Oživuje vojna hospodárstvo? Ako-investovat.sk .

Oživuje vojna hospodárstvo?

wednesday
02.09.2015
Trhy a makro | info Komentáre: 2


Na prvý pohľad vyzerá vojna ako veľmi účinný spôsob ako môže vláda vytvoriť ekonomický rast. Veď predsa nezamestnaní ľudia budú vyrábať zbrane, za svoju prácu budú dostávať plat, ktorý minú v hospodárstve čím vytvoria väčší dopyt. Tým pádom môžu všetci viacej produkovať čo bude mať za následok rast HDP a všetci budú bohatší.

 

Tento názor prerástol v USA po vojne v roku 1945 do takých rozmerov, že veľa ekonómov chcelo, aby vláda naďalej vyrábala zbrane a tým podporila ekonomiku. Tie zbrane síce nemali žiadne využitie ale ich výroba by zamestnala ľudí a naštartovala vyššie popísaný kolobeh.  

 

Z môjho pohľadu sa jedná o najabsurdnejší názor v ekonómii. Keď sa krajina zapojí do vojny a musí vyrábať zbrane tak v prvom rade musí použiť výrobné faktory (práca, pôda, kapitál) v ekonomike na ich výrobu. To znamená, že ľudia, ktorí vyrábali automobily teraz musia v tej istej fabrike vyrábať tanky. To má za následok menej vyrobených automobilov a tým pádom stúpne cena ostatných automobilov (menej áut pri rovnakom dopyte má za následok rast cien). Menej a drahších automobilov k vyššej životnej úrovni istotne neprispeje. Rovnaké to je so všetkými výrobkami. Vojna prináša so sebou len zvyšovanie cien a znižovanie životnej úrovne obyvateľstva (aj keď sa samotná vojna neodohráva na území takto produkujúcej a bojujúcej krajiny – teda ako napríklad v USA počas 2. sv. vojny)

 

Ak by sme zobrali do úvahy extrémny prípad, že do vojny a do výroby zbraní by sa zapojili len nezamestnaní, tak to rovnako nemá pozitívny vplyv na životnú úroveň ostatných ľudí. Keďže tanky sa nedajú jesť tak všetka vojenská produkcia je zbytočná (z ekonomického hľadiska). Tým pádom nie je rozdiel medzi tým či nezamestnaným ľudom dávame sociálne dávky alebo ich necháme vyrábať tanky. V oboch prípadoch to platia produktívne zamestnaní ľudia.

 

Tento blog sa týka najmä krajín, ktoré sú do vojny priamo zapojené. V prípade, že krajina len vyváža zbrane do vojnou zasiahnutých oblastí, a tie im za tento tovar platia, tak takáto vojna určite zvyšuje životnú úroveň produkujúcej krajiny. Na druhej strane vojna vždy zasiahne aj iné časti ekonomiky (napr. bude sa menej vyvážať spotrebný tovar), čiže si myslím, že vojna ekonomickú prosperitu ničí aj krajinám, ktoré do konfliktu nie sú priamo zapojené. 


Zaujímavé, že svetové HDP rástlo najväčším tempom práve po vojne.
Počas vojny sa zničili budovy, cesty, mosty atď atď. Všetko bolo potrebné nanovo vybudovať, takže ja osobne si myslím, že vojna, resp. obdobie po vojne zvyšuje HDP. žiaľ Pridal: Peter dňa 03.09.2015 o 20:04

S tym sa da len suhlasit. Ja len tvrdim ze taky rast HDP nespravi nikoho bohatsim. Pridal: Karol Hochschorner dňa 10.09.2015 o 11:34
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


2 Komentáre

Súvisiace články

Nová vlna tlačenia peňazí je za dverami

wednesday
26.08.2015
Trhy a makro | info

Prečo panikárime kvôli Číne?

wednesday
19.08.2015
Trhy a makro | info

Je kríza v Portugalsku zažehnaná?

monday
17.08.2015
Trhy a makro | info

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)