Úvery na bývanie sú o polovicu lacnejšie ako kedysi Ako-investovat.sk .


Cenu peňazí, ktoré domácnostiam poskytne banka, určuje úroková sadzba. Tá spolu s poplatkami, ktoré si banka naúčtuje, tvorí celkovú nákladovosť pôžičky. Na to, aby sa bežný človek vedel zorientovať v spleti poplatkov a úrokových sadzieb za jednotlivé úvery bol zavedený jednotný systém určovania nákladovosti (ceny) úveru a to ročná percentuálna miera nákladov (RPMN). Pričom v zásade platí, že:

 

"Čím je RPMN nižšie, tým je úver pre klienta výhodnejší - lacnejší!"

 

(Pozor, pri porovnávaní výhodností dvoch úverov pomocou RPMN musíme brať na porovnanie úvery v rovnakej výške a na rovnakú dobu. A nesmieme zabúdať aj na spôsob odpisovania istiny a úroku, či spôsob vracania štátneho príspevku pre mladých - platí najmä pre hypoúvery).

 

NBS dlhodobo uverejňuje štatistiku novopožičaných úverov na bývanie, ktorú kategorizuje do viacerých skupín podľa dĺžky splácania, dlžníka a podobne. Ja som sa zameral na novoposkytnuté úvery, ktoré boli poskytnuté domácnostiam, aby som sprehľadnil, ako sa domácnosti za posledné roky zadlžujú a aká je priemerná cena novoposkytnutých úverov pre túto skupinu obyvateľstva. (V kategórii domácnosti sú aj neziskové inštitúcie slúžiace domácnostiam a živnostníci).

 

Nasledujúci kombinovaný graf znázorňuje historický vývoj miery RPMN ako aj objemu úverov poskytnutých domácnostiam na bývanie (do štatistiky vstupujú aj nové úvery v dôsledku refinancovania):

   

 

Z grafu vyplýva, že RPMN v roku 2015 dosiahlo historické minimum a naopak objem poskytnutých úverov bol v roku 2015 na historickom maxime. Objem novoposkytnutých úverov na bývanie v nominálnom vyjadrení vykazuje až na mierne výkyvy v pokrízovom roku 2009 a roku 2012 rastúcu tendenciu. Pri pohľade na RPMN môžme skonštatovať, že úver na bývanie je v súčasnosti priemerne o polovicu lacnejší ako to bolo pred 10 rokmi.  Štatistika NBS nezahŕňa úvery v kategórii: zlyhané. 

 

Ďalší graf zobrazuje objem novoposkytnutých spotrebiteľských úverov (ale aj refinancovaných už skôr dojednaných spotrebiteľských úverov):

 

Priemerné RPMN novodojednaných úverov rástlo (s miernymi výkyvmi v rokoch 2008 a 2010) až do roku 2011 a po tomto roku nastáva opačný vývoj, ktorý výraznejšie tempo poklesu naberá v troch posledných sledovaných obdobiach. Cena úverov tak priaznivo poklesla. Aj v dôsledku toho sa objem novoposkytnutých spotrebiteľských úverov zvýšil za posledné dva roky o zhruba 1/3

 

Záver

Štatistiky NBS potvrdzujú trend zvýšeného predaja úverov aj v dôsledku zníženia úrokových sadzieb za tieto úvery. Pri výbere vhodného úveru je dôležité pozerať nielen na úrokovú sadzbu, ale aj na ostatné poplatky, ktoré si banka spolu s úverom účtuje. Celkovú nákladovosť úveru prehľadnejšie určuje sadzba RPMN. No pri výbere úveru zbystrite aj pri otázke spôsobu splácania úrokov a istiny, varianty pripisovania štátneho príspevku, fixácie úrokovej sadzby... a ak si v daných otázkach nie ste istí, kontaktujte osoby, ktoré tomu rozumejú. 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (2)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)