Kam investuje Warrena Buffett? Akcie z portfólia Berkshire Hathaway: Ako-investovat.sk .


Warren Buffett je asi najznámejším a úspešným investorom, ktorého pozná nie len investorská komunita ale aj široká verejnosť. Za svoj život nahromadil investovaním majetok v hodnote približne 68 miliárd dolárov a to z neho robí 4. najbohatšieho človeka planéty. Jeho investičné kroky sleduje množstvo investorov, ktorí sa spoliehajú na jeho správny odhad.

 

Ktoré spoločnosti má tento investičný mág vo svojom portfóliu, v akom množstve a aký podiel tvoria? Pozn. v článku sa pozrieme na obchodovateľné akcie. Samozrejme, že fond obsahuje aj neobchodovateľné spoločnosti, dlhopisy... My však ďalej budeme analyzovať len obchodovateľnú časť portfólia. 

 

Jeho spoločnosť Berkshire Hathaway aktuálne drží 47 obchodovateľných amerických spoločností. Zaujímavý je však pohľad na ich podiel v portfóliu. Rozdiel v percentuálnom zastúpení medzi spoločnosťami je až priepastný. 4 spoločnosti, konkrétne Wells Fargo & Co, Coca-Cola Co, International Business Machines Co, American Express Co., tvoria až 63% portfólia.

 

Zoznam spoločnosti, ktoré majú v portfóliu aspoň 0,5% podiel je v nasledujúcej tabuľke:

Úplný zoznam spoločností si môžete pozrieť na tejto stránke.

 

Keďže sú tieto 4 spoločnosti v portfóliu tak významné, pozrieme sa na ne bližšie. Pri každej sú v tabuľkách uvedené základné informácie a to konkrétne: P/E, P/B, current ratio, dividendové výnosy a priemerné ročné výnosy za obdobie 10 a 15 rokov.

 

Wells Fargo & Co

 

Wells Fargo & Company je americká nadnárodná holdingová spoločnosť, ktorá poskytuje bankové a finančné služby. Podľa aktív je to 4. najväčšia banka v USA a podľa trhovej kapitalizácie je najväčšou. V roku 2007 to bola jediná banka v USA, ktorej dala agentúra S&P rating AAA. Momentálne má rating AA-.

 

V nasledujúcej tabuľke si môžete pozrieť základné informácie o akciách Wells Fargo. Zaujímavý je ukazovateľ current ratio, ktorý udáva pomer medzi obežnými aktívami a krátkodobými záväzkami. Hodnota 5,051 je pomerne vysoká a znamená, že spoločnosť má oveľa viac obežných aktív než krátkodobých záväzkov. Teoretické optimum je v rozmedzí 1,8 a 2,5. Čím vyššia je hodnota tohto ukazovateľa, tým nižšie je riziko platobnej neschopnosti. Výnosy v dlhodobom horizonte dosahujú približne toľko, čo hlavný americký akciový index S&P 500.

 

Základné informácie o akciách spoločnosti Wells Fargo & Co:

 

Na nasledujúcom grafe si môžete pozrieť vývoj cien akcií od roku 1990. Je vidieť, že za posledných 25 rokov majú akcie jasný trend.

 

Vývoj cien akcií Wells Fargo od 90-tych rokov:

Zdroj: www.morningstar.com

 

Coca-Cola Co

 

Spoločnosť Coca-Cola je výrobca, distribútor a obchodník nealkoholických nápojových koncentrátov a sirupov. Najviac známou je pre ich vlajkový produkt  Coca-Colu, ktorú snáď ani netreba bližšie predstavovať.

 

V tabuľke nižšie si môžete pozrieť základné informácie o akciách Coca-Coly. Veľmi zaujímavé je, že aj napriek vysokému hodnote P/B im Buffett dôveruje. P/B nám hovorí aká je cena akcie na trhu k účtovnej hodnote akcie. V dlhodobom horizonte by sa cena na trhu mala približovať k účtovnej hodnote, a teda na základe tohto ukazovateľa vieme povedať, či sú akcie nadhodnotené alebo podhodnotené. Podľa  tohto ukazovateľa je nadhodnotená. Coca- Cola je však veľmi špecifická v tom, že veľmi ťažko vieme vyčísliť jej skutočnú vnútornú hodnotu, keďže jej najväčším aktívom je značka, teda nehmotná vec. Aj preto môže byť ukazovateľ P/B pri tejto spoločnosti trochu skresľujúci.

 

Základné informácie o akciách spoločnosti Coca-Cola Co.:

V grafe nižšie si môžete pozrieť vývoj cien akcií od roku 1990. Coca-Cola zaznamenala veľký rast v 90-tych rokoch. Potom však dlhšiu dobu mierne strácala a až po roku 2008 začala znova rásť. Tu sa krásne ukazuje, aký dôležitý je investičný horizont pri investovaní do akcií.

Vývoj cien akcií Coca-cola od 90-tych rokov:

Zdroj: www.morningstar.com

 

International Business Machines Co

 

IBM je popredná svetová spoločnosť podnikajúca v odbore informačných technológií. Medzi jej hlavné činnosti patrí výroba a predaj počítačového hardvéru, softvéru a poskytovanie služieb.

 

V tabuľke nižšie si môžete pozrieť základné informácie o akciách IBM. Pre niekoho bude opäť kritický ukazovateľ P/B, ktorý dosahuje až príliš vysoké hodnoty. Cena akcie je momentálne 162,06USD a teoreticky by mala byť 10 krát menšia, teda na okolo 16 USD. Investorom to však asi nevadí, keďže táto spoločnosť je podľa tohto indikátora už dlhodobo nadhodnotená.

 

Základné informácie o akciách spoločnosti International Business Machines Co:

 

Na nasledujúcom grafe si môžete pozrieť vývoj cien akcií od roku 1990. Rovnako ako Coca-Cola, ani IBM nezaznamenala počas krízy veľký prepad a taktiež od konca 90-tych rokov cena akcií stagnovala a až následne začala znova rásť.

 

Vývoj cien akcií International Business Machines od 90-tych rokov:

Zdroj: www.morningstar.com

 

American Express Co

 

American Express je medzinárodná spoločnosť poskytujúca finančné služby najmä prostredníctvom kreditných kariet so sídlom v New Yorku.

V tabuľke nižšie si môžete pozrieť základné informácie o akciách American Express.

 

Základné informácie o akciách spoločnosti American Express Co:

 

Na nasledujúcom grafe si môžete pozrieť vývoj cien akcií od roku 1990. Na rozdiel od predchádzajúcich akcií, táto spoločnosť zaznamena v roku 2008 dosť veľký prepad. Momentálne sa však už akcie American Express obchodujú nad predkrízovými hodnotami.

 

Vývoj cien akcií American Express od 90-tych rokov:

Zdroj: www.morningstar.com

 

Údaje v tabuľkách boli čerpané zo stránok: www.yahoo.com, http://www.bloomberg.com a http://ycharts.com

 

Ako ste si mohli všimnúť, všetky 4 spoločnosti zaznamenali v dlhodobom horizonte rast. Pri niektorých boli priemerné výnosy o čosi menšie avšak W.Buffett určite nenakupoval všetko naraz ale pravidelne dokupoval pri poklesoch, čo mu asi prinieslo vyššie zhodnotenie.

 

Zmeny v portfóliu Warrena Buffetta?

 

Vo fonde sú od tretieho kvartálu roku 2014 dve nové spoločnosti a to LIBERTY MEDIA CORP DELAWARE(0,17%) a EXPRESS SCRIPTS HLDG CO(0,02%).

 

Obe majú v portfóliu veľmi malý podiel a aj prípadný krach týchto spoločností by neznamenal takmer žiaden vplyv na celkovú výkonnosť. Okrem týchto dvoch nových spoločnosti Buffet navýšil počet akcií aj v ďalších spoločnostiach, ktoré už vlastní.

 

V nasledujúcej tabuľke sú uvedené všetky spoločnosti, ktorých počet akcií sa v portfóliu zväčšil. Môžete si pozrieť koľko akcií bolo pridaných, o aký percentuálny podiel sa zvýšil ich počet a koľko akcií je v portfóliu po dokúpení.

 

Akcie spoločností, ktorých podiel v portfóliu sa zväčšil:

Zdroj: vlastné spracovanie

 

Z predchádzajúceho vyplýva, že podiel spoločnosti CHARTER COMMUNICATIONS sa viac ako zdvojnásobil. Možno stojí za námahu skúmať túto spoločnosť bližšie ako investičnú príležitosť.

 

Okrem dokupovania sa Buffett taktiež zbavoval niektorých spoločností. Akcie DEERE&CO boli všetky predané a už v portfóliu nie sú. V nasledujúcej tabuľke sú aj ďalšie spoločnosti, ktoré boli redukované.

 

Akcie spoločností, ktorých podiel v portfóliu sa zmenšil:

Zdroj: vlastné spracovanie

 

Čo na záver?

 

Warren Buffet úmyselne drží veľkú časť portfólia v Blue chips akciách kvôli stabilite a k tomu skupuje veľa malých spoločností, ktoré majú veľký potenciál a môžu priniesť vysoké zisky. Takto je portfólio vyvážené a prináša vysoké zhodnotenie. Je to stratégia, nad ktorou by sa každý potenciálny alebo reálny investor mal minumálne zamyslieť a preskúmať ju.

 

V tomto článku som sa snažil priniesť pohľad na portfólio najznámejšieho investora.Celkovo je zaujímavé sledovať kroky známych investorov, pretože nám môžu vnúknuť nové myšlienky alebo priniesť tipy na investičné príležitosti.


Ked sa pozeram na tu tabulku, tak vidim, ze su v nej uvedene iba verejneobchodovatelne akcie.
Predpokladam, ze hodnotu portfolia jeho firmy (BRK)ovplyvnuju, okrem ineho, aj akcie HEINZU a BURLINGTOM NORTHERN SANTA FE.
A tie tvoria urcite znacny objem.
Vid uryvok z 2 clankov.
....................................
Buffett kúpil železnice

03.11.2009 | © 2009 TREND Holding

Berkshire Hathaway sa pustila do svojej najväčšej akvizície

Investičná spoločnosť Berkshire Hathaway amerického mága Warrena Buffetta prevezme amerického prevádzkovateľa nákladnej vlakovej dopravy Burlington Northern Santa Fe. Výška transakcie dosiahne približne 44 miliárd dolárov, zahŕňajúca desať miliárd dlhu firmy. Ide o najväčšiu kúpu spoločnosti Berkshire Hathaway v jej histórii.
..........................................
Buffett si splnil sen. Kúpil si kečup

15.2.2013 | © 2013 HN online
Najznámejší investor na svete si splnil dávny sen a je z toho najväčšia potravinárska akvizícia na svete. Warren Buffett a jeho spoločnosť Berkshire Hathaway oznámili, že spoločne s fondom 3G Capital preberajú výrobcu potravín Heinz. Na kúpe za 28 miliárd dolárov (21 miliárd eur) sa môže Buffett podieľať až trinástimi miliardami dolárov.
Pridal: Mojmir Hojer dňa 07.01.2015 o 09:26

Áno, jedná sa iba o verejne obchodovateľné akcie. Neobchodovateľné akcie by si obyčajný investor nemohol kúpiť. Pridal: Róbert Veselý dňa 07.01.2015 o 09:30

Ja som tym mojim prispevkom chcel povedat, ze hodnota akcie BRK zalezi nielen od toho ako sa dari firmam ako COCA-COLA, IBM, WELLS FARGO, AMERICAN EXPRESS, resp. ze W.Buffett investoval a investuje aj inde a inak.
Pridal: Mojmir Hojer dňa 07.01.2015 o 11:14

Kurzy akcií BRK-A a BRK-B závisí jen na zájmu o tyto dvě akcie, jesli Warren Buffett mluví pravdu, nelže, nepaktuje se s lumpy z GS, FED a Moody's a je zdravý a hlásí na shromáždění akcionářů úspěch. Kurzy akcií BRK-A a BRK-B nezávisí na kurzech akcií Coca-Cola a Wells Fargo a na jejich výsledcích. Kurz akcií BRK-A a BRK-B neni počítán jako podíl na fondu a portfoliu akcií v holdingu. Pridal: Adam dňa 07.01.2015 o 14:26

Cau Robo,
velmi dobrý clanok, pacia sa mi Tvoje clanky najma ten o aristokratoch, vidno ze mas prehlad hlavne o dividendovom investovani, tipujem, ze dividendove tituly ta bavia najviac.

Snad by som len povedal ze Warren uz nie je 4.ty najbohatsi ale druhy.. teda dufam ze sa to poradie z decembra nezmenilo :D
http://www.cnbc.com/id/102249781

a ked uz sme pri portfoliu berkshire a pre inspiraciu mozno by stalo este za zmienku Bufettova 5 najvacsia pozicia, ktorou je Bank of America na ktoru maju opciu na 700 mil. akcii do 2021 za 5 MLD dolarov
tie si obycajny investor moze kupit.

drz sa a tesim sa na tvoje dalsie clanky Pridal: Pali dňa 09.01.2015 o 22:56

Mojmir Hojer- Samozrejme, že Buffett investuje kade tade. Teraz keď už je veľký hráč, môže si dovoliť skupovať firmy(obchodovateľné aj neobchodovateľné) a hneď aj meniť ich manažment podľa seba(ak kúpi väčšinu). Mrzí ma, možno som sa v článku nevyjadril jasne čo bolo analyzované a to obchodovateľné akcie vo fonde.
Adam- to čo má vplyv na kurz akcie BRK je samostatná kapitola, ani som to neriešil :-)
Pali- vďaka. Pozitívny komentár poteší :-) Pridal: Róbert Veselý dňa 11.01.2015 o 13:52

Buffett súkromné firmy kupoval vždy. Nie až keď sa stal veľkým hráčom.
NA burze sa obchoduje len malá časť firiem. Ak by sa zameral len na firmy na burze, tak by zachvíľu nebolo čo kupovať.
Okrem toho má BRK samozrejme aj kopec dlhopisov, deriváty a iné cenné papiere.

Článok však mal byť o akciách, ktoré si dokáže kúpiť aj bežný smrteľník zo Slovenska, tak preto sú tam spomínané práve burzové akcie z portfólia BRK. Pridal: Filip Glasa dňa 12.01.2015 o 09:53
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:7 Komentáre Galéria (11)

Súvisiace články

Buffettov list akcionárom - ako sa darilo Berkshire Hathaway v roku 2014

sunday
08.03.2015
Podnikanie | miroslav.kocibal

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)