Najvhodnejší čas na kúpu európskych akcií? Ako-investovat.sk .


Eurozóna zažila obrovskú krízu. Správy sú už tak dlho veľmi zlé a obdobia nádeje sa rozplývali tak často, že účastníkom na trhu sa dá odpustiť, že voči tomuto regiónu majú zdravú mieru skepticizmu. Je ťažké si spomenúť, čo je v skutočnosti dobrá správa. Teraz je možno tá správna chvíľa trochu odstúpiť a, skôr ako bude neskoro, sa na tento región pozrieť z novej perspektívy. Kým bude dobrá správa očividná, trhy prejdú dlhú cestu.

 

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa súčasné prostredie dá vnímať pozitívne: (i) Kedy naposledy sme si my (a čo je možno dôležitejšie, korporácie) mohli požičiavať peniaze tak lacno? Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov od druhej polovice roku 2013 klesli v priemere o 175 bázických bodov (bps), čo by malo podporiť nárast spotrebiteľských výdavkov a ako aj firemných kapitálových výdavkov. (ii)Pamätáte si, kedy boli ceny ropy také nízke, ako sú teraz – čo nám, spotrebiteľom, necháva  viac peňazí vo vreckách, ktoré môžeme míňať? Dramatický pokles ceny ropy za uplynulých šesť mesiacov znížil nielen cenu za nádrž paliva, ale tiež účty za energie, čo poskytuje už toľko potrebné povzbudenie spotrebiteľských výdavkov.  (iii) Viete si spomenúť, kedy Európska centrálna banka (ECB) alebo jej predchodcovia tak intenzívne rozpaľovali svoje tlačiarne na peniaze? Banky európskych krajín sú opravené, majú primeraný kapitál a sú pripravené požičiavať. (iv) Euro mena je na 11-ročnom minime voči americkému doláru; čo je obrovská podpora konkurencieschopnosti európskych exportérovna globálnej scéne, nakoľko každý pokles eura o 20 centov má údajne hodnotu približne 5% prevádzkového zisku európskych firiem. Je nepravdepodobné, že sa tento trend otočí, keď vezmeme do úvahy relatívne silné bilancie Federálnej rezervy a ECB, ako aj pravdepodobne divergentné smerovanie úrokových sadzieb v týchto dvoch regiónoch.

 

 

Reálne mzdy v Nemecku nedávno zaznamenali svoj najvyšší vzrast od roku 2011. Ceny aktív sú v Nemecku taktiež na vzostupe a môžu sa stabilizovať na periférii. Inflácia je nízka, čo aspoň pomáha spotrebiteľovi. A nakoniec, firemné súvahy vykazujú slušný objem hotovosti - a nakoľko istota a dôvera generálnych riaditeľov spoločnosti rastie, je možné, že začneme vidieť výsledky. Toto všetko predstavuje veľmi dobrú štartovaciu pozíciu.

 

Avšak niektoré európske odvetvia vykazujú nadmernú kapacitu, čo v kombinácii s nízkou infláciou veľmi málo zlepšuje vyjednávaciu silu priemernej firmy pri úprave cien. To následne firmy núti vážne znovu preveriť svoju nákladovú bázu, zamerať sa na produktivitu, aby udržali alebo zlepšili ziskovosť aj napriek obmedzenému rastu predaja. Iné firmy menia svoje obchodné stratégie. Marginálne organizačné zložky s nimi nemusia zákonite zostať - možno niekto iný môže takúto firmu viesť lepšie.  Dochádza k likvidácii, nájdu sa lepší majitelia a peňažné prostriedky sa využívajú efektívnejšie. Realizujú sa akvizície a posilňujú sa pozície na trhu.

 

Počas uplynulých 26 mesiacov akciový trh eurozóny v dolárovom vyjadrení dosiahol viac ako o 25% horšie výsledky ako akciový trh USA. Kým európsky trh nie je lacný, má reálnu hodnotu. Takže sa pýtate, prečo hľadať teraz? V prvom rade, príjmy by mali začať opäť rásť vďaka poklesu eura a ceny ropy a ceny akcií dosahujú výnosy.

 

 

Kapitálové toky taktiež poskytnú podporu a tu je honba za výnosmi všadeprítomnou silou. Zažili sme aukciu 5-ročných nemeckých dlhopisov s 0% kupónom, pri ktorej dopyt prevýšili ponuku. Ako dlho toto môže vydržať?

 

Ďalej by som vašu pozornosť mala upriamiť na štandardnú deviáciu násobkov pomeru ceny a zisku, ktorá je na 20-ročnom minime (viď tabuľku nižšie). Inými slovami, trh v súčasnosti v skutočnosti nerozlišuje medzi dobrými a zlými, vysokorizikovými a nízkorizikovými akciami - ale to sa zmení. Verím, že toto je koniec  indexových fondov "beta trade" a teraz je načase využiť túto anomáliu prostredníctvom náročného výberu akcií metódouzdola nahor. Výhoda spočíva vo výbere tých správnych spoločností a nie kupovanie priemeru.

 

 

V prostredí nízkej inflácie každý dodatočný percentuálny bod výkonu je veľmi dôležitý pre postupné budovanie kapitálu - takže kľúčom ako sa vyhnúť tomu, že sa dosiahne "iba priemer". Návratnosť sa môže značne líšiť, takže dôsledný výber akcií je aj naďalej rozhodujúci.

 

Pozitívne podmienky, ktoré boli načrtnuté vyššie, kladú základy pre náročných záujemcov o akcie aby v strednodobom období dosiahli nadpriemernú návratnosť. Keď sa pozrieme, povedzme, na najbližších päť rokov - v roku 2020, budeme anualizovať 12-ročné výnosy po finančnej kríze (takmer dvojnásobok normálneho cyklu) – súčasné povzbudivé prostredie by malo investorom priniesť plody v podobe návratnosti ich investícií.

 

Aké bude v tom čase prostredie? Možno všetci budeme jazdiť v autách bez šoféra. Niekoľko firiem vyrábajúcich autosúčiastky dovtedy poskytne technológiu, senzory a káble, ktoré to umožnia. Taktiež  budeme v polovici 17-ročného nového liekového cyklu farmaceutického odvetvia, s masívnym počtom uvedení nových produktov. A keď sa pozrieme trochu ďalej, o desať rokov prekročí polovica európskej populácie vek 50 a viac rokov, pokiaľ nebudú zavedené zmysluplné zmeny v imigračných pravidlách. To poskytne rastové príležitosti pre produkty a služby, ktoré budú nasmerované na túto demografiu. V skutočnosti chystané alebo prebiehajúce zmeny vždy prinášajú mnoho príležitostí. Umením je uvedomiť si takúto príležitosť už dnes a využiť jej výhody zajtra. Ako sme uviedli už na začiatku, "kým bude dobrá správa očividná, trhy prejdú dlhú cestu.

 

Autor: Alexandra HARTMANN, portfólio manažérka Fidelity Funds Euro Blue Chip Fund

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (4)

Súvisiace články

Víťazi a porazení v dôsledku prepadu cien ropy

wednesday
04.02.2015
Reklamný článok | ts

Býčie trhy v USA budú pokračovať i v roku 2015

friday
23.01.2015
Reklamný článok | ts

Vzostupný trend na amerických trhoch potrvá aj naďalej

wednesday
05.11.2014
Reklamný článok | ts

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)