Slovak Telekom - analýza spoločnosti Ako-investovat.sk .


Bude investícia do Slovak Telekom výhodnou? Aj keď ešte nie je stanovená cena, za ktorú sa akcie Slovak Telekom budú predávať, môžeme sa pozrieť aké výsledky spoločnosť dosahuje a aká je jej aktuálna finančná situácia. Analýza spoločnosti síce poukazuje na určitý pokles v tržbách, no zato spoločnosť disponuje značne veľkým objemom finančných prostriedkov a krátkodobého finančného majetku a spoločnosť nemá žiadne dlhy.

 

Podľa DenníkaN sa akcie budú ponúkať na burze v Bratislave a v Londýne, pričom celý proces emisie by mal byť zrealizovaný do polovice tohto roka. Znamená to, že k akciám Slovak Telekom sa budú môcť pravdepodobne dostať aj "drobní" investori. Dokonca sa spomína, že fyzické osoby pri splnení určitých podmienok (predčasná objednávka) budú môcť nakúpiť akcie s 5%-nou zľavou. Mnohých preto môže zaujímať aké výsledky Slovak Telekom dosahuje a aká je jeho akutálna finančná situácia. V nasledujúcom článok preto môžete zistiť všetko potrebné ohľadom hospodárenia Slovak Telekomu a mnoho ďalších ukazovateľov môžete nájsť aj na portáli Finstat.sk.

 

Ku koncu roka 2014 vyzerala akcionárska štruktúra Slovak Telekomu nasledovne:

 

V súčasnosti už pravdepodobne v štruktúre figurujú iba CMobil s podielom 51% a FNM SR s podielom 49%, pričom CMobil je dcérskou spoločnosťou Deutsche Telekom. Pod CMobil patria napríklad aj Magyar Telekom, či Hrvatski Telekom.

 

Cena, za ktorú sa akcie budú prvotne predávať ešte stále nie je stanovená aj keď sa už v médiách zverejňovali odhady, že štát by z predaja svojho podielu mohol inkasovať až miliardu eur. Môžeme si ukázať základné ukazovatele, ktoré zvyknú investori uvažovať pred kúpou akcií. Ide o ukazovatele ako zisk na akciu, hodnota vlastného imania na akciu, či tržby na akciu. V čase, keď sa už na burze stanoví cena jednej akcie Slovak Telekomu, bude zaujímavé si porovnať koľkokrát bude cena tejto akcie vyššia ako zisk pripadajúci na akciu, či tržby na akciu. Čím je totiž cena "bližšia" k týmto ukazovateľom, tým je akcia pre potenciálnych investorov zaujímavejšia. Napríklad priemerná hodnota P/E telekom akcií obchodovaných v USA je približne 23 (zdroj: Finviz), čo znamená, že cena akcií telekom spoločností je v priemere 23-krát vyššia ako ich priemerný zisk na akciu. 

 

Zisk na akciu, vlastné imanie na akciu, tržby na akciu Slovak Telekom za posledné tri roky:

 

Ak by sme teda vzali priemernú hodnotu P/E počítanú z telekom akcií obchodovaných v USA, cena jednej akcie Slovak Telekomu by bola približne 12 EUR, čo by predstavovalo trhovú hodnotu celého Slovak Telekomu len niečo cez 1 mld. EUR. Tento scenár však vychádza iba z úrovne zisku za rok 2014.

 

Ak by sme však neuvažovali zisk na akciu iba za posledný rok, ale uvažovali by sme priemerný zisk na akciu za posledných šesť rokov (0,95€) , cena jednej akcie Slovak Telekomu by nám už vychádzala na úrovni 22 EUR, čo predstavuje trhovú hodnotu 1,9 mld. EUR. V takomto prípade by už FNM SR mohol naozaj inkasovať za svoj podiel cenu blízku jednej miliarde. 

 

Telekomu klesajú tržby

 

Keď sa pozrieme na hospodárske výsledky Slovak Telekomu, zistíme, že za posledné tri roky spoločnosti každoročne klesli tržby. Tak napríklad v roku 2014 boli tržby Slovak Telekomu o -9,18% nižšie ako tržby za rok 2013 a tržby za rok 2013 boli o -4,62% nižšie ako tržby za rok 2012. Ťažko povedať, či klesajúce tržby sú dôsledku znižovania podielu na trhu, alebo iba znižovaním cien ponúkaných služieb, ale práve vývoj tržieb a očakávaný vývoj tržieb sú jedným z významných faktorov, ktoré sa podieľajú na tvorbe ocenenia spoločnosti. 

 

Vývoj tržieb Slovak Telekomu:

Pozn.: všetky údaje sú čerpané z individuálnej účtovnej závierky

 

Keďže telekom spoločnosti sú viac náročnejšie na osobné náklady a odpisy ako na materiálové náklady a služby, je vhodnejšie sa radšej pozrieť na ukazovateľ prevádzkovej marže ako na ukazovateľ hrubej marže. Prevádzková marža dáva do pomeru prevádzkový zisk k celkovým tržbám. Z grafu môžeme vidieť, že do roku 2012 činila prevádzková marža Slovak Telekomu dvojciferné čísla a v posledných dvoch rokoch sa prevádzková marža dostala pod 10%, čo je pravdepodobne spôsobené poklesmi v tržbách, ktoré možno badať posledné tri roky. 

 

Prevádzkový zisk vs. Čistý zisk a vývoj prevádzkovej marže Slovak Telekomu:

 

Problémom majú byť dividendy

 

Povráva sa, že "štát" sa chce zbaviť svojho podielu v Slovak Telekome okrem iného aj z toho dôvodu, že majoritný akcionár riadne nevypláca dividendy, resp. že Deutsche Telekom prestane dividendy vyplácať. Nikde som nepostrehol oficiálnu informáciu týkajúcu sa toho, že Deutsche Telekom prestane vyplácať dividendy, ale ak sa pozrieme na vývoj výplat dividend za posledných sedem rokov, Slovak Telekom až v piatich prípadoch vyplatil na dividendách viac ako dosiahol vo forme čistého zisku.  Ukazovateľ Payout ratio vypovedá o tom, koľko % z celkového čistého zisku bolo vyplatených vo forme dividend. Z grafu môžeme vidieť, že v rokoch 2009, 2010, 2011, 2012 a 2013 Slovak Telekom vyplatil na dividendách viac ako dosiahol vo forme čistého zisku. To znamená, že v týchto obdobiach sa museli čerpať prostriedky aj z nerozdelených ziskov minulých rokov a ku koncu roku 2014 vo forme nerozdelených ziskov zostáva ešte vyše 186 mil. EUR. Takže pokiaľ Telekom bude vyplácať dividendy aj naďalej, bude takáto akcia pre investorov atraktívna, ak sa však majoritný vlastník Deutsche Telekom rozhodne avizovať, že dividendy prestane vyplácať, akcia prestane byť pre mnohých investorov zaujímavá, čo sa bude musieť odraziť aj na cene akcií. 

 

Vývoj čistého zisku vs. vyplatené dividendy:

 

Čo sa týka rentability aktív a vlastného kapitálu, tak tie sa v posledných rokoch značne znížili a za rok 2014 činila rentabilita aktív len 2,04% a rentabilita vlastného kapitálu len 2,53%. Z hodnôt týchto dvoch ukazovateľov je taktiež ihneď jasné, že spoločnosť Slovak Telekom sa financuje takmer iba z vlastného kapitálu. Spoločnosť dokonca v súčasnosti nečerpá žiadny bankový úver, ani inú pôžičku, čo znamená, že je odbremenená od nákladových úrokov. 

 

Vývoj ukazovateľov rentability Slovak Telekomu:

Zdroj: Finstat.sk

 

Prvotná verejná ponuka 49%-ného štátneho podielu v Slovak Telekome na burze by sa mala realizovať v najbližších mesiacoch. Rozhodujúce bude, či cena stanovená manažérom emisie bude pre investorov atraktívna, alebo nie. Je niekoľko dôvodov, ktorými by Slovak Telekom mohla byť pre (najmä drobných) investorov zaujímavá. Okrem toho, že za spoločnosťou stojí popredný svetový telekomunikačný gigant Deutsche Telekom, je ním určite silné a stabilné postavenie na trhu, nulová zadlženosť, vysoký stav finančných účtov a krátkodobého finančného majetku a čo chvíľu aj to, že spoločnosť bude kótovaná na burze. Neistota spočíva najmä v dividendovej politike, klesajúcich tržbách a v zmenšujúcej sa prevádzkovej marže. 


Porovnaj vyplacane dividendy,prip. dlhy s free cash flowom. Zisk ti moc nepovie kedze telekomunikacie su kapitalovo narocne odvetvie. Hlavne ak buduju 4G a podobne hluposti tak investicie urcite presahuju odpisy a cashflow bude nizsi ako zisk. Pridal: Matej1992 dňa 11.04.2015 o 09:57

Ktoreho brokera, popripade banku by ste odporucali na nakup slovenskych akcii vseobecne? Pridal: Boris dňa 13.04.2015 o 11:35

Myslíte, že ešte sa oplatí niečo kúpiť v BA ? :)

Inak RMS Market alebo Patria Direct. Porovnajte si poplatky, ale asi medzi nimi nebude veľký rozdiel Pridal: Martin dňa 13.04.2015 o 13:20

Matej - vďaka za postreh. chcel som len poukázať na prerozdelenie zisku (financovanie dividend) Pridal: Martin dňa 13.04.2015 o 13:23

Mozno Biotika je este zaujimava akcia. ... Aka cena za akciu ST by bola podla vas este vyhodna na kupu? Pridal: Boris dňa 13.04.2015 o 14:12

Biotika teraz stojí už cca 55-60 EUR. Keď viem, že ešte na konci roku sa dala kupovať po 30-35 EUR, tak táto cena mi už príde vysoká.

ST - ťažko povedať. Každý vníma cenu inak. Uvidíme s akou cenou pôjdu na burzu. Pridal: Martin dňa 13.04.2015 o 14:30

Aj tak pohode clanok za mna 5 hviezdiciek, vacsine investorov to staci a nevrtaju sa v tom :) Pridal: Matej1992 dňa 13.04.2015 o 20:37

Dakujem za clanok!
@"Slovak Telekom až v piatich prípadoch vyplatil na dividendách viac ako dosiahol vo forme čistého zisku."

Ako je mozne, ze napriklad v r. 2011 vlada s dividendvou politikou ST nebola spokojna a tvrdila: „Sme veľmi nespokojný. Sú tam peniaze, je tam nerozdelený zisk minulých rokov a štát má nárok na dividendy,“ a podľa niektorých neoficiálnych informácií mali Nemci tvrdiť, že nechať peniaze v nerozdelenom zisku je pre firmu výhodnejšie.
?

Pridal: MartinR dňa 13.04.2015 o 23:40

Oprava:„Sme veľmi nespokojní... Pridal: MartinR dňa 13.04.2015 o 23:47

Ok, trochu som to poplietol. V 2011 hrozilo, ze ST nevyplati dividendy. 2012 zas vlada navrhovala vyplatitit dividendy aj z nerozdeleného.zisku. Aj tak by ma vsak zaujimal dovod zo strany DT, matky ST, pre nevyplatenie dividend?

Pridal: MartinR dňa 14.04.2015 o 00:06

Neviem presne ako to tí politici mysleli, ale nakoniec sa tie dividendy vyplatili. Vo výročných spravach je výška dividend jasne uvedená. Štát možno chcel viac a chcel rozdeliť aj nerozdelený zisk, ale s tým DT nesúhlasil. Ak sa však dividendy budú vyplácať aj naďalej, štát robí chybu, že predáva svoj podiel.

A aký je dôvod? Keď jednoducho majoritný akcionár povie, že dividendy sa nevyplatia, tak sa nevyplatia a dôvody môžu byť akékoľvek. Tieto info vedia iba akcionári, ktorí sa zúčastňujú na valnom zhromaždení. Pridal: Martin Gulka dňa 14.04.2015 o 10:42

Su majorita, cize si mozu robit skoro cokolvek ako napr. poskytnut bezurocnu pozicku nemeckej matke, alebo urobit nejaku na hrane vyhodnu zmluvu medzi matkou a dcerou za poradenstvo a podobne, len aby z nej vytiahli peniaze bez potreby delit sa s dalsimi akcionarmi. Pridal: Matej1992 dňa 14.04.2015 o 21:39

Bezurocnu pozicku matke dat nemozu,je to protizakonne minimalne z dvoch dovodov: poskodenie minoritneho akcionara, ako aj z danoveho hladiska (transferove ceny). Okrem toho pozicka neznizuje hodnotu firmy, kedze v aktivach ostava visiet telekomu pohladavky. Pridal: Hatlapatka dňa 09.05.2015 o 13:35

A keď sa tá pôžička poskytne za mini úrok napr. 0,10 %, je to tiež protizákonné? To už nie, že? :)

(...pretože Matej pod bezúročenou pôžičkou myslel asi to, že ten úrok je takmer ako keby nulový) Pridal: Martin Gulka dňa 09.05.2015 o 15:40

Prosím píšme iba pravdu ( overenú). Pôžičky matke
(DT) boli predmetom rokovaní v Predstavenstve a Dozornej rady ST a boli poskytované zásadne len za vyšší úrok ako ponúkali 3 peňažné ústavy pôsobiace na území SR.
Bolo vecou peňažných ústavov a tiež 49%-ného akcionára (SR) konať inak, resp. ponúknuť vyšie percento úrokov a použiť tieto pre ST voľné peniaze. Nazval by som to neschopnosť zástupcov z Minosterstva hospodárstva SR a FNM dojednať možnosť úveru.Obdobne vyplatenie dividend v posledných rokoch bolo na schopnosti uvedených zástupcov zo SR a tiež politiky, ktorú robili na telekomunikačnom trhu voči ST, včítane neustáleho hrozenia pokutami Nič iné to nebolo.
Predaj 49% akcií Telekomu bola veľká nezodpovednosť vlády SR. Skutočný príjem fin. prostriedkov za predaj 49% akcií vzhľadom na schopnosť či rozvoj spoločnosti v budúcich rokoch , možnosť použitia voľných zdrojov či nevyplatenie zostatku dividend nie je adekvátne avizovanému objemu fin. prostriedkov od Nemeckého akcionára. Pridal: Milan Brlej dňa 04.06.2015 o 17:46

Prosím píšme iba pravdu ( overenú). Pôžičky matke
(DT) boli predmetom rokovaní v Predstavenstve a Dozornej rady ST a boli poskytované zásadne len za vyšší úrok ako ponúkali 3 peňažné ústavy pôsobiace na území SR.
Bolo vecou peňažných ústavov a tiež 49%-ného akcionára (SR) konať inak, resp. ponúknuť vyšie percento úrokov a použiť tieto pre ST voľné peniaze. Nazval by som to neschopnosť zástupcov z Minosterstva hospodárstva SR a FNM dojednať možnosť úveru.Obdobne vyplatenie dividend v posledných rokoch bolo na schopnosti uvedených zástupcov zo SR a tiež politiky, ktorú robili na telekomunikačnom trhu voči ST, včítane neustáleho hrozenia pokutami Nič iné to nebolo.
Predaj 49% akcií Telekomu bola veľká nezodpovednosť vlády SR. Skutočný príjem fin. prostriedkov za predaj 49% akcií vzhľadom na schopnosť či rozvoj spoločnosti v budúcich rokoch , možnosť použitia voľných zdrojov či nevyplatenie zostatku dividend nie je adekvátne avizovanému objemu fin. prostriedkov od Nemeckého akcionára. Pridal: Milan Brlej dňa 04.06.2015 o 17:47
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:16 Komentáre Galéria (7)

Súvisiace články

Akcie Slovak Telekom - investovanie so zľavou pre malých investorov

tuesday
21.04.2015
Investície | martin.gulka

Ktoré európske akcie sú vhodné na doplnenie portfólia

thursday
26.03.2015
Akcie | saxo

Čo prináša vyšší výnos? Pravidelné investovanie, či jednorazová investícia?

monday
05.01.2015
Investície | martin.gulka

Dividendy slovenských akcií v roku 2014

wednesday
28.05.2014
Investície | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)