AKO ĎALEJ POTOM ČO FED ZVÝŠIL ÚROKOVÉ SADZBY? Ako-investovat.sk .


 

Zvýšenie úrokových sadzieb v USA po 9 a pol rokoch bol historickým rozhodnutím. Aké implikácie by to mohlo mať pre nás traderov a investorov? Ako sa ďalej rozhodovať?

Ako ďalej potom čo Fed zvýšil úrokové sadzby?

Nechceme a ani nemôžeme ponúkať návody čo máte robiť, ale zdieľať náš pohľad môže byť prínosom do Vášho procesu rozhodovania. Zvážte.

Zvýšenie úrokových sadzieb Fedom po 9 rokoch bolo vynikajúco odkomunikované. Trhy nezasiahli znepokojujúce cenové pohyby či panické výpredaje. Všeobecne platí, že zvyšovanie úrokových sadzieb by malo byť pre lokálnu menu pozitívne a pre akcie negatívne. To sa však včera a ani dnes nestalo. Hľadali sme pararely.

Aj americký dolár aj akcie na Wall Street posilňujú a to ťahá hore aj iné globálne akciové indexy ako napr. DAX. Trh anticipoval zvýšenie úrokových sadzieb o 25 bázických bodov čo FED aj urobil. Zároveň naznačil, že v roku 2016 zvýši úrokové sadzby ešte 4-krát až na 1.50%. Vo svojich projekciách Fed zlepšil výhľad pre ekonomický rast a rast HDP v USA. Toto motivuje investorov, aby využili nedávny výpredaj na nákupy. Myslíme si, že trh sa na chvíľu stabilizuje a zaútočí na nové maximá.

Z historických meraní (50 rokov) sme odpozorovali, že potom čo Fed začal s procesom zvyšovania úrokových sadzieb, akcie zvykli obchodovať do strany až rásť. Rast akcií trval v minulosti cca 9 až 12 mesiacov. Čaká nás podobný scenár? Myslíme si, že akcie by mohli obchodovať do strany až rásť do marca až apríla 2016. Potom v apríli budeme musieť prehodnotiť situáciu.

Čo sa týka štyroch plánovaných zvýšení úrokových sadzieb, ktoré Fed naplánoval na rok 2016, tak Fed to podmienil tým aké údaje budú chodiť z ekonomiky. Myslíme si, že existujú prekážky (treba sledovať napr. ISM Manufacturing aj Services a iné), ktoré naznačujú slabosť a mohli by brániť ďalšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb. Preto akékoľvek odloženie zvyšovania úrokových sadzieb, by mohlo vplývať pozitívne na akciové indexy v nasledujúcom roku až rokoch. Prečo? Pretože čím rýchlejšie a vyššie porastú úrokové sadzby, tým rýchlejšie posilní USD a to bude znižovať atraktivitu investícií do akcií. Silný dolár znižuje kompetívnosť amerických firiem na globálnom trhu a znižuje zisky. Rastom úrokových sadzieb sa bude vytrácať záujem o akcie. Prečo?

Fed síce zvýšil úrokové sadzby, ale pre akcie to nemusí znamenať okamžité ukončenie uptrendu. Úlohou investorov je neustále porovnávať riziká a výnosy na rôznych aktívach a ich zistenia vedú k prelievaniu kapitálu. Akcie by mohli byť naďalej v záujme investorov pretože tu existuje a pravdepodobne ešte nejaký čas bude existovať pozitívny rozdiel medzi štátnymi dlhopismi a akciami, ktorý hraje v prospech akcií. Ide o to, že výnosy z kupónov a kapitálový zisk (tj. zisk z cenovéhoho pohybu) na amerických štátnych dlhopisoch ponúkajú nižšiu návratnosť investície než na akciách, ktoré ponúkajú vyššie dividendy a potenciálne vyšší kapitálový zisk.

Samozrejme, žiadny trend sa nevyvíja len priamočiaro a preto korekcie sú príležitosti.

Prajeme úspešné a rozvážne obchodné rozhodnutia.

Príjmené Vianoce a šťastný rok 2016!

 

Ďalšie informácie k téme:

 

VIDEO: Fed zvýšil po sedmi letech úrokové sadzby || XTB (2015-12-17)

 

Era of Easy Money Lives On in World Economy Even After Fed Shift || Bloomberg (2015-12-17)

Fed Ends Zero-Rate Era; Signals 4 Quarter-Point Increases in 2016 || Bloomberg (2015-12-16)

U.S. Federal Open Market Committee Dec. 16 Statement: Text || Bloomberg (2015-12-16)

 

Autor: Peter Voštinár

Táto správa má iba vzdelávací charakter a nemá byť chápaná ako výzva či odporúčanie ku kúpe, predaju či držbe akéhokoľvek investičného nástroja. Výsledky minulého obdobia nie sú žiadnou zárukou pre budúci vývoj. Obchodovanie na finančných trhoch je rizikové. Možnosť straty nejde vylúčiť a každý obchod je spojený s určitým rizikom. Pred tým, než sa rozhodnete investovať, prečítajte si poučenie o rizikách a právne vyrozumenie a predovšetkým sa kvalitne pripravte a vzdelávajte.

 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trading a brokeri

Blogy


Podobní autori

admin

martin.gulka

juggler

fglasa

kasik
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)