ESET - alebo keď americký sen začne na Slovensku Ako-investovat.sk .


  Spoločnosť ESET Software na Slovensku netreba nijak zvlášť predstavovať. Mnohí si ju vybavia najmä v spojení so skratkou NOD. Všeobecne známy predpoklad, že táto skratka vznikla z pomenovania nemocnica na okraji disku je správny. Nejde však len o paródiu na známy televízny seriál, ale predovšetkým o odvodenie názvu z faktu, ako sa prvotne šírili vírusy (rozširovali sa z bootovacieho sektoru disku, ktorý sa fyzicky nachádza na jeho okraji).

 

  Nie všetci ale vedia, že ESET nie je známy len u nás, ale drží pozíciu globálne známeho lídra antivírusových programov na svetovej úrovni. Spoločnosť v súčasnosti patrí do svetovej päťky bezpečnostného softvéru a jej ambície siahajú oveľa ďalej.

 

  Prvotné korene spoločnosti zasahujú do obdobia roku 1987, kedy Peter Paško a Miroslav Trnka ako mladí programátori a neskôr zakladatelia ESET-u  objavili jeden z prvých vírusov a napísali program na jeho detekciu. Ako postupne rástol počet vírusov v systémoch počítačov, narastala aj myšlienka v hlavách mladých programátorov na vytvorenie prevratného riešenia, ktoré by bolo schopné komplexne detekovať a následne eliminovať všetky prípadné hrozby.

 

  Myšlienka sa zmenila na realitu v roku 1992, kedy spoločne s Rudolfom Hrubým založili vlastnú spoločnosť zameranú na bezpečnostný softvér – ESET ako súkromnú spoločnosť s ručením obmedzeným. No ešte predtým bol spustený prostredníctvom A.T.A Konzorcium predaj prvej verzie programu pre rakúsky trh pod názvom STOPVIR. Názov bol zvolený s cieľom lepšej rozpoznateľnosti.

 

Popularita riešenia sa postupne zvyšovala a získavala si stále viac a viac priaznivcov a používateľov.

  V roku 2001 spoločnosť rozšírila svoje územné pôsobenie smerom k Českej republike a vznikol Eset Software Praha.

 

  Ďalším významnejším úspechom bolo prvé nezávislé účinkovanie spoločnosti ESET na veľtrhu CeBit v nemeckom Hannoveri v roku 2002, pričom v tom istom roku ESET získal cenu „IT firma roka“ od IT Asociácie Slovenska (ITAS) a Spoločnosť Deloitte zaradila ESET do zoznamov "Fast 50 CE" a "Fast 500 EMEA" pre najrýchlejšie sa rozvíjajúce technologické firmy.

 

  Následne v roku 2004 znovu dochádza k rozvoju firmy a založeniu juhoamerického pracoviska v Buenos Aires (Argentína).V ďalších rokoch firma postupne dosahovala ďalšie a ďalšie úspechy nielen na poli technologickom, ale aj v rámci spoločenského úspechu jej popredných predstaviteľov. V roku 2008 bol generálny riaditeľ Miroslav Trnka ocenený cenou „IT osobnosť roka“.  

  Rok 2008 priniesol aj ďalší územný rozvoj vytvorením nového výskumného centra v Krakove (Poľsko), pričom došlo aj k akvizícii českej bezpečnostnej firmy Šetrnet.

 

  Dôkazom významného postavenia firmy a rýchlej popularity spoločnosti je ocenenie „Firma roka“ udelené ESET-u časopisom Trend trikrát za sebou a to v rokoch 2008, 2009 a 2010.

  Územný rozvoj sa výskumným a vývojovým centrom v Poľsku zďaleka neskončil a spoločnosť postupne otvorila ďalšie pobočky. Konkrétne išlo o otvorenie pobočky pre región Ázia a Tichomorie v Singapúre, ako aj ďalšia podpora rozvoja na domácej úrovni otvorením druhého pracoviska na Slovensku a to výskumného a vývojového centra v Košiciach.

 

  Dvadsať rokov histórie spoločnosti sprevádzajú aj ďalšie významné udalosti na poli akvizícií ako aj spoločenských a technologických ocenení, ktoré spoločnosť privideli na súčasnú svetovú úroveň.

  V priebehu rokov opakovane a neustále dochádzalo a stále dochádza prostredníctvom vývojových centier či už na Slovensku alebo vo svete k inováciám prvotnej skvelej myšlienky dvojice mladých ambicióznych ľudí. Riešenie bolo postupne rozšírené medzi všetky známe platformy ako sú Windows, Linux, Mac OS X, ale týka sa aj mobilných platforiem zahŕňajúcich Windows Mobile a Symbian a od roku 2012 je ESET dostupný aj v mobilnej verzii pre miliardu používateľov riešenia Android v digitálnej službe Google Play.

 

  V súčasnosti využíva bezpečnostné riešenia spoločnosti ESET denne viac než 100 miliónov počítačov, laptopov, smartfónov, tabletov a serverov. Úspech spoločnosti odráža aj úspech samotných zakladateľov spoločnosti, ktorých časopis Forbes radí medzi TOP 10 najbohatších Slovákov. Aktuálne pre rok 2014 sa Miroslav Trnka ako najväčší spoluvlastník spoločnosti nachádza s majetkom 360 mil.€ na 7 mieste, Rudolf Hrubý a Peter Paško s majetkom každý 340 mil.eur zhodne na 8. mieste.

 

  Nedávno realizovaným projektom spoločnosti je založenie podnikateľského inkubátora Slovak American Innovation Centre, ktorý 29.9.2014 v kalifornskom San Diegu otvoril prezident SR Andrej Kiska. Cieľom je podporovať nové rozvíjajúce sa a neskúsené slovenské spoločnosti v USA.

  Nejde však o prvý spoločensky zameraný projekt vedenia ESET-u. Vlani napríklad Miroslav Trnka po tom, ako sa stiahol z vedenia spoločnosti avizoval založenie Protikorupčného fondu na Slovensku.

  O veľkosti ESET-u však svedčia aj aktíva na úrovni 67 190 636 € a zisk na úrovni 58 309 804 €, pričom počet zamestnancov ESET-u po celom svete sa pohybuje okolo čísla 400.  

 

Zdroj : finstat.sk

 

Zdroj : finstat.sk

 

  ESET Software patrí medzi spoločnosti, na ktoré môže byť Slovensko právom hrdé. Ide totiž o jednu z mála globálne známych firiem zo slovenského prostredia. Spoločnosť vznikla podľa slov Miroslava Trnku ako služba používateľom počítačov. Ako sám hovorí už v minulosti verili, že počítače budú čím ďalej dôležitejšie najmä z hľadiska používania počítačov ľuďmi na ukladanie výsledkov ich práce, ako aj na ukladanie citlivých dát alebo vykonávanie online transakcií.  Práve s týmito operáciami je spojené bezpečnostné riziko, ktorému sa ESET snaží predchádzať svojimi bezpečnostnými riešeniami. Ich hlavnou myšlienkou je jednoduchosť a čo najmenšia miera interakcie s užívateľom. Všetci totiž asi dobre poznajú vyskakovacie okná, ktoré dávajú neraz množstvo možností v prípade detekcie vírusu alebo inej infiltrácie do systému, pričom rozhodnutie o správnej možnosti nie je pre užívateľa vždy jednoduché.


A aj to vidiet a pocut.
Moj dobry kamarat pracoval pre ESET u nas v Bratislave, v zivote nepovedal krive slovo na svojho zamestnavatela, prave naopak.
Nebolo zriedkave, ze sam velky sef si k nim prisadol k stolu na obede a zaujimal sa o ich pracu a ako sa im v spolocnosti paci.
Aj take drobnosti hovoria o kulture (v) spolocnosti. To si u nas v IBM neviem ani len predstavit, kde manazera ani len nenapadne ist so svojimi "podriadenymi" na obed, nebodaj si prisadnut a zaujimat sa. "Skupinka manazerov v spolocnosti ich patolizacov" sa vyberie spolocne. Pridal: Rado dňa 22.03.2015 o 11:23
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:1 Komentáre Galéria (3)

Súvisiace články

Ziskovosť a rentabilita slovenských internetových firiem

tuesday
18.11.2014
Podnikanie | martin.gulka

Zisky slovenských internetových firiem

monday
19.08.2013
Podnikanie | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)