Alternatívne investície – Lego, lepšia investícia ako akcie a zlato

02.03.2016  /  Redakcia

Od prelomu tisícročia získal na hodnote každý model Lega v priemere 12 percent ročne, poskytujúc tak lepšiu návratnosť než bežné investície.

Môže sa zdať, že Lego nie je nič viac než obľúbená detská hračka, ale za posledných 15 rokov boli investori schopní dosiahnuť lepšie výnosy nákupom modelov Lega ako investíciou do akciových trhov, zlata alebo bankových účtov, čo potvrdila analýza The Telegraph.

Hodnota indexu FTSE 100 nie je vyššia, než tomu bolo vo februári 2000, čo znamená, že priemerný ročný výnos sporiteľov za uplynulých 15 rokov je len 4,1 percenta (vrátane výplat dividend).

Naproti tomu sa hodnota modelov Lega  uchovávaných v pôvodnom stave zvýšila každoročne o 12 percent od prelomu tisícročia a ceny niektorých už používaných modelov sa zvyšujú tiež, akonáhle prestanú byť vyrábané. Nové modely si vedú ešte lepšie, a tie, ktoré prišli do predaja vlani sa v súčasnosti predávajú na portáli eBay za cenu, ktorá je o 36 percent vyššia než je ich pôvodná cena.

Analýzou bolo zistené, že žiadna z bežných investícií preferovaných sporiteľmi sa nevyrovnala výnosom z „plastovej stavebnice“.

Podľa investičnej spoločnosti Hargreaves Lansdown sporitelia, ktorí investovali do zlata získali ročný výnos 9,6 percenta v poslednom desaťročí a pol, zatiaľ čo tí, ktorí sporili na sporiacom účte alebo ISA (Individuálny sporiaci účet) získali 2,8 percenta. Niektoré modely Lega predávané v minulosti za menej ako 100 GBP (cca 128 EUR) sa dnes predávajú za tisíce na sekundárnom trhu.

Množstvo modelov, ktoré dosahujú najvyššie ceny sú tématicky spojené s filmami ako Star Wars, či pamiatkami alebo značkami ako je Taj Mahal v Indii alebo Volkswagen Beetle. Údaje z investičnej stránky BrickPicker.com ukázali, že aj predaj stavebníc zobrazujúcich každodenné scény, akými sú policajné stanice a mestské cesty rastú na hodnote.

Najväčší percentuálny rast ceny modelu Lego zaznamenal model s názvom “Cafe Corner”, čo je model hotela, ktorý prišiel do predaja v roku 2007. Stavebnica, ktorá má 2056 dielov, ktorej pôvodná cena bola 89,99 GBP, stúpla na hodnotu 2096 GBP od doby, čo vyšla z výroby – čo pre investorov predstavuje zhodnotenie 2230 percent.

Ed Maciorowski, zakladateľ portálu BrickPicker.com, vyhlásil, že najvyššiu predajnú cenu je možné dosiahnuť len vtedy, ak bola stavebnica Lego uskladnená vo svojej krabici a v perfektnom stave. Použité Lego je menej hodnotné, ale napriek tomu môže stáť o stovky libier viac ako bola jeho pôvodná cena.

„Pekné na veci je, že všetky modely po určitom čase zostarnú a niekoľko stoviek ich odchádza „do dôchodku“ každoročne – keď sa skončí filmová séria, vyprší licencia alebo chce spoločnosť Lego obnoviť svoju ponuku” povedal .

To znamená, že ktokoľvek s nejakým modelom doma – veľkým alebo malým, na tom nezáleží – by mohol mať vo svojich rukách celkom peknú investíciu, ak je stavebnica v dobrom stave, pretože také sa zhodnocujú veľmi dobre.

Väčšina použitých modelov Lega je obchodovaná a predávaná na portáli eBay. BrickPicker platí portálu eBay za štatistiky predaja a vytvára tak svoju vlastnú databázu hodnoty a miery rastu.

Pán Maciorowski uviedol, že desiatky tisíc investorov po celom svete tlačí ceny vzácnejších modelov nahor a že tempo rastu bude pokračovať. Taktiež uviedol, že investícia do Lega nie je „špekulatívneho charakteru.” To je čiastočne preto, že spoločnosť Lego nepodporuje sekundárny trh, pretože chce predávať priamo zákazníkom.”

Zvyšovanie cien môže byť prerušené v prípade, ak Lego reštartuje výrobu modelov, ktoré sa už prestali vyrábať, účinok je však zvyčajne iba dočasný, keďže investori sa hneď vrhnú na nový tovar, povedal pán Maciorowski.

Najobľúbenejšími tématickými modelmi Lega sú Star Wars a tieto predstavujú 10 z 20 najdrahších modelov.

Najdrahším modelom je „Ultimate Collector’s Millenium Falcon”, ktorý stúpol z maloobchodnej ceny 342,49 GBP v roku 2007 na dnešných 2712 GBP.

Dva mierne staršie modely, Death Star II a Imperial Star Destroyer, ktoré prišli na trh v roku 2005, respektíve v roku 2002, taktiež dosahujú hodnotu viac ako 1000 GBP.

Pán Maciorowski uviedol, že nový film Star Wars, časť VII – The Force Awakens dá starým modelom “nový život” na sekundárnom trhu.

“Dopyt sa vymkne spod kontroly”, povedal. “Niekedy, keď vyjde ďalší diel nejakého filmu, zvyšuje to záujem: napríklad film Fantastic Beasts, by mal tiež zvýšiť dopyt po niektorých z dávnejších modelov Lega Harry Potter.”

Laith Khalaf, analytik spoločnosti Hargreaves Lansdowne, uviedol: “Výnosy z Lega vyzerajú byť úžasné, ale investori si musia dať pozor, pretože hodnota zberateľských modelov môže byť ohrozená tým, že vyjdú z módy.

“Nie je absolútne nič zlé na tom, kúpiť si pár kúskov ako hobby a možno na tom niekedy zarobiť, ale ako základný stavebný kameň dôchodkového zabezpečenia by som navrhoval držať sa tradičnejších akcií a dlhopisov.”

Ed Maciorowski z portálu BrickPicker.com hovorí:

1. Ak máte záujem o určitý model Lega, kúpte si jeden na hranie a jeden si odložte na horšie časy. Dokonca aj použité modely Lega môžu narásť na cenu vyššiu ako je ich maloobchodná cena. Ak si odložíme zopár veľkých a exkluzívnych modelov, ich predaj po rokoch môže byť veľmi výnosný.

2. Limitované edície a sezónne modely si vedú veľmi dobre na sekundárnych trhoch.

3. Investujte do modelov Lega, ktoré prišli na trh po roku 1999. Modely vyrobené pred rokom 2000 neboli až takými dobrými investíciami. Mnoho modelov bolo len základných a nudných. Existuje aj hŕstka historických modelov, ktoré sú zberateľsky zaujímavé, ale hodnota väčšiny z nich stagnuje a mnohé z nich sú v zlom stave.

4. Udržujte krabice od Lega, časti a návody v dokonalom stave. Odložte všetky komponenty modelu Lego. Uchovávajte ich na suchom a tmavom mieste. Bez slnka… bez vlhkosti. Čím lepší bude jej stav, o to vyššia bude jeho cena v budúcnosti.

5. Uložte krabice od Lega zvisle, rovnako ako knihy. Vodorovné uloženie spôsobí, že sa krabice zdeformujú a zálepka sa poruší.

6. Na veľkosti nezáleží. Malé aj veľké modely sa percentuálne zhodnocujú veľmi dobre.

7. Lego mini postavičky sú veľmi cenné.

Zdroj dát: telegraph.co.uk

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.