Slovenské startupy v číslach - tržby, zisky a návratnosť Ako-investovat.sk .


Slovensko je prostredie, v ktorom za posledných pár rokov vzniklo niekoľko veľmi zaujímavých IT firiem, ktoré by sme v ich začiatkoch mohli zaradiť medzi startupy.  V článku sa pozrieme na 15 Slovenských IT startupov. Spomedzi nich sa väčšina zaoberá softvérom a dosahujú oproti hardvérovým lepšie hospodárske výsledky a rýchlejšie rastú. 

 

15 najväčších startupov podľa tržieb. Už na prvý pohľad je jasné, že Eset je jednoznačne najväčšou a najúspešnejšou firmou.

 

1.Eset                                                  Tržby: 327 mil.€

Eset je nepochybne najznámejším a najúspešnejším slovenským startupom. Jeho zakladatelia patria k najbohatším slovákom a firma svoj softvér predáva po celom svete.

 

2.pelicantravel.com                            Tržby: 42,5 mil.€

Portál pelikan.sk sa pred vyše 10 rokmi stal prvým slovenským online predajcom leteniek. Portál je známy lacnými letenkami a akciovými pobytmi. Momentálne je to najväčšia spoločnosť na Slovensku, ktorá sa venuje predaju leteniek.

 

3.Agem Computers                            Tržby: 38 mil.€

Agem Computers je najväčší startup v našom rebríčku, ktorý sa zaoberá hardvérom. Tento predajca elektroniky rástol veľmi rýchlo a postupne rozšíril svoj sortiment o nové produkty. Momentálne slúži ako veľkosklad pre Slovensko a päť ďalších krajín. Prevádzkuje aj vlastný maloobchod.

 

4.Pixel Federation                              Tržby: 13,8 mil.€

Túto firmu založili traja vývojári z herného priemyslu, dnes je jedným z najúspešnejších slovenských startupov.  Pixel Federation je dôkazom toho, že vytváraním neplatených online hier sa dá slušne zarobiť.

 

5.Sygic                                               Tržby: 12,9 mil.€

Ak v aute používate GPS navigáciu, je celkom možné, že je práve od tejto firmy. Sygic patrí medzi najziskovejšie startupy, okrem navigácie patrí do jej sortimentu aj videozáznamník diania na ceste a iné inovatívne produkty.

 

6.Azet.sk                                            Tržby: 11,4 mil.€

Najúspešnejší Slovenský katalóg má vo svojom portfóliu zoznamku, denné spravodajstvo, ale aj sociálnu sieť Pokec a autobazár.

 

7.Elcom                                              Tržby: 10,7 mil.€

Spoločnosť sa venuje výrobe externých zariadení, ale aj tlačiarní a registračných pokladní. V poslednej dobe sa jej darí, dostala sa zo straty a dosahuje slušné hospodárske výsledky.

 

8.Zoznam.sk                                      Tržby: 6,9 mil.€

Podobne ako Azet má aj Zoznam pomerne široké portfólio služieb. Zisk má výrazne nižší, minulý rok to bolo asi 21 tis.€.

 

9.Pantheon Technologies                  Tržby: 6,6 mil.€

Táto spoločnosť je skutočným startupovým úspechom. Okrem pôsobenia na domácom trhu sa venuje aj projektom v Silicon Valley a v USA založili už druhú pobočku.

 

10.IBL Software Engineering             Tržby: 4,3 mil.€

IBL veľmi úspešne podniká v oblasti meteorologických služieb. Za posledných päť rokov bola firma vždy v zisku.

 

11.Elnec                                           Tržby: 3,8 mil.€

Hardvérovým spoločnostiam sa momentálne darí slabšie a dosahujú vo všeobecnosti nízky, resp. veľmi slabý rast. V žiadnom prípade to ale neplatí pre Elnec, ktorý predáva programátory obvodov. Zisk majú veľmi stabilný a relatívne vysoký, čo môžeme povedať aj o ziskovej marži.

 

12.Inovatrics                                    Tržby: 2,7 mil.€

Inovatrics je spomedzi Slovenských IT spoločností určite jedna z najzaujímavejších a technologicky najvyspelejších. Klientom zabezpečujú systémy na identifikáciou osôb.

 

13.Websupport                                Tržby: 1,7 mil.€

Firma ponúka webhosting, prenájom serverov a rôzne doplnkové služby.

 

14.Finviz                                        Tržby: 1 mil.€

Finviz má okrem známeho screenera akcií v portfóliu aj encyklopédiu kvantitatívnych stratégií. Zákazníkmi sú aj firmy ako JP Morgan, Godlman Sachs, etc.

 

15.Softhard                                    Tržby: 0,4 mil.€

Posledný startup v rebríčku je hardvérový. Firma sa za posledné 2 roky dokázala dostať späť do zisku, aj napriek nižším tržbám.

 

Hospodárske výsledky väčšiny startupov sú výnimočne dobré, rastú im tržby aj zisk. K najziskovejším slovenským startupom sa okrem Esetu zaraďujú aj tvorca počítačových hier Pixel Federation a navigácia Sygic. Slušný zisk dosahuje aj webový portál Azet, s medziročným rastom o 6%.

 

Najväčšie slovenské startupy podľa zisku

 

Najväčší rast ziskovosti v poslednej dobe  zaznamenal pelicantravel.com, predajca lacných leteniek.  Spoločnosti sa od roku 2010 podarilo postupne zvýšiť zanedbateľný zisk (vzhľadom na tržby) na pomerne vysokú hodnotu. Pelican dosahuje relatívne nízku ziskovú maržu aj z toho dôvodu, že profituje z komisií na letenkách, ktoré tvoria pomerne malú časť ich ceny. Zisk aj zisková marža rastú ale veľmi rýchlo, čo svedči o tom, že je spoločnosť na dobrej ceste.


Zisk spoločnosti pelicantravel.com rástol za posledné roky veľmi rýchlym tempom

 

Väčšine slovenských startupov sa výnimočne darí aj čo sa týka ziskovej marže. Nižšiu ziskovú maržu dosahujú hlavne spoločnosti, ktoré podobne ako Pelican Travel profitujú zo sprostredkovateľských poplatkov.  Rebríček vedie Finviz.com, ktorý dosahuje ziskovú maržu takmer 75%.

 

Zisková marža jednotlivých firiem. V tomto smere sa darí softvérovým startupom rovnako ako hardvérovým.

 

Je veľmi dôležité pozrieť sa aj na návratnosť aktív (ROA), ktorá vyjadruje pomer zisku a celkových aktív investovaných do podnikania. Vieme teda pomocou neho získať dobrý prehľad o tom, ako efektívne dokáže firma využívať svoj majetok na vytvorenie zisku.  Väčšinu nákaldov startupov tvoria zamestnanci, prípadne hardvér a prenajaté priestory. Preto potrebujú do podnikania investovať menej aktív, ako napríklad stavebné spoločnosti alebo maloobchod a ROA majú výnimočne vysokú.

 

Návratnosť aktív jednotlivých firiem za posledný rok

 

Návratnosť aktív jednotlivých firiem. Lepšie sa darí softvérovým spoločnostiam.

 

Návratnosť kapitálu (ROE) je pri startupoch podobne vysoká. Ukazuje ziskovosť vzhľadom na vlastný kapitál, zjednodušene povedané, koľko percent investovaného kapitálu sa nám vráti za 1 rok. Takmer 100% návratnosť kapitálu tento rok dosiahli Finviz a Eset, čo investorov určite potešilo. Neobvykle vysoké hodnoty tohto ukazovateľa dosiahla aj väčšina ostatných firiem.

 

Návratnosť kapitálu jednotlivých firiem za posledný rok

 

Návratnosť kapitálu jednotlivých firiem za posledný rok. Väčšine firiem sa kapitál vráti pomerne rýchlo.

 

Technologické firmy majú pomerne nízku celkovú zadlženosť, aj keď v priemere možno vyššiu, ako by sa dalo očakávať. Nedá sa ale povedať, že je ich zadlženosť neopodstatnená. Práve naopak, niektoré firmy, ako napríklad Inovatrics používajú technologicky veľmi vyspelé riešenia, čo môže vyžadovať vyššiu mieru externého financovania.

 

Celková zadlženosť jednotlivých firiem za posledný rok. Startupy sú v priemere zadlžené menej ako ostatné firmy.

 

 

Poznámky:

1 Finančné ukazovatele sú vždy počítané z najaktuálnejších dát, ktoré sú zverejnené

 

Pri spracovaní podkladov k článku boli použité dáta z portálu Finstat, do analýzy sme vybrali 15 najväčších IT startupov. Okrem týchto firiem, ktoré boli kedysi startupmi si môžete na Finstate pozrieť rebríček všetkých IT firiem zoradených podľa tržieb


Odkedy su zabehnute spolocnosti startupy? Sak uz len zo samotneho nazvu ... Nie kazda IT firma je startup preboha Pridal: wriper dňa 29.09.2015 o 20:40

Všetky firmy ako startupy začínali, vid. úvod článku: ..."veľmi zaujímavých IT firiem, ktoré by sme v ich začiatkoch mohli zaradiť medzi startupy." Pridal: Jakub Straka dňa 29.09.2015 o 21:53

Sorry extremne zly clanok. Miesa sa tu hrusky s jablkami, porovnavat medzinarodnu mega firmu s lokalnou trafikou je smiesne. Pridal: Andrej dňa 08.10.2015 o 08:04
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:3 Komentáre Galéria (9)

Súvisiace články

Informačné technológie - najlepšia šanca na úspech v biznise na Slovensku?

monday
27.07.2015
Podnikanie | jacoobstraka

Výrobcovia vína majú za sebou ďalší úspešný rok

monday
20.07.2015
Podnikanie | jacoobstraka

Stavebníctvo - najproblematickejšie odvetvie na Slovensku?

tuesday
14.07.2015
Podnikanie | jacoobstraka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok