Gastro firmy Petra Štecka narástli v tržbách na rekordných 26 miliónov eur! Ako-investovat.sk .


 

Pred dvanástimi rokmi Peter Štecko, otvoril pod Michalskou bránou v Bratislave svoju prvú reštauráciu. O niekoľko rokov neskôr sa jeho sieť reštaurácií rozrástla, len v Bratislave ich má vyše 20. Celá skupina pozostáva z piatich veľkých firiem, najväčšia z nich je Presto, ktorú tvoria 4 veľké reštaurácie. Ostatné reštaurácie sú rozdelené medzi menšie firmy. Okrem Slovenska prevádzkuje Štecko po 3 reštaurácie aj v Rakúsku a Česku. Patrí mu aj sieť pivární Klubovňa a kantíny, v ktorých zabezpečuje stravovanie firme Volkswagen.

 

Tržby, zisk a EBIDTA Šteckovych firiem

Firma

Tržby

Zisk

EBIDTA

1.PRESTO

13 395 tis.€

35 tis.€

212 tis.€

2.Medusa Group

5 130 tis.€

-102 tis.€

331 tis.€

3.X WEAR BETA

2 759 tis.€

-535 tis.€

-208 tis.€

4.Gastronix

2 548 tis.€

-172 tis.€

-8 tis.€

5.X WEAR

2 174 tis. €

10 tis.€

134 tis.€

 
 
 
Tržby jednotlivých Šteckovych firiem za posledný rok:
 
 
 
Zisk jednotlivých Šteckovych firiem za posledný rok.
 
 
 
 

Spolu so sesterskými firmami sa Medusa Group stala jedným z kľúčových hráčov slovenského gastrobiznisu. Momentálne je treťou najväčšou firmou, ktorá podniká v oblasti pohostinstva, za McDonald´s Slovakia zaostáva v tržbách len o niekoľko percent.

 

Tržby najväčších spoločností slovenského gastrobiznisu:

 

Keď sa pozrieme na všetky Šteckove firmy, zistíme, že ako skupina stabilne rastú, aspoň čo sa týka tržieb. Spolu s otváraním nových reštaurácií bolo tempo rastu veľmi rýchle.

 

Tržby Medusa Group a sesterských spoločností za posledných 6 rokov:

 

Zisky boli ale menej stabilné.  Za posledné 2 roky sa Šteckovým firmám dosahovať zisk príliš nedarí, minulý rok bol pre nich historicky najhorší. Stratu skupina medziročne navýšila o 215%.

 

Zisk Medusa Group a sesterských firiem za posledných 6 rokov:

 

Aj keď je skupina v poslednej dobe v strate, stále dosahuje slušnú hodnotu EBIDTA. EBIDTA je hrubý prevádzkový zisk, ktorý spoločnosť dosiahla, teda pred započítaním daní, úrokov, odpisov a amortizácií. Hodnota tohto indikátora je u skupiny stále vysoká, čo svedčí o potenciále dostať zo strát a znova dosahovať zisky.

 

EBIDTA skupiny za posledných 6 rokov:

 

Zaujímavý je aj pohľad na EBIDTA maržu, zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi, ako % celkových tržieb. I keď sa nedá povedať, že by bola skupina na tom čo sa týka tohto ukazovateľa zle, aj tu je badateľný výrazný pokles oproti minulému roku. V priemere si skupina pohoršila o 2 percentuálne body. Najviac EBIDTA marža klesla spoločnosti X WEAR Beta, o 11.3 percentuálnych bodov. O ale 7% EBIDTA marža stúpla Medusa Group, čo je oproti minulému roku veľmi výrazné zlepšenie.

 

Porovnanie EBIDTA marže za posledné 2 roky:

Z pomeru dlhu a EBIDTA sa dá urobiť dobrý prehľad o tom, koľko dní by firme trvalo, kým sa jej z prevádzkového zisku podarí splatiť celý svoj dlh. Ak je firma v strate aj pred odpočítaním nákladov (EBIDTA je záporný), tento indikátor je menej výpovedný. Vo všeobecnosti je ale možné vidieť, že je hodnota tohto indikátora nízka, čo hovorí o nízkej celkovej zadlženosti Šteckovych firiem. Sám sa v minulosti v rozhovore pre médiá vyjadril, že považuje nízku zadlženosť za jeden z kľúčových faktorov pre úspech v podnikaní.

 

Čistý dlh/EBIDTA

 

 

Pri spracovaní podkladov k článku boli použité dáta z portálu Finstat. Pri výpočte hodnôt finančných ukazovateľov sme brali do úvahy všetky firmy, v ktorých je Peter Štecko spoločník, vrátane tých, ktoré sa nevenujú gastrobiznisu. Finančné údaje slovenských firiem nájdete na Finstate.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (9)

Súvisiace články

Výrobcovia vína majú za sebou ďalší úspešný rok

monday
20.07.2015
Podnikanie | jacoobstraka

Stavebníctvo - najproblematickejšie odvetvie na Slovensku?

tuesday
14.07.2015
Podnikanie | jacoobstraka

Hazard - najrentabilnejšie odvetvie na Slovensku

wednesday
08.07.2015
Podnikanie | jacoobstraka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok