Kto drží akciové trhy ešte nad vodou? Ako-investovat.sk .


Po januárových a februárových rekordných výpredajoch to určite nie sú podielové fondy. Klienti podielových fondov, ktorí prostredníctvom týchto nástrojov investujú na akciových trhoch sa postarali o rekordné výbery vo výške 40 miliárd dolárov a majú tak nábeh na najvyšší výber počas kalendárneho štvrťroka v histórii.

 

Pri pohľade na vývoj akciového indexu S&P 500 však vidíme, že žiadny dramatický pokles sa zatiaľ nekoná. Počas obchodovania posledných týždňov sa vytvorila pekná formácia dvojitého dna, ktoré žiadny, aspoň nateraz, výrazný prepad nesignalizuje. To znamená, že cenu musia držať nákupy niekoho iného.

 

Index S&P 500

 

Cenu akcií na doterajších úrovniach držia spätné nákupy akcií tzv. buybacks. Ide o proces, kedy emitenti akcií, ktoré sa rozhodli o predaj akcií svojej firmy na burze, si kupujú tieto akcie od ich terajších vlastníkov späť. To znamená, že ak napríklad nejaký podielový fond predáva akcie vo svojom portfóliu, na druhej strane obchodu je pôvodný vlastník tejto spoločnosti, ktorý nakupuje tieto akcie späť. Týmto spôsobom dochádza vlastne k zníženiu počtu akcií v obehu, čím sa mení aj vlastnícka štruktúra takejto spoločnosti. Preto, ak niekto vlastnil 1% všetkých akcií a ich celkové množstvo sa zníži, tak v konečnom dôsledku vlastní po novom o niečo vyššie percento takejto spoločnosti. Teória však nie je podstatná. Dôležité je prečo sa to vlastne deje a čo môže nasledovať.

 

Faktom je, že v rámci spätného nákupu akcií by malo byť počas prvého štvrťroka 2016 získaných až 165 miliárd akcií v dolárovom vyjadrení. Ide o obrovský dopyt, ktorý je však už v podstate jediným hlavným dopytom na amerických akciových trhoch. A je veľmi nebezpečné sa spoliehať len dopyt z jednej strany, obzvlášť v tom prípade, keď zisky spoločností klesajú a blížia sa ďalšie kvartálne zverejňovania.

 

Na druhej strane je potrebné povedať, že firmy a ich manažéri sedia po siedmych rokoch neustáleho rastu na obrovskej mase voľných peňazí, ktoré chcú niekde investovať. Majú tak na výber investície do ďalšieho rastu firmy a rozširovania kapacít, ale môžu takisto zvoliť cestu spätného nákupu akcií v obehu, aby tak zmenili vlastnícku štruktúru a prinavrátili tak časť hodnoty do rúk pôvodným vlastníkom – emitentom akcií.

 

Spätné nákupy akcií tak v sebe skrývajú niekoľko pozitív. Prvým je fakt, že sa cena akcií neprepadá nižšie a nižšie. Ďalším je preukázanie akejsi dôvery samotných vlastníkov v to, že cena akcií ich spoločnosti pôjde vyššie a že sami veria v skutočnú hodnotu firmy, ktorá je odzrkadlená v cene na burze. Túto dôveru preukazujú tým, že nakupujú akcie vlastnej spoločnosti.

 

Otázkou, ktorá by mala nasledovať je, či je takýto dopyt dostačujúci na správne fungovanie trhu a stabilný rast ceny. Odpoveďou je jasné nie. Takýto dopyt skôr či neskôr vyprchá. Krátkodobo môže tento scenár fungovať, ale dlhodobo musia byť pod rastom ceny podpísané iné faktory. Buď sú to, ako tomu bolo posledné roky, monetárne stimuly, alebo v ideálnom prípade rastie cena z dôvodu skutočného rastu firmy, jej produktivity a ziskovosti.

 

Čo teda môžeme v ďalšom období očakávať? Podielové a ani ETF fondy nebudú držať akcie v raste. Korporátne buybacks tu ešte ostanú, avšak voľný cash sa bude pomaly zmenšovať. Aj tento impulz na rast sa tak bude pomaly vytrácať. Inštitúciou, ktorá tak môže akciovým trhom pomôcť je samozrejme, podľa očakávania, centrálna banka. Fed sa svojej úlohy zhostil na marcovom zasadnutí opäť svedomito. Zo svojho jastrabieho presvedčenia zvyšovať úrokové sadzby niekoľkokrát počas tohto roka upúšťa a sme opäť v nálade, ktorá smeruje skôr k vyčkávaniu, prípadne dokonca k opätovnému uvoľneniu menovej politiky. Americká centrálna banka týmto krokom určite akciovým trhom neublížila, ale je otázne, či to bude stačiť. Rizík máme pred sebou dosť. Blížiace sa kvartálne výsledky firiem, čínska ekonomika, či blížiace sa britské referendum o vystúpení z EÚ. 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)