Početné zásoby, slabý ekonomický rast a silný dolár zrazili komodity na kolená Ako-investovat.sk .


  • Komoditný index Bloomberg sa prepadol na najnižšiu hodnotu za posledných päť a pol roka.
  • Ceny americkej ropy WTI aj severomorskej ropy Brent sa potom, čo OPEC odmietlo začať ofenzívu, aj naďalej pohybujú v oblasti medvedieho trhu.
  • Na ropných trhoch teraz producenti zvádzajú novú bitku o udržanie svojho podielu na trhu.

 

 

Energetický sektor má aj naďalej negatívny vplyv na celkový výkon všetkých komodít. V uplynulom týždni sme síce zaznamenali isté známky oživenia, tie však nemali príliš dlhé trvanie. Komoditný index Bloomberg, ktorý sleduje výkonnosť 22 hlavných komodít, sa prepadol na nové 5,5-ročné minimum v dôsledku súhry nepriaznivých okolností v podobe bohatých zásob, prognózy slabého ekonomického rastu a stále posilňujúceho dolára.

 

 

Svojim výkonom prekvapili vzácne kovy, a to aj napriek zamietavej odpovedi voličov vo švajčiarskom referende o zlate a pokračujúcemu rastu dolára. Americký dolár posilnil najmä voči japonskému jenu, kde sa vyšplhal na sedemročné maximum. Potom, čo 30. novembra prebehlo vo Švajčiarsku referendum o zlate, sa na ázijskom trhu pri začatí pondelkového obchodovania minulý týždeň zadávali iba príkazy k predaju. Výrazné oživenie, ku ktorému došlo po tom, čo ratingová agentúra Moodys mierne znížila úverové hodnotenie Japonska, však bolo jasnou známkou toho, že sa predaje u zlata a ešte viac u striebra zastavili a že pozornosť trhu sa rýchlo preorientovala na minimalizáciu strát pri krátkych pozíciách.

 

Striebro zažilo mohutnú rally, kedy rozdiel medzi najnižšou a najvyššou obchodovanou cenou predstavoval 18,7%, čo viedlo k likvidácii mnohých nedávno otvorených krátkych pozícií. Zlatu sa zase podarilo vyšplhať opäť nad 1 200 dolárov za uncu, čo je najvýraznejší rast od tohtoročného februára. Tieto pozitívne výkony naznačujú istý odklon od nedávnych ťahúňov, ktorými boli posilňujúci dolár, prepadávajúca sa cena ropy a presvedčenie, že oživenie americkej ekonomiky (potvrdené novembrovou správou o stave na americkom pracovnom trhu, ktorá priniesla oveľa lepšie výsledky, než sa pôvodne očakávalo) povedie k tomu, že v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov zvýši americká centrálna banka Fed svoje oficiálne úrokové sadzby.

 

 

Ropné trhy sa ocitli pod tlakom - pravidlá hry teraz diktuje Saudská Arábia

 

Rope sa podarilo mierne spamätať z cenového kolapsu a stavu prepredanosti, ktorý trh postihol potom, čo kartel OPEC prekvapivo rozhodol, že objem svojej ropnej produkcie hodlá udržať aj naďalej na rovnakej úrovni. Oživenie však malo len krátke trvanie a ako americká ropa WTI, tak aj Severomorská ropa Brent sa ďalej pevne drží v medziach medvedieho trhu.

 

Z technického hľadiska sa obom typom ropy podarilo nadobudnúť len 38,2% z ich posledných výpredajov, čo je jasnou známkou toho, že aj mierne rally sú obchodníkmi stále vnímané ako príležitosť na predaj. Túto situáciu na trhu pozorujeme aj cez to, že cena ropy Brent, ktorá slúži ako svetové meradlo pre ceny ropy, sa prepadla o 36% pod 109 dolárov za barel, čo je jej priemerná cena za posledné štyri roky. Z toho dôvodu zostáva riziko vývoja cien v najbližšom období na spodnej strane. Je to zrejmé aj zo situácie na trhu s opciami, kde vzrástli náklady na zabezpečenie proti ďalším cenovým prepadom.

 

K cenovému poklesu u ropy došlo, ako už v minulosti, v dôsledku vyhlásení a krokov, ktoré urobila Saudská Arábia a ďalší bohatí producenti z krajín Perzského zálivu. Najväčší ropný producent z kartelu OPEC oznámil, že v januári zníži svoju oficiálnu predajnú cenu ľahkej ropy, a to ako pre odberateľa z USA, tak aj z Ázie. Ázijskí zákazníci tak budú môcť ropu z kráľovstva nakúpiť o 2 doláre za barel lacnejšie než ropu Ománsku a Dubajskú, ktorých cena tiež slúži ako cenové meradlo. Jedná sa o najväčšiu zľavu pre ázijských zákazníkov za posledných štrnásť rokov a dokladá to, ako nabral na dôležitosti boj o udržanie podielu na trhu v dôsledku spomalenia rastu dopytu v regióne, ktorý sa až donedávna vyznačoval neuspokojiteľným hladom po energii.

 

V roku 1960 boli ceny ropy ešte nižšie. Foto: Archiv, OPEC

 

Z poznámok, ktoré urobil predstaviteľ producentov z oblasti Perzského zálivu v rozhovore pre denník The Wall Street Journal, vyplynulo, že tieto krajiny sú pripravené nechať cenu ropy spadnúť až na 60 dolárov za barel, aby tak následne vyvolali zníženie produkcie v krajinách mimo kartel OPEC, najmä v USA, kde od roku 2011 dramaticky vzrástla ťažba bridlicovej ropy. Z toho dôvodu teraz na trhu prevláda presvedčenie, že aj keby došlo k ďalším cenovým prepadom, je nepravdepodobné, že by na to OPEC nejako zareagovala. Podporu cenám ropy poskytne až po náznaku toho, že u niektorých iných výrobcov dochádza k spomaľovaniu tempa produkcie.

 

 

Aj naďalej sa preto zameriavame na sledovanie situácie na americkom trhu s bridlicovou ropou. Nikto nedokáže s istotou odhadnúť, aký prah bolesti majú niektorí slabší okrajoví výrobcovia, a preto budeme od tejto chvíle svedkami toho, že sa trh bude do značnej miery zameriavať na to, aké prostriedky budú spoločnosti s neinvestičným stupňom kreditného rizika vynakladať na refinancovanie svojich úverov. Hodnota výnosov korporátnych dlhopisov s vysokým výnosom u energetických spoločností s vysokým stupňom kreditného rizika sa od júna viac ako zdvojnásobila, zatiaľ čo niektoré významné spoločnosti obchodujúce bridlicovú ropu boli svedkami toho, ako sa ich cena na akciových trhoch prepadla o viac než polovicu.

 

 

Svetové ceny potravín sa prepadli na trojročné minimum

 

Spotrebitelia po celom svete, ktorí teraz ťažia z klesajúcich cien ropy, sa môžu tiež tešiť z toho, že svetové ceny potravín idú aj naďalej dole. Index cien potravín FAO Organizácie Spojených národov (Food and Agriculture Organization of the United Nations), ktorý sleduje vývoj cien u 73 potravinových komodít, sa počas posledných troch mesiacov približoval k najnižšej hladine od novembra 2011 a v porovnaní s minulým rokom je teraz o 6,4% lacnejší.

 

Nie všetci spotrebitelia sa však radujú rovnakou mierou. Vzhľadom k prudkému rastu dolára v posledných niekoľkých mesiacoch to sú najmä spotrebitelia v chudobnejších štátoch, ktorí si nemôžu plne užívať tohto zlacnenie. Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) takisto vyhlásila, že sa "zdá, že index teraz klesol na najnižšiu hladinu, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že v nadchádzajúcich mesiacoch sa jeho hodnota bude zvyšovať". Je teda možné, že najväčšie cenové prepady už máme za sebou.

 

Hlavnou príčinou nedávnych cenových prepadov bola rekordná úroda u obilnín, najmä v USA v posledných niekoľkých mesiacoch. K tomu sa navyše pridali klesajúce ceny cukru a mlieka. Cena mäsa ide naopak stále hore a medziročne vzrástla o viac ako 13%.

 

Zdroj: FAO, Bloomberg, Saxo Bank

 

Autor: Ole Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank

 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (6)

Súvisiace články

Vzácne kovy vzdorujú súčasnému trendu, zatiaľ čo sužovaná ropa otriasa komoditným sektorom

saturday
20.12.2014
Trhy a makro | saxo

V roku 2015 čaká meny pekne divoká jazda

thursday
18.12.2014
Trhy a makro | saxo

Po búrlivom novembri si komodity dávajú pauzu na oddych

thursday
04.12.2014
Trhy a makro | saxo

Energetický sektor má za sebou ďalší otrasný týždeň

wednesday
19.11.2014
Trhy a makro | saxo

Väčšia chuť obchodníkov riskovať pripravila vzácne kovy o ich lesk

wednesday
05.11.2014
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)