Zotaví sa dolár po krátkej pauze? Ako-investovat.sk .


  • je ťažké povedať, kedy sa dolár spamätá
  • grecke rozhovory by mohli poskytnúť istý podnet
  • no grécke riešenie je sčasti už zohľadnené v dnešných cenách

 

Minulý týždeň bol najhorším týždňom pre dolár od polovice decembra. Ak by sme na porovnanie použili index dolára, je to zatiaľ len druhýkrát od začiatku júla minulého roka kedy dolár klesal počas obdobiach dvoch týždňov. Z môjho pohľadu ide však len o dočasný výpadok v trende. Je momentálne ťažké predpovedať, kedy sa dolár zotaví, musíme teda s týmto rizikom rátať. No tohto týždňový kalendár makroudalostí v USA žiadne zásadné situácie neobsahuje.

 

Prvou dôležitou skúškou sily dolára bude to, ako sa zachová menový pár EURUSD po skončení gréckych rokovaní. I keď trh už je unavený z reakcií na každý titulok o Grécku. Okrem toho rokovania smerujúce k fungujúcemu riešeniu už zrazili minulý štvrtok grécke výnosy nadol. Pozitívne očakávania sú tak do cien aspoň čiastočne započítané.

 

Japonské dáta o raste za štvrtý kvartál, ktoré boli zverejnené počas noci, boli výrazným sklamaním. No trh na japonské dáta reaguje málokedy, a preto menový pár USDJPY zostáva momentálne v technickom vákuu medzi 118,00 a 120,00. Rovnako ako ostatné páry s USD, ktoré sú tiež zakotvené v intervaloch. Nateraz máme málo indícií, ktoré by nám mohli predznamenať, čo očakávať v budúcnosti.

 

Myslím si, že tento týždeň sa dočkáme zradného obchodovania, s falošnými prestávkami a následným obratom. Nič však nie je vopred jasné ani dané.  Doteraz sme to videli pri menovom páre USDJPY. No i napriek tomu pre tento týždeň platí, že USD je až do odvolania v defenzíve.

 

Meny krajín G10 - súhrn:

 

USD: Dolár je nerozhodný, ako to len ide, ak sa pozrieme na všetky úrovne. Je jasné, že kým sa nepreukáže opak, je v defenzíve.

 

EUR: Výsledky gréckych rokovaní sú už sčasti započítané. V súčasnosti je ťažké povedať aký veľký potenciál euro má.

 

JPY: Jen by si mal udržať svoje karty a mal by sa pohybovať na úrovni 118 až 120 USDJPY.

 

GBP: Libra má tento týždeň nabitý kalendár. Bank of England by sa mala vyjadriť, či je ochotná prehliadať v najbližšej budúcnosti veľmi nízku infláciu a či sú nízke ceny energií pre Spojené kráľovstvo pozitívne. Nečakajme teda, že výsledky CPI budú mať na trh výrazný vplyv. Výsledky zamestnanosti a ziskov, uverejnené v stredu, však už budú o niečom inom.

 

CHF: Menový pár EURCHF sa stále pohybuje okolo úrovne 1,0650 a ak by sa situácia na Ukrajine tento týždeň stabilizovala a získali by sme jasnejšie výsledky z gréckych rokovaní, môže sa posunúť aj vyššie.

 

AUD: Silné zotavenie po negatívnych správach o zamestnanosti z minulého týždňa naznačujú silu austrálskeho dolára, avšak základy sily nie sú pevné, preto sila môže čoskoro vyprchať.

 

CAD: Menový pár USDCAD robí dojem a testuje svoju silu na úrovni 1,24/1,2375. Stále však hľadáme dostatočný dôvod prečo by mal sme mali byť pri tomto páre long.

 

SEK: Snažím sa definovať, či už švédska koruna absorbovala minulotýždňové rozhodnutie Riksbank. Všeobecné očakávania sú na pokles SEK, no rozmýšľam na ako dlho. Uvidíme po výsledkoch CPI.

 

NOK: Po posledných známkach slabých cien ropy a zároveň po tom, čo Norges Bank vyhlásila, že si želá slabšiu korunu, aby podporila nórsku konkurencieschopnosť, to vidím rast menového páru EURNOK smerom nahor.

 

Autor: John Hardy, menový stratég Saxo Bank

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Menové vojny: keď aj nula je príliš

monday
23.02.2015
Trhy a makro | saxo

V roku 2015 môže index S&P 500 dosiahnuť hodnotu 2 500

thursday
19.02.2015
Trhy a makro | saxo

Grécko: či dohoda alebo nedohoda, aj tak zažijeme veľké politické zmeny

tuesday
17.02.2015
Trhy a makro | saxo

Dolárový býčí trh je stále nervóznejší

wednesday
11.02.2015
Trhy a makro | saxo

Začiatok konca centrálnych bánk

tuesday
20.01.2015
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)