Existujú bezrizikové akcie? Ako-investovat.sk .

Existujú bezrizikové akcie?

thursday
22.10.2015
Akcie | daniel gladis Komentáre: 2


Spojenie slov, bezrizikové akcie, pôsobí na prvý pohľad ako oxymoron. Väčšina ľudí možno dokonca považuje slovo akcie takmer za synonymum k slovu riziko. Všeobecne akcie sú však oveľa menej riskantné, nie len v porovnaní s predstavami v hlavách investorov, ale taktiež  v porovnaní s inými triedami aktív. Akcie niektorých spoločností môžeme dokonca považovať za bezrizikové.

 

Teraz sa pokúsim krok za krokom vysvetliť, ako sme k takému záveru dospeli. Začneme citátom Warrena Buffetta: 

 

„Investíciu definujeme ako presun aktuálnej kúpnej sily niekomu inému s rozumným očakávaním získania väčšej kúpnej sily v budúcnosti (po zaplatení daní z nominálnych ziskov).V skratke, investovanie znamená, že si odriekneme spotrebu teraz, aby sme neskôr získali možnosť spotrebovať viac.“

 

Z tejto definície plynie niekoľko podstatných vecí. Po prvé, najväčším nepriateľom a súčasne motiváciou investora je inflácia. Keby bola inflácia dlhodobo nulová alebo dokonca záporná, nemuseli by sme investovať, pretože peniaze by nestrácali svoju hodnotu. Inflácia je však dlhodobo kladná a aj súčasná nízka inflácia vymaže počas dvoch generácií z hodnoty peňazí polovicu. Len o trochu vyššia inflácia vo výške 2,5% ročne, zmaže až tri štvrtiny.

Po druhé, z Buffetovej definície je jasne vidieť, že investovanie je dlhodobou  záležitosťou. Dlhodobé musia byť taktiež aj investorove ciele. Pri investovaní nejde o týždne a mesiace, ale o nasledujúce desaťročie alebo dva.

Po tretie, čo je hlavným rizikom pre investora? Že sa mu nepodarí dosiahnuť jeho ciele, teda dlhodobo reálne zhodnocovať svoje peniaze.

 

Snahu o dosiahnutie tohto cieľa môžu zmariť v zásade dve veci. Výber druhu investičného aktíva, ktorý dáva malú pravdepodobnosť dosiahnutia cieľa a trvalá strata kapitálu, ku ktorému by mohlo dôjsť v rámci vybraného typu aktíva. Pokiaľ teda prijmeme Buffettovu definíciu investície a cieľ, ktorý formuluje, potom najväčšie investičné riziko plynie zo zlej voľby investičného aktíva a zo zlého výberu jednotlivých investícií v rámci zvoleného aktíva.

 

Toto naše poňatie rizika je nezvyčajné a výrazne menšinové, považujeme ho však za správne. Hlavný teoretický prúd definuje riziko inak, a to ako volatilitu. Zjednodušene povedané, investícia je potom tým menej riskantná, čím menej kolíše jej cena. Medzi rizikom a výnosom naozaj existuje určitý vzťah. Čím väčšie riziko investor podstupuje, tým väčšiu kompenzáciu vo forme výnosu bude požadovať. To je vcelku logické. Opačný vzťah by nedával žiadny zmysel. Pokiaľ však položíme znamienko rovnosti medzi riziko a volatilitu, potom by to znamenalo, že investori vyhľadávajú vyššiu volatilitu s cieľom dosiahnuť vyšší zisk. Stretli ste niekedy niekto takého investora? Ja nie.

 

Pri definícii rizika ako volatility cien budú za najmenej rizikové považované aktíva, ktorých cena kolíše minimálne – hotovosť, bankový vklad, pokladničné poukážky, krátkodobé štátne dlhopisy. Problém však je, že tieto aktíva prakticky vylučujú dosiahnutie investorovho cieľa – dlhodobého reálneho zhodnocovania peňazí. K čomu je investorovi nízka volatilita jeho investícií, keď mu neumožňujú dosiahnuť jeho ciele? Nie sú také investície naopak príliš riskantné?

 

Definícia rizika ako volatility je zlá. Deformuje investičné úvahy a vedie investorov k zlému výberu aktív. Z dlhodobého pohľadu je navyše volatilita prakticky irelevantná. Za posledných 30 rokov zaznamenala akcia Buffettovej Berkshire Hathaway štyrikrát veľký prepad medzi 37% - 51%. To je pre mnoho investorov neprekonateľná volatilita, ktorá im bráni investovať do akcií. Pre dlhodobého investora však ide iba o úplne bežný jav, ktorý sa týka tých najkvalitnejších akcií. Ten, kto v roku 1985 kúpil akcie Berkshire za 1 300 a drží ich dodnes pri cene 200 000, si určite nesťažuje na občasnú volatilitu, ktorú musel prečkať.

 

Som si vedomý toho, že dlhodobý výnos akcií Berkshire je mimoriadne vysoký a nie je typický pre bežné akcie. Tým príkladom však chcem poukázať na niečo iné. Buffett je jedným z najlepších CEO histórie. Robí minimum chýb, príkladne alokuje kapitál a jedná stopercentne v prospech akcionárov. Ani tým všetkým však nedokáže zabrániť tomu, aby akcie spoločnosti, ktorú vedie čas od času, výrazne nekolísali. Tak to proste chodí. Dôležité je pravdupovediac si uvedomiť, že to však nie je zdroj rizika.

 

Výnosy jednotlivých tried aktív

 

Pri pohľade na nasledujúci graf je vcelku zrejmé, že akcie sú nie len dlhodobo ďaleko najvýnosnejším aktívom, ale taktiež majú najmenšiu odchýlku od svojho dlhodobého trendu.

 

Pokiaľ prijmeme nasledujúce východiskové predpoklady:

1. cieľom investora je reálne zhodnotenie jeho peňazí;

2. investičný horizont je dlhý;

3. volatilita nielen že nie je považovaná za zdroj rizika, ale je v podstate ignorovaná (v ideálnom prípade dokonca môže byť využitá v investorov prospech);

4. najväčšie nádeje na kladný reálny výnos a taktiež aj najnižšie riziko nedosiahnutia investorovho cieľa prinášajú akcie;

 

tak je celkom evidentné, že akcie musí tvoriť základ každého investičného portfólia.

 

Zdroj: Jeremy Siegel, Stocks for the Long Run

 

Poznámka: Stock (akcie), Bonds (obligácie), Bills (pokladničné poukážky), Gold (zlato), Dollar (hotovosť v USD)

 

V budúcom článku sa môžete dočítať veľa zaujímavých myšlienok a informácií ohľadom bezrizikových akcií a investícií, ale aj o spôsobe ako sme dospeli k podielu v Buffettovej Berkshire Hathaway a ďalších zmien v portfóliu.


Doufám, že takovýchto článků zde bude ještě mnoho, nejlépe každý měsíc jeden, aby se Slováci už taky naučili, že západní bluechips akcie se musí držet až do smrti jen pro dividendy, protože je to to nejvýhodnější důchodové pojištění. V důchodu se pak nesmí ze jmění ubírat, až nezbyde nic, ale utrácet jen dividendy z akcii. Proto je velice hloupá investice do akcií Berkshire Hathaway, protože nemaji dividendy. Z těch má hloupý investor profit jen jednou, když je po letech prodá s výdělkem. Je nutno kupovat jen západní bluechips akcie s dividendou 3% až 8%, dlouhodobě rostoucí. Proto musíme volit jen akcie podniků, kterým neškodí konkurence zvyšovat zisk, tržby a dividendy asi o 160% za dekádu. Tento článek na to zapomněl, ale je to jedno z nejdůležitějších Buffettových pravidel: ''Podnik chráněn před konkurencí''. Po smrti Buffetta zřejmě nový šéf zavede placení dividend z akcii BRK.A a BRK.B, neboť ten velký lakomec Buffett, kterému jde jen o vlastní obohacení, nebude moci placení dividend už zabránit.
Burza je tady pro nákup akcií na doživotí a ne pro každodenní rychlé spekulace. A za 10 až 50 let se to snad naučí i většina návštěvníků této stránky. Články jako tento, by tomu mohly pomoci.
Krátkodobý spekulant Gladiš udělal chybu, když koupil akcie BRK.B bez dividend. Chyba by se napravila, kdyby ty akcie držel nonstop i po smrti Buffetta a pak se začly platit dividendy. Pridal: Lad dňa 22.10.2015 o 11:00

Lad, cital som uz viac tvojich komentarov a vzdy mi stupne tlak jake su dementne. mozno by si sa mohol pochvalit svojim portfolion. a toto je posledny krat co som sa k tebe vyjadril. Pridal: Pali dňa 22.10.2015 o 15:01
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:2 Komentáre Galéria (1)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)