Ktoré opcie sa najviac obchodujú?

06.10.2015  /  Martin Gulka

Možno ste si niektorí z vás mysleli, že najviac obchodovanými opciami sú opcie na SPY, no nie to pravda. Na Chicagskej burze CBOE sú ešte dva podklady, ktoré sa viac obchodujú ako SPY. Sú to o opcie na index volatility VIX a opcie na akciový index S&P 500 (SPX). Aký je však rozdiel medzi opciami na SPY a SPX a opcie ktorých akcií patria medzi najviac obchodované?

 

Tých rozdielov medzi opciami na SPY a opciami na SPX je vlastne niekoľko a najhlavnejšie si môžeme zhrnúť v nasledujúcej tabuľke:

Zdroj: Zdroj: CBOE Market Statistics, vlastné spracovanie

*SP = Strike Price

 

Prvým rozdielom je ten, že zatiaľ čo podkladovým aktívom opcií SPX je samotný index S&P 500 ako taký, podkladovým aktívom SPY je ETF fond, ktorý tento index kopíruje. Čo presne sú ETF fondy, sa môžete dočítať v tomto článku.

 

Akciový index ako taký sa nedá priamo obchodovať. Dajú sa obchodovať opcie na index, futures na index, certifikáty na index, alebo ETF fondy, ktoré kopírujú nejaký akciový index. Dokonca sa dajú obchodovať aj opcie na futures, čo je vlastne derivát derivátu, ale späť k veci. Opcie ako finančný produkt sa vyznačujú tým, že pri ich exspirácií dochádza k vysporiadaniu. Teda opcia sa stane buď bezcennou, alebo vám namiesto opcie bude dodané určité množstvo podkladového aktíva (1 opcia = 100 ks akcií). A keďže index ako taký vám dodaný byť nemôže, v tomto prípade dochádza vysporiadaniu v hotovosti. Takže najzákladnejší rozdiel medzi SPY a SPX je ten, že pri SPY vám budú pri exspirácií opcie (ktorá neskončí ako bezcenná) pripísané na účet akcie, zatiaľčo pri exspirácií opcie na SPX vám na účet budú pripísané peniaze.

 

S týmto súvisí aj typ uplatnenia. Ako som už spomenul, index ako taký nemôže byť pripísaný na účet, a preto nie je možné pri SPX zrealizovať predčasné uplatnenie opcie. Uplatnenie opcie znamená, že nebudem čakať až do exspirácie, ale uplatním si moju kúpenú akciu už skôr. Uplatniť opciu skôr sa dá iba pri opciách amerického typu. Opcie európskeho typu sa vyznačujú tým, že ich nie je možné uplatniť skôr ako až pri exspirácií.

 

Ďalším rozdielom je to, že jedna opcia na SPX má vlastne takú cenu ako 10 opcií na SPY. To vyplýva z absolútnej hodnoty cien oboch inštrumentov. Kým SPX je kótovaný na hodnote 1980, SPY je kótovaný na cca 198. Keď sa teda SPX “hýbe” o celé body, SPY sa hýbe len o desatiny, či stotiny.  To súvisí s hodnotou multiplikátora. Jeden bod u SPX “stojí” 100 USD, aj u SPY stojí jeden bod 100 USD, avšak kým SPY vykáže 1 bod, SPX ich vykáže 10.

 

Ako som už uviedol, opcie na SPY síce patria k najviac obchodovaním opciám, ale nie sú najobchodovanejšími na burze. Najviac obchodovanými opciami na burze CBOE sú práve opcie na SPX. Nasledujúca tabuľka zobrazuje porovnanie tzv. Average Daily Volume, čo predstavuje priemerný denný zobchodovaný počet kontraktov. 

 

 

Zdroj: Zdroj: CBOE Market Statistics, vlastné spracovanie

 

Ako môžeme vidieť, u opcií na SPX bolo ADV v roku 2013 až 823 tis. kontraktov, zatiaľ čo u SPY to bolo 512 tis. kontraktov. Na druhom mieste sú opcie na index volatility VIX, ktorý ako môžeme vidieť, že taktiež veľmi obľúbeným nástrojom obchodovania. Podotýkam, že poznám ešte viac likvidnejšie opcie ako sú opcie na SPX a sú to sú opcie na akciový index Eurostoxx50 obchodované na burze Eurex. Ich ADV sa pohybuje okolo jednej miliardy kontraktov.

 

Z tabuľky je ďalej možné vidieť ADV u opcií na ďalšie akciové index ako Russell 2000 a Nasdaq-100. Prekvapivo, aj keď tieto indexy sú značne známe, počet ich zobchodovaných opcií za deň predstavuje len niekoľko desiatok tisíc. 

 

A čo opcie na akcie a ETF fondy?

Asi to nikoho z vás neprekvapí, ale medzi najviac obchodované opcie spomedzi akcií patria opcie na Apple. Priemerný denný objem pri Apple je dokonca vyšší ako súčet AVD opcií na NDX a RUT. Na druhom mieste sú opcie na BAC s priemerný denným objemom vo výške 76 tis. kontraktov. Podobný objem dosahujú aj opcie na Facebook. Podotýkam, že je možné, že v zozname chýba nejaká akcia, ktorá má vyššiu likviditu ako niektorá z uvedených.

 

Zdroj: CBOE Market Statistics, vlastné spracovanie

 

Z opcií na ETFs sa medzi najviac obchodované zaraďujú opcie na IWM (ETF na index Russell 2000). Môžeme vidieť, že opcie na ETF na Russell 2000 majú dvakrát také volume ako opcie na index samotný (RUT). Ide teda o opačný prípad ako v prípade indexu S&P 500. Kým pri S&P 500 sa viac zobchoduje opcií európskeho typu (SPX), v prípade Russell 2000 sa viac obchodujú opcie amerického typu (teda opcie na ETF – IWM).

 

Na druhom mieste sú opcie na VXX. Ide o tzv. ETN (Exchange Traded Note), ktoré kupuje futures kontrakty na volatilitu. Toto ETN je preto tak obchdované a populárne, pretože je okrem iného možno lepším hedgingovým nástrojom ako opcie na index samotný (opcie na VIX), no tých dôvodov môže byť samozrejme viac (napr. zaujímavé obchodné stratégie). Týchto opcií sa denne v priemere zobchoduje dokonca viac ako opcií na QQQ (ETF kopírujúce Nasdaq-100), či DIA (ETF kopírujúce index Dow Jones).

 

Medzi najviac obchodovaným opciami na ETF môžeme okrem ETF na akciové indexy taktiež vidieť aj rôzne ETF skladajúce sa napríklad z akcií spoločností ťažiacich zlato (GDX), z akcií spoločností z finančného sektora (XLF), z akcií tzv. Real Estate spoločností (IYR), z akcií spoločností energetického sektora (XLE), či z akcií spoločností z technologického sektora (XLK).

 

Zdroj: CBOE Market Statistics, vlastné spracovanie

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk