Daniel Gladiš z Vltava Fund nám prezradil, prečo s nimi neinvestovať. Dnes prvý z troch dôvodov Ako-investovat.sk .


Daniel Gladiš, zakladateľ Vltava Fund, nám opäť poskytol list akcionárom, kde sa okrem 3 dôvodov prečo s nimi neinvestovať dozviete aj aké zaujímavé zmeny nastali v portfóliu. Pozrite si dnes prvý z troch dôvodov, prečo s nimi neivestovať.

 

Vážení akcionári,

v poslednom štvrťroku 2015 vzrástlo NAV fondu o 3,4 %.

 

Často sa stretávam s ľuďmi, ktorí sa na nás obrátili so záujmom o investovanie vo Vltava Fund. Vo väčšine prípadov už o nás toho dosť vedia. Čítajú naše listy akcionárom, poznajú naše výsledky alebo nás videli na niektorých z prednášok či konferencií.

 

V zásade sa dá povedať, že sú naklonení na našu stranu ešte pred tým, než sa stretneme a naše stretnutie im má slúžiť skôr ako potvrdenie ich názoru. Pri debate o našich investíciách a našej investičnej filozofii mám dojem, že skôr len podvedome čakajú na tvrdenia, ktoré ich utvrdia v tom, že robia dobre, keď sa s nami chystajú investovať.

 

Keď sa potom nad stretnutím v pokoji večer zamyslím, nie som s jeho priebehom mnohokrát úplne spokojný. Človek by nemal hľadať potvrdenie správnosti svojich názorov tým, že vyhľadáva názory iných, ktoré sú rovnaké, ale tým, že sa snaží vyhľadávať názory opačné a až potom zváži, či jeho pôvodný názor zostane nezmenený. O dôvodoch, prečo s nami investovať, sa môžem baviť celé hodiny a robím to veľmi rád, časť debaty by sa ale vždy mala venovať dôvodom, prečo s nami neinvestovať. Tie existujú u každej investície a ani náš fond nie je výnimkou. Tu sú tie hlavné z nich. Rozdelil som ich na dôvody akademické, praktické, či ľudské.

 

Akademické dôvody

Rád hovorievam, že investovanie nie je prírodná veda. Nie je to nič také, ako je napríklad fyzika, kedy pokus v laboratóriu za rovnakých podmienok dopadne vždy rovnako. V investovaní žiadne prírodné zákony neplatia. Z tohto dôvodu je len veľmi málo toho, ak vôbec niečo, čo by sa dalo v investovaní označiť za objektívne správne. Investovanie ale tiež nie je druhý extrém, teda chaos a úplné náhodnosti. Leží niekde uprostred.

 

Nemôžeme síce používať všeobecne platné zákony, ale existujú určité zákonitosti, o ktoré sa možno oprieť. Tie vychádzajú z existencie motívov formujúcich tok kapitálu a sú podložené historickými dátami. Ich aplikácia však bude vždy súvisieť s veľkou dávkou subjektivity investora.

 

V mojich knihách, univerzitných prednáškach, týchto listoch aj v ďalších vystúpeniach a publikáciách možno vidieť, že máme jasne formulovanú a premyslenú investičnú filozofiu (alebo si to aspoň myslíme). To ale ešte neznamená, že je správna. V podstate ju nie je možné ani jednoznačne potvrdiť, ani jednoznačne vyvrátiť. Investovanie je a zostane otázkou pravdepodobnosti.

 

Z akademického hľadiska by sa určite našlo veľa ľudí, ktorí by mali k našej filozofii výhrady.  V niektorých bodoch totiž stojíme v názorovej menšine. (Pozri napríklad naše poňatie rizika a minulý list akcionárom nazvaný Bezrizikové akcie). Byť v menšine nám nerobí žiaden problém, ak sa domnievame, že naše úvahy sú racionálne podložené. Samo o sebe to ale o správnosti nášho postupu nič nehovorí.

 

Naša investičná filozofia je podložená takmer štvrť storočím praxe, zbieraním skúseností, neustálym štúdiom a nekonečnými úvahami, postupne sa stále vyvíja a pevne si za ňou stojíme. Uvedomujeme si však veľmi dobre, že sa môžeme mýliť, a to nielen v podrobnostiach, ale aj v celej koncepcii. Túto možnosť vylúčiť nemožno a mali by ste to dobre zvážiť ako možný dôvod, prečo s nami neinvestovať. 

 

Nabudúce sa dozviete nielen ďalšie dva dôvody, prečo s nimi neinvestovať, ale aj aké zrealizované zmeny nastali v jeho portfóliu.

 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)