Revolúcia v hypotékach. Budú od apríla nízke úroky aj na starých úveroch?

15.01.2016  /  Ján Široký
financie-uvery-poistenie-ako-investovat

Nový zákon o úveroch na bývanie prináša pre klientov viaceré zásadné zmeny. Najväčším prínosom je zníženie poplatku za predčasné splatenie na iba jedno percento z pôvodných päť percent. Banky tak už nebudú môcť držať klientov v nevýhodných podmienkach až do konca ich viazanosti.

 

Zákon bol schválený 11. novembra 2015 a prináša tieto zásadné zmeny:

Zmena podmienok od marca 2016

Najväčším problémom, pri výmene starej hypotéky za novú s lepšími podmienkami, je dnes 4 až 5 percentná pokuta zo zostatku úveru. Táto sankcia je dnes tak vysoká, že drží klientov v nevýhodných podmienkach až do konca ich zmluvného obdobia (fixácie).

 

Od 21. marca 2016 sa tento poplatok zákonom ohraničí na maximálne 1 % z predčasne splácanej sumy.

 

Autorom tohto návrhu je poslanec Miroslav Beblavý, ktorého zámerom je, aby banky predkladali svojim klientom lepšie ponuky a dosiahlo sa tak výhodnejšie financovanie pre ľudí.

 

Tento zákon sa vzťahuje na všetky hypotéky a úvery na bývanie, aj tie podpísané pred 21. marcom 2016.

 

Ak sa pozrieme na situáciu v Taliansku, ktoré úplne zrušilo poplatok za predčasné splatenie hypoték už v roku 2007, všimneme si dve významné zmeny:

 

Ak si to zhrnieme, klienti, ktorí už mali hypotéku, získali šancu ušetriť značné množstvo peňazí. Na druhej strane, noví žiadatelia si kvôli nižšiemu úroku a splátke začali voliť radšej hypotéky bez fixovanej úrokovej sadzby, tie však majú za určitých okolností jasnú nevýhodu oproti fixovaným.

 

Úvery bez fixovanej sadzby reagujú na zmenu situácie na bankovom trhu veľmi prudko. Dlžníkovi sa tak môže pri raste sadzieb v priebehu roka navýšiť jeho splátka aj o desiatky eur. Pre lepšiu predstavu sme pre vás vytvorili infografiku:

 

Porovnanie Fixnej a Variabilnej úrokovej sadzby

 

Podobné zmeny môžeme očakávať aj v ponukách slovenských bánk. Aj napriek tomu, že sa hypotéky bez fixovanej úrokovej sadzby pravdepodobne stanú najlacnejšími, neodporúčame ich. Úrokové sadzby majú v súčasnosti priestor ísť už iba vyššie.

 

Preto je určite rozumnejšie zafixovať si dobrý úrok na čo najdlhšie obdobie.

 

Nový zákon zvýhodní výmenu starších úverov za nové a klienti tak ušetria množstvo peňazí. Banky na druhej strane prídu o časť ziskov.

 

S veľkou pravdepodobnosťou uvidíme opätovné zavedenie spracovateľských poplatkov a  očakávať môžeme tiež zvýšenie úrokových sadzieb pre nových klientov.

 

Ak v blízkej dobe plánujete žiadať o novú hypotéku, odporúčame urobiť tak pred 21. marcom 2016 a zafixovať si úrokovú sadzbu aspoň na 3 roky. Urobte si výpočet hypotéky.

 

 

Vyskúšajte interaktívny kalkulátor

 

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk