Investičné príležitosti (Top nápady) - Október 2015 Ako-investovat.sk .


Ukážka mesačníka z dielne PEVONI - Trading Academy. V zásade sme presvedčení, že ak máte obchodný systém (pravidlá), tak tieto informácie sú všetko čo potrebujete.

 

Nevyhnutné zhrnutie makro globálnych súvislostí pre identifikovanie obchodných (krátkodobých) a investičných (dlhodobých) príležitostí. Tento dokument je náš obchodný plán pre nasledujúce mesiace. Obchody hlbšie rozoberáme v PTA Trading Floor.

 

Obsah

Úvodné slovo

Dlhopisy (update: 5.10. o 17:54)

Akciové indexy - krajiny (update: 6.10. o 15:00) 

Meny - FX (update: 7.10. o 9:30)

Komodity (update: 8.10. o 17:25)

 

Úvodné slovo

Zhrnutie - pre tých, čo majú naponáhlo

  • Rozhodnutie Fedu a dopady na Európu, Čínu a Japonsko

  • Sezónnosť: Október je posledný "zlý" a prelomový mesiac

  • Korekcie a volatilita ako príležitosti

  • Očakáva sa zvýšenie stimulov v Japonsku a Európe

  • Ďalšie rýchle poznámky pre široký rozhľad

 

Rýchle zhrnutie: Všetky správy naznačujú, že nemôžeme očakávať oživenie uptrendu len tak ľahko. Technická analýza potvrdzuje narušenie konzistencie uptrendu a preto naše long obchody musia mať SL pod poslednými lows (závisí či robíte intradenný, swingový alebo pozičný obchod) a PT pod rezistenciami korekčnej (krátkodobej downtrendovej) cenovej štruktúry. Shorty sa dajú realizovať pri rezistenciách korekčnej (krátkodobej downtrendovej) cenovej štruktúry a PT by sme na teraz nenastavovali pretože trh by mohol prekvapiť smerom dole (zvážte rozdielnosť medzi IO, SO a PO).

 

Za súčaného stavu preferujeme krátkodobé obchody pred dlhodobými. Avšak korekcie vytvárajú príležitosti a na to netreba zabúdať pri budovaní dlhodobého portfólia. Krátkodobé obchody - ak sú robené úspešne - môžu znižovať riziká dlhodobých pozícií. Krajné riziko (príležitosť) vidíme v 30 až 40% poklese od posledných highs. Preto pri dlhodobých pozíciách musíte ustať ešte ďalšie poklesy a ideálne tak, aby ste tam dole dokázali opäť kupovať.

 

Emócie robia svoje - strážte si svoju pohodu a prehľad. Obchodujte s nízkym objemom a primeraným rizikom.

 

Rozhodnutie Fedu a dopady na Európu, Čínu a Japonsko

 

Fed rozhodoval o úrokových sadzbách 17.9. Rozhodnutie Fedu ponechať úrokové sadzby nezmenené dokazuje, že Fed vidí viac rizík a zostáva na teraz obozretný. To, že Fed v septembri nič neurobil nebolo prekvapením pre trhy, ale pre investorov a analytikov to určite znamená, že "centrálne banky sa teraz budú obzerať po ďalšom uvoľňovaní politiky, čo môže vyvolať ďalšie nárazové vlny na globálnych menových trhoch." CNBC: The Fed may have just stoked a 'currency war' || 2015-09-18

Credit Agricole, BNP Paribas a ADM ISI predpovedajú, že Japonská centrálna banka (BOJ), Európska centrálna banka (ECB) a Čínska ľudová banka (PBoC) boli teraz skutočne dotlačené do odhalenia ďalších stimulov. ECB by mohla navýšiť program kvantitatívneho uvoľňovania a tým by spoločná mena euro oslabila. V prípade, že PBoC by opäť devalvovala čínsky juan (tiež známy ako renminbi), mohlo by to znervózniť participantov a vskutku vyústiť do otrasov na trhoch.

"Výkonný výbor ECB naznačil svoju schopnosť reagovať, ak sa riziká naplnia, a to najmä tým, že zmení dĺžku alebo zloženie svojho programu nákupu aktív," uviedol Coeur, člen výkonného výboru ECB. Reuters: ECB's Coeure says euro zone, U.S. monetary policy diverge || 2015-09-18 Dragi, šéf ECB neskôr dodal, že ak to bude potrebné, zmeniť môžu 3 veci - trvanie, zloženie a objem.

 

Sezónnosť: Október je posledný "zlý" a prelomový mesiac

 

V minulých mesiacoch sme Vás informovali o slabej sezónnej výkonnosti akciových trhov. Sezónnosť je viac pravdivá ako nie v dlhodobých meraniach. Od mája do októbra akciové trhy majú slabšie rasty až poklesy oproti pozitívnejšiemu obdobiu od novembra do apríla. Október je teda posledný "zlý" a prelomový mesiac.

Október má strašnú históriu krachov na trhoch a to v rokoch 1929, 1987, 554-bodový prepad 27. októbra 1997, potom v 1978, 1979, 1989 a 733-bodový prepad 15. októbra 2008. Počas 10. októbra 2008, DJIA stratil 1874.19 bodov (18.2%), najhorší týždenný pokles v našej databáze od 1901, ako v bodoch tak aj v percentách. Avšak, október sa stal mesiacom otočiek alebo ako “medvedí zabiják” ak chcete.

Prezidentský rok a rok pred nim, tj. aktuálny rok 2015, zvykne byť pre akcie pozitívny a tie v dlhodobých meraniach silno rastú. Štatistické merania o sezónnosti poskytol Stock Trader's Almanac.

 

Korekcie a volatilita ako príležitosti

 

Konzistencia uptrendu na akciových trhoch sa narušila. Mnohé trhy poklesli o viac ako 20%, čo technickí analytici označujú za medvedí trh. Musíme povedať, že veľkosť korekcií sa približuje štandardným hodnotám z historikých meraní. Žiadne prehnané či tragické výpredaje zatiaľ neprišli. 

Korekcie, poklesy sú pre akciové trhy prirodzené a dobré. Nič nerastie priamočiaro smerom hore. Počas období keď trhy korigujú alebo konsolidujú znižujú sa valuácie a to následne láka veľkých hodnotových investorov. V jednoduchosti, korekcie vnímame ako príležitosti.

Počas korekcií volatilita prirodzene skáče hore. Preto by sme nemali porovnávať volatilitu a riziko. Čo je volatlita? Volatilita je meraná napr. idexom VIX, ktorý je známy ako index strachu, pretože meria záujem účastníkov trhu o opcie, ktoré im slúžia ako poistka pred prepadmi na trhoch. Volatilita je prirozená počas korekcií pretože ľudia sa zľaknú a predávajú, ale to nie je riziko, naopak z nášho pohľadu je to príležitosť.

VIX vyskočil v auguste nad 40 a od vtedy zostal nad dlhodobým priemerom. To môže držať trh ešte nejaký čas pod tlakom. Volatilita nad 40 je typická pre panické výpredaje a vidieť sme ich mohli pri posledných korekciách v rokoch 2010 a 2011. Na grafe dole môžete vidieť niekoľko meraní (zoznam nie je úplný a v sekcii k akciovým trhom a krajinám nájdete viac), ktoré nám pomáhajú získať predstavu čo by sme mohli zvážiť a očakávať od aktuálneho vývoja.

Merali sme korekcie v rokoch 2010 a 2011, pri ktorých nás zaujímali veľkosť korekcie v % (o koľko trh poklesol od posledného high ku korekčnému low v percentuálnom vyjadrení), ako dlho trvalo až sa cena dostala spod korekčného tlaku (z mentoringu poznáte, že ako trend tak aj korekcie majú svoju cenovú štruktúru a tá dokiaľ nie je prekonaná, nemôžeme hovoriť o obnove býčej dominancie) a veľkosť korekcie v bodoch a jej trvanie v čase (o koľko trh poklesne v rámci korekcie v bodoch nemusí byť rovné percentuálnemu poklesu, ktorý sme spomínali; tu sú veľmi totožné).

 

Z tohto merania sa domnievame, že trh je stále v korekčnej fáze, ktorá by mohla trh potlačiť nižšie nadol až k 1700. Ak k tomuto jednoduchému meraniu pridáme pohľad na trhy cez našu technickú analýzu (budeme sa jej venovať nižšie v sekcii k akciovým indexom a krajinám), uvidíme, že S&P 500 by sa mohol otočiť pri 1700, kde by mohol vytvoriť low v novembri. Avšak k návratu býčej dominancie príde neskôr ku koncu roka 2015. Toto zistenie sa stotožňuje s hore spomínanou štatistikou o sezónnosti amerických akciových trhoch. Preto teraz máme 2 podporné faktory na rast. Upozorňujeme, že meranie sa zakladá iba na 2 historických prípadoch a relevancia nemusí byť vysoká. Túto perspektívu treba doplniť o ďalšiu technickú analýzu.

 

 

Ďalšie rýchle poznámky a heslovité výpisky pre široký rozhľad:

Globálne

 

Globálne máme stále akomodatívne monetárne politiky. Fed sa približuje zvyšovaniu úrokových sadzieb, ale poznamenali, že budú pokračovať v akomodatívnej politike. ECB - potrebujú viac času na zváženie či pridajú; Fed - potrebujú viac času či uberú; BoJ - potvrdil svoje ciele a bude nútený okolnosťami pravdepodobne zvyšovať (2 sedenia tento mesiac: 7.10. a 30.10.); BoE - nemôže ešte zvyšovať - určite nie sama bez Fedu;

EM - je epicentrom rizika pre investorov - riziko menové, riziko kapitálových ziskov a riziko výnosov (dividend)

DM - sú preferované pre nákup up portfólio manažérov a analytikov

Brazília, Japonsko a Kanada v recesii.

Prechod od growth investing do value investing.

 

USA

Zvyšovanie úrokových sadzieb v USA. Je to hrozba pre akcie?

Dokiaľ Fed dodrží to, že bude zvyšovať úrokové sadzby len 3-krát zakaždým iba o 0.25%, tak si myslíme, že to nie je hrozbou pre akcie. Prečo? Každý investor a trader hľadá to najlepšie pre svoje peniaze a preto hľadá ako výnos na úrokoch (yield, dividendy), tak aj kapitálový výnos (pohyb ceny). Výnosy na štátnych dlhopisoch by sa síce pohli hore, ale ceny by poklesli. Dividendy na akciových trhoch v USA sú vyššie ako výnosy na štátnych dlhopisoch a preto by mali zostať atraktívnejšie pre investorov. Navyše je tu potenciál kapitálového výnosu. Ak Fed bude uvažovať o ďalšom zvyšovaní úrokových sadzieb, atraktivita akcií sa bude vytrácať a to už hrozbou môže byť.

USA - trh práce sa zlepšil - kvalita pracovných príležitostí je otázna - rast miezd pozitívnejší

 

Dlhodobo USA - technologická výhoda, najviac globálne etablovaných spoločností, ktoré budú ťažiť z rozširovania strednej triedy po celom svete; energetická nezávislosť!!!

Silný USD - pôsobil proti inflačne

 

Európa

ECB - Vitas Vasiliauskas, člen Výkonného výboru ECB povedal, že ECB musí sledovať ekonomické dianie a koncom roka prehodnotiť či zvýšia stimuly. "Musíme čakať do decembra -- Nemyslím si, že v októbri budeme pripravení," povedal Vasiliauskas, ktorý šéfuje Bank of Lithuania. "Je priskoro diskutovať čokoľvek v októbri."

Ďalší, ktorí očakávajú navýšenie stimulov sú money manažéri z BlackRick a PIMCO. Zhoršovanie inflácie pravdepodobne rozšíri program nákupu dlhopisov ECB.

Ewald Nowotny, rakúsky člen Výkonného výboru ECB, sa tiež pridal k tým za zvýšenie QE ECB. Dostatočne silný rast na zvýšenie inflácie nemusí prísť bez zvýšenia investícií. "Vývoj v Rusku a v Číne nemá na reálnu ekonomiku tak veľký dopad, ale dopad na očakávania môžu byť negatívne," povedal Nowotny a dodal tiež faktory fiškálnej a energetickej politiky. "Čím viac sa zvyšuje neistota, tým horšie na tom bude investičné prostredie."

EUR sa chová ako bezpečné aktívum a tým sa pridáva k japonskému jenu. "Euro sa chová viac ako jen v poslednej dobe," povedal Ulrich Leuchtmann, ktorý je šéfom foreign-exchange stratégií pre Commerzbank AG. "Výzvou pre politiku ECB je že posilovanie meny môže prísť v čase keď to najmenej chcú -- keď to je totálne mimo línie s ekonomikou. Kit Juckes, stratég zo Societe Generale SA v Londýne dodal "euro vyzerá ako jen, keď peniaze smerujú domov keď svet je strašideľné miesto... ECB nebude chcieť vidieť veľmi posiľujúce euro od teraz, a hrozbou je, že môže ak sa obnoví risk averzia." Silná mena má potenciál znížiť exporty a infláciu čím sa zníži aj dopyt. Draghi naznačil, že spotrebiteľské ceny budú rásť tento rok iba ťažko a môžu klesnúť.

 

Čína

Slabá regulácia v Číne, nemusí znamenať katastrofu.

Čína - Čínska centrálna banka (PBOC) znížila úrokové sadzby v septembri už piaty krát od novembra 2014 a bankám uvoľnila požiadavky na držanie rezerv.

Veľa sa hovorí o spomalení HDP v Číne, ale z perspektívy sa stráca, že zatiaľ čo naozaj ekonomika spomaľuje v percentuálnom vyjadrení, v dolárovom vyjadrení rastú. Keď čínska ekonomika rástla 10% tempom v roku 2010, okolo 844-mld USD sa pridalo do ekonomiky, avšak pri raste 7.7% v 2013 sa do ekonomiky dostalo 986-mld USD. Rast 7% nie je zlý. Čína prechádza reformami so snahou naštartovať domáce spotrebiteľstvo a to je dlhý a bolestivý proces. Už nebudú kupovať komodity ako sme boli zvyknutí v posledných desaťročiach. Ak sa reformy újmu, Čína získa dlhodobý, udržateľný rast bez veľkých výkyvov.

 

Čína a India sa zdá, že sú lepšie nastavené na to, aby sa vysporiadali so zvyšovaním úrokových sadzieb v USA. To sa nedá hovoriť o iných EM krajinách (emerging markets). Mnohé krajiny podnikli kroky, aby sa s tým vysporiadali. Napr. Čína, India, Indonézia a Južná Kórea. Oznámili značné reformy, ktoré sa v jednotlivých krajinách líšia, ale všeobecne sa zamerali na zníženie byrokratických prekážok, ktoré by bránili ekonomickému rastu. Ďalej sa snažia povzbudiť a vytvoriť vhodnejšie podnikateľské prostredie a znížiť neefektivitu v priemysle a zvýšiť trhovú disciplínu. Mnohé krajiny rebalancujú z exportne a investične orientovaných ekonomík na domáci spotrebiteľský dopyt. 

 

Japonsko

Krajina je v recesii. Množstvo analytikov, ekonómov a profesionálov očakáva zvýšenie stimulov od BOJ.

Japonsko opäť upadlo do deflácii. BoJ sa nedarí naštartovať infláciu. Situácia by nemusela byť tak zlá ako vyzerá. Globálny pokles cien komodít a ropy značne znížil infláciu po celom svete. Ak by táto eventualita na trhu nebola, s čím samozrejme Kuroda šéf BoJ nemohol rátať, japonská ekonomika by nebola v deflácii a vykazovala by lepšie parametre.

 

India

Centrálna banka v Indii znížila nečakane úrokové sadzby o 50 bázických bodov. Vláda Narenda Modiho realizuje politické zmeny, ktoré môžu vyústiť do zaujímavého ekonomického rastu Indie. Trhy vnímajú Modiho ako trhovo orientovaného a to zvyšuje príliv zahraničného kapitálu. Obrovský potenciál má Modi v nízkych cenách komodít, ktoré bude nevyhnutne krajina potrebovať na budovanie dopravných infraštruktúr. Keď budú cesty, mosty a železničné siete vybudované, môžu sa ľudia z rurálnych oblastí sťahovať do miest. Aj tu je potenciál, že sa budú stavať nové príbytky, nové štvrte či nové mestá. Cestovanie za prácou bude zväčšovať strednú vrstvu v Indii a to je veľké plus pre spotrebiteľstvo a spoločnosti.

India by mala rásť rýchlejšie ako Čína.

 

Komodity

Slabé komodity a hlavne ropa. Komoditný producenti, exportéri zažívajú veľmi ťažké obdobie. Veľké spoločnosti by z tohto prostredia mohli výjsť najlepšie. Niektoré ratingové spoločnosti už zvyšujú rating pre BHP Billiton.

Investori a portfólio manažéri začínajú uvažovať o príležitostiach na trhu s ropou. Cena ropy sa pravdepodobne začína stabilizovať. Z energetického sektora by sa najlepšie malo dariť spoločnostiam z Oil Services. Tieto spoločnosti na to, aby boli ziskové nepotrebujú vyššiu cenu ako samotní ťažiari alebo iní z celkového odvetvia.

Ropa sa stabilizuje, ale bude pod tlakom a mohla by sa dlhodobo obchodovať medzi 30 až 60. Nad alebo pod týmito krajnými cenami sa trh pravdepodobne dlho neohreje a bolo by to vnímané ako príležitosť otvoriť mean reversion obchody.

 

Nízke ceny ropy sú nepriaznivé pre exportérov (napr. Rusko), ale veľmi priaznivé pre spotrebiteľov (z krajín napr. India).

Nízke ceny komodít sú nepriaznivé pre komoditné krajiny - Austrália, Kanada, Čína, Malajzia, ale vynikajúce pre komoditných importérov ako India.

Poľnohospodárske komodity - otázka počasia. El Nino? Riziko je v Kalifornii, Číne; ostatné krajiny globálne - úroda a žatvy ukazujú zlepšienia; potravinová inflácia zatiaľ nehrozí

 

Technická analýza

 

Dlhopisy

Náš dlhodobý predpoklad pre americké štátne dlhopisy je cena dole, výnosy hore. Ak má globálna ekonomika v nasledovných rokoch rásť (to je očakávanie ekonómov a analytikov), tak centrálne banky budú skôr či neskôr prechádzať od historicky nízkych úrokových sadzieb k vyšším úrokovým sadzbám. Rast úrokov spôsobuje rast výnosov na štátnych dlhopisoch a pokles ich cien. 

Investori by mali preferovať akcie pred dlhopismi. Atraktivita akcií voči dlhopisom by mala pretrvávať za predpokladu, že Fed zvýši úrokové sadzby len pomaly a graduálne (3-krát po 0.25%). Dôvody sú v kapitálových ziskoch a vyšších dividendách oproti dlhopisom, kde zvyšovanie úrokových sadzieb by malo znížiť potenciál rastu cien alebo dokonca vyvolať až pokles. Toto by pravdepodobne investori nechceli riskovať a preto by mal tok peňazí do akcií pokračovať.

V PTA Trading Floor sa budeme snažiť o shortovanie ETF symbol TLT. Ak by ste mali záujem o sledovanie iného trhu, napíšte nám (dole do diskusie alebo na email). Na túto situáciu upozorňujeme pravidelne v každom vydaní Investičných príležitostiach od mája 2015.

 

Výnosy na 10-ročných amerických štátnych dlhopisoch (denný graf)

Očakávame, že aktuálne prebiehajúci pokles je záležitosťou "POSLEDNÝ BOZK NA ROZLÚČKU" a výnosy potom poskočia hore (ceny dole).

 

 

Cena 10-ročných amerických štátnych dlhopisov (týždenný graf)

 

Cena 10-ročných amerických štátnych dlhopisov (denný graf)

 

ETF na 20-ročné US štátne dlhopisy - TLT (denný graf)

Očakávame pokles a preto chceme v PTA Trading Floor TLT shortovať. Cena minulý týždeň testovala downtrendovú čiaru (modrá) a dnes obchodujeme nižšie. Trhy zarátavajú do ceny, že Fed oddiaľuje zvyšovanie úrokových sadzieb kvôli slabým NFP údajom v USA. TLT by mal rásť, ale nerobí tak. Prečo? Ukazuje svoju budúcu slabosť? Odpovede necháme na zvážení a pozrime sa na fakty z technickej analýzy.

 

Trhy vytvára nižšie vrcholy - typické pre downtrend. Každý vrchol vo februári, marci a auguste 2015 ako ten posledný v októbri bol sprevádzaný RSI nad 60. Následne sa oživila dominancia medveďov. Možno tomu tak môže byť aj teraz. Určite by sme sa neplašili a nenaháňali sa za neskorými vstupmi. Rozvážne je zvážiť aj 2 vstupy s primeraným celkovým rizikom. SL by sme orientovali na 137 pre pozičných obchodníkov. Pre swingových by mohol SL byť na 131.5. Po rozbehnutí trhu nadol by sme posúvali SL nižšie na 129. Pre tých čo majú menší kapitál, najbližší SL k cene by mohol byť na 129.

 

 

Tip od PEVONI: Sledujte americké štátne dlhopisy, pretože investorom ukazujú či na trhoch prevláda negatívna nálada (tzv. RISK OFF) alebo pozitívna nálada (tzv. RISK ON). V globalizovanom svete všetko so všetkým súvisí. Hlavným benchmarkom sú 10-ročné štátne dlhopisy (10 year Treasury Notes). Z histórie poznáme, že ak cena dlhopisov rastie, investori majú záujem o bezpečné aktíva, medzi ktoré patria štátne dlhopisy, a v tom čase môže prísť k odlivu kapitálu z rizikových aktív ako sú akcie, komodity atď. Toto prostredie je typické pre risk avezriu (RISK OFF), kedy investori nechcú riskovať - dlhopisy rastú a akcie klesajú. Platí to aj opačne pre RISK ON scénar, keď investori majú väčšiu dôveru v budúci ekonomický vývoj a preferujú rizikové aktíva. Poučka je veľmi všeobecná a má svoje varianty.

 

Nezabúdajte, že vzťah medzi cenou a výnosom je inverzný. To znamená, že keď výnosy rastú, cena klesá a vice versa.

 

Akciové trhy - krajiny

Rýchlo a heslovite

 

Prebieha korekcia. Rast zo začiatku októbra vnímame ako zmiernenie korekcie. Rast cien k hornej štruktúre korekčnej fázy môže obnoviť medvediu dominanciu. Kde sú tieto oblasti? Čitajte text dole a identifikujte rezistencie - tam by sa mohla obnoviť korekčná fáza nadol.

Pokles nadol, ak príde, by mohol byť rýchly a mohol by poskytnúť príležitosti na vstupy do strednodobých long pozícií. Október býva posledný slabý a negatívny mesiac, po ktorom prichádza 6 silných mesiacov (vychádza sa z dlhodobých meraní na amerických akciových trhoch - DJIA, S&P 500, Nasdaq ai.).

 

  • Portfólio manažéri a analytici preferujú

Overweight: Európa (DAX, MIB), Japonsko, USA, India; menej: Čína, Hong Kong, Taiwan, Singapur

Underweight: Latinská Amerika, Eastern Europe, Afrika, Frontiers (Vietnam)

  • USA

S&P 500 - denný graf

Trh je v korekčnej štruktúre. Long obchody by sme zvážili ukončiť alebo z časti ukončiť pri rezistenciách 2000, 2040 a 2080. Nárasty na nové highs majú nízku pravdepodobnosť. Poklesy na nové lows majú pravdepodobnosť vyššiu. Nárast k rezistenciám môže byť rýchlo otočený a cena môže opäť testovať augustové low. Preto longy by sme riešili krátkodobo a pri rezistenciách korekčnej štruktúry vyberali zisky.

Obnova uptrendu sa musí najprv vysporiadať s prebiehajúcou korekciou a to môže trvať nejaký čas. Dlhodobé longy môžu zažiť výkyvy a býci by sa mohli osmeliť až keď sa naruší lower highs štruktúra a trh začne obchodovať nad 50MA, respektíve 200MA. Podobne to platí aj pre ostatné trhy a preto budeme písať len o rezistenciách.

 

 

Dow Jones Transportation Average - denný graf

Pohľad na tento trh je podobný ako pri S&P 500 - čítajte hore.

Rezistencie: 8100, 8300, 8600. Tu sa môže obnoviť medvedia dominancia.

 

 

Dow Jones Composite Average - denný graf

Pohľad na tento trh je podobný ako pri S&P 500 - čítajte hore.

Rezistencie: 6000, 6175 (Zóna ponuky). Tu sa môže obnoviť korekcia.

 

Russell 2000 - denný graf

Rezistencie: 1170, 1210. Tu môžu vzniknúť príležitosti na shortovanie.

 

Bankový sektor USA - denný graf

Bankový sektor je slabší než S&P 500 - viď relatívny graf dole. Preto neočkávame oživenie uptrendu.

Rezistencie: 225 (minoritná), 233, 246 (nepredpokladáme, že až tam cena príde). Pri týchto rezistenciách sa môže obnoviť medvedia dominancia.

 

Finančný sektor USA - denný graf

Rezistencie: 320, 327, 335.

 

Semiconductors - Polovodiče Index USA - denný graf

Rezistencie: 620-630, 670.

 

Európa

ECB by mala podľa analytikov zvýšiť stimuly. To by mohlo byť pozitívne pre akciové indexy, ktoré v posledných mesiacoch skorigovali pod tlakom čínskej devalvácie juanu. Nemecká ekonomika a exportéri sa snažia preorientovať z Ázie na USA. Myslíme si, že sme veľmi blízko otočeniu trhu a návratu k uptrendu. Avšak, ak sa nebude dariť americkým akciám nebude sa pravdepodobne dariť ani európskym.

 

DAX - denný graf

Rezistencie: 10250, 10500, 11000

 

Talianský index MIB - denný graf

Talianský trh je silnejší než nemecký DAX. Je to spôsobené negatívnym dopadom devalvácie čínskeho juanu na nemeckých exportérov. Talianská ekonomika nie je tak exportne zameraná.

Rezistencie: 22200, 22500, 23000

 

IBEX - Španielsko - denný graf

Rezistencie: 10200-10400, 10800-11000

 

FTSE 100 - Veľká Británia - denný graf

Rezistencie: 6300, 6450-6500, 6700 

Nikkei 225 - Japonsko - denný graf

Od BOJ sa očakáva zvýšenie stimulov, čo by mohlo posilniť japonské akcie a oslabiť jen.

Rezistencie: 18500, 19000, 20000

 

Shanghai Index Čína - denný graf

Čínske trhy sú počas prvých októbrových dní zatvorené. Pre dlhodobé držanie sa už vytvárajú príležitosti. Neočakávame však rýchly rast nahor.

Rezistencie: 3250, 3400, 3700 a 4100

 

Hong Kong Hang Seng - denný graf

Ak alokovať peniaze do čínskych akcií - preferujú sa H-Shares. Preto radšej kupovať Hang Seng.

Rezistencie: 22300, 23000, 24300-25000

 

Nifty - India - denný graf

Veľká nádej investorov. Spolu s japonskými, európskymi a americkými akciami by mohli patriť medzi top investície.

Rezistencie: 8300, 8600

 

Russian Trading System - Rusko - denný graf

Stabilizácia cien ropy by mohla pomôcť k stabilizácii ruského akciového indexu.

Rezistencie: 850, 880 a 925

 

ASX - Austrália - denný graf

Čínska ekonomika rastie veľmi slabo a prechádza reformami. Dopyt po komoditách je rapídne menší a austrálska (komoditná) ekonomika trpí. Nádejou by mohla byť India, ktorá nemá vybudovanú dopravnú infraštruktúru.

Rezistencie: 5280, 5400, 5550.

 

  • Vietnam

Frontier - Zaujímavý ekonomické výhliadky, poteciál v turizme. Malé interné prekážky. V júly bol prijatý nový zákon "Decree 60", ktorý dovolí zahraničným investorom zvýšiť podiely na akciách kótovaných vo Vietname. Toto by mohlo pozitívne podporiť akcie. Navyše, bola podpísaná dohoda o voľnom obchode s Európskou úniou.

My už máme pozíciu otvorenú. Ak chcete poznať aj vy dôležité príležitosti dopredu, staňte sa členom PTA Trading Floor.

Rezistencie: 16.60, 18, 19.60

 

Meny - Forex

 

Americký dolár ukončil dlhodobý medvedí trend, v ktorom bol posledné desaťročie. Od minima z roku 2008, ktoré bolo na cene 71.33 USD vzrástol o viac ako 41% na tohto ročné maximum 100.72. Tento pohyb bol veľmi silný a dynamický od mája 2014 do marca 2015 (tj. 1 rok), keď Dolárový index posilnil o 27.6%. Prvotné fázy zvyčajne bývajú veľmi dynamické a silné. Po tak silných nárastoch sa niet čo čudovať, že prišla niekoľko mesačná prestávka.

Očakávame, že v strednodobom horizonte (3 až 6 mesiacov) by sa USD mohol hýbať do strany. Dôvod je, že Fed nechce príliš silný dolár lebo mu to bráni zvyšovať úrokové sadzby. Rast USD spôsobil zníženie ziskovosti amerických firiem a preto sa americké akciové trhy hýbu viac do strany ako nahor. Dlhodobý horizont (viac ako 6 mesiacov až 2 roky, ale i viac) ukazuje potenciál rastu USD.

Pre silnejší USD hovorí predovšetkým úrokový diferenciál. To znamená, že v USA budú vyššie úrokové sadzby oproti iným krajinám ako je Európa, Japonsko ai. Táto rozdielnosť v menových politikách centrálnych bánk sa v priebehu času môže zmenšovať, ale teraz tomu tak nie je. Očakávame, že by americký dolár mohol pokračovať v posilovaní.

 

Dolárový index - týždenný graf

Trh obchoduje do strany 7 mesiacov a tým sa znížila prekúpenosť. Aktuálne je RSI v neutrály čo by mohlo prilákať býkov. MACD mierne naznačuje stratu hybnosti smerom na dol, ale ešte je predčasné robiť závery z tohto týždenného grafu (pre doplnenie viď. denný graf ešte nižšie). Zaujímavé supporty na nákup by mohli byť pri spodnej oblasti obchodného pásma, ktoré sa teraz formuje, pri cene 93. Ak by cena poklesla nižšie, potom si nemyslíme, že sa dlho ohreje pod 90.

  

Komoditné meny sú naďalej pod tlakom a s istou dávkou pravdepodobnosti by komodity mohli byť pri svojich minimách a preto aj komoditné meny by sa mohli stabilizovať. Dopyt po komoditách je slabý aj kvôli slabej čínskej aktivite. Potenciál na oživenie komodít do budúcna by mohla vytvoriť India. Druhý fakt, ktorý môže oživiť ceny komodít je, že príliš nízke ceny komodít znižujú aktivity producentov a to skôr či neskôr vyvolá pokles ponuky.

Pri poľnohospodárskych komoditách sa musíme koncentrovať na počasie, ktoré sa dá len ťažko predikovať. Nepriaznivé počasie by mohlo zastaviť downtrend, ale to na teraz nevidíme.

Komoditné meny sú pod tlakom - AUD oslabuje kvôli slabým exportom do Číny, CAD trpí kvôli nízkym cenám ropy. Ďalšie komoditné krajiny sú v Ázii - napr. Malajzia ai.

Medzi bezpečné meny - prístavy patrí tradične JPY, CHF a v neposlednom rade EUR. Október patrí medzi posledný negatívny mesiac na akciových trhoch a potom prichádza pozitívne obdobie 6 mesiacov od novembra do apríla. Ak sa má toto dlhodobé historické meranie prejaviť tento mesiac, treba byť obozretný a očakávať krátkodobé posilovanie týchto mien.

Oddialenie termínu zvyšovania úrokových sadziev v USA a UK môže vyvolať krátkodobé oslabenie týchto mien pretože trhy zarátavali do ceny zvýšenie úrokových sadzieb. Krátkodobé oslabenie je príležitosť na nákup týchto mien.

 

Viac o fundamentoch a aktuálnostiach k menám nájdete v sekcii Akciové indexy (krajiny) hore. Náš pohľad na meny cez technickú analýzu nájdete tu: 

 

Dolárový index (DX) - Denný graf ukazuje, že trh je v totálnom stave ekvilibria. Všetky nami sledované kĺzavé priemery sú na sebe. Sklon 200MA je smerom nahor, ale na to aby cena vyrazila hore musí prekonať a obchodovať nad 50MA a nad cenou 96.88 (septembrový high). Fed chce slabší dolár pred tým než začne zvyšovať úrokové sadzby a preto pokles k supportom, ktoré sme spomenuli hore pri týždennom grafe, nie sú vylúčené.

Očakávame, že uptrend by mohol pokračovať po prekonaní 96.88 (septembrový high). Cena by nemala klesnúť pod 93, pretože by to značne narušilo býči scénar. Preto ak by došlo k prerazeniu 96.88, budeme nakupovať. A ak by došlo k poklesu, budeme nakupovať tiež - pod heslom čím bližšie k 93 tým lepšie. SL: 92.35

V texte použijeme značky -/+, ktoré znamenajú, že medzi týmito menami je rozdiel v menovej politike. Znamienko "mínus" hovorí o tom, že mena by mala oslabovať voči tej menej, kde je znamienko "plus".

 

 

EURUSD: -/+ Sledujeme dôležité pásmo od 1.08 až 1.15. Ak cena prekoná rezistenciu, mohli by sa dominancie chytiť býci. Fundamenty však hovoria, že euro by mohlo oslabovať a preto ak by došlo k posilňovaniu eura nad rezistenciu 1.15, vnímame to ako krátkodobú záležitosť a ako vytváranie lukratívnych short príležitostí.

Ak cena poklesne pod septembrový low 1.1090 (modrá čiara), mohol by sa oživiť downtrend a cena by mohla rýchlo testovať 1.08, potom 1.05 a mať namierené k parite (tj. kurz 1).

 

 

USDJPY: +/- Mesačný graf ukazuje značnú prekúpenosť. Trh stratil hybnosť a horzí testovanie predchádzajúcich zón ponuky. Pokles k 116 je vysoko reálny a vylúčené vôbec nie je, že by trh mohol klesnúť k 105-110. Toto by bolo veľkým prekvapením.

Denný graf (v pravo dole): Až prekonaním 122 by sa mohol oživiť uptrend. Zdá sa, že trh by mohol poklesnúť ešte nižšie k supportom 116. Pokles pod 116 by bol prekvapením a mohol by byť využitý na lukartívne nákupy pri 110 až 105.

 

 

GBPJPY: +/- Trh sa potrebuje rýchlo odraziť nahor od 180.40, aby nedošlo k výpredajom dole k 175.

 

Smerom hore má obchod potenciál rásť k 187. SL: pod 180.

 

EURGBP: -/+ ECB realizuje uvoľnenú menovú politiku a BOE zvažuje zvyšenie úrokových sadzieb. EUR by malo byť voči GBP slabšie. Tento pár by sme mali shortovať a preto nárasty by mohli vytvárať príležitosti.

Dominancia medveďov by sa mohla obnoviť poklesom pod septembrový low 0.7196. Dovtedy treba obchodovať aj krátkodobo a rýchlo vybrať časť ziskov keď budete shortovať.

Shortovať sa dá pri rezistenciách v oblasti 0.7400-0.7500. Cena po prekonaní 0.7500 by mohla rásť k 0.7800. V raste nahor bude brániť rezistencia v okolí 0.7635.

   

GBPUSD: +/+ Britská libra patrí spolu s americkým dolárom k aktuálne najsilnejším menám globálne kvôli očakávaniam o zvyšovaní úrokových sadzieb. Aj keď obe centrálne banky BOE a Fed odložili termíny na neskôr, budú prvé, ktoré s tým začnú.

GBPUSD by mohol ísť viac do strany ako by mal nastoliť nejaký silný uptrend v dlhodobom horizonte. Dôvodom je, že centrálne banky oboch krajín realizujú podobnú menovú politiku. Kurz by mohol pokračovať v obchodovaní v pásme od 1.45 až 1.70. Pri týchto fundamentoch je vhodné vyčkať na krajné hranice tohto pásma a tam realizovať kontrariárny obchod.

 

 

  Ak by sme mali riešiť obchody GBP, tak voči krajinám             kde je QE ako napr. voči EUR a JPY. Tiež by sme riešili             obchody voči komoditným menám ako sú AUD a CAD.             Viac v PTA Trading Floor.

USDRUB - +/- Počas posledných 4 mesiacov sa USDRUB vyvíjal vynikajúco. V máji 2015 sme predpovedali odrazenie USDRUB nahor k 60 až 70. V máji v čase písania Investičných príležitostí (Top nápady) bola cena na 51.7414 a v auguste dosiahla 70, čo predstavuje +35 % rast.

Aktuálne je cena v dôležitej zóne dopytu odkiaľ by sa mohla odraziť hore. Ďalší potenciálny nákup by sa dal realizovať v okolí 60.

Iné meny rozoberáme v PTA Trading Floor ako napr.:

 

AUDUSD: -/+ - downtrend; pullback hore k 0.77 až 0.80 by mohla vytvoriť príležitosť na shortovanie

AUDJPY: -/- downtrend

USDCAD: +/- uptrend; prebieha korekcia, ktorá by mohla vytvoriť príležitosti na nákup pri 1.30, 1.28 a nižšie pri 1.22

Viac o menách a ich potenciálnom smerovaní čítajte prosím sekciu o krajinách a akciových trhoch. Nenechajte si újsť previazanosti trhov pretože v dnešnom globalizovanom svete všetko so všetkým súvisí.

Komodity

Oslabenie USD by mohlo pomôcť komoditám smerom nahor. Otázne je ako dlho bude USD oslabovať? Myslíme si, že to bude krátkodobá záležitosť (maximálne strednodobá na 3 mesiace).

Grafický prehľad

 

KOMODITNÉ INDEXY

 

 

CRB Index (CRY) - Komodity sú hlboko prepredané a na 12-ročných minimách. Reuters/Jefferies Commodity Research Bureau Index (CRB) sa začína otáčať nahor. Uzatvorením nad low z roku 2009, by mohol vzniknúť potenciál pre stabilizáciu a prípadný rast k rezistenciám.

Rezistencie: 220-233.53 - toto by mohlo byť dosiahnuté do konca roka 2015.

ENERGIE

 

 

Ropa WTI (Crude Oil WTI - CL) - Týždňový graf: Odraz od low z roku 2009 nad low zo začiatku roka 2015, dáva nádej, že trh by mohol rásť vyššie a testovať rezistencie okolo 50-týždenného MA (akt. na 54.13) a zónu ponuky od 57 po 62.58.

V dlhodobom horizonte očakávame, že cena bude obchodovať v širokom pásme od 30 do 70. Pri krajných hraniciach tohto pásma sa budeme snažiť otvárať obchody. Teda pri supporte budeme kupovať (krátkodobo) a pri rezistencii predávať (krátkodobo aj strednodobo).

Denný graf nám ukazuje kde by mohli vzniknúť potenciálne obchody na short. Budeme sledovať zóny ponuky 51 až 54, potom 57.75 až 62.58 a neskôr 73.25 až 77.83.

Viac o obchodoch nájdete v PTA Trading Floor.

 

Ropa Brent (Brent Crude Oil - CB) - Brent ropa je medzinárodný benchmark pre cenu ropy. Chová sa podobne ako americká ropa WTI. Na dennom grafe by sme sa však koncentrovali na zóny ponuky v okolí 57 (kde je aj 200MA), 63 až 69.63 a neskôr ak tam cena vyrastie 76.76 až 81.61.

 

Zemný plyn (Natural Gas - NG) - náš pohľad zostáva nezmenený:

Mesačný graf - text z júla 2015: "je možné, že budeme vidieť cenu obchodovať naďalej v obchodnom pásme medzi 2 až 6 USD/mmBtu. Pokles pod 2 by bol veľmi negatívny pre cenu, myslíme si, že taký pohyb by bol neudržateľný a cena by sa vrátila späť nad 2 relatívne rýchlo."

Denný graf (v pravo dole) - Trh obchoduje do strany a my vieme, že obchodovanie do strany je hromadením investičnej energie a cena potom zvykne dramaticky vystreliť. Aktuálne cena vytvára vyššie dná, ale aj nižšie vrcholy čím sa zužuje pásmo a vystrelenie by mohlo prísť skôr či neskôr.

Domnievame sa, že akékoľvek pohyby smerom hore či dole budú mať krátku trvácnosť a budú znegované protipohybom od supportov a rezistencií naznačených pri mesačnom grafe (čierny obdĺžnik). Neočakávame vytvorenie dlhodobého trendu.

Plánujeme krátkodobý long.

 

DRAHÉ KOVY

 

 

Zlato (Gold - GC) - Týždenný graf - Po panických výpredajoch sa trh spomalil v ďalších poklesoch. Vytvára stále nižšie vrcholy a nižšie dná. Trh je v rovnovážnom stave - RSI je v neutrály. Trh obchoduje v Zóne dopytu, ale stále je pod tlakom klesajúcich týždenných MA.

Pokles nižšie nemôžeme úplne vylúčiť. Avšak, trh ukazuje relatívnu silu voči širokému komoditnému indexu CRB čo by mohlo byť dôkazom budúcej sily zlata.

Denný graf: Obchodné pásmo sa zužuje čo môže vyústiť do dynamického pohybu. Domnievame sa, že to bude skôr hore ako dole vzhľadom na fakt, že mnoho ťažobných spoločností si prešlo veľmi ťažkým obdobím a ďalšie poklesy cien komodít by mohli byť likvidačné.

Zlato - akumulácia teraz až k cca 900.

Striebro (Silver - SI) - Týždňový graf: Podobne ako zlato by sme mohli opísať striebro. Ušetríme čas a namiesto toho pridáme variantu, ak cena vyrazí nad 50-týždňový MA. Downtrendová štruktúra by tým bola mierne narušená. Ak by sa trh otočil, myslíme si, že silné rezistencie (vhodné na výber časti ziskov) by mohli byť v okolí 18.50, 22 a 25.

Denný graf: Pozitívne je, že trh dynamicky vyrástol hore a urobil tým sa rýchlo dostal nad pôvodný support v okolí 15.50. Toto by mohla byť medvedia pasca čo je býči signál. Cena by mohla rásť k 18.50.

V USA vzrástol dopyt po striebroných minciach a výrobcovia museli nastaviť limity na veľký objem objednávok. 

Paládium (Palladium - PA) -

Týždňový graf je dôkazom toho, že cena sa opäť odrazila od supportu v okolí 560 (zeleno-červená čiara). Cena bude teraz testovať spodnú stranu prechádzajúcej zóny v okolí 730. V tejto oblasti sú aj dôležité týždenné MAs.

Denný graf: Pohyb bńahor bol dynamický a silný a tým je trh krátkodobo prekúpený. To neznamená, že sa musí zákonite odraziť smerom nadol. Denný graf potvrdzuje dôležitosť oblasti 730. Cena však môže testovať aj oblasť 800.

Emisný škandál VW zvyšuje potenciál pre vyššiu spotrebu paládia do automobilových katalyzátorov, ktoré sa starajú o nižšie emisie.

Platina (Platinum - PL) - je najslabšia zo sektora drahých kovov.

Zatiaľ prevláda downtrend a nemáme žiadny dôkaz o jeho konci. Trh by mohol ísť ešte nižšie a testovať zónu ponuky v okolí 800.

PRIEMYSELNÉ KOVY

 

 

Meď (Copper - HG) - Slabý dopyt z Číny znižuje cenu medi. Trh je stále v downtrende a myslíme si, že môže klesnúť nižšie na 2. Downtrend by bol značne narušený ak by cena vyrástla nad 2.96. Dovtedy sa budeme koncentrovať na shortovanie pullbackov hore.

 

OBILNINY a OLEJNINY

 

 

Kukurica (Corn - ZC): Pozitívne vyzerá.

Začiatkom augusta sme napísali: "Denný graf nám ukazuje, že sa formuje krátkodobá a možno aj strednodobá príležitosť na nakupovanie."

 

Trh potvrdil býčiu dominanciu a preto by sme sa mohli orientovať naďalej na nákupy. Rezistencie sú na 440 a pri 520. 

Pšenica (Wheat - ZW):

Trh musí prekonať 617.50, aby sme mohli uvažovať o návrate býkov. Od septembra 2014 síce trh nepoklesol na nové lows, ale zatiaľ neukázal žiadny iný dôkaz o zvýšenom záujme býkov. Trh sa pomaly dostal nad 200MA. Nákupy by mohli byť realizované pri 50-dennom MA (akt. na 497). Poklesom pod 50-denný MA by sa mohla obnoviť dominancia medveďov.

Sója (Soybean - ZS):

Downtrend nie je narušený. Cena testuje 50-denný MA. Ak trh vyrastie nad rezistenciu (pôvodný support) 904 a bude obchodovať nad ňou, môže prísť nárast k 990. Ak otvoríte long pozíciu, výber ziskov stojí za zváženie pri 990 a pri rezistenciách 1050.

SOFTs  

Cukor (Sugar):

Týždenný graf: Dynamický nárast smerom hore je zrelý na výber ziskov ak ste v long pozíciach. Silné rezistencie, ktoré môžu spôsobiť pauzu v raste alebo možno aj pullback nadol sú pri 100-týždennej MA a v okolí 0.162.

 

Denný graf odokrýva značnú prekúpenosť trhua to, že cena obchoduje pri pôvodnom supporte, čo v súčasnosti môže pôsobiť ako rezistencia (zeleno-červená čiara).

 

Káva Arabica (Coffee Arabica - KC):

Týždňový graf poukazuje na stratu hybnosti smerom nadol a trh by sa mohol otáčať hore a testovať rezistencie 1.43 až 1.56-1.60.

Denný graf nám pomohol identifikovať, že rezistencie sú v okolí 1.40, potom 1.47 a 1.60. Trh by nemal poklesnúť pod 50-denný MA ak má cena rásť hore k týmto rezistenciám. Cena je aktuálne pri 50-dennom MA a to môže byť príležitosť na vstup.

Bavlna (Cotton):

        

 

Kakao (Cocoa - CC):

Týždenný graf - Jedna z mála komodít, ktoré rastú a udržujú si svoju cenu z roku 2010. Avšak prípadný pokles pod 2989, pod 50-týždenný a 100-týždenný MA by mohol vyvovať výpredaj až k 2700. Preto bude dôležité, aby trh veľmi rýchlo získal support a začal rásť.

 

Denný graf to potvrdzuje a v podstate pokles pod 3027 by už mohol vyvovať negatívny sentiment. V okolí 3027 je support (v minulosti to bola rezistencia aj support niekoľko krát), ďalej tu je 20-denný MA a augustový low (hlavný je na 3027 a extrémny, ktorý sa ukázal len na chvíľu je na 2989).

Drevo (Lumber):

Týždenný graf - Trh je v downtrende a poklesol k źóne dopytu v okolí 200. Ešte tu nenáme žiadny dôkaz o otáčaní trhu, ktorý by presvedčil býkov na návrat. Jedinou záležitosťou je kombinácia veľkej vzdialenosti ceny do 200-týždennej MA a býčia divergencia na RSI (takých však v silnom downtrende môžeme vidieť veľa a cena nemusí rásť). Vzhľadom k tomu, že komodity všeobecne sú veľmi nízko, pullback hore je reálny.

Denný graf - Trh stále obchoduje pod 50-denným MA, ktorého sklon je stále nadol. To nie je pozitívne. Ak však cena dokáže vyraziť nad spomínaný 50MA, zatvoriť tam a obchodovať nad ním, trh bude mať potenciál rastu k rezistenciám 260 a neskôr 280. Zároveň, nárast nad 50-denný MA by bol nárastom nad májový low, čo môže prilákať býkov.

 

Pre viac informácií o iných trhoch, sledujte PTA Trading Floor alebo priamo adresujte Vašu otázku na research@pevoni.sk.

 

Naša makro globálna analýza rôznych aktív poukazuje na hlavné trendy. Pri analýze vychádzame z rôznych zdrojov a spájame rôzne názory. Informácie z tejto analýzy sú určené pre informatívne a vzdelávacie účely. Na to, aby ste vedeli reálne využiť informácie (teda urobiť nákup, predaj či držať investičný nástroj), mali by ste mať svoj vlastný obchodný či investičný prístup. Ak ho nemáte, radi Vám pomôžeme v PTA Trading Floor a PTA Osobný Mentor.

Informácie tu uvedené nemajú byť vnímané ako motív k realizovaniu obchodu / investície. Ak sú takto vnímané, zamyslite sa nad tým to ako to urobíte, pretože to ukáže či budete úspešní. Ako obchod urobiť, ako ho nastaviť, koľko kúpiť či predať, kde nastaviť Stop Loss (SL) a Profit Target (PT), to všetko rozoberáme a vystvetľujeme v PTA Trading Floor a PTA Osobný Mentor. Za svoje obchodné a investičné rozhodnutia nesiete plne zodpovednosť Vy samy. PEVONI - Trading Academy (PTA) nenesie zodpovednosť za výsledky obchodov. Viac čítajte tu: riziká a právne vyrozumenie.

 

 

 

Autor: Peter Voštinár

Táto správa má iba vzdelávací charakter a nemá byť chápaná ako výzva či odporúčanie ku kúpe, predaju či držbe akéhokoľvek investičného nástroja. Výsledky minulého obdobia nie sú žiadnou zárukou pre budúci vývoj. Obchodovanie na finančných trhoch je rizikové. Možnosť straty nejde vylúčiť a každý obchod je spojený s určitým rizikom. Pred tým, než sa rozhodnete investovať, prečítajte si poučenie o rizikách a právne vyrozumenie a predovšetkým sa kvalitne pripravte a vzdelávajte.


Veľmi zaujímavá myšlienka článku "investičné príležitosti", ale dosť zle sa to číta. Pridal: stevo dňa 22.10.2015 o 17:16

Cieľ textu je čo najrýchlejšou a najstručnejšou formou podať to hlavné. Môže to byť zlé alebo ťažké čítanie pokiaľ neviete ako tieto informácie použiť, spracovať a keď nie ste zorientovaný.
O každej téme by sa dalo písať ďalších 10 strán - a mali by ste na to čas to čítať? Moji klienti a ani ja nemáme...
Osobne prečítam desiatky strán, aby som identifikoval 5 hlavných viet - to potom stručne dávam do Investičných príležitostí. To hlavné čo rôzni profesionáli komentujú, opisujú a očakávajú... Z 10 strán 5 viet = úspora času a rýchle identifikovanie príležitostí.
A navyše, sú tam veci, ktorým keď nerozumiete, alebo neviete na čo sú, na čo sa používajú, tak to bude ťažké čítanie. Na druhej strane, keď viete čo hľadať a ako s tým pracovať, nepotrebujete krásne čítanie (to by som si otvoril nejakú beletriu), ale stručné a heslovité informácie... môj názor :) Na to sú určené Investičné príležitosti. Ako to používať, ako indentifikovať príležitosti, nastaviť obchody atď. učíme na PTA Osobný Mentor alebo v PTA Trading Floor. Pridal: Peter Vostinar dňa 26.10.2015 o 15:49
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:2 Komentáre Galéria (61)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trading a brokeri

Blogy


Podobní autori

admin

martin.gulka

juggler

fglasa

kasik
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)