Podnikateľský účet sprehľadní váš biznis

08.12.2014  /  Redakcia

K podnikaniu je potrebný kapitál. Ak ho už máte, je nutné ho náležite aj obracať, resp. investovať. Väčšina poplatkov, investícií či výnosov sa v dnešnej modernej dobe prevádzkuje cez bankové účty. Preto je dobré, otvoriť si k podnikaniu aj konto, ktoré vám presun peňazí uľahčí.

 

Vlastniť podnikateľský účet je veľkou výhodou. Hoci to legislatíva vyslovene nevyžaduje a neprikazuje, uľahčí to mnoho starostí a ušetrí vám peniaze. Na začiatku vašej cesty za úspechom bude stáť mnoho prekážok, no časom prídu prvé zákazky, ktoré budete musieť vyfakturovať a previesť finančné prostriedky na váš účet. Pri postupnom zväčšovaní objemu transakcií, začne byť váš účet neprehľadný, čo skomplikuje prácu vášmu účtovníkovi. Ten si potom za celú prácu vypýta vyšší honorár. S podnikateľským účtom budete mať všetko na jednom mieste a prehľadne.

 

Mnoho bánk tento typ účtov už ponúka za zvýhodnených podmienok, niektoré dokonca úplne zdarma. Ich výhodou sú transakcie, ktoré môžete bezplatne využívať. Pre posilnenie medzinárodného obchodu v Európskej únii sa zaviedla jednotná oblasť platieb v eurách tzv. SEPA, ktorá je u väčšiny bánk zdarma. Vďaka podnikateľskému účtu dostanete bezplatné služby v podobe operácií s trvalými príkazmi, nastavenie oprávnení k účtom alebo on-line zmeny limitov kariet.

 

Ak sú spomínané transakcie pre vás prospešné, stačí priniesť niekoľko dokumentov. „Pokiaľ ide o fyzickú osobu a zároveň občana EÚ, postačí vám občiansky preukaz alebo pas. V prípade, že ste občan krajiny mimo EÚ, potrebujete dva doklady totožnosti. V oboch prípadoch je však nutnosťou priniesť výpis zo živnostenského registra z neverejnej časti. U právnických osôb to zvyčajne býva originál alebo overená kópia výpisu z obchodného registra nie staršia ako tri mesiace, “ tvrdí Ján Franek, tlačový hovorca Fio banky. Pri občianskych združeniach a neziskových organizáciách je to o niečo komplikovanejšie. Väčšinou si banky žiadajú nasledovné dokumenty:

Výhodou takýchto účtov môžu byť aj kontokorenty. Tie sa dodatočne poskytujú nielen k osobným, ale aj k podnikateľským účtom. Vďaka nim môžete skĺznuť na určitý čas aj do mínusu. Pomáha to pri meškaní platieb faktúr, z ktorých prostriedky ste si naplánovali umiestniť na platbu iných služieb. Takto budete mať vyplatené všetky dôležité položky k vášmu podnikaniu načas bez ohľadu na iné platby.

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.