Grécke dlhopisy stúpajú. Nákaza sa zatiaľ nešíri do iných krajín.

17.04.2015  /  Saxo Bank

Grécky dlhopisový trh dospel do ďalšieho štádia. Na trhu vidíme nové tlaky. Blíži sa totiž termín 24. apríla, čo je dátum, kedy by mala euroskupina a Grécko dospieť k novej dohode. To by malo odblokovať pre krajinu ďalší balík pomoci.

Výnosy 3-ročných gréckych dlhopisov

Čo však dnes pozorujeme na trhu, je, že výnos na trojročných vládnych dlhopisoch sa obchoduje nad 25 percentami a desať ročné dlhopisy sa obchodujú nad 12 percentami. Už dnes teda môžeme na dlhopisovom trhu pozorovať známky značného stresu, ktorý súvisí s týmto blížiacim sa termínom.

Čo to môže spôsobiť na európskom trhu? Doteraz bolo riziko šírenia nákazy z Grécka nízke, no to sa môže zmeniť. Vidíme zatiaľ len malé prieniky tlakov z Grécka na iné európske krajiny. Je to vďaka kvantitatívnemu uvoľňovaniu, ktoré tak tlmí riziko nákazy a zároveň sú to zlepšujúce sa vyhliadky európskych ekonomík, ktoré držia ostatné krajiny v normále.

Zároveň však musíme byť ostražití a pozorne sledovať, čo sa deje s dlhopismi krajín ako Portugalsko, Španielsko a Taliansko. Ak by totiž predsa len došlo k prenosu tlakov z Grécka na iné trhy, v týchto krajinách by sme to videli ako v prvých.

Keď sa pozrieme na najhorší možný scenár, čo je vystúpenie Grécka z eurozóny, situácia by bola v nasledujúcich týždňoch dramaticky odlišná. Videli by sme na trhu veľké turbulencie a zároveň veľké výpredaje aktív. V takom prípade, by bol už dopad na iné, najmä južné krajiny eurozóny, značný. Vedia to všetci kompetentní v ECB a v euroskupine a preto sa tomu scenáru chcú veľmi vyhnúť. Boli by sme na trhoch svedkami veľkej volatility.

Zatiaľ nevieme, či je 24. apríl posledným deadinom, alebo príde ešte ďalší termín. No v tejto situácii môžu mať všetky správy týkajúce Grécka na trhy vážny dopad. Trhy sú teda v napätí.

Autor: Simon Fasdal, hlavný dlhopisový stratég Saxo Bank