Prečo panikárime kvôli Číne? Ako-investovat.sk .


V tomto krátkom blogu popíšem dôvody prečo Čína devalvovala svoju menu a vysvetlím prečo to nič neznamená.

 

Minulý týždeň čínska vláda oslabila svoju menu Renminbi (Yuan) o 3,17%. Napriek tomu, že to bolo najväčšie jednodňové oslabenie čínskej meny za ostatných 20 rokov myslím si, že sa nič vážne nedeje. Takýto pohyb považujem za relatívne bežný, problém je len v tom, že trhy tento pohyb nečakali a preto to vyvolalo pomerne veľký rozruch.

 

Čínska vláda intervenovala minimálne z troch dôvodov:

  • Silná mena:. Od začiatku roka Renmimbi posilnilo v priemere o 12% oproti menám najväčších obchodný partnerov Číny. Takéto posilnenie Renmimbi pôsobilo negatívne na export ktorý počas tohto roka klesá. (Len dopĺňam informáciu že od roku 2006 je čínska mena fixovaná na kôš mien v ktorom dominujú Dolár, Euro, Jen a Juhokorejsky Won). Považujem za dôležité povedať, že vývoj čínskej meny nebol tento krát determinovaný vývojom čínskeho hospodárstva, ale posilnením amerického dolára.
  • Rezervná mena: Čínska vláda chce aby sa Renminbi stalo súčasťou koša rezervných mien Medzinárodného menového fondu a tým pádom svetovou rezervnou menou. Dnes sú v tomto koši len Dolár, Euro, Libra a Jen. MMF tvrdí, že podmienkou pridania Renminbi do tohto koša je aby sa Renminbi správalo trhovejšie (smerovalo k plávajúcemu/trhovému kurzu tzv. floatingu).
  • Liberalizácia meny: Renminbi smeruje k plávajúcemu kurzu. Čínska vláda spravila kozmetickú zmenu pri určovaní svojho kurzu tým, že od minulého utorka zohľadňuje vývoj svojej meny z predchádzajúceho dňa na trhoch. Tento krok sa dá chápať ako liberalizácia čínskej meny, ktorý ešte viac odpúta jej zviazanosť s americkým dolárom.

 

O tom, že rozruch okolo oslabenia Renmimbi bol zbytočný svedčí nasledujúci graf. Od začiatku roka totiž čínska mena voči Euru posilnila o 8,88% (do 10.8.2015, deň pred devalváciou). Po započítaní spomenutého „oslabenia“ je teda čínska mena stále silnejšia voči Euru ako bola začiatkom tohto roka.

 

Graf CNY/EUR (koľko Renminbi potrebujeme na kúpu jedného Eura. Keď graf klesá tak Renminbi posilňuje, celú devalváciu môžete vidieť v pravom dolnom rohu grafu)

 

Americký dolár je jediná významná mena oproti ktorej čínska mena tento rok oslabila a to o 3,82% (devalvácia je v tom už započítaná).

 

Otázkou ale ostáva, čo by sa stalo ak by Čínska vláda oslabila svoju menu napríklad o 20%? Protekcionisti tvrdia, že takýmto krokom sa podporí export krajiny čo povedie k jej hospodárskemu rastu a rastu životnej úrovne. V skutočnosti však takýmto krokom vláda ochudobní svojich obyvateľov (zníži ich životnú úroveň) na úkor exportérov a zahraničných spotrebiteľov. Myslím si, že krajiny by sa mali skôr sústrediť na vytváranie konkurencieschopného prostredia pre podnikateľov a do kurzov mien by nemali umelo zasahovať.

 

Za posledné roky sa žiaľ stalo bežnou praxou že najväčšie svetové ekonomiky umelo znížili hodnotu svojich mien čo zaváňa menovými vojnami. Mnohí ekonómovia tiež špekulujú o zavádzaní obchodných bariér ako prostriedkom na presadzovanie záujmov jednotlivých krajín. Ja však pevne verím, že lídri týchto ekonomík sa obchodným vojnám vyhnú a svoje politické ciele budú presadzovať inak.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Oživuje vojna hospodárstvo?

wednesday
02.09.2015
Trhy a makro | info

Nová vlna tlačenia peňazí je za dverami

wednesday
26.08.2015
Trhy a makro | info

Je kríza v Portugalsku zažehnaná?

monday
17.08.2015
Trhy a makro | info

Prečo nemôže FED zvýšiť základnú úrokovú sadzbu

monday
10.08.2015
Investície | info

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)