Grécka tragédia sa skončila – pacient zomrel Ako-investovat.sk .


Dá sa relatívne ľahko pochopiť, prečo bola odpoveď Grékov v nedeľnom referende "nie". Nebolo totiž veľmi čo stratiť, a odpoveď "áno" ďalším úsporám sa pre spoločnosť na hrane sociálneho zrútenia, nejavila ako dobrá voľba.

 

Rozhodnutiu voličov nepomáhal ani fakt, že otázky boli postavené značne mätúco. Čomu vlastne povedali grécki voliči nie?

 

Napriek tomu stále pevne verím, že Grécko povie áno budúcej výmene vlády. Tá sa totiž viac zaoberá svojim vlastným prežitím ako osudom jej krajiny. Ďalší politický vývoj je napriek tomu teraz ťažko predikovať, no dá sa povedať, čo sa zhruba stane na finančných trhoch.

 

 • Index DAX klesne opäť o päť percent nižšie a pravdepodobne v nasledujúcich týždňoch stratí desať percent, kým ECB a FED neaktivizuje ochranu podobnú rokom 2010 a 2011
 • Prirážky na dlhopisoch stredozemských krajín stúpnu v nasledujúcich týždňoch o 20-50 bodov
 • Bulharsko, Chorvátsko a Rumunsko pravdepodobne tiež zažijú značný nárast ceny dlhopisov
 • Pár EUR/USD sa oslabí, no ak Grécko bude musieť z eurozóny naozaj odísť , koncom týždňom sa opäť posilní. Na najbližších 24/48 hodín očakávam posun eura o dve až päť percent.

 

Reálnym rizikom však zostáva likvidita na trhu. Nezabúdajme, že vďaka vládnym intervenciám na dlhopisovom trhu (kvantitatívnemu uvoľňovaniu) neexistuje obojsmerný trh. Žiadni hráči a vďaka kapitálovým požiadavkám a reguláciám ani žiadne riskovanie kapitálu.

 

 

Ďalším veľkým rizikom je, že grécke banky neotvoria svoje pobočky, a to i napriek ubezpečeniam gréckej vlády zo štvrtka. Bude výsledkom 30 percentný odpis vkladov, ako cez víkend napísali Financial Times?

 

Vyjadrenia komentátorov sú rýchle a dynamické. Viaceré špekulujú, alebo sledujú len krátkodobý rozmer. No kde je dlhodobé riešenie? Také pri ktorom Grécko odpíše časť dlhov, ale zároveň prizná reálne záväzky predefinovať krajinu do novej podoby. SYRIZA ukázala, aká silná je v prostredí politiky „predstierania a predlžovania“. Európa zároveň takú istú vlastnú politiku ukončila. Zmena v makropolitike vždy pochádza z pádu a toto je jeden z najväčších pádov v európskej histórii. 

 

Plánom A bolo predstierať a predlžovať. Plán B bol pokus o politiku cukru a biča a plánom C je nemať plán. Nemať plán znamená žiť bez plánu. Dnes je to celkom zjavné. No dobrou správou v tom celom je, že niekto tým pádom musel priznať svoje straty, ktoré doteraz bez reforiem len tlačil pred sebou. Bez štrukturálnych zmien a teda bez nádeje.

 

Nulová nádej, žiadne reformy a nulová ochota budú pre budúce Grécko znamenať žiadny prístup k financiám, veľmi málo priateľov a ešte temnejšia budúcnosť, ako sa javí dnes.  

 

No aj Európa na druhej strane stratila. Mojím klasickým argumentom od prvého dňa je, že Grécka tragédia nemá riešenie. Žiadni víťazi, len porazení. Európa vyzerá nepružne a tvrdohlavo. Evidentne si platíme ľudí, ktorí síce poznajú a väčšinou súhlasia s predpísanou medicínou, no za žiadnych okolností ju neimplementujú. Európa ako mnoho krát predtým nepadla, no hrala vabank.

 

Každopádne SYRIZA a Grécko pravdepodobne stratili viac. Samotná myšlienka, že budú mať novú dohodu do 24 hodín, je čistá fantázia, rovnako ako v predchádzajúcich týždňoch, keď grécky minister financií sľuboval vždy na nasledujúci týždeň nový plán.

 

Rovnako ako celá Európa, aj Grécko nemá plán B alebo plán C. Majú len rečnícke cvičenia, čo mi pripomína východnú Európu pred rokom 1989.

 

Mám rád športové analógie podobne, ako ich väčšina ľudí nenávidí. Súčasnú situáciu možno prirovnať k futbalovému zápasu, ktorý sa hrá bez rozhodcov a pravidiel. Každý z dvoch tímov môže tvrdiť že vyhral. Grécko tvrdí, že urobilo najviac pokutových kopov a že tri penalty sa rovnajú jednému gólu. EÚ a ECB zas tvrdia, že mali viac rohov, ako Gréci, a to ich robí víťazmi. No v zápase bez pravidiel a bez rozhodcov môže oznámiť hocikto hocičo. V riadnom zápase by bol výsledok samozrejme 0:0.

 

Záver:

 • Konsenzus medzi Gréckom a Európou by bol po výsledkoch gréckych volieb prekvapením.
 • Veľkým rizikom je v súčasnosti nelikvidita trhov.
 • Základným scenárom je nateraz Grexit.
 • Je tu stále 25 percentná šanca, že pre Európu bude "geopolitická situácia" natoľko dôležitá, že predĺži pomoc Grécku a to i napriek tvrdým vyhláseniam. Stále je tu však zvyšných 75 percent.
 • Na trhu uvidíme pravdepodobne päť percentný pokles akcií, prirážky na dlhopisoch vyššie o 20 až 50 bázických bodov.
 • Východná Európu bude pravdepodobne trpieť najviac.
 • Neistota vzrastie, čo trhy nemajú radi.
 • Grécke banky zostanú s najväčšou pravdepodobnosťou zatvorené.
 • Menový pár EURUSD môže klesnúť nanajvýš o 2-3 čísla.
 • Realitou namiesto rečí bude teda príkaz  „kupovať“.

 

Etapa predstierania a predlžovania referendom skončila. Dúfajme, že bude nahradená normálnym ekonomickým cyklom, normálnym odlivom a prílivom. A to i napriek tomu, že politici sa budú snažiť zachovať si tvár, zopakovaním si ešte jedného kola predstierania a predlžovania. No pacient už zomrel.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Situácia v Grécku ešte zďaleka nie je vyriešená. Bude sa ťahať najmenej celý týždeň

monday
13.07.2015
Trhy a makro | saxo

Čína musí konať, aby odvrátila politickú krízu

thursday
09.07.2015
Trhy a makro | saxo

Grécko a Čína môžu spôsobiť volatilný týždeň

tuesday
07.07.2015
Trhy a makro | ts

Využitie CFD pri obchodovaní zlata

monday
25.05.2015
Reklamný článok | saxo

To čo zasieva medzi bežných investorov paniku, je pomocou CFD obrovskou príležitosťou

friday
15.05.2015
Reklamný článok | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)