Spúta Západ ruského medveďa ? Ako-investovat.sk .


  Otázka situácie Ruska sa v poslednej dobe stala veľmi sledovanou a často rezonovanou témou drvivej väčšiny spravodajstiev. Mnohé strany šíria názor, že Ruská federácia sa v súčasnej dobe nachádza v krízovej situácii a padá na kolená. Nedávny prejav ruského prezidenta Vladimíra Putina, ale svedčí o úplnom opaku. Usudzovať tak môžeme na základe jeho výrokov o tom, že v Rusku kríza nie je a rast Ruska je neodvratný. Sám ale vyhlasuje, že krajina sa nachádza v zložitej situácii, ktorá ale na druhej strane prispieva k diverzifikácii ekonomiky, z ktorej v konečnom dôsledku v budúcnosti krajina pocíti priaznivé účinky.

 

  Prekonanie tejto situácie aj v prípade najhoršieho scenára je podľa jeho vlastných slov otázkou nanajvýš dvoch rokov, pričom koncoročná bilancia Ruskej federácie v tomto roku bude napriek všetkému pozitívna a teda príjmy Ruska budú nakoniec vyššie ako výdavky. Konkrétna hodnota sa pohybuje v okolí 1,8 bilióna rubľov, čo predstavuje asi dve percentá HDP krajiny.

 

  Za rapídny prepad rubľa obviňuje Rusko predovšetkým „vonkajšie faktory“, za ktoré považuje najmä ovplyvňovanie zo strany Západu – súvisiace hlavne so sankciami uvalenými na krajinu s ohľadom na konanie Ruska, označené ako destabilizujúce situáciu na Ukrajine. Putin sa ku konaniu Západu vyjadril, že Rusko je ako medveď, ktorého chce Západ spútať reťazami.

 

  Situácia spojená s ekonomickým vývojom Ruskej federácie je zasiahnutá o to viac práve z hľadiska samotnej situácie v oblasti ťažby ropy. Stále klesajúce ceny tejto energetickej suroviny Rusku, ako jednej z energetických veľmocí sústrediacej pomerne veľkú časť svetovej zásoby ropy, taktiež veľmi neprospieva. Zvyšujúca sa produkcia ropy, či už zo strany USA alebo odmietanie akéhokoľvek znižovania produkcie zo strany OPEC, privádzajú Rusko do situácie, kedy napriek nízkym cenám nie je ochotné znížiť produkciu z dôvodu obáv o podiel krajiny na energetickom trhu, ako aj o pomerne výhodné postavenie Ruska na tomto trhu.

 

  Vplyv cien ropy na ekonomiku Ruska je naozaj zásadný a to najmä z pohľadu, akú strategickú surovinu pre krajinu predstavuje. Podľa správy EIA (Energy Information Administration) EÚ prijíma 84% celkového exportu ruskej ropy a 76% exportu plynu. Vzhľadom na tieto obrovské množstvá je akékoľvek zníženie ceny mnohokrát násobené obrovským objemom a straty sú teda maximalizované. Celkovo tvorí export surovej ropy až 40% celkového exportu krajiny.

 

Najväčší obchodní partneri Ruska :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Export/import medzi Ruskom a EÚ :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: eurostat

 

  Spomínané sankcie zo strany USA a Európy, Rusko pomerne dlhý čas zásadne nepociťovalo a organizovalo protiopatrenie vo forme zákazu dovozu potravín z krajín EÚ. Toto protiopatrenie ale nezasiahlo len európske krajiny  (Fínsko a jeho ministerstvo financií predpokladá pokles HDP o 0,2 percentuálneho bodu práve z tohto dôvodu – za rok 2013 vyviezli do Ruska potravinové výrobky v hodnote 430 mil. eur) ale aj samotné obyvateľstvo Ruska. Dochádza k situácii, kedy dopyt prevyšuje ponuku, čo prirodzene vedie k nárastu cien a teda k inflácii. Prognóza Európskej banky predpokladá nárast inflácie v Rusku z hodnoty 5,5 % na 7,5 %. Európska banka je opatrnejšia taktiež v odhadoch rastu Ruska a jeho ekonomiky. Na rozdiel od Moskvy je k otázke rastu ruskej ekonomiky zdržanlivejšia a oživenie v najbližších dvoch rokoch vôbec nepredpokladá. Rast by sa mal pohybovať v okolí 0,3 percentuálneho bodu.

 

  Opatrenia pre oživenie a ochranu ekonomiky Ruska nespočívajú len v jeho obranných manévroch voči vonkajším vplyvom. Aktívnou na poli ekonomických opatrení je aj centrálna banka krajiny. V snahe o podporu meny sa ruskí guvernéri odhodlali k radikálnemu kroku a zvýšili hlavnú úrokovú sadzbu z 10,5 % na 17 %. Toto opatrenia sa dočkalo iba chvíľkového pozitívneho efektu. Následne však došlo k masívnej depreciácii meny s negatívnym vplyvom na celý finančný trh.

 

  Zložitá ruská situácia sa neodráža len na finančných trhoch. Nepriaznivý vývoj sa priamo odzrkadľuje v konaní obyvateľstva, ktoré sa snaží minimalizovať svoju zainteresovanosť do pádu rubľa a to najmä zmenou svojich úspor do inej, stabilnejšej meny – predovšetkým dochádza k premene na doláre, prípadne k masívnym výberom z bankových účtov, čo spôsobuje, že bankám dochádzajú hotovostné rezervy.

 

Vývoj kurzu EUR/RUB od roku 2009 do roku 2014 :

 

Zdroj : patria.cz

 

  Napriek tomu predseda vlády Medvedev ako aj minister ekonomického rozvoja Uľukajev vyjadrili názor, že mena je podhodnotená a neodráža reálny vývoj ekonomiky. Na otázku v akej mene by si mali obyvatelia krajiny ukladať svoje úspory Uľukajev odpovedal : „V takej ako doteraz.“

  Zo strany obyvateľstva ale toto nie je jediným masovo sa prejavujúcim opatrením. Dochádza taktiež k hromadným nákupom. Nakupuje sa predovšetkým elektronika v snahe ochrániť sa pred očakávaným zdražovaním.

 

Reakciou Ruského ministerstva na extrémne podhodnotenie meny je začiatok predaja zahraničných mien z devízových rezerv krajiny. Objem devízových rezerv krajiny by sa mal pohybovať okolo hodnoty 5,6 miliardy eur. Krajina týmto, ale aj ostatnými krokmi smeruje predovšetkým k jednému cieľu – presvedčiť účastníkov trhu o podhodnotení rubľa.

 

  Zložitá ekonomická situácia zasahujúca nielen Rusko, ale aj ostatné krajiny a to nielen z Európskej únie, je výsledkom situácie pretrvávajúcej na Ukrajine. Pád kurzu rubľa a všetky opatrenia spôsobujúce napätie či už ekonomického alebo iného charakteru majú pôvod práve v rozdielom konaní jednotlivých krajín v reakcii na túto situáciu, z čoho pramenia jednotlivé sankcie a iné opatrenia zvyšujúce už tak dosť vysoké napätie medzi svetovými veľmocami.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (3)

Súvisiace články

Čaká svet návrat k zlatému štandardu ?

thursday
29.01.2015
Trhy a makro | miroslav.kocibal

Má pokles cien ropy budúcnosť ?

saturday
13.12.2014
Trhy a makro | miroslav.kocibal

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)