Warren Buffett a Berkshire Hathaway


Jeho investičná stratégia je založená na tom, že si vyhliadne novú, relatívne malú, ale perspektívnu spoločnosť s veľkým rastovým potenciálom a túto spravuje tak, aby dosahovala hlavý cieľ, ktorým je zvyšovanie hodnoty pre akcionárov.
V súčasnosti je ale možné povedať, že Warren Buffett je v podstate vlastníkom obrovskej spoločnosti, ktorá skupuje nové malé spoločnosti a svojim umom z nich buduje veľké profitabilné podniky. Portfólio spoločnosti však samozrejme obsahuje aj veľké a na trhu známe spoločnosti, ako napríklad Coca – Cola.
(Pozn. : veľmi zaujímavo spracovanú sieť jednotlivých prepojení Berkshire Hathaway s inými spoločnosťami môžete nájsť tu : http:/ /mapper.nndb.com/start/?map=1208 )
Portfólio Berkshire Hathaway je veľmi diverzifikované a jeho chápadlá siahajú do mnohých oblastí. Zahŕňa oblasti poisťovníctva, financií, realít, železničnej dopravy a mnohých maloobchodných spoločností a odvetví spracovateľského priemyslu. Analýzu obchodovateľných akcií Berkshire Hathaway môžte nájsť tu
Nadanie Warrena Buffetta pramení už z jeho útleho detstva, nakoľko ako syn burzového makléra a neskôr kongresmana prejavoval svoj talent už v detstve a svoje prvé akcie nakúpil vo veku 11tich rokov. Napriek tomu, že patrí medzi najbohatších ľudí sveta, žije striedmo a obľubuje filantropiu.
Prvý veľký krok v jeho kariére znamenala práve spoločnosť Berkshire Hathaway, ktorá bola pôvodne textilným podnikom. Postupné investície Buffetta do tejto spoločnosti mu nakoniec umožnili prevziať kontrolu a prebudovať ju k svojmu obrazu tak, aby z nej vytvoril finančnú inštitúciu, ktorá bude zastrešovať jeho finančné portfólio a bohaté investičné operácie. Transformácia spoločnosti sa uskutočnila progresívnou stratégiou premiestnenia cash flow z jadra spoločnosti, investovaním do iných podnikov. Akcie spoločnosti Berkshire Hathaway sa na trhu obchodujú v dvoch formách. Ide o takzvané A a B akcie, alebo veľké a malé akcie, ako sú bežne nazývané. Akcie A sú charakteristické ich vyššou hodnotou (sú považované za najhodnotenejšie akcie na NYSE) – v súčasnosti (január 2015) je to okolo 220 000 dolárov za akciu, pričom akcie triedy B majú hodnotu okolo 150 dolárov za akciu. Akcie triedy A aj B oprávňujú participovať na stretnutí akcionárov v Omahe. Vlastníkom akcií triedy B je napríklad aj Slovák Martin Kúšik (bývalý partner Penta Investment a 4. najbohatší Slovák), ako sám uvádza, práve kvôli možnosti účasti na stretnutí v Omahe. Základný rozdiel medzi týmito triedami akcií je samozrejme v hodnote a v podiele na hlasovacích právach. Platí pritom, že akcie triedy B sa nikdy nepredávajú za viac ako 1/1500 hodnoty akcií triedy A. Akcie triedy B majú pritom 1/10 000 hlasovacích práv akcií triedy A.
Vývoj akcií Berkshire Hathaway od roku 2005 do januára 2015
Zdroj : finance.yahoo.com
Veľmi zaujímavý je Buffettov názor na zlato. Komoditu, ktorá pre mnohých investorov stelesňuje akúsi formu záruky a ochrany pred infláciou, Buffett považuje za zbytočnú. Podľa jeho názoru je hodnota zlata iba umelo vytváraná ľuďmi a ľudia ho nakupujú dúfajúc, že sa v budúcnosti nájde niekto, kto ho od nich kúpi za vyššiu cenu. Zlato Buffett považuje za neproduktívne aktívum, ktoré nikdy nič nevytvorí (takto ho označil v liste akcionárom v období, keď dosahovalo vrchol svojej hodnoty).
Buffett ale nie je jedinou významnou osobnosťou v Berkshire Hathaway. Jeho pravou rukou je v súčasnosti 91 ročný Charles Munger. Pôvodne Munger pôsobil ako predseda v spoločnosti Wesco Financial Corporation, ktorá bola z viac ako 80 % celý čas v rukách Berkshire Hathaway. Popri Berkshire Hathaway v súčasnosti pôsobí aj ako riaditeľ Daily Journal Corporation.
Podstatnou skutočnosťou z hľadiska pôsobenia Charlesa Mungera je zdôrazňovanie obrovského významu etiky a morálky najmä v spojení s biznisom a svetom financií. Dôležitý je fakt, že ani Munger ani Buffet napriek početným investičným operáciám ani raz nečelili obvineniam z podvodov alebo z insider tradingu. Spoločne presadzujú, aby obchodovanie a biznis boli založené na čestnosti a transparentnosti. Ako sám Munger na obchodnom rokovaní Wesco Financial Corporation povedal : “Good businesses are ethical businesses. A business model that relies on trickery is doomed to fail.” (“Dobré obchody sú etické obchody. Obchodný model, ktorý sa opiera o podvod, je odsúdený na neúspech.”)
Rozhovor s Warrenom Buffettom môžte nájsť tu