Tesco Stores, a.s. - najväčší maloobchodný reťazec na Slovensku Ako-investovat.sk .


Od okamihu, kedy sa na verejnosť dostala informácia, že najväčší maloobchodný predajca vo Veľkej Británií nadhodnotil svoje zisky sa s Tescom spájajú už len samé negatívne správy. Spoločnosť sa rozhodla šetriť spôsobom zatvárania pobočiek a prepúšťaním zamestnancov. Tieto opatrenia sa dotknú aj našich susedov. Po Maďarsku, kde sa má prepustiť približne 500 zamestnancov, sa budú dve predajne zatvárať aj v Česku. Čo však Tesco na Slovensku? Hrozí aj u nás podobný scenár?

 

Podľa výročnej správny spoločnosti Tesco Stores SR, a.s. v uplynulom roku spoločnosť otvorila 14 nových obchodných prevádzok a v nich vytvorila 270 nových pracovných miest. To je dobrá správa, ktorá vypovedá o tom, že slovenské Tesco naďalej zväčšuje svoj podiel na trhu.

 

Spoločnosť Tesco Stores SR, a.s. sa výškou svojich tržieb zaraďuje na prvé miesto z celého odvetvia slovenského maloobchodu. Jeho najväčšími konkurentmi na našom trhu sú spoločnosti Kaufland Slovenská republika a Lidl Slovenská republika. Tržby Tesca sú však takmer dvojnásobne vyššie ako tržby Lidl, či Kauflandu.

 

Tržby slovenského Tesca a jeho najväčších konkurentov:

 

Spoločnosť Tesco patrí k najväčším zamestnávateľom na Slovensku. Priemerný počet zamestnancov k februáru 2014 je 9 943 a Tesco v súčasnosti prevádzkuje 150 obchodov. Počtom obchodov sa Tescu najviac približuje spoločnosť Lidl, ktorá v súčasnosti prevádzkuje 123 obchodov a zamestnáva takmer 3 200 ľudí. 

 

 

 

Hospodárenie spoločnosti Tesco Stores SR  v posledných rokoch

Tržby Tesco za hospodársky rok končiaci 28. 2. 2014 boli vo výške 1 371 641 tis. EUR, čo predstavuje medziročný prepad tržieb o -1,91%. Ide o prvý prepad v tržbách od roku 2009, kedy sa tržby Tesca medziročne prepadli o -4,24%. V ostatných rokoch bol však medziročný rast tržieb spoločnosti Tesco viac než solídny. V rokoch 2008, 2010 a 2011 tržby medziročne porástli až dvojciferným tempom a v roku 2012 činil medziročný rast tržieb 6,5%. 

 

 

Čo sa týka ziskovosti, spoločnosť Tesco za posledných 7 rokov ani raz nevykázala stratu. Za hospodársky rok končiaci sa 28. februára 2014 spoločnosť vykázala zisk vo výške 16 755 tis. EUR, čo je medziročný prepad zisku o -51%. Za týmto výrazným poklesom zisku sa však ani tak neskrývajú stagnujúce tržby, ale vytvorenie opravnej položky k dlhodobému hmotnému majetku. 

 

 

V prípade hodnotenia ziskovosti je však potrebné sa pozrieť na ukazovateľ ziskovej marže, ktorý dáva do pomeru čistý zisk a výšku tržieb. Priemerná zisková marža za posledných 7 rokov v prípade spoločnosti Tesco je na úrovni 2,4%, čo znamená že v priemere len 2,4% z celkových tržieb zostane spoločnosti vo forme čistého zisku. Priemerná zisková marža v odvetví maloobchodu na Slovensku je na úrovni 0,85%, čo znamená, že zisková marža spoločnosti Tesco patrí k tým nadpriemerným.

 

Priemerná hrubá marža spoločnosti Tesco za posledných 7 rokov je na úrovni 14,6%, čo znamená, že v priemere 14,6% z celkových tržieb po uhradení nákladov na tovar a výrobnú spotrebu zostane spoločnosti na úhradu ďalších prevádzkových a iných nákladov. Priemerná hrubá marža v odvetví maloobchodu za rok 2013 bola 11,4%. Môžeme teda tvrdiť, že spoločnosť Tesco patrí opäť k tým spoločnostiam, ktoré vo svojom odvetví dosahujú nadpriemernú hrubú maržu.

 

Čo sa týka zadlženosti, spoločnosť Tesco SR ku koncu účtovného obdobia eviduje prijatý úver od spriaznených osôb vo výške 84 731 tis. EUR, čo však predstavuje iba 8,5% z celkových pasív spoločnosti. Vlastné imanie sa na celkových pasíva podieľa až 68%-tami. 

 

 

Tesco Stores SR zostáva jednotkou na trhu v odvetví maloobchodu. Výška tržieb je dostatočná k tomu, aby spoločnosť pokryla všetky svoje náklady a ešte k tomu vykázala aj určitý podiel zisku. A to už siedmy rok po sebe. Mierny medziročný pokles tržieb za posledný rok môže byť síce výstrahou, no nie jasným signálom nejakých problémov. Spoločnosť v minulom roku otvorila 14 nových obchodných prevádzok a v nich vytvorila 270 nových pracovných miest, čo len potvrdzuje, že Tesco si na Slovenskom trhu vedie zatiaľ viac než dobre a to najviac, o čo sa aj naďalej musí snažiť je, aby si tento podiel na trhu udržal aj v budúcnosti. 


Tesco, Kaufland aj Lidl su sice velke, ale na take nieco ako je coop ani len zdaleka nesiahaju...za rok 2013 mali vsetky predajne coop dokopy obrat 1 210 840 708 € takže tvrdiť že tesco je najvätší maloobchodný reťazec je zavádzajúce... Pridal: TomTom dňa 17.01.2015 o 22:10

Ospravedlnujem sa za predchadzajuci komentar, chybaju vam v grafe totiz nuly tak ma to zmiatlo, ano tesco je najvatsie trzbami a za nim hned v zavese coop jednota...pardon
Pridal: TomTom dňa 17.01.2015 o 22:17

Ano, ale Coop jednota je vela malych firiem. Nie je to jedna entita. Pridal: Filip Glasa dňa 18.01.2015 o 15:29

mne sa to tetko nepaci, pride mi, ze to urobi este vela zloby, hlavne ak by nasadili robotiku na doplnanie tovarov, kde len budu ludia pracovat? dnes uz ani v meste nie je miesto, male potraviny, kam mozem vybehnut, a bez cakania zaplatit za kvalitny a slovensky tovar.
neviem co je pravdy na tetku, ze umelo znizuje ceny a vykupuje za nrekrestanske prachy no.. to fakt neviem, ci je to len JPP alebo viac Pridal: Aston Villa dňa 19.01.2015 o 11:05
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:4 Komentáre Galéria (5)

Súvisiace články

Agentúry sprostredkujúce zamestnania - ziskovosť a marže

tuesday
16.12.2014
Podnikanie | martin.gulka

Koľko zarábajú slovenské lekárne? Profitabilita a marže lekární

saturday
11.10.2014
Podnikanie | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)