Európsky farmaceutický sektor má dobré vyhliadky Ako-investovat.sk .


  • Kurzové preteky v Európe so sebou prinášajú riziká
  • Akcie eurozóny s koeficientom P/E na úrovni takmer 16 už nie sú ocenené výhodne
  • Ryanair má medzi európskymi titulmi Blue Chips dobré vyhliadky

„Kurzové preteky, aké sme zažili v posledných mesiacoch v Európe, so sebou prinášajú aj riziká. Akcie eurozóny tento rok zatiaľ dosiahli najlepší vývoj hodnoty spomedzi všetkých popredných medzinárodných akciových trhov. Vzhľadom na slabý hospodársky rast v Európe je to pôsobivé. S koeficientom P/E na úrovni takmer 16 však už tento región nie je ocenený výhodnejšie ako iné, ale nachádza sa na úrovni svetového priemeru. Z tohto všeobecného nárastu trhu mnohí investori profitovali a dosiahli rýchly zisk. Som si však istá, že nákup akcií bez bližšieho rozlišovania jednotlivých titulov nie je dlhodobo udržateľný – teda nákup, pri ktorom sa nezohľadňuje riziko, bilancie ani rastový potenciál či kvalita manažmentu podnikov.

 

Čo to znamená pre môj výber titulov? V zásade vyberám akcie podnikov, ktoré dokážu rásť zvnútra a vďaka tomu sú do určitej miery nezávislé od všeobecného hospodárskeho prostredia. Najvyšší podiel oproti benchmarku má momentálne farmaceutický sektor s titulmi, ako napríklad Bayer, Roche, Novartis a Sanofi. Tieto farmaceutické tituly majú vysoký rastový potenciál, ktorý nie je odzrkadlený v ich cenách. Disponujú zaujímavým portfóliom výrobkov, ktoré sa v nasledujúcich rokoch postarajú o slušné zisky. Podporu im poskytujú aj rámcové podmienky, ako napríklad starnutie spoločnosti, skorá a lepšia diagnóza a liečba ochorení, ako aj lepšia zdravotná starostlivosť v rýchlo sa rozvíjajúcich krajinách.

 

Skeptická som v oblasti základného spotrebného tovaru. Mnohé akcie s priemerným koeficientom P/E* na úrovni 21,5 sú predražené. Ziskové vyhliadky v nízkej jednocifernej oblasti sú zároveň veľmi skromné. Starosti mi robí aj pomalší rast tržieb v rýchlo sa rozvíjajúcich krajinách. Ich podiel na celkových tržbách je v prípade mnohých sektorových aktérov vysoký a podpíše sa na raste tržieb. V oblasti investičného tovaru a materiálov som tiež skôr zdržanlivá. Akcie z oboch týchto odvetví mi vzhľadom na chýbajúci vplyv na cenotvorbu pripadajú pomerne drahé. Aj vyťaženosť kapacít je celkovo skôr nižšia ako optimálna a podniky momentálne cítia slabý tlak na investovanie.

 

Nižší podiel finančných titulov oproti benchmarku som nedávno zvýšila na neutrálny. V tomto prípade ide často o akcie s vysokým koeficientom beta, teda tituly, ktoré podliehajú väčším výkyvom ako celkový trh. Okrem toho, po aktuálnych udalostiach v Grécku neočakávam žiadne masívne zvraty pre európske banky a poisťovne.

 

Pokiaľ ide o jednotlivé tituly, Ryanair je naďalej môj favorit a tvorí najväčšiu pozíciu vo fonde. Akcie tejto spoločnosti už približne rok dosahujú rovnako silný vývoj. Ryanair vďaka nízkej nákladovej základni najviac profituje zo štrukturálneho rastu nízkonákladových aerolínií. Kľúč k potenciálu spoločnosti tkvie v jej vplyve na cenotvorbu, ktorý spočíva na flexibilite a kontrole nákladov. Môže si napríklad dovoliť prechodne znížiť ceny, aby získala odstup od konkurencie a zvýšila svoj podiel na trhu. Aj dodávateľ autodielov Valeo patrí k podnikom s najväčším zastúpením v portfóliu fondu. Spoločnosť sa zameriava na inovatívne riešenia v dlhodobo rastúcich sektoroch so silnými maržami, ako je bezpečnosť a znižovanie emisií. Vyše štvrtina tržieb spoločnosti pochádza z rýchlo sa rozvíjajúcich krajín. To posilní budúci rast zvnútra."

 

Autor: Alexandra Hartmannová, manažérka fondu Fidelity Euro Blue Chip Fund

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Investovanie pre dlhodobý kapitálový rast

wednesday
15.04.2015
Reklamný článok | ts

Víťazi a porazení v dôsledku prepadu cien ropy

wednesday
04.02.2015
Reklamný článok | ts

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)