Žltý melón - ako dopadla naša investícia? Ako-investovat.sk .


Sú tomu už tri roky čo sme sa rozhodli vyskúšať, v tom čase novinku na našom trhu, portál Žltý melón. Kolektívne pôžičky boli pre nás neznáme, no zároveň atraktívne, keďže celý princíp spočíval v tom, že ľudia si požičiavajú priamo od ľudí bez participácie bánk, či nebankových inštitúcií. Celý systém funguje v jednoduchosti tak, že žiadateľ o pôžičku si podá na portáli žiadosť a Žltý melón rozhodne, či ho posunie ďalej do aukcie, alebo ho vyradí. No a investori môžu následne na dané aukcie reagovať a snažiť sa v rámci nich alokovať svoje investície. My sme sa pred tromi rokmi tiež rozhodli založiť si investorský účet a pokúsili sa projekt otestovať. Dnes, po splatnostiach všetkých investícií, dokážeme zhodnotiť konečný výsledok a predovšetkým návratnosť našej investície. Aký je teda výsledok? Koľko sme zarobili?

 

Úvodom zdôrazňujeme, že v nasledujúcom príspevku hodnotíme len našu investíciu a nie celý projekt, či systém ako taký. My sme cez portál investovali ešte v úplných začiatkoch a od tej doby sa na portáli zmenilo veľa vecí, v rámci ktorých je určite zahrnutý aj proces skóringu, či proces vymáhania nesplácaných pôžičiek. Výsledok našej investície z obdobia pred troch rokov nie je ukážkou toho, ako môže dopadnúť vaša investícia realizovaná v súčasnosti.

 

Na začiatok si môžeme zreakapilovať do koľkých pôžičiek sme investovali, aké sumy sme investovali, na aké dlhé obdobia a aké mali byť naše očakávané návratnosti. Ako si môžete prečítať v jednom z našich článkov, v tom čase bol naozaj problém naše peniaze alokovať do pôžičiek. Investície sa realizovali prostredníctvom aukcií a tých žiadateľov bolo spočiatku naozaj málo. Až 9 týždňov nám trvalo kým sme dokázali alokovať celých 350 EUR do 14-tich pôžičiek (teda 14-krát po 25 EUR). Alokáciu by bolo možné dosiahnuť aj skôr, ale to by bolo treba neustále sledovať aukcie a byť aktívny v predbiehaní sa s ostatnými investormi, čo však nebolo našou prioritou. Nakoniec teda rozloženie našej investície vyzeralo nasledovne:

 

 

Dvojciferné úrokové sadzby, vykalkulované mesačné splátky, vypočítaný potenciálny zisk a celková investícia vo výške 350 EUR. Všetko to vyzeralo pútavo, bolo treba už len čakať a postupne inkasovať splátky.

 

Netrvalo však dlho a začali sme registrovať prvé splátky v omeškaní. Niektoré meškali len pár dní, iné dlhšie, no postupne sme začali registrovať aj tzv. zosplatnené investície, čo znamená, že dlžník meškal so splátkami viac ako 3 mesiace. Na druhej, spomedzi dlžníkov sa našli aj takí, ktorú svoj dlh predčasne splatili. To investora poteší, pretože následne môže inkasovanú istinu opäť investovať hneď aj s utŕženým úrokom.

 

Aká je situácia nášho portfólia k dnešnému dňu? Začali dlžníci v omeškaní opäť splácať svoje záväzky? Z nasledujúceho grafu môžete vidieť, že z celkových 14 investícií (pôžičiek) až 5 nadobudlo status "Právne vymáhané" a jedna je v omeškaní viac ako 60 dní. Zvyšných 8 bolo riadne splatených, pričom 4 z nich boli predčasne splatené.

 

 

V každom prípade, problém predstavuje tých 6 potenciálne zlyhaných pôžičiek. Prečo potenciálne? Pretože ešte stále existuje šanca, že sa nám z týchto investícií vrátia nejaké peniaze. Nevieme však koľko a kedy presne. Je to vlastne taká naša pohľadávka, ktorá sa vymáha. V súčasnosti investori môžu na svojich obchodných účtoch v ŽM vidieť aj aktuálny stav zosplatnených pôžičiek. Na účte pri jednotlivých neplatičoch nájde každý investor informáciu o tom, či už napríklad bola pohľadávka odovzdaná advokátskej kancelárií alebo či už bola začatá exekúcia. Vyzerá to nasledovne:

 

 

Z tabuľky je možné vyčítať, že už v septembri 2013 bola daná investícia označená ako zosplatnená a v súčasnosti je na daného dlžníka začaté exekučné konanie . Investor však netuší, kedy celý proces skončí a aká čiastka sa podarí vymôcť. Na výsledok treba iba čakať.

 

Poďme sa však pozrieť na to, že koľko sa nám z tejto investície vrátilo peňazí. Do uvedených potenciálne zlyhaných pôžičiek sme spolu investovali 150 EUR (6x25 EUR), no naspäť vo forme splátok istiny a úrokov sa nám vrátilo iba 99,27 EUR. Ďalších 1,63 EUR sme inkasovali vo forme sankčných poplatkov plynúcich predovšetkým z omeškania. Ide teda o jasnú stratu, no stále existuje šanca, že ešte podarí niečo vymôcť. 

 

 

Uvažujúc iba naše úspešné investície, koľko sme na nich zarobili? Koľko sme získali na úrokoch a koľko na sankčných poplatkov inkasovaných v prípadoch predčasného splatenia? To znázorňuje nasledujúca tabuľka:

 

 

Ako môžete vidieť, na získaných úrokoch a poplatkoch sme zarobili spolu 41,72 EUR, čo predstavuje 20,86 % z investovanej čiastky 200 EUR za obdobie približne troch rokov (obdobím rozumejte časovú periódu od dátumu prvej investície až po dátum poslednej inkasovanej splátky). Nemá zmysel tu vypočítavať presný výnos, pretože išlo o pôžičky s rôznymi splatnosťami pri rôznych úrokových sadzbách a nás zaujíma aj tak iba jednoduchá informácia o tom, o koľko peňazí máme dnes na účte viac ako sme mali pôvodne.

 

Rekapitulácia

Dňa 15.1.2013 sme alokovali našich prvých 25 EUR a 11. 3. 2013 sme alokovali našich posledných 25 EUR (viď. prvú tabuľku). Spolu sme investovali do 14-tich pôžičiek po 25 EUR, čo predstavuje celkovú investíciu vo výške 350 EUR. Dnes máme na účte v hotovosti 333,51 EUR, čo je jasná strata. Z celkových 14 investícií až 6 skončilo ako zlyhaných, čo je takmer polovica z celého portfólia. V jednoduchosti povedané, po troch rokoch máme na účte menej peňazí, ako sme tam vložili.

 

 

Samozrejme, okrem hotovosti však evidujeme pohľadávku voči neplatičom, u ktorej nevieme, kedy nastane jej splatenie a v akej výške. Jej akási účtovná hodnota je vo výške 78,55 EUR. Nevieme aká čiastka sa z tejto pohľadávky podarí vymôcť. Zostáva nám už len čakať a dúfať, že proces vymáhania bude trvať čo najkratšiu dobu a že sa nám vráti čo najviac z našej celkovej pohľadávky.

 

Keďže našim cieľom nie je odradiť investorov od takéhoto spôsobu investovania, môžeme si na záver uviesť jeden graf priamo z portálu ŽM. Nasledujúci graf zobrazuje vývoj defaultov podľa rokov, kedy boli pôžičky poskytnuté pričom na spodnej osy je uvedený počet mesiacov od čerpania pôžičky. Z grafu je zrejmé, že podiel defaultov sa v jednotlivých rokoch podstatne znížil. Napríklad, kým z pôžičiek poskytnutých v roku 2013 bolo už po dvanástich mesiacoch až približne 10 % zlyhaných, z poskytnutých v roku 2014 to bolo len 7 % a z poskytnutých v roku 2015 to bolo už len 1,5 %. 

 

Zdroj: Štatistiky portálu Žltý melón

 

Toto by mohlo potvrdzovať našu domnienku z úvodu článku, že Žltý melón medzičasom okrem iného zdokonalil aj skóringový proces. To znamená, že dnes sa do aukcií dostanú spoľahlivejší žiadatelia o pôžičku ako tomu bolo v minulosti. Naša investícia bola realizovaná takmer v úplných začiatku tohto projektu a keby sme investovali o dva roky neskôr, dnes by podiel zlyhaných úverov predstavoval možno menej ako 15 %, či 10 %. Alebo sa mýlime? Budeme radi, ak súčasní aktívni investori priblížia svoju skúsenosť a aktuálny stav svojho portfólia v komentároch. 


Mam uplne rovnake vysledky - tiez som zacal s investovanim do ZM v roku 2013, dokopy som zrealizoval asi 20 investicii v celkovom objeme 2000 EUR a pri predpoklade splatenia zvysnych par poziciek, ktore este ostali (a su bez omeskania pravidelne splacane), to vyjde na celkovu navratnost okolo 1950 EUR, takze skoncim v miernej strate. Ak by sa podarilo aspon nieco vymoct, tak sa to mozno aj prehupne do malickeho zisku, ale to uz nie je velmi podstatne. Tiez si myslim, ze ak by som reinvestoval a pokracoval dalej aj po dalsie roky, tak by ten vysledok bol lepsi, ale ja som presiel uz davnejsie do Bondory, pretoze v nej bol dlhodobo niekolkonasobne vacsi pocet investicnych prilezitosti v porovnani so ZM. U Bondory takisto plati, ze tie skor vydane pozicky maju vyssi default rate ako tie z r. 2015, kde ich uz je iba minimum, ktore sa nesplacaju. Pridal: Inv123 dňa 29.02.2016 o 20:36

"Na druhej, spomedzi dlžníkov sa našli aj takí, ktorú svoj dlh predčasne splatili. To investora poteší, pretože následne môže inkasovanú istinu opäť investovať hneď aj s utŕženým úrokom." Netusim ako funguje predcasne splatenie v pripade ZM, ale predpokladam, ze investor dostane naspat celu istinu ale urok iba do datumu splatenia, takze to podla mna je nevyhoda a nie vyhoda. Lebo mal by som zainvestovane za urok, ktory chcem (ale uz nemam), takze musim reinvestovat. Pricom predpokladam, ze pri rovnakom riziku dlznika aj u ZM isli s urokom dole (aspon na zahranicnych P2P platformach samozrejme isli). Takze reinvestujem za nizsi vynos pre mna ako som mal povodne.

Mozno by nebolo zle vypocitat XIRR aspon v nejakej zjednodusenej podobe, pricom na defaultne uvery by sa dala zrazka (80% ?), tak by to mozno doplnilo obrazok. Otazkou vsak je, ci iba 14 uverov v portfoliu ma vypovedaciu schopnost... treba diverzifikovat, diverzifikovat a diverzifikovat, obzvlast pri P2P lending-u.
Pridal: Palo dňa 01.03.2016 o 17:45

Ja som s tym zacal tak v rovnakom datume, ale siel som len do 4 poziciek. V podstate som to bral ako totalnu skusku. Z tych styroch je jedna splatena, jedna uz o mesiac tiez a zvysne dve zosplatnene. No sranda je, ze podla ZM sa z oboch podarili pomocou hard collection vytlct peniaze. Z jedneho vsetko a z druheho zatial aspon istinu plus par drobnych. Akoze celkom spokojnost, pomaly som to vsetko reinvestoval a prihodim tam este nejake peniaze. Mozno sa to stane celkom zaujimave. Pridal: _PK_ dňa 02.03.2016 o 23:27

Ja som zacal na konci roka 2014 a som zatial spokojny. Dal som niekolko tisic uz dokopy a mam len dve zosplatnene, kde pri jednej sa to navyse pravidelne splaca. Co bolo aj super boli tie garantovane Cashfree pozicky. Tie navyse s bonusom sa oplatia a ziaden problem so splacanim (a to aj keby bol, je tam ta garancia). Skosal som v minulosti aj bondoru, ale mam tam az 70% neplatenych veci, tak som to velmi rychlo skoncil. Cize za mna spokojnost.
Pridal: Miro dňa 10.03.2016 o 15:25

V niektorej diskusii som zachytil spravnu poznamku.
ZM ma poplatok 1% z kazdej mesacnej splatky, minimalne ale 1 cent. No lenze nakolko tie mesacne splatky su vacsinou dost nizucke - teda pri tych 25eurovych pozickach - ako aj autor mal vacsinu mesacnych splatok v rozmedzi 80 - 90centov ... tak sa mu zakazdym uctovalo to minimum 1cent. Co uz teda ale nie je 1% z uvedenych sum :) Malinkaty rozdiel tam je. Uz aj kvoli tomuto ja rozmyslam ze budem rozhadzovat viac ako tych zakladnych 25eur Pridal: roman dňa 30.03.2016 o 20:43

toje jak s českou nebo slovenskou burzou, jenom šílenec by tam obchodoval s velkým objemem Pridal: JohnyJou dňa 02.09.2016 o 15:07

Zdravim, chcel by som sa opytat ako je to so zdanovanim vynosov, robi to ZM, ale ked mam klasicku pracu a DP mi urobia v praci, tak si budem musiet robit uz sam a dodanit aj tento prijem? Dakujem Pridal: Martin dňa 04.01.2017 o 15:12

Skuste pozriet na financne statistiky týchto spolocnosti co robia s Vasimi peniazmi a budete mat jasno. Normalne mi to pripada ako pyramidova hra, len s tym rozdielom ze tu fakt asi nezarobi nikto.. Pridal: Moflo dňa 29.03.2017 o 09:35

Len jeden postreh:
Porovnajte si graf vyvoja defaultov uvedeny v clanku (cize graf ktory ZM uvadzal cca v roku 2015/16) a nasledne aktualne statistiky na url https://www.zltymelon.sk/statistika
Konkretne zamerajme sa na rok 2015. V prvom pripade su defaulty z cca 13. mesiaca investicie roku 2015 okolo hodnot 1,5%. V druhom pripade na stranke statistik ZM, za rovnake obdobie (13. mesiac investicie rok 2015) uvadzaju odlisne hodnoty. Konkretne su tam totiz odlisne hodnoty: 3,09% (mesiac 12) 3,39% (mesiac 13) 3,43% (mesiac 14). !!
Vyzera to ako keby ZM upravoval statistiky aby vyzerali lepsie.. Fakt neviem; uvazoval som o investovani do ZM, ale ak su udaje systematicky upravovane, tak im rozhodne nedoverujem, a do takehoto biznisu teda nejdem. Ak to niekto viete vysvetlit, tak si to rad vypocujem. Pridal: Michal Mrkvicka dňa 04.11.2018 o 19:43

Zlty melon je totalna blbost, dal som do toho 1000 euro a budem rad ak sa mi investicia vrati aspon v tejto urovni. Ratingy su pridelovane od buka, lebo najviac nesplacaju "ackovi". A to este nehovorim o zdanovani urokov, ktore odviest musite ci ste celkovo v strate alebo zisku...Takze radsej doma do ponozky alebo na terminovany vklad, alebo do podobného projektu s nazvom zinceuro, kde aspon maju garancny fond z ktorého vam defaultne pozicky uhradia takze nepridete o peniaze. Pridal: miso dňa 11.03.2019 o 14:15

Aj zlty melon ma garantovane pozicky - CashFree Byvanie. V novemberi 2019 pribudli garantovane pozicky s 7.9 urokom, nazvali to Partnerske pozicky: https://www.zltymelon.sk/loan/list-partner?language=sk_SK (momentalne od poskytovatela poziciek z indonezie)
Zacal som v roku 2014, moj vynos pred zdanenim je okolo 6,9%. Kazdy mesiac aktualizujem prehlad na https://peniazepracuju.sk Pridal: Marek dňa 06.12.2019 o 05:37
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:11 Komentáre Galéria (7)

Súvisiace články

Skúsenosti s investovaním cez Žltý melón

friday
26.07.2013
Investície | martin.gulka

Žltý melón - recenzia

wednesday
16.01.2013
Investície | martin.gulka

Žltý melón chce v pôžičkách konkurovať bankám

tuesday
08.01.2013
Investície | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)