Podnikateľský účet sprehľadní váš biznis Ako-investovat.sk .


K podnikaniu je potrebný kapitál. Ak ho už máte, je nutné ho náležite aj obracať, resp. investovať. Väčšina poplatkov, investícií či výnosov sa v dnešnej modernej dobe prevádzkuje cez bankové účty. Preto je dobré, otvoriť si k podnikaniu aj konto, ktoré vám presun peňazí uľahčí.

 

Vlastniť podnikateľský účet je veľkou výhodou. Hoci to legislatíva vyslovene nevyžaduje a neprikazuje, uľahčí to mnoho starostí a ušetrí vám peniaze. Na začiatku vašej cesty za úspechom bude stáť mnoho prekážok, no časom prídu prvé zákazky, ktoré budete musieť vyfakturovať a previesť finančné prostriedky na váš účet. Pri postupnom zväčšovaní objemu transakcií, začne byť váš účet neprehľadný, čo skomplikuje prácu vášmu účtovníkovi. Ten si potom za celú prácu vypýta vyšší honorár. S podnikateľským účtom budete mať všetko na jednom mieste a prehľadne.

 

Mnoho bánk tento typ účtov už ponúka za zvýhodnených podmienok, niektoré dokonca úplne zdarma. Ich výhodou sú transakcie, ktoré môžete bezplatne využívať. Pre posilnenie medzinárodného obchodu v Európskej únii sa zaviedla jednotná oblasť platieb v eurách tzv. SEPA, ktorá je u väčšiny bánk zdarma. Vďaka podnikateľskému účtu dostanete bezplatné služby v podobe operácií s trvalými príkazmi, nastavenie oprávnení k účtom alebo on-line zmeny limitov kariet.

 

Ak sú spomínané transakcie pre vás prospešné, stačí priniesť niekoľko dokumentov. „Pokiaľ ide o fyzickú osobu a zároveň občana EÚ, postačí vám občiansky preukaz alebo pas. V prípade, že ste občan krajiny mimo EÚ, potrebujete dva doklady totožnosti. V oboch prípadoch je však nutnosťou priniesť výpis zo živnostenského registra z neverejnej časti. U právnických osôb to zvyčajne býva originál alebo overená kópia výpisu z obchodného registra nie staršia ako tri mesiace, “ tvrdí Ján Franek, tlačový hovorca Fio banky. Pri občianskych združeniach a neziskových organizáciách je to o niečo komplikovanejšie. Väčšinou si banky žiadajú nasledovné dokumenty:

  • originál (alebo overenú kópiu) zakladateľského dokumentu (stanovy združenia, nadačná listina, zakladacia listina, zriaďovacia zmluva alebo štatút) s vyznačeným dňom registrácie príslušným registrovým úradom
  • originál (alebo overenú kópiu) všetkých prípadných dodatkov k zakladateľským dokumentom, potvrdených príslušným registrovým úradom
  • overenú kópiu Potvrdenia o pridelení identifikačného čísla (IČO) - ŠÚ SR (tento dokument nie je potrebný v prípade, že identifikačné číslo bude uvedené priamo vo výpise z príslušného registra)
  • originál (alebo overenú kópiu) dokumentu, ktorým združenie/nezisková organizácia zdokladuje voľbu osôb oprávnených konať za združenie/neziskovú organizáciu (t.j. zápis z členskej schôdze, údaje o FO musia byť kompletné)
  • originál (alebo overenú kópiu) výpisu z príslušného registra (register občianskych združení MV SR, register nadácií, register záujmových združení právnických osôb a ďalšie) nie starší ako 3 mesiace

Výhodou takýchto účtov môžu byť aj kontokorenty. Tie sa dodatočne poskytujú nielen k osobným, ale aj k podnikateľským účtom. Vďaka nim môžete skĺznuť na určitý čas aj do mínusu. Pomáha to pri meškaní platieb faktúr, z ktorých prostriedky ste si naplánovali umiestniť na platbu iných služieb. Takto budete mať vyplatené všetky dôležité položky k vášmu podnikaniu načas bez ohľadu na iné platby.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Smartbanking je bezpečnejší než si myslíte

thursday
22.01.2015
Podnikanie | ts

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok