List akcionárom od Daniela Gladiša: Úrokové sadzby, ropa a rubeľ Ako-investovat.sk .


Máme tu ďalší list akcionárom stredoeurópskeho hedge fondu Vltava Fund SICAV, Plc. Čistá hodnota aktív tohto fondu v štvrtom kvartáli 2014 vzrástla o 10,5% a za celý rok 2014 vzrástla o 18,5%.

 

Vyjadrenie Daniela Gladiša v liste akcionárom:

 

Úrokové sadzby, ropa, rubeľ

Na prelome roku sa naskytuje potreba zamyslieť sa nad tým, čo môže priniesť rok nasledujúci. Do toho sa ale púšťať nechceme, pretože by sme museli povedať, že o tom nemám najmenšie poňatie a tento list akcionárom by tým pádom byl príliš krátky. Môžeme sa ale zamyslieť nad tým, čo priniesol rok minulý a aké z toho plynie ponaučenie. Zo všetkého, čo sa v roku 2014 udialo, najväčšiu lekciu investorom uštedril zrejme vývoj úrokových sazdieb, ceny ropy a kurz rubľa. 

 

Na začiatku roku vládol na trhoch všeobecný konsenzus ohledne budúceho rastu úrokových sadzieb a ešte v lete i konsenzus ohladne vysokej ceny ropy. Lekcia číslo 1: čo sa zdá väčšine investorov ako jasné, veľmi často sa ukáže ako chybné. Úrokové sadzby na všetkých hlavných trhoch išli dolu a v niekoľkých krajinách dosahujú nových historických miním. Ak toto čakal málokto, tak pád ceny ropy takmer na polovicu behom pár mesiacov asi nečakal vôbec nikto. Rýchlosť pádu ropy bola dokonca ešte prekvapivejšia než veľkosť prepadu. Lekcia číslo 2: Keď sa veci začnú meniť, väčšinu investorov prekvapí, ako rýchlo sa menia. Pokiaľ zostaneme pri rope, tak najhoršie je, že nikto nie je schopný povedať, či cena 55 je lacná, alebo či je stále ešte drahá. Lekcia číslo 3: Aktiva, ktorá neprodukujú príjem, nemajú svoju fundamentálnu hodnotu. Ropa, rovnako ako napríklad zlato, sú aktíva, ktorá na rozdiel od akcií, dlhopisov alebo nehnuteľností neprodukujú žiadny príjem a nie je preto možné povedať ani približne, aká ich cena je "správna". Zatiaľčo napríklad u akcií je možné sa oprieť o ziskovosť alebo majetok spoločnosti a aspoň približne odhadnúť ich fundamentálnu hodnotu. Pri rope, či zlate tento oporný bod chýba.

 

V ich cene hrá významnú rolu psychológia investorov a tá je nevyspytateľná. Investori dokázu byť optimistickí pri cene ropy 100 a pesimistickí pri cene ropy 55. Lekcia číslo 4: Dôvera investorov je veľmi cenná, ale súčasne nevyspytateľná vec. Akonáhle investori stratili dôveru vo vysokých cenách ropy, cena sa začala prepadať nečakane rýchlym tempom. To isté nastalo aj pri ruskej mene. Fundamentálne dôvody zrejme sami o sebe nedokážu ospravedlniť pád rubla o polovicu od leta do konca jesene. V spojení so stratou investorov v Rusko bol však pád rubľa bezprecedentný. Lekcia číslo 5: Dlho sa môže zdať, že veci fungujú, ale akonáhle dôjde k bodu zlomu, stáva sa situácia časla úplne beznádejnou. Príkladov, ktoré to potvrdzujú, je možné v histórií nájsť veľa. 

 

Môže sa to týkať rôznych druhov aktív, jednotlivých firiem, ale taktiež štátov. V dobách, ktoré sa zdajú byť dobré, sa nato zabúda. A práve v dobrých dobách je možné budúcim problémom predchádzať. Rusko žilo dlho z pocitu sebauspokojenia živeného vysokou cenou ropy. Keď ale ropa klesla, ukázalo sa, že ruská ekonomika je stále zraniteľná a príliš jednostranne zameraná. V takomto chovaní ale nie je Rusko samé. Vlády väčšiny západných zemí dnes žijú v relatívnej pohode extrémne nízkych úrokových sadzieb, ktoré maskujú skutočnú veľkosť dlhových problémov. Namiesto toho, aby toho využili k ich riešeniu, podliehajú ľahostajnosti a pocitu sebauspokojenia. Lekcia číslo 6: Lacné peniaze sú zdrojom sebauspokojovania a nakoniec vyústia vo väčšiu stabilitu. 

 

Kedy nebola cena peňazí deformovaná centrálnymi bankami, možno by bol ekonomický vývoj stabilnejší. Úrokové sadzby by boli vyššie, investori a firmy by požadovali vyšší výnos z investícií, nedochádzalo by tolko k špekulatívnemu konaniu, množstvo investičných projektov (vrátane tých ropných) by sa neuskutočnili, pretože by neboli dostatočne výnosné a štáty by boli pod väčším tlakom v tom, ako spravujú svoje financie a riadia ekonomiku. Ropa by sa možno neprepadla o polovicu, pretože by predtým nebola tak vysoko a Rusko by možno vďaka nižšej cene ropy bolo viac diverzifikované v rámci svojej ekonomiky. To sú hypotézy, ktoré nie je možné overiť, ani vyvrátiť. V reálnom svete, v ktorom žijeme, ale platí Lekcia číslo 7: Nepravdepodobné veci sa stávajú pomerne často.

 

Musíme byť pripravení nielen nato, že početnosť mimoriadnych udalostí je vyššia než akú naznačujú štatistické modely, ale tiež na to, že (Lekcia číslo 8) nové prekvapenia prídu pravdepodobne z úplne iného smeru než z akého ich čakáme. Toto je asi naša jediná predpoveď týkajúca sa budúcnosti. Pokiaľ budete mať niekedy dojem, že ste pripravení na možné riziká, vždy si vzpomeňte na Monty Python a ich: "And now for something completely different." (a pokiaľ ani to nepomôže, ešte nám zostáva ich: "Always look at the bright side of life")

 

Investičná implikácia

Keby toto bola akademická esej, mohli by sme skončiť. Našou úlohou je investovať skutočné peniaze a preto musíme vyššie uvedených osem lekcií premietnuť do našich investícii. Konkrétne to vyzerá asi nasledovne:

  1. Uvedomujeme si, že nemáme takmer žiadnu schopnosť predvídať makroekonomický vývoj a ani sa o to nesnažíme.
  2. Vyhýbame sa investíciam, ktorých úspech závisí na nejakom konkrétnom scenári budúceho vývoja. Namiesto toho vyhľadávame také investície, ktoré si pri väčšine variant budúceho vývoja povedú dobre.
  3. Pri výbere investícií postupujeme dôsledne smerom "zdola-nahor" a opierame sa pri tom o našu predstavu fundamentálne hodnoty.
  4. Prednosť dávame takým investíciam, kde je rozptyl možných variant vývoja pomerne nízky. Väčšiu váhu dávame pravdepodobnosti vývoja než očakávanému výnosu. 

 

Pokiaľ sa pozrieme na desať najväčších pozícií v našom portfóliu, potom za posledných päť rokov ich zisk na akciu (prípadne účtovná hodnota u spoločností ako je Berkshire Hathaway, kde je účtovná hodnota lepším ukazovateľom rastu hodnoty než zisk) vzrástol priemerne o 66%. Najmenší rast bol 33%, najväčší 117%. Rast 66% za päť rokov znamená asi 10,6% ročný rast. Dlhodobo musí tomuto tempu rastu zhruba odpovedať i rast ceny akcií. (pri započítaní dividend bude investičný výnos ešte o niečo vyšší). Nie všetky z týchto spoločností držíme päť rokov, niektoré z nich však držíme ešte dlhšiu dobu. Keď sa na naše portfólio pozrieme za ďalších päť rokov, je možné, že veľké pozície, ktoré dnes držíme, budeme držať i potom, a predpokladáme, že ich ziskovosť bude opäť o niečo vyššia. Nedokážeme povedať, či to bude o 66%, o 46%, alebo o 86%, ale je veľmi pravdepodobné, že bude výrazne vyšší. Tomu by mali zodpovedať i výrazne vyššie ceny akcií. 

 

Našou úlohou je vybrať také spoločnosti, kde je pravdepodobnosť pozitívneho vývoja vysoká, a potom kúpiť tie z nich, ktoré sa naviac obchodujú za atraktívnu cenu. Naša skúsenosť nám hovorí, že budúci vývoj nebude lineárny, ale bude kolísať, čas od času dokonca tak, že to nebude príjemné. Ako dlhodobí investori si však môžeme dovoliť kolísanie trhov po väčšinu času ignorovať a sem tam ho snáď i využiť vo vlastný prospech. 

 

Zmeny v portfóliu

V minulom štvrťroku sme urobili veľmi málo transakcií. Na portfóliu nebolo za potreby nič meniť. Nič sme nepredali a kúpili sme len jednu novú pozíciu. Po niekoľkých rokoch sme sa vrátili na nemecký trh. Kúpili sme rodinnú firmu, jednu z veľkých svetových značiek, firmu dobre riadenú, bez dlhu, s hromadou hotovosti a k tomu všetkému za menej než 7 násobok zisku. Akciové trhy nám pri svojom októbrovom prepade priniesli na zlatom podnose niečo, čo by sa v prívatnej transakcií predávalo najmenej za dvojnásobok. 

 

Ďakujeme vám za priazeň a tešíme sa, jak spoločne prežijeme rok 2015!

 

Daniel Gladiš, január 2015


Změny v portfoliu.

Na základě mlživých charasterik odhaduji, že Gladiš v říjnu koupil Porche SE (PAH3) okolo 60 € za akcii a v rámci této pozice zaznamenal +10 %. Je to řízek! :) Pridal: Pjot dňa 16.01.2015 o 09:38

Co znamena prvy odsek? Vynos, alebo rast aktiv aj vdaka dalsim prilevom investicii? Pridal: Rokosák dňa 16.01.2015 o 13:56

Cista hodnota aktiv - NAV. Rast NAV sa vacsinou uvadza ako rast/vynos na jendu akciu. Pridal: Filip Glasa dňa 17.01.2015 o 12:01
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


3 Komentáre

Súvisiace články

Daniel Gladiš a jeho list akcionárom fondu Vltava

wednesday
08.04.2015
Investície | martin.gulka

List akcionárom Daniela Gladiša: Prvých desať rokov

monday
06.10.2014
Investície | martin.gulka

List akcionárom Daniela Gladiša z Vltava Fund

tuesday
21.01.2014
Hedge fondy | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok