Previedli ste na FNM hodnotné akcie? Je šanca, že ich získate späť! Ako-investovat.sk .


V posledný deň minulého roka skončila možnosť bezodplatného prevodu (bez)cenných papierov na Fond národného majetku SR (FNM). Mnohí ľudia však či už omylom, či úplne nevedomky darovali na FNM aj veľmi hodnotné akcie, ktoré mohli radšej speňažiť, alebo si ich ponechať a inkasovať dividendy. Ešte pred dvomi rokmi, v čase, keď vyši najavo prvé prípady omylom darovaných veľmi hodnotných akcií som kontaktoval FNM SR a spýtal sa, že či ľudia tieto akcie dostanú späť. Odpoveď znela takto:

 

„Kým FNM SR nerozhodne ako náloží s týmito cennými papiermi, nič nie je jasné. V každom prípade môžem len odporučiť, že v prípade, že ma niekto záujem o navrátenie cenných papierov, ktoré previedol na FNM SR, nech sa so žiadosťou obráti na nás písomne. Žiadosti budeme evidovať a v prípade, že vedenie FNM SR dospeje k rozhodnutiu, budeme týchto ľudí informovať. Na zaver teda: FNM SR v súčasnosti nevracia cenne papiere, ktoré boli predmetom bezodplatného prevodu na FNM SR.“

 

Z odpovede teda vyplýva, že jedinú vec, ktorú v tom čase ľudia, ktorí omylom darovali hodnotné akcie, mohli spraviť bolo, že napíšu na FNM žiadosť o spätné navrátenie cenných papierov a budú čakať, čo sa stane. Vyzerá to tak, že v tejto veci sa pohli ľady.

 

Nebyť príspevku v diskusnom fóre, nikto nič nevie...

 

Pred pár dňami sa stala jedna zaujímavá vec. Do diskusného fóra portálu Ako-investovať napísal jeden návštevník príspevok, že mu volali z FNM a že im schválili (jeho matke) vrátenie štyroch akcií VÚB banky, ktoré omylom (vraj chybou obchodníka s CP) darovali na FNM. Akonáhle som tento príspevok zahliadol, ihneď som napísal e-mail na FNM, aby mi k tejto veci poskytli viac informácií. Nebyť tohto príspevku v diskusnom fóre, tak by som ani len netušil, že FNM začal v tejto veci realizovať nejaké kroky, pretože ani na stránke FNM, ani nikde inde som nenašiel žiadnu informáciu o tom, že FNM sa rozhodol plniť žiadosti o spätné vrátenie cenných papierov.

 

Keď mi prišla odpoveď na môj e-mail, hneď v úvode som bol upozornený na to, že nejde o žiadny masívny proces spätného vracania bonitných akcií občanom, ale o individuálne posudzovanie špecifických prípadov žiadateľov, ktorí skutočne v omyle darovali FNM bonitné cenné akcie.

 

Komu sa budú akcie vracať?

 

Najviac ma zaujímalo, že komu sa vlastne akcie budú vracať. Či ide iba o tých, ktorí si žiadosť podali v minulosti, alebo aj tým, ktorí si žiadosť podajú aj "dnes". Odpoveď z FNM znela: "Ide o zhruba 90 žiadostí občanov, ktorí si podali žiadosť o spätný prevod a tieto sú individuálne posudzované komisiou. Nie sú vrátené automaticky. Musí ísť preukázateľne o mimoriadne bonitné akcie a mimoriadnu situáciu."

 

Takže v súčasnosti je evidovaných 90 žiadostí o spätný prevod cenných papierov a každá jedna žiadosť je posudzovaná individuálne. Najviac je však zaujímavá doložka "mimoriadne bonitné akcie" a "mimoriadnu situáciu", avšak tieto pojmy mi neboli bližšie špecifikované. Problém je, že pre mňa môžu byť mimoriadne bonitné aj napríklad štyri akcie VÚB Banky, za ktoré by som mohol predajom na burze inkasovať 400 EUR, avšak tým, že som ich daroval na FNM, nemám nič.

 

To najdôležitejšie však je, že ak ste "dnes" zistili, že ste v minulosti darovali nejaké hodnotné akcie na FNM, stále máte možnosť, resp. šancu, že ich získate späť. Pretože takúto žiadosť o spätný prevod si môžete stále podať a čím rýchlejšie to spravíte, tým lepšie. FNM garantuje, že každá žiadosť bude posúdená, no negarantuje, že vám akcie budú vrátené. Ako som už spomenul, musí ísť o mimoriadnu situáciu, resp. o mimoriadne bonitné akcie.  

 

Ako zistím, že som daroval hodnotné akcie?

 

Túto informáciu vám s veľkou pravdepodobnosťou FNM neposkytne. Je to vašou vecou a vy sami si musíte zistiť, či ste v minulosti nedarovali okrem "bezcenných" akcií aj nejaké hodnotné. To, aké akcie ste darovali by malo byť jasné z výpisu, resp. zmluvy, ktorú ste uzatvárali pri prevode cenných papierov s niektorým z obchodníkov. Takže ak práve teraz náhodou zistíte, že ste na FNM previedli aj nejaké hodnotné akcie a tá námaha a čas vám stojí zato, určite napíšte žiadosť o spätné vrátenie cenných papierov. Ak ste ale darovali napr. 2-3 kusy akcie Slovnaftu, neviem, či má zmysel tieto akcie žiadať späť, pretože ich speňažením by ste inkasovali cca 80 EUR a okrem toho si budete musieť opäť otvoriť obchodný účet (pokiaľ ste pôvodný zrušili), kam vám pri spätnom navrátení budú tieto akcie "pripísané". Musíte si jednoducho určiť, či vám tá námaha a čas stojí za to, alebo nie.

 

Ak budete písať žiadosť o spätné navrátenie cenných papierov, odporúčam vám jasne popísať situáciu ako sa vám podarilo na FNM previesť aj hodnotné akcie. Nezabudnite, že podľa FNM musí ísť o mimoriadnu situáciu, resp. o mimoriadne bonitné akcie.

 

Ako som už spomenul, zatiaľ je evidovaných okolo 90 žiadostí, avšak podľa tvrdení FNM doteraz ešte žiadny spätný prevod nebol zrealizovaný. Došlo iba k posúdeniu týchto žiadostí a niektorí žiadatelia boli aj kontaktovaní, že ich akcie im budú vrátené (ako napr. užívateľ z nášho diskusného fóra). Spätný prevod bude realizovať spoločnosť Dlhopis, o.c.p. a žiadateľom bude najskôr ponúknutá zmluva o spätnom prevode a samotný prevod bude možné zrealizovať až po podpise týchto zmlúv. 

 

Čo všetko ľudia darovali na FNM?

 

Fond národného majetku na svojej stránke zverejňuje zoznam cenných papierov, ktoré nadobudol počas obdobia bezodplatného darovania cenných papierov. Posledný "aktuálny" zoznam je k dátumu 31.12.2013 a všetky cenné papiere v tomto zozname sú vlastne vo vlastníctve FNM SR. Zo zoznamu sme vybrali tie najhodnotnejšie akcie a množstvo, v akom boli na FNM darované. Úplne celý zoznam si môžete stiahnuť buď na stránke FNM, či priamo v prílohe tohto článku.

 

Zoznam najznámejších hodnotných akcií, ktoré boli darované na FNM:

 

Je neuveriteľné, že až 16 kusov akcií Tatra banky bolo darovaných na FNM SR. Jedna akcia Tatra banky by sa dala na burze speňažiť za 20 000EUR!! Okrem toho, Tatra banky vypláca veľmi slušné dividendy. Vrelo dúfam, že sa nájdu vlastníci týchto 16-tich kusov akcií Tatra banky a tieto akcie im budú vrátené.

 

Medzi ďalšie hodnotné akcie patria napr. Zentiva, Allianz, Dolkam Šuja, VÚB Banka, MPC Cessi, atď.. Ľudia darovali desiatky, až stovky týchto akcií na FNM a ak im to stojí za to, mali by si podať žiadosť o spätné vrátenie týchto akcií.

 

V zozname sa nachádzajú aj mnohé iné hodnotné akcie. Medzi nimi sú aj také, ktoré nie sú kótované na burze, ale v minulosti boli. Sú to akcie ako Emerson, Protetika, Elektrokarbon, Púchovský mäsový priemysel, atď.. Tieto akcie sa nedajú predať na burze, ale je vysoká šanca že ich od vás odkúpi samotný emitent (akciová spoločnosť). 


martin, mám otázku!
vrátil som akcie SES Tlmače (mimochodom môj celoživotný zamestnávateľ)- vedomý si ,že vraciam akcie, ktoré mali nejakú hodnotu - ale nie pre mňa.
1. mal som ich málo, predaj, alebo prevod by bol drahší, ako by som za ne dostal.
2. v živote som nedostal žiadnu dividentu
3. tým pádom, som stratil účet v s....., a nemusím platiť poplatky.
Urobil som chybu? Pridal: Marko dňa 17.02.2015 o 21:41

Urobili ste dobre.

Niekedy aj akcie fungujúcich spoločností sa oplatilo radšej darovať ako predať. Napr. tieto SES, či OTP banka, atď.. Pridal: gulka dňa 17.02.2015 o 21:52

Uzitocny clanok. Ale myslite, ze je mozne podat podat ziadost o vratenie akcii,ktore maju hodnotu aj ked boli prevedene k 31.12.2009 na FNM? Dakujem za odpoved. Pridal: laura dňa 01.03.2015 o 16:12

A čo ste to presne darovali? Stojí to zato si to žiadať späť? Ja si myslím, že žiadosť si stále môžete podať a naformulujte ju tak, aby ste ich presvedčili, že ste akcie naozaj v omyle darovali Pridal: mgulka dňa 01.03.2015 o 16:15

Uzitocny clanok. Ale myslite, ze je mozne podat podat ziadost o vratenie akcii,ktore maju hodnotu aj ked boli prevedene k 31.12.2009 na FNM? Dakujem za odpoved. Pridal: laura dňa 01.03.2015 o 16:29

No presne Cestne stavby. Pridal: laura dňa 01.03.2015 o 16:30

Cestné Stavby B.B.(ISIN: CS0009018650) ? Tie sa teraz na burze vykupujú za 2€ za akciu. Takže neviem koľko kusov máte, ale podľa mňa stovky kusov asi nie. Preto treba vždy zvážiť, či to stojí za to žiadať akcie späť. Pretože okrem napísania žiadosti si potom bude treba otvoriť nový obchodný účet a následne akcie predať (ak sa pre predaj rozhodnete) a kto vie čo ešte iné. So všetkým sa spája čas a poplatky. Pridal: Mgulka dňa 01.03.2015 o 16:51

Podielove fondy Prvej Penzijnej napriek slusnemu objemu v clanku nespominate. Mate informaciu ako bude FNM pristupovat ku vrateniu tychto podielov? Pridal: Viktor dňa 02.03.2015 o 11:09

Tak isto ide o cenné papiere. Týka sa to všetkých cenných papierov. Aj podielové listy môžete žiadať späť, ak Vám to stojí zato. Pridal: mgulka dňa 02.03.2015 o 13:04

prepacte ako sa da zistit kokko stola akcie SES tlmace
Pridal: Skoronikto dňa 08.12.2017 o 16:17
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:10 Komentáre Galéria (1)

Súvisiace články

Hodnota slovenských akcií a ich dividendy - tieto akcie do FNM určite nedarujte!

monday
20.01.2014
Akcie | martin.gulka

Oplatí sa predať slovenské akcie?

wednesday
17.07.2013
Akcie | martin.gulka

Ľudia darovali štátu akcie za 1,3 milióna Eur

tuesday
16.04.2013
Akcie | martin.gulka

Dividendy slovenských akcií

tuesday
02.04.2013
Akcie | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Súvisiace dokumenty

1058-zoznam-fnm.xls
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)