Hedge fondy - výnosy najznámejších manažérov Ako-investovat.sk .


Hedge fondy sú medzi prvými inštitúciami, ktoré upútajú pozornosť začínajúceho investora. Aj keď má každý inú stratégiu a pridaná hodnota jednotlivých fondov sa výrazne líši, ich najdôležitejšou úlohou je, ako už vyplýva zo samozného názvu, hedging. Pri burzových krachoch a počas krízy sa od hedge fondu očakáva, že sa bude klientovo portfólio vyvíjať stabilnejšie a manažér vhodným výberom aktív dopad nepriaznivých ekonomických udalostí na portfólio stlmí. Typicky teda peniaze klientov investuje aj do krátkych pozícií, ktoré takýto efekt umožňujú. Niektoré stratégie sú práve kvôli dosiahnutiu tohto efektu trhovo neutrálne, i.e. kapitál investovaný do krátkych pozícií je rovnaký, ako do nákupných. Ak manažér predá oslabené firmy a kúpi tie, na ktoré má kríza čo možno najmenší vplyv( napríklad fastfoody), na burzovom krachu a finančnej kríze by jeho klienti mali teoreticky zarobiť.  Reálne je niečo takéto urobiť ale veľmi ťažké a väčšine trhovo neutrálnych stratégií sa darí podobne ako akciovým indexom.

 

Vo všeobecnosti platí, že Hedge Fondy v porovnaní s akciovými indexami zarobia len málo. Viac ako 90% akciový trh stabilne prekonať nedokáže a vzhľadom na relatívne vysoké poplatky(od 20%) je oproti priemernému hedge fondu rozumnejšou alternatívou penzijný fond. Niekoľko manažérov však po dlhé obdobie akciový trh úspešne dokázali prekonať a vďaka tomu sa z nich stali miliardári. Investíciou do americkýého akciového trhu sa v priemere historicky dalo zarobiť okolo 5% ročne, v závislosti od zvoleného indexu. Investori ako George Soros, Peter Lynch, alebo Stanley Druckenmiller dokázali ročne klientom zarobiť niekoľkonásobne viac. Pre porovnanie je medzi nich zaujímavé zaradiť aj Warrena Bufetta. Dnes má síce od klasického HF manažéra veľmi ďaleko, začínal však veľmi podobne. Pred tým, ako začal sám investovať peniaze len spravoval a od klientov si za zisk účtoval provízie.

 

 

 

Na prvý pohľad Buffet medzi týmito legendami investovania príliš neviniká. Aj keď jeho priemerný ročný výnos výrazne prekonáva všetky akciové indexy, Druckenmiller, Simons a pár ďalších manažérov má ročné výnosy neporovnateľne vyššie. Menej známi investori niekoľko rokov po sebe dokonca dosahovali 50, niekedy aj viac ako 100% ročné výnosy. Prečo je teda Buffett taký slávny a mnohí ľudia ho považujú za najlepšieho? Odpoveďou sú veľmi stabilné a hlavne dlhodobé výnosy. Predstavme si situáciu, v ktorej by sme od začiatku fungovania hedge fondu dali manažérovi 10tis.€ na investovanie a výnosy by sme reinvestovali. U všetkých spomínaných manažérov by vklad vzrástol o tisíce percent, viac alebo menej stabilným tempom. Buffet však trh dokázal prekonávať tak dlho, že by nám hodnota portfólia narástla na stvoky miliónov.  23% priemerný výnos totižto dosahoval viac ako 50 rokov. Keď sa pozrieme, ako by sa nášmu portfóliu darilo u ostatných manažérov, je hneď jasné, čo Buffetta tak preslávilo. Ďalšou zaujímavosťou, ktorú na prvý pohľad možno nie je vidno je to, že pri dlhodobom investovaní neuveriteľne záleží na každom percente. Walter Schloss, ďalší hodnotový investor spravoval investície len o pár rokov kratšie, ako Buffett. Jeho ročné výnosy boli ale o viac ako 3% nižšie. To spôsobilo, že zarobil svojim klientom len zlomok toho, čo Buffett.

 

 

Pohľad na hedge fondy dokáže v praxi pomôcť aj bežnému akciovému investorovi. Niekoľko akademických štúdií dokumentuje jav, v ktorom akcie s vysokým podielom inštitucionálnych investorov výnosom prekonávajú tie s nižším podielom, a tiež samotné akciové indexy. Pri veľkých transakciách sú investori povinní vyplniť formuláre SEC, ktoré sú potom zverejnené. V prehľadnejšej forme sa tieto informácie dajú získať aj na Insider Monkey, kde si môžete pozrieť pozície HF manažérov, alebo na Nasdaqu, kde je dostupný podiel inštitucionálnych vlastníkov na akcionároch spoločností.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (2)

Súvisiace články

Výnosy hedge fondov a riziko: Alfa, Beta, CAPM

thursday
17.09.2015
Hedge fondy | jacoobstraka

Aké stratégie používajú hedge fondy?

monday
14.09.2015
Hedge fondy | jacoobstraka

Hedge fondy - darí sa im dosahovať atraktívne výnosy pri nižšom riziku?

wednesday
28.05.2014
Hedge fondy | admin

Ako dopadli traderi z legendárnej knihy Stock Market Wizards po 20 rokoch?

saturday
18.01.2014
Hedge fondy | jacoobstraka

Koľko zarábaju Hedge Fondy? Priemerné výnosy hedge fondov neoslnia

sunday
12.01.2014
Hedge fondy | jacoobstraka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)