Daniel Gladiš: Prečo s nami neinvestovať, časť druhá Ako-investovat.sk .


Už v minulom článku sme Vám opísali prvý dôvod, prečo neinvestovať s Danielom Gladišom z Vltava Fund. Dnes sa môžete dočítať o druhom, praktickom dôvode.

Praktické dôvody

Warren Buffett v jednej zo svojich starších výročných správ definoval investíciu ako „...prevod terajšej kúpnej sily niekomu inému s rozumným očakávaním získania väčšej kúpnej sily v budúcnosti.  Skrátka investovanie znamená, že si odriekne spotrebu teraz, aby sme neskôr získali možnosť spotrebovať viac.“

 

S peniazmi možno naozaj naložiť len dvojakým spôsobom. Buď ich použiť na spotrebu alebo ich investovať. Ten, kto investuje, zrejme naozaj očakáva, že mu to prinesie väčšiu spotrebu v budúcnosti alebo že aspoň udrží reálnu hodnotu svojich peňazí pre ich odovzdanie generácii svojich potomkov. Väčšia spotreba v budúcnosti však ešte automaticky neznamená väčší úžitok. Zoberme si nasledujúci príklad.

 

Investor má v ruke úspory, ktoré mu stačí na vysnívanú dlhú cestu okolo sveta. Má dve voľby. Buď ísť hneď alebo peniaze investovať a za 10 rokov mať možnosť ísť na túto cestu dvakrát vďaka výnosom z investícií. Dokážem si dobre predstaviť, že veľa ľudí by dala prednosť prvej variante. Keď pôjdu hneď, budú cestovať mladší, lepšie si to užijú a budú mať o desať rokov dlhšie na čo spomínať. Celá cesta tiež môže byť krajšia.

 

Tí, čo pred 15 rokmi navštívili Sýriu, Egypt alebo Tibet, dnes vidia, že cestovať do týchto miest dnes by bolo nemožné, nebezpečné alebo už jednoducho nie sú tým, čím bývali predtým. Okrem konceptu časovej hodnoty peňazí existuje aj koncept časovej hodnoty úžitku. V mnohých prípadoch pocítia ľudia väčší úžitok z menšej spotreby skôr ako z väčšej spotreby neskôr.

 

Pozorujem to aj na sebe. Keď predo mňa položíte čokoládu alebo mi sľúbite dve čokolády za 5 rokov, tak ani na sekundu nezaváham... Ľudia žijú a uvažujú rôzne a pred tým, než sa pustia do investovania, rozhodne neuškodí, keď sa budú venovať týmto úvahám. Nikde nie je povedané, že každý človek musí byť investorom. Pri investovaní, rovnako ako pri každej inej činnosti sa musíme niečoho vzdať pre to, aby sme niečo iné získali a je jasné, že mnoho ľudí nič také nebude chcieť robiť.

 

Platí to však aj opačne. Keď človek neinvestuje, tiež sa niečoho musí vzdať. Každý si jednoducho musí zvážiť, ktorý smer je pre neho lepší. Je to jedna z veci, v ktorej sa ťažko hľadá pomoc a každý sa musí rozhodnúť sám. V Buffettovej definícii je implicitne obsiahnutá ešte jedna veľmi dôležitá vec - investovanie je dlhodobá záležitosť.

 

Nejde v ňom o budúci mesiac alebo rok, ale skôr o dekádu či dve. Takéto uvažovanie je mnoho ľuďom cudzie a investičný horizont je pre nich príliš vzdialený. Ak uvažujete veľmi krátkodobo, povedzme v horizonte troch rokov, potom náš fond asi pre vás nie je ideálnym investičným nástrojom. (Otázkou je, či sa pri trojročnom horizonte dá ešte vôbec hovoriť o investovaní.) Náš investičný horizont je 5 rokov a viac, a to isté odporúčame aj našim investorom.

 

Už v nasledujúcom článku sa okrem posledného dôvodu dozviete aj aké zrealizované zmeny nastali v jeho portfóliu.


Prečo neinvestovať s Danielom Gladišom do Vltava fondu je nám všem jasné a nepotřebujeme k tomu žádné dlouhé vysvětlování ve třech článcích. 1) My nechceme mít peníze v akciích, které kupuje Gladiš. 2) My nechceme jako poplatek 20% z ročního zisku odevzdávat Gladišovi. 3) My chceme mít z našich akcií každý měsíc dividendy. Pridal: Lad dňa 07.02.2016 o 12:29
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


1 Komentáre

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)