Výrobcovia piva sú až na pár firiem v strate Ako-investovat.sk .


Výroba piva je na Slovensku veľkým biznisom. Najväčšie firmy majú vysoké tržby aj aktíva. Avšak v posledných rokoch sa väčšine spoločností v tomto priemysle vôbec nedarí. O výrobcoch piva sa dá povedať, že k dosiahnutiu vysokého zisku, resp. ziskovej marže, potrebujú mať vysoké tržby. Menším firmám sa nedarí ani zďaleka tak dobre.

 

20 výrobcov piva s najvyššími tržbami.

 

10 výrobcov piva s najvyššími tržbami. Väčším firmám sa vo všeobecnosti darí lepšie.

 

Veľmi úspešnou firmou je Heineken, ktorej čistý zisk je takmer 9 miliónov EUR. Iba o pár percent zaostávajú Pivovary Topvar, producent jedných z najpredávanejších slovenských pív. Keď však prejdeme v rebríčku najziskovejších výrobcov piva o pár miest ďalej, zistíme, že väčšina spoločností zarobila tento rok menej, ako je ročná priemerná mzda.

 

20 najziskovejších výrobcov piva na Slovensku

 

Najziskovejší výrobcovia piva na Slovensku. Odvetviu sa príliš nedarí.

 

Čiastočným vysvetlením tohto problému môže byť fakt, že počiatočná investícia pri výrobe piva je pomerne veľká, pričom ceny a aj marže v tomto odvetví sú pomerne malé. Pre menšie firmy je teda ťažšie etablovať sa a konkurovať veľkým výrobcom, ktorých výroba je nepochybne efektívnejšia. Vyššie tržby sa často odrazia aj na relatívne vyššom zisku, čo platí hlavne u Heineken Slovensko a Topvar, dvoch najväčších firmách. Im sa časť výrobkov darí predať aj do zahraničia, u pivovare Topvar to tento rok bolo viac ako 10%. Väčšinu zisku z výroby piva si rozdelia práve tieto dve firmy, z ktorých každá dosahuje vyše 100 miliónové tržby. Pri ďalších výrobcoch sa táto hodnota výrazne líši.

Menšiu úspešnosť odvetvia oproti výrobe iných nápojov, resp. výrobe vína možno vidieť aj v porovnaní najziskovejších výrobcov piva a vína. Pri klesajúcich tržbách pri jednotlivých vinárskych spoločnostiach klesajú pomerne rovnomerne aj zisky. Pri výrobcoch piva po prvých dvoch spoločnostiach nastáva prudký prepad, ziskovosť majú potom vinári už stabilne vyššiu.

 

Výrobcom piva sa oproti vinárom darí menej

Tento fakt pekne vidno aj na ziskovej marži výrobcov piva. Priemerná hodnota ziskovej marže u vinárov je výrazne vyššia, majú aj omnoho stabilnejšie zisky.

 

Porovnanie ziskovej marže 10 najväčších výrobcov piva s priemernou hodnotou ziskovej marže u najväčších výrobcov vína. Rozdiel je veľmi výrazný. 

 

Rentabilita sa u niektorých výrobcov piva oproti minulému roku síce pomerne výrazne zmenila, ale žiadny trend v odvetví ako takom nie je viditeľný. Niekoľko firiem medziročne návratnosť aktív zvýšilo, najvýraznejšie Pivovarom Topvar, až o 10 percentuálnych bodov.

 

Návratnosť aktív výrobcov piva za posledné 2 roky. Aktíva sa rýchlejšie vrátia väčším firmám.

 

Zaujímavé je aj porovnanie EBIDTA firiem oproti minulému roku. V tomto smere si väčšina výrobcov piva pohoršilo. Zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi medziročne klesol. Stalo sa to aj najväčšej pivárskej firme Heineken Slovensko, takže sa mu Topvar takmer vyrovnal.

 

Zmena EBIDTA firiem oproti predchádzajúcemu roku. Niektoré spoločnosti si pohoršili veľmi výrazne.

 

Nakoniec si priblížime celkovú zadlženosť výrobcov piva. V priemere sú pivárske firmy zadlžené viac ako ostatné. Medziročná zmena v zadlžení však nie je až tak výrazná, percentuálne najvyšší nárast zaznamenal pivovar Popper.

 

Celková zadlženosť firiem v odvetví bez výraznej zmeny u väčšiny spoločností.

 

 

Poznámky:

1.       Pri spoločnostiach, ktorých údaje za rok 2014 nepoznáme počítame s údajmi za rok 2013

 

Pri spracovaní podkladov k článku boli použité dáta z portálu Finstat.sk. Do analýzy sme vybrali 10 najväčších firiem, ktoré podnikajú v oblasti výroby piva.

 


Prestanme pit zahranicnepiva a hned sa financna situacia pivovrov zlepsi. Zacnime napriklad ceskymi. Pridal: Rokosak dňa 22.09.2015 o 01:58
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:1 Komentáre Galéria (9)

Súvisiace články

Výrobcovia vína majú za sebou ďalší úspešný rok

monday
20.07.2015
Podnikanie | jacoobstraka

Firmám z odvetvia finančného sprostredkovania sa darí

thursday
09.07.2015
Financie a poistenie | jacoobstraka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)