových sadzieb.  

 

Fidelity Worldwide Investment a komentáre ich fundovaných investičných poradov k téme vplyvu volieb na ekonomiku USA a vývoju na akciových trhoch:

"V posledných voľbách do kongresu republikáni posilnili svoju pozíciu v senáte USA a dosiahli ešte výraznejšiu väčšinu v Snemovni reprezentantov. Ich väčšinová pozícia v oboch parlamentných komorách  má pozitívny vplyv na americké akcie. Program republikánskej strany, ktorý podporuje podnikateľskú sféru, by mal pomôcť preorientovať pozornosť iným smerom a presadiť zásadné zmeny v legislatíve v mnohých oblastiach. Vzhľadom na blížiace sa prezidentské voľby v roku 2016 sa obidve politické strany budú snažiť prezentovať svoju schopnosť vzájomne spolupracovať.Z hľadiska jednotlivých odvetví môže mať tento vývoj pozitívny vplyv na zdravotníctvo a na spoločnosti pôsobiace v oblasti informačných technológií, pretože priaznivejšie daňové podmienky by mohli viesť k repatriácii značného objemu peňažných prostriedkov týchto spoločností. Niektoré odvetvia, napríklad  energetika, by okrem toho mohli profitovať z oveľa priaznivejšieho regulačného prostredia. Z hľadiska riadenia portfólia sa aj naďalej zameriavam na „bottom-up“ prístup pri výbere akcií. Zameriavam sa predovšetkým na podniky, ktoré majú zdravú súvahu a flexibilné obchodné modely a preto ponúkajú ochranu pri poklese.” 

 

Angel Agudo, Manažér portfólia - americké akcie

 

„Stále zastávam názor, že päť rokov pretrvávajúci „býčí“ trend na americkom akciovom trhu bude aj naďalej pokračovať. K tomuto záveru ma vedie hlavne skutočnosť, že americká ekonomika stále expanduje zdravým tempom s len veľmi malými náznakmi inflačných tlakov. V tomto kontexte som presvedčený, že súčasnú vysokú úroveň ziskových marží, ktorú dosahujú americké podniky, je možné udržať do budúcnosti, čomu budú napomáhať štrukturálne faktory, ako napríklad oslabenie trhu práce a zdokonaľovanie technológií.Okrem toho si myslím, že prebytok globálnych úspor podnecuje dopyt po atraktívnych aktívach, ktoré sú zdrojom príjmov, napríklad amerických akcií, a  predpokladám, že americký dolár by mal ďalej posilňovať v dôsledku rozdielov v globálnej menovej politike.”

 

Dominic Rossi, Globálny investičný riaditeľ pre investície do akcií

 

„Svetová ekonomika sa vyvíja dvomi rôznymi rýchlosťami, pričom USA sú v oveľa lepšej kondícii ako ostatné  ekonomiky. USA si zachovávajú silný rast a pokles cien benzínu len posilní kúpyschopnosť spotrebiteľov. Vo vzťahu k USA máme od roku 2011 overweight pozíciu v prostredí prorastovej politiky a pozitívnych štrukturálnych zmien. Stabilný rast znamená, že pomer ziskových revízií je lepší ako v iných regiónoch.“

 

Trevor Greetham, Vedúci pre taktické umiestňovanie aktív

 

Na základe komentárov investičných poradcov Fidelity možno dôsledky volieb do Kongresu zhrnúť do nasledujúcich bodov:

  • výsledky volieb majú mať pozitívny vplyv na americké akcie
  • výsledky volieb môžu mať pozitívny vplyv najmä na zdravotníctvo a na spoločnosti pôsobiace v oblasti infromačných technológií, pretože priaznivejšie daňové podmienky by mohli viesť k repatriácii značného objemu peňažných prostriedkov práve týchto spoločností
  • očakávaná politika by mohla mať pozitívny vplyv aj na regulačné prostredie energetického sektora

 

Fidelity Worldwide Investment

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Priaznivá demografia: štrukturálny motor rýchlo sa rozvíjajúcej Ázie

monday
08.12.2014
Trhy a makro | ts

Investície do "Internetu vecí"

wednesday
03.12.2014
Investície | ts

Vzostupný trend na amerických trhoch potrvá aj naďalej

wednesday
05.11.2014
Reklamný článok | ts

Túžba po výnosoch a priaznivé ekonomické údaje ženú nahor dlhopisy rozvíjajúcich sa krajín

monday
20.10.2014
Reklamný článok | ts

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)