Prečo nemôže FED zvýšiť základnú úrokovú sadzbu Ako-investovat.sk .


Medzi investičnou a inou verejnosťou je všeobecne uznávaný fakt, že Americká centrálna banka (FED) zvýši tento rok sadzby. Ľudia sa viac menej len rozchádzajú v názore kedy, koľko krát a ako rýchlo FED úrokovú sadzbu zvýši. Ja si myslím že FED úrokové sadzby nezdvihne, pretože to nemôže urobiť. Dôvody sú nasledovné:

  • Slabá ekonomika USA
  • Nízka inflácia v USA
  • Vysoká nezamestnanosť v USA
  • Príliš veľké zadlženie USA

Slabá ekonomika: FED predpokladal rast americkej ekonomiky v prvom kvartáli 2015 na úrovni 1,9%. Realita však bola -0,2%. Komentátori zdôvodňujú slabý rast v prvom kvartáli zlým počasím a predpokladali že ekonomická aktivita z prvého kvartála sa presunie do druhého, ktorý zaznamená silný rast. Predpoklady z apríla  hovorili o raste 2,8% ale ako postupne prichádzali horšie správy tak analytici upravili tieto predpoklady najprv na 2,2% a teraz na 2%.

 

Na základe výsledku prvého kvartálu FED znížil odhad ročného rastu ekonomiky z rozmedzia 2,3%-2,7% na súčasných 1,8%-2,0%.

 

Ako chce FED zvýšiť sadzby v období keď už teraz vie, že sa nenaplnia jeho očakávania, keď to pokojne mohol urobiť na konci minulého roku keď výhľad o raste ekonomiky bol oveľa pozitívnejší?

 

Inflácia: Jeden z cieľov FEDu, pri ktorom mal zvýšiť sadzby za svojho predchádzajúceho guvernéra Bena Bernakeho bola 2% inflácia. (ja som síce presvedčený že inflácia je pre ekonomiku zlá ale o tom inokedy). V roku 2015 sa pohybuje inflácia v USA v mínusových hodnotách. Každý stĺpec predstavuje jeden miesiac v tomto roku a ide o neupravený index spotrebiteľských cien.

 

 

Na dlhodobejšom grafe vidno že inflácia bola medzi rokmi 2010-2014 okolo 2% ale FED úrokovú sadzbu nezvýšil. Tak ako chce dnes zvýšiť úrokovú mieru keď sa USA dostali do deflácie?

 

 

Pre stimuláciu ekonomiky je dôležité aby reálna úroková sadzba bola záporná (úroková miera očistená o infláciu). Ak by bola inflácia na úrovni 2% tak každá úroková sadzba nižšia ako 2% by pôsobila stimulačne na ekonomiku. Keďže sa USA dostali do deflácia tak reálna úroková sadzba narástla bez pričinenia FEDu a v takomto prostredí FED nemôže ešte viacej zvýšiť sadzby.

 

Nezamestnanosť: Nezamestnanosť klesla z 10% v októbri 2009 na súčasných 5,3%. Nezamestnanosť na úrovni 6,5% bola druhým indikátorom predchádzajúceho guvernéra Bena Bernakeho. Túto hranicu dosiahla Americká ekonomika na začiatku roku 2014. To bola aj inflácia nad úrovňou 2% ale FED sadzby nezvýšil.  

 

 

Hore uvedené čísla o nezamestnanosti môžu vytvárať obraz, že americká ekonomika je na tom dobre a plne sa prejavilo oživenie po finančnej kríze. Ja si myslím, že správy z trhu práce nie sú tak pozitívne ako sa to na prvý pohľad môže zdať.

 

Nasledujúci graf ukazuje podiel pracovnej sily (zamestnaní a nezamestnaní dokopy, ktorí si hľadajú prácu) k počtu obyvateľov v produktívnom veku (všetci ľudia nad 16 rokov). Počas tejto krízy klesá tento podiel, pretože nezamestnaní si nedokážu nájsť pracú a to ich odradí od ďalšieho hľadania. To je znak nezdravého pracovného trhu. 

 

 

Dnes je toto číslo najnižšie od 70-tych rokov minulého storočia keď, ženy len vstupovali do pracovnej sily (predtým boli ženy často v domácnosti a starali sa o jej chod) a tým pádom to vytvára ešte horší obraz o pracovnom trhu USA.

 

Podiel pracovnej sily žien na  ženy v produktívnom veku

 

 

Reálny obraz o sile amerického pracovného trhu ukazuje aj nasledovný graf pomeru tento krát len zamestnaných ľudí ku ľudom v produktívnom veku (všetci ľudia nad 16 rokov). Tento pomer sa cez krízu znížil zo 63% na 59% a okolo tejto hodnoty stagnuje. Za 7 rokov sa tento pomer nezlepšil a nevrátil sa na predkrízové úrovne. Americká ekonomika vytvorila pracovné miesta len v rovnakom pomere akom rástla populácia ale nič navyše, čiže žiadne reálne oživenie trhu práce nenastalo.

 

 

Okrem týchto problémov existujú aj štrukturálne problémy amerického trhu práce ako sú pribúdanie práce na polovičný úväzok a ubúdanie pracovných miest vo výrobe.

 

Guvernérka Janet Yellenová si je tohto zjavne vedomá keďže aj pri 5,3% nezamestnanosti stále opakuje že chce vidieť zlepšenie trhu práce.

 

Príliš veľké zadlženie:

  • Zadlženie Americkej vlády k 30.6.2015: 18,15 bilióna USD (trilióna po anglicky)
  • Vnútrovládny dlh (Intragovernmental debt): 5,075 bilióna USD - vláda si požičala sama od seba. Napríklad tak že požičia z fondu sociálneho zabezpečenia kde si ľudia odkladajú peniaze na dôchodok a podobne.
  • Čistý dlh: 13,075 bilióna USD – vnútrovládny dlh sem nepočítam keďže úroky z tohto dlhu ostanú vláde.
  • Čisté úrokové náklady: 223 miliárd USD – schválené na rok 2015
  • Efektívna úroková miera: 1,71%

Každý percentuálny bod úrokovej sadzby predstavuje pre americkú vládu zvýšené náklady na obsluhu dlhu o 130 miliárd USD čo pri výške príjmov USA vlády (2 900 miliárd) odkrojí ročne 4,5% z rozpočtu. A to hovoríme len o 1% zvýšení úrokových sadzieb. Povojnová priemerná úroveň sadzieb je 5,03%. Pri tejto sadzbe by stúpli úrokové náklady o 654 miliárd čiže celkové náklady len na obsluhu dlhu by boli 877 miliárd USD. Nárast čistého vládneho dlhu je za posledné roky enormný a podľa odhadov rozpočtov na nasledujúce roky to vyzerá že tento trend bude pokračovať.

 

Podľa môjho názoru vynakladať každoročne 30% svojho rozpočtu na obsluhu dlhu si dlhodobo nemôže dovoliť žiadna vláda (aj keď Japonsku sa to zatiaľ darí) a preto si myslím že ak aj FED zvýši sadzby tak to bude len symbolické gesto (zvýšenie niekde medzi 0,10% - 0,25%) a veľmi skoro sa úrokové sadzby vrátia na súčasnú hodnotu.

 

Aký to bude mať uvedené vplyv na Investície?

 

Vo všeobecnosti platí, že rastúce úrokové sadzby majú negatívny vplyv na dlhopisové a akciové investície. (čím vyššie sú úrokové sadzby tým viac klesne cena cenných papierov).

 

Ak by aj sadzby zvýšili tak by to bolo, ako avizovala aj sama Janet Yellen-ová, veľmi malé a pomalé zvyšovanie. Toto zvýšenie je už v súčasnosti započítané do ceny akcií. V prípade ak by sadzby nezvýšili tak by to len podporilo ešte rýchlejší rast ich cien. Z tohto dôvodu si myslím, že jedna situácia je neutrálna a druhá pozitívna pre vývoj cien akcií a my nemáme dôvod niečo meniť na našej investičnej stratégii. 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (14)

Súvisiace články

Nová vlna tlačenia peňazí je za dverami

wednesday
26.08.2015
Trhy a makro | info

Prečo panikárime kvôli Číne?

wednesday
19.08.2015
Trhy a makro | info

Je kríza v Portugalsku zažehnaná?

monday
17.08.2015
Trhy a makro | info

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)