Beh býkov: Je čas prehodnotiť európske akcie? Ako-investovat.sk .


Zdá sa, že hviezdy sa nakláňajú v prospech európskych akcií, nakoľko podpora centrálnej banky, nižšie ceny ropy, oslabenia Eura a náznaky zlepšovania ekonomiky sa spojili a priťahujú pozornosť investorov.

 

Pozrieme sa na niektoré faktory podporujúce lepší výhľad triedy aktív, ktoré by mohli zabezpečiť trvalé zlepšenie cien akcií z relatívne atraktívnych úrovní oceňovania. Zatiaľ čo tu je priestor na optimizmus v prípade európskych akcií, stále sa zachovávajú kľúčové rozdiely medzi krajinami, odvetviami a spoločnosťami, čo ovplyvňuje štruktúru trhu a vytvára jasne definovaných víťazov a porazených. Teraz, keď sa vo veľkej miere rozbehol počiatočný beta príval vďaka QE (kvalitatívne uvoľňovanie) ako aj euro odpisom, sú tu presvedčivé dôvody na zváženie aktívneho investičného prístupu zdola nahor, ktorý sa zameriava na vytváranie alfa hodnôt z investovania do európskych spoločností.

 

Čas pre Európu: Cyklické oživenie vyzerá byť skutočné

 

Odkedy dlhová kríza v roku 2011 vyvrcholila, investorov v Európe prenasleduje neistota pričom ekonomika viac-menej stagnuje. V skutočnosti, investori začali rok 2015 s podalokáciou európskych akcií, ktoré dosiahli najnižšiu pokrízovú úroveň (9% celkového kapitálu AUM v európskych fondoch).1 Zdalo sa, že to bol najnižší bod krízy, ale vezmime do úvahy oživenie tokov európskych akcií počas prvého štvrťroka, a mnohí investori budú aj naďalej starostlivo zvažovať svoje strategické alokácie.

 

Po dlhom období letargie sú tu dôvody na optimizmus, pričom hlavné indikátory hospodárskej aktivity poukazujú na stabilnú akceleráciu skutočnej ekonomiky. 

  • Markit PMI index eurozóny dosiahol koncom marca 46-mesačné maximum (viď graf 1), čo naznačuje udržateľné oživenie, poháňané tromi silnými faktormi: slabé euro, nízka cena ropy a kvantitatívne uvoľňovanie
  • indikátor ekonomického sentimentu Európskej komisie taktiež v marci vzrástol na svoju najvyššiu úroveň za štyri roky, čo nazančuje že morálka zotavovania je vysoká
  • okrem toho, miera nezamestnanosti eurozóny sa tiež naďalej zlepšuje, vo februári klesla na 11,3% zo svojho maxima 12,1% uprostred roku 2013. Zdá sa, že to najhoršie máme v Európe už za sebou.

 

Graf 1: PMI naznačuje skutočné cyklické oživenie

 

QE ECB poskytne úver na uspokojenie vzrastajúceho dopytu

 

Januárové oznámenie ECB o QE zmenilo pravidlá pre európske finančné trhy. V období od marca 2015 do konca septembra 2016 bude ECB mesačne kupovať dlh euro oblasti v hodnote 60miliárd EUR alebo inflácia dosiahne cieľovú hodnotu pod, ale blízko 2% v strednodobom horizonte. Tento program je väčší (celkove €1tn+) a viac časovo neobmedzený ako sa očakávalo, čo dodáva optimizmus pre udržateľné zotavenie ekonomiky.

 

Tento program už vytvára tlak na euro, tlačí nadol výnosy hlavných štátnych dlhopisov  a stimuluje dopyt po akciách výnosy dlhopisov. Toto prichádza v čase, keď prichádzajú prvé náznaky, že úverové prostredie sa zlepšuje, čo dokazuje vzrastajúci dopyt po podnikateľských ako aj spotrebiteľských úveroch (Graf 3).

 

 

 

Nižšie ceny ropy: Európa je silným čistým príjemcom

 

Pokles ceny ropy už nie je novinkou, ale pretrvávajúci dopad nižších cien na spoločnosti a spotrebiteľov je hlboký a jeho rozsah v skutočnosti narastá – napríklad, platnosť kontraktov, ktoré firmy používajú na zabezpečenie sa proti vyšším cenám ropy končí a úspora nákladov sa premieta do spodného riadku. UBS analýza otrasov v dodávkach ropy v roku 1986 a 1990 zistila, že pri každom poklese ceny ropy o 10% zisky európskych spoločností vzrástli o 2%.

 

Pre spotrebiteľov lacnejšia energia funguje ako efektívne zníženie dane, čo zvyšuje skutočné príjmy, zlepšuje spotrebu a podporuje odhady ekonomického rastu EÚ, ktoré sa šplhajú k 2.1% v roku 2016.5 Zatiaľ čo väčšina členských krajín EÚ profituje z nižších cien ropy, výhodu pociťujú skôr importujúce krajiny, kde spotrebitelia míňajú väčšiu časť na energiu (Graf 4). Odhaduje sa, že ako priamy dôsledok Francúzsko do leta 2015 zaznamená vzrast HDP o 0.3%.

 

 

Slabšie Euro podporuje exportérov

 

V polovici marca menový kurz dolára voči euru dosiahol 12-ročné minimum, čo predstavuje medziročný pokles o 24% (viď Graf 5). Tento výrazný pokles vyvolalo kvalitatívne uvoľňovanie ECB a silné základy dolára, ale taktiež to predstavuje sedemročné minimum voči libre sterlingu a bezprecedentné minimum voči čínskemu yuanu. Berúc do úvahy, že USA, Veľká Británia a Čína sú tromi top exportnými konkurentmi krajín eurozóny,8 vývoz eurozóny zožne výhody konkurenčnejšej cenovej politiky. Medzi odvetvia, ktoré z toho budú profitovať najviac, patria strojárstvo (kapitálový tovar) a doprava, výroba, chemický a potravinársky priemysel, čo sú všetko čistí exportéri do krajín mimo eurozóny. 

 

 

Oceňovanie je atraktívne - najmä pri tzv. kvalitných akciách

 

Ako sa európska ekonomika zotavuje, porovnávanie so silným ozdravením v USA je prirodzené. Index MSCI Europe má nižšie pomery Cena/Zisk a Cena/Účtovná hodnota ako indexy MSCI USA a World, pričom vyšší výnos dividend je príťažlivý pre investorov, ktorí chcú získať príjmy z európskych stratégií pre dividendy akcií (viď Tabuľka 1).

 

A čo je dôležité, vzhľadom na to, že vedenie na trhu trvale zaznamenáva stabilný výkon akcií proxy dlhopisov, kvalitatívne rastové akcie majú atraktívne ceny. V skutočnosti, ako ukazuje Graf 7, investori nerozlišujú medzi dobrými a zlými spoločnosťami v Európe, s rozptylom medzi akciami na 20-ročnom minime.

 

Kvalita vedenia je dôležitým faktorom pri určovaní aké udržateľné zotavenie zaznamenáme v európskych akciách. Predovšetkým, zatiaľ čo európskym burzám sa pri nedávnom zotavovaní všeobecne darilo, indexy DAX (Nemecko) a CAC (Francúzsko) prekonali periférne akciové trhy ako IBEX (Španielsko), ATHEX (Grécko) a PSI (Portugalsko). Tento vzorec výkonu poukazuje na silnejšie zotavenie, vedené skôr hlavnými krajinami Európy a nie periférnymi krajinami a ide o zotavenie, ktoré je postavené na pevnejších základoch ako zotavenia, ktoré v uplynulých rokoch vychádzali zo sentimentu.

 

Cyklus rastu ziskov môže poháňať akcie

 

Výhľad pre európsky korporátny sektor je pozitívny, zásadne podporený silnejším finančným sektorom, ktorý vie uspokojiť rastúci dopyt po pôžičkách, a to po prvý raz od vypuknutia suverénnej dlhovej krízy. Znovunastavenie očakávaní príjmov je taktiež veľmi pozitívne pre tento výhľad.

 

Na začiatku roka 2013 trh očakával dvojciferný rast príjmov. V roku 2014 mal trh nízke očakávania rastu príjmov, avšak investori boli oprávnene opatrní ohľadom zlepšenia v koncovom dopyte a nestabilného politického prostredia. Umiernenie globálneho ekonomického obrazu a kolaps inflácie v Európe zaznamenal pokles očakávaní v oblasti rastu príjmov ku koncu roka 2014.

 

Vyššie spomenuté podporné faktory, v spojení so skutočnosťou že očakávania zaostávali, znamenajú dobrý potenciál pre to, aby európske akcie prekonali znížené očakávania rastu ziskov za roky 2015 a 2016 (viď Graf 8). 

 

Zdroj: Bloomberg, April 2015. Indexy MSCI

 

Hodnota základného prístupu k výberu akcií

 

Kľúčovou otázkou je ktoré spoločnosti majú skutočne šancu priniesť profit. V poslednom analytickom prieskume Fidelity Analyst Survey, sme preskúmali zásadné stanoviská našich tímov pre výskum akcií a úverov. Tieto názory "zdola nahor" sa dajú dať dokopy a vytvoriť pohľad na Európu na základe hlavných ukazovateľov spoločnosti, skôr než makroekonomické predikcie "zhora nadol".

 

Analytici poskytujú sebavedomý pohľad na súvahy európskych spoločností, pričom väčšina (67%) sa považuje za zdravšie ako v roku 2014. Taktiež sa očakáva silný rast dividend v celej Európe, pričom 93% analytikov očakáva, že ich spoločnosti tento rok udržia alebo zvýšia výplatu dividend, čo je v súlade s odhadovaným 5% medziročným rastom dividend za rok 2015.

 

 

Kým naši analytici sú v priemere optimistickí s ohľadom na európske spoločnosti, boli tu  evidentné rozdiely v rámci regiónu, ktoré vyžadujú náročný prístup zo strany investorov. Naši analytici sú optimistickí pokiaľ ide o farmaceutický priemysel a softvér vďaka vysokej úrovni liekových a produktových inovácií a taktiež spotrebných akcií vďaka pozdvihnutiu príjmov v dôsledku nižších cien energie. Sú opatrnejší pri segmentoch kovov, ťažby a energií. Určité priemyselné štruktúry sa dosť výrazne menia - napríklad, posun z trhu, kde dominuje päť hráčov na trh s troma dominantnými hráčmi môže mať výrazný dopad na ziskovosť firiem a očakáva sa, že korporátna činnosť zostane kľúčovou podporou pre tieto trhy. 

 

Celkovo povedané, je to prostredie, ktoré predznamenáva návrat k základnému výberu akcií. Generácia Alfa je kritickejším aspektom pre návratnost ako tomu bolo v pokrízovom období. 

 

Fidelity Worldwide Investment

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (5)

Súvisiace články

Investovanie pre dlhodobý kapitálový rast

wednesday
15.04.2015
Reklamný článok | ts

Víťazi a porazení v dôsledku prepadu cien ropy

wednesday
04.02.2015
Reklamný článok | ts

Býčie trhy v USA budú pokračovať i v roku 2015

friday
23.01.2015
Reklamný článok | ts

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)