Má pokles cien ropy budúcnosť ? Ako-investovat.sk .


 

Nové ťažobné technológie zavedené v USA súvisiace s ťažbou ropy z bridlíc výrazne ovplyvnili postavenie USA z hľadiska energetickej závislosti. Rozvojom tohto typu ťažby došlo k výraznej zmene americkej ropnej produkcie a tým k zásadnej zmene v globálnom rozložení síl v tejto oblasti.

 

  Nakoľko v súčasnej dobe sa vlastníctvo automobilu prestáva považovať za luxus a dochádza k zmene jeho významu na nevyhnutnosť, či už z pracovného alebo iného hľadiska väčšina ľudí registruje a s obľubou víta akékoľvek zníženie ceny pohonných látok a to najmä v kontraste s pravidelným zvyšovaním cien palív a len občasným veľmi opatrným znižovaním.

 

  Výrazný nárast produkcie spôsobuje tak ako vo všetkých oblastiach pokles cien. Nakoľko v súčasnosti nedochádza k masívnemu nárastu spotreby ropy, tak ako tomu bolo v minulosti, dochádza aj k poklesu dopytu po rope. Počet vozidiel využívajúcich energiu z ropy každoročne stúpa, ale taktiež každoročne či už ako výsledok  nariadení limitujúcich výrobcov automobilov alebo ako výsledok snahy prilákať kupcov pre ten ktorý druh vozidla dochádza k poklesu mernej spotreby automobilu. Veď kto by dnes chcel automobil so spotrebou rovnajúcej sa spotrebe vozidiel z konca 80tych rokov ?

 

  Ropa získavaná ťažbou z bridlíc sa zaradzuje medzi nekonvenčné typy ropy a nie je vo svete novinkou. Doteraz však jej ťažba nebola z hľadiska efektívnosti príliš lákavá. S príchodom novej technológie ťažby ale navyšovanie tejto produkcie tlačí ceny ropy WTI stále dolu. Vzhľadom na rozloženie známych ložísk ropných bridlíc niet divu, že s touto technológiu ťažby prichádza práve USA.

 

Zdroj : slovnaft.sk

 

  Euforický pocit zo znižovania by sme ale mali obmedziť z dôvodu, že nejde o dlhodobo udržateľný stav. Stačí sa pozrieť na samotný proces – každá nová technológia takého rozsahu je neodkladne spojená s nutnosťou nie práve nízkych prvotných investícií. Preto vystáva otázka, kde leží hranica ceny, kedy prestane byť produkcia pre investorov efektívna ?

 

  Ceny ropy WTI sa na začiatku roka (2014) pohybovala na úrovni 100 dolárov za barel. V súčasnosti (december 2014) sa cena za barel pohybuje okolo úrovne 65 dolárov za barel. Na túto úroveň sa ropa dostala prvýkrát za viac ako päť rokov.

 

Zdroj : kurzy.cz

 

  Pokles ceny ropy WTI ale úzko súvisí taktiež s poklesom cien ropy Brent. Od začiatku roka 2014 padla cena ropy Brent o viac ako 41%. Tento pokles zaskočil predovšetkým OPEC (Organizácia krajín vyvážajúcich ropu), ktorá zaznamenáva výrazné zníženie dopytu po rope a podľa prognóz by mal byť v budúcom roku dopyt po rope kartelu najnižší od roku 2003.

 

Zdroj : kurzy.cz

 

  Z hľadiska hranice efektivity ťažby, za túto bola považovaná pre mnohé ťažobné spoločnosti práve cena okolo 50 – 60 dolárov za barel. Predpokladá sa však zároveň, že aj pri krátkodobom poklese cien pod tieto minimá nedôjde k zásadnému a výraznému prerušeniu alebo zníženiu produkcie, nakoľko následný rozbeh ťažby je zdĺhavý a nepriaznivý pre záväzky v podobe masívny prvotných investícií.

 

  Zvýšenie produkcie z americkej strany avšak nepredstavuje jediný dôvod na znižovanie cien ropy. Pomocnou rukou bola aj rozdielna politika americkej a európskej centrálnej banky. Kým FED smeruje k sprísňovaniu menovej politiky, v Európe sa predpokladá práve opačná situácia. Tento predpoklad smeroval k posilneniu hodnoty dolára.

 

  Predpokladaný vrchol by mala ťažba ropy z bridlíc dosiahnuť okolo roku 2020. Nastáva ale situácia so znižujúcim sa dopytom po rope. Pričom do budúcnosti je nutné počítať  so značným nárastom stupňa automobilizácie. Nie všade na svete je ale v súčasnosti bezproblémový prístup k zdrojom energií. Práve to by mohlo byť základom myšlienky a úvah, ktorým smerom sa uberať v snahe dosiahnuť zvyšovanie dopytu po rope a energiách ako takých. Sledovaním tohto predpokladu by mohlo dôjsť k zvyšovaniu životnej úrovne ľudí. Pokles cien ropy ale ako už bolo spomenuté nie je dlhodobo možný hlavne z dôvodu vysokých vstupných ale aj prevádzkových nákladov zvyšujúcich sa so stupňom vyčerpania jednotlivých ložísk a s čoraz ťažšou územnou dostupnosťou nových.

 

 

 

 

 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (3)

Súvisiace články

Spúta Západ ruského medveďa ?

sunday
21.12.2014
Trhy a makro | miroslav.kocibal

Vzácne kovy vzdorujú súčasnému trendu, zatiaľ čo sužovaná ropa otriasa komoditným sektorom

saturday
20.12.2014
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)