Mesiac bitcoinu ako mesiac kryptomeny?

08.11.2015  /  Marcel Onufer
kryptomeny-a-ico-ako-investovat

Kurz Bitcoinu ako jednej z najznámejších kryptomien dosiahol za posledný mesiac nárast až na tohtoročné maximum. Jeho cena ešte na začiatku októbra oscilovala kdesi na úrovni 220-230 eur za BTC. Začiatkom novembra sa však jeho cena vyšplhala na tohtoročné maximum a atakovala tak hranicu 370 eur za BTC, čo je nárast o viac ako 60% za necelý mesiac.

 

Čo mohlo spôsobiť, že sa cena tohto elektronického platidla takto vyšvihla?

 

Teórii o tom, čo je za príčinou nárastu ceny BTC je viac:

 

1. Stúpajúci kurz BTC reagoval predovšetkým na zvýšený dopyt čínskych investorov, ktorý sa prejavil aj zvýšením objemov na lokálnych burzách a teda kurz bitcoinu vytiahli nahor investori z Číny. Súčasná situácia pravdepodobne súvisí s krokmi čínskej vlády a kapitálovými kontrolami v bankách, ktoré boli naplno spustene začiatkom tohto septembra.

 

Rastúci dopyt po BTC posilňuje čínsky „krypto“ priemysel. Hovorca čínskej obchodnej platformy Huobi vysvetlil, že vysoké ceny BTC priniesli viac ako desatinové nárasty ziskov firiem zameraných na ťaženie kryptomien, čo vyvolá priestor pre startupy zamerané na vývoj bitcoinových aplikácií a projektov.

 

V súvislosti s obrovským nárastom ceny a objemu obchodov na bitcoinových burzách sa tržná kapitalizácia bitcoinu historicky priblížila hranici 7 miliárd USD.

 

2. Ďalším faktorom, ktorý ovplyvnil nárast ceny BTC mohlo byť rozhodnutie Súdneho dvora EÚ, ktorý v podstate postavil BTC na úroveň bežným menám – tak znelo rozhodnutie, podľa ktorého sa obchody s Bitcoinom a inými virtuálnymi menami nezdaňujú.

 

Rozhodnutie súdneho dvora prišlo po tom, ako v júni vznikol spor medzi švédskym daňovým úradom a prevádzkovateľom švédskeho fóra Bitcoinu. Ten žiadal, aby úrad udelil transakciám s virtuálnymi menami štatút voľného obchodu oslobodeného od daní. Európsky súdny dvor uviedol vo svojom nariadení, že na transakcie s virtuálnou menou Bitcoin sa daň z pridanej hodnoty nevzťahuje, pretože ide o výmenu odlišných prostriedkov platenia.

 

3. Podporným faktorom v prospech kurz BTC mohlo byť vyhlásenie ďalších troch bánk o tom, že obchodovanie s BTC zaradia do ponúkaných služieb a načrtnú tak spoluprácu so spoločnosťou Blockchain zaoberajúcou sa tvorbou aplikácii a rozhraní umožňujúcej obchod s touto kryptomenou. Trojica bánk: talianska UniCredit, japonská Mizuho Bank a švédska Nordea, sa pridali k hráčom ako Citi Bank, Barclays, JPMorgan, Royal Bank of Scotland alebo HSBC, ktorí spolupracujú so spoločnosťou Blockchain a v najbližších rokoch by sa ich iniciatíva mala prejaviť v prínose ďalších služieb spojených s prepojením kryptomien a klasických mien, ktoré by ponúkli klientom nové možnosti obchodovania a transakcií.

 

Bude zaujímavé sledovať akým smerom dobudúcna sa pohne kurz bitcoinu. Bitcoin tak aj vďaka vysokej volatilite kurzu ostáva jedným z veľkých lákadiel pre investorov a špekulantov, ktorí sú ochotní akceptovať vysoké riziko spojené s vysokým ziskom… ale aj stratou. 

 

Vývoj bitcoinu za posledný rok, mesiace a dni

 

 

 

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk