Alternatívne investície – Ako investovať do diamantov

25.10.2015  /  Redakcia

Diamanty si dokážu svojou krásou podmaniť nielen ženské srdce, ale aj racionálnu myseľ investorov. Už dlhšiu dobu sú preto diamanty a diamantové šperky považované za zaujímavú formu investície, ktorá je v posledných 20. rokoch stále viac a viac obľúbená. To dokazujú štatistiky renomovanej inštitúcie Rapaport, ktorá pravidelne sleduje vývoj cien diamantov. Napríklad hodnota päť-karátových ružových diamantov vzrástla za posledných 15 rokov o cca 170%. Ako investor máte tri hlavné možnosti ako investovať do diamantov. Buď môžete diamant kúpiť priamo, napríklad vo forme diamantového šperku alebo môžete investovať do akcií vybranej ťažobnej spoločnosti. Obľúbenou variantou je tiež investícia do špecializovaných fondov, ktoré sa zameriavajú na investovanie do diamantov.

Najpopulárnejšou investíciou je rozhodne nákup fyzického diamantu, respektíve diamantového šperku. V tomto prípade sa investícia premení v krásny módny doplnok, ktorý môžete nosiť na zvláštne príležitosti alebo ich taktiež darovať. Nie nadarmo je tak obľúbený zásnubný prsteň s diamantom. Pre ženy je nádherným šperkom a pre mužov chytrou investíciou.

Skúsenejší investori môžu zvážiť aj nákup samotného diamantu nezakompovaného do šperku, ktorý po niekoľkých rokoch v prípade priaznivého vývoja na trhu následne predajú za vyššiu cenu. V takom prípade je dobré sa obrátiť priamo na obchodníka špecializujúceho sa na predaj diamantov, nie na zlatníka, ktorý nemusí mať vo vývoji cien diamantov taký prehľad. Zlatníci vlastne väčšinou nakupujú diamanty rovno od špecializovaných obchodníkov, takže zbytočne by ste platili aj maržu zlatníka.

Na druhej strane, diamantové šperky s jedinečným designom vyrobené na mieru si môžu uchovať svoju investičnú a zberateľskú hodnotu aj v dobách, kedy nebude pre diamanty vývoj trhu priaznivý. Hodnota šperku je totiž závislá aj na ďalších faktoroch. Pokiaľ napríklad spojíte platinovú obrúčku s diamantom, unikátnym designom a ručným zhotovením, nemusíte sa vývoja cien diamantov obávať. Šperk sa totiž stáva umeleckým dielom, ktoré nebude na vývoj cien diamantov natoľko citlivé a ktoré má vysokú hodnotu ako celok.

Skúsených investorov bude určite zaujímať nákup akcií ťažobných spoločností. Ide o lacnejšiu a teda prístupnejšiu formu investície, ako v prípade nákupu diamantu. Na trhu môžete totiž zakúpiť akcie za skutočne prívetivé ceny a investovať do nich tak môže skutočne každý.

Na druhej strane, ako pri každom investovaní do akcii je potrebné zvážiť finančné zdravie konkrétnej spoločnosti, do ktorej akcií chcete investovať. Nenechajte sa zlákať ponukou lacných akcií, pretože to môže mnohokrát svedčiť o interných problémoch spoločnosti, ktorej sa dlhodobo nedarí. To býva typické predovšetkým pre malé ťažobné podniky.

Mnoho ťažobných podnikov tiež pochádza z politicky a ekonomicky nestabilných zemí, preto sú s takou investíciou spojené aj ďalšie riziká. V takom prípade nepomôže ani spolupráca spoločnosti s tými najrenovovanejšími burzami sveta. Tie nemôžu nestabilitu niektorých afrických alebo latinsko-amerických zemí nijako ovplyvniť.

Rozumnejšou formou tak môže byť investícia do špecializovaných fondov, ktoré sledujú trendy a priania investorov a rozširujú svoju ponuku aj o investície do diamantov a ďalších drahých kameňov, či kovov. Keďže je diamant považovaný tiež za komoditu, môžete zvoliť aj investíciu prostredníctvom komoditných fondov.

Výhodou investovania do fondov je nižšie riziko spojené s výkyvmi cien, pretože fondy sú schopné rozložiť riziko medzi viacero investícii. Niektoré fondy sa hneď zaručia za možné investičné straty. Aj tak je ale potrebné zvážiť výber konkrétneho investičného fondu, ktorý by mal byť dostatočne dôveryhodný.

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.