Kariéra v investičnej banke – aké sú typické platy mladých analytikov?

11.10.2015  /  Jacoob Straka

Investičné bankovníctvo, penzijné a hedge fondy, burzy a iné finančné spoločnosti sú pre mladých ambicióznych študentov veľmi atraktívnou voľbou. Platy aspoň na prvý pohľad vyzerajú skvelo a práca v týchto inštitúciách je veľmi rešpektovaná. V článku sa pozrieme na tieto platy v širšom kontexte a skúsime si priblížiť reálny život mladého človeka, ktorý v takejto inštitúcii pracuje.

Vec, s ktorou by sme rozhodne mali začať sú samotné platy. V najlepších londýnskych inštitúciách dokáže mladý bankár zarobiť okolo 40 000 libier ročne. To je nepochybne veľmi slušný nástupný plat, ktorý väčšina slovenských finančníkov môže len závidieť. Je však dôležité uvedomiť si, že nadčasy v bankách a fondoch platené nie sú. Mladí bankári sú v práci dovtedy, kým svoje úlohy nedokončia, často od skorého rána do noci. V priemere je možné hovoriť o 80 hodinách týždenne. Toto číslo je samozrejme vyššie v období významných projektov, ako napríklad akvízície, alebo IPO, naopak omnoho nižšie počas letných prázdnin, keď je obchodná aktivita len nevýrazná. Rátať sa dá s približne piatimi týždňami dovolenky ročne, vrátane štátnych sviatkov a bankových prázdnin. Ak si teda plat vydelíme počtom odpracovaných hodín, dostaneme sa k niečomu vyše 10,6 libry na hodinu, stále celkom slušnému ohodnoteniu.

Je už ale na zváženie každého z nás, či takého pracovné tempo a kroky vedúce k získaniu takéhoto zamestnania stoja za to. Elitné inštitúcie, ako napríklad Goldman Sachs, ktoré takéto platy ponúkajú síce majú výberový proces otvorený pre akýchkoľvek uchádzačov(všetky univerzity, študijné programy), spravidla sa ale podarí uspieť len malej časti z nich. Štatistiky Goldman-u hovoria o zhruba troch percentách prijatých uchádzačov. Tí väčšinou študovali ekonómiu, matematiku, alebo fyziku a to na elitných školách (do top 50 na svete). Ak do tejto skupiny študentov nespadáte, šance na prijatie do podobného zamestnania sú limitne nulové. Nič menej, sú pomerne nízke aj pri absolventoch týchto elitných škôl. Je úplne jasné, že k zaujímavej práci netreba ísť do Goldman Sachs, alebo do J.P. Morgan. Pri menej známych inštitúciách sú ale platy výrazne nižšie, s veľmi podobnou pracovnou dobou.

Iný spôsob, ako sa na túto problematiku pozerať je cez modelový mesačný rozpočet. Po odpočítaní všetkých bežných výdavkov na “míňanie” ostáva niečo vyše 1300 libier mesačne. To ale predpokladá, že sa človek uspokojí so zdieľaním bytu so spolubývajúcim, nepotrebuje vlastné auto, nešetrí si na ďalšie vzdelanie a niekedy sa uspokojí s menej náročným jedlom z fast-foodu. Pri vyšších životných nárokoch tieto náklady výrazne rastú. Pri takto štruktúrovanom rozpočte mu na druhú stranu nič nechýba a má všetko, na čo bol pri univerzitnom štúdiu zvyknutý. Ako už bolo spomenuté, situácia môže byť v menej známych inštitúciách o poznanie horšia.

Pri relatívne skromnom rozpočte mesačne mladému bankárovi v Londýne ostane asi 1300 libier

Dobré správy sú, že pre tých najlepších táto situácia netrvá dlho. Po troch rokoch analytik dokáže zarobiť okolo 50 000 libier a úspešní mladí bankári, ktorých čaká povýšenie neskôr aj 5-ciferné platy. Týka sa to ale len nebadanej časti uchádzačov o tieto miesta. Preto často aj veľmi talentovaní mladí ľudia uprednostnia kariéru v technológiách, s o niečo nižším ohodnotením, ale s polovičnou pracovnou dobou. Čo sa týka hodinovej mzdy, voľného času a pokojného života sú títo ľudia reálne omnoho bohatší. Na miliónové platy top britských bankárov však v živote šancu mať nebudú, s čím sa väčšina vie zmieriť pomerne jednoducho.

V New Yorku, ďalšom významnom finančnom centre je situácia veľmi podobná. Platy sú o niečo vyššie, ale náklady na štúdium a život v meste sú tiež mierne vyššie. Je preto na zváženie každého, či je práca pre investičnú banku vhodná kariéra a či by nebol šťastnejší niekde inde.

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk