Tesla hýbe trhmi. Je však naozaj na tom tak dobre? Ako-investovat.sk .


Automobilka Tesla je v týchto dňoch v úplnom centre diania a jej akcie na to automaticky reagujú. Najväčší ošiaľ rozpútala pondelková správa, ktorú zdieľal sám zakladateľ Tesly Elon Musk na Twitteri o tom, že objednávky na najnovší model v rodine Tesla – Model 3 predstihli aj tie najoptimistickejšie očakávania. Objednávky, ktoré už boli prijaté na tento model presiahli počet 276 000 kusov, čo je približne 4 násobne viac, ako sa očakávalo. Z toho vyplýva, že ak by všetky tieto objednávky boli aj skutočne predané, išlo by o tržby v celkovej hodnote viac ako 11 miliárd amerických dolárov! Cena tohto modelu sa zatiaľ odhaduje na sumu približne 40 000 dolárov.

 

Zaujímavosťou je, že každý predbežný objednávateľ musel zložiť zálohu vo výške 1 000 dolárov. Dokopy tak získaná suma presiahla dokonca zisk z predaja akcií pri úvodnom uvedení na burzu (IPO) v júni 2010. Vtedy získala Tesla predajom akcií 226,1 milióna dolárov.

 

Na tieto správy samozrejme reagovali akcie na burze. Cena akcií spoločnosti Tesla (ticker TSLA) sa po týchto udalostiach dostala na úrovne okolo 250 USD/akcia, čo predstavovalo intradenný nárast viac ako 5 percent! Cena sa po dosiahnutí hranice 252 dolárov ustálila tesne pod 250 USD/akcia. Ide tak o najvyššiu dosiahnutú hranicu od septembra minulého roka.

 

Graf akcií Tesla Motors Inc. (zdroj: finance.yahoo.com) 

 

Je Model 3 naozaj taký prelomový a sú prijaté objednávky naozaj zárukou úspechu budúcej produkcie? Podľa analytičky Michelle Krebs z portálu Autotrader.com sa jedná o prelomový krok, ktorý urobí zo zatiaľ ťažko dostupných elektrických áut, vozidlá dostupné aj pre bežných spotrebiteľov. Výrobca však bude musieť preukázať zvýšené kapacity pri výrobe už naozaj veľkého množstva vozidiel. Súčasné výrobné kapacity sú nastavené na nižšie úrovne výroby a smerom k masovej výrobe budú potrebné ďalšie investície.

 

Veľmi dôležité je takisto poznamenať, že uvedené objednávky sú plne refundovateľné v prípade, že kupca sa rozhodne svoju objednávku stiahnuť. To teoreticky môže znamenať, že zo súčasného obrovského počtu predbežných kupujúcich, môže byť nakoniec iba zlomok.

 

Nový Tesla model 3

 

Povíkendový a pondelkový rast bol v utorok zastavený v prebudení sa do skutočnej reality. Obrovský počet predbežných objednávok na nový model je jedna vec, ale reálne predaje už existujúcich modelov je vec druhá, reálna a aktuálne aj podstatnejšia. Akcie Tesla Motors Inc. klesli v prvých hodinách počas amerického obchodovania po tom, ako boli zverejnené predaje modelov S a X. Zverejnené údaje zaostali za očakávaniami a znamenajú tak spomalenie produkcie automobilky.

 

Akcie sa prepadli o 3.7 percenta na cenu 238 USD/akcia a vymazali tak polovicu predošlých ziskov. Podľa zverejnených informácií predala Tesla počas prvého štvrťroka tohto roka 14 820 vozidiel modelov S a SUV modelu X. Ide síce o medziročný nárast vo výške 48 percent, ale nedosahuje očakávané čísla, ktoré boli predikované vo februári. Tesla očakávala totiž predaje v celkovej výške presahujúcej číslo 16 000 predaných vozidiel za prvý štvrťrok 2016.

 

Ako hlavný dôvod nižších predajov bol uvedený zaujímavý fakt. Predstavitelia Tesly zhodnotili, že za nižším záujmom kupujúcich bola príliš zložitá elektronika a celkovo palubné systémy v týchto vozidlách. Preto aj jedným z ďalších cieľov automobilky je v ďalších modeloch zjednodušiť elektroniku a priblížiť sa tak vlastne bežnému spotrebiteľovi. Nový model Model 3 by tak mal byť menej komplexný model, čo však v kombinácii nižších nákladov a väčšej orientácie na zákazníka môže byť výhodné.

 

Cena akcií Tesla Motors je naozaj ako na hojdačke a každá ďalšia správa ju len viac rozhojdáva. Momentum, ktoré bolo dosiahnuté zverejnením očakávaných objednávok bolo prerušené skutočnými číslami. A skutočné predaje a tržby sú to, čo je pre akcionárov dôležité. Dá sa očakávať, že cena sa na krátku dobu upokojí a budeme čakať, na zverejňovanie hospodárskych výsledkov za prvý kvartál. Tieto čísla budú najdôležitejšie. Každopádne, spoločnosť Tesla Motors je určite jedným z pozitívnych príbehov zatiaľ prebiehajúceho roka 2016. Vnútorná hodnota tam určite je. Je potrebné počkať si na správny moment, nakúpiť akcie a nechať sa viesť na rastovej vlne. Samozrejme, ak taká vlna príde.


Akcie Tesla je jedna z nejhloupějších investicí světa. Firma dělá ztráty, PE negativní. Neplatí dividendy. S PB 30 je akcie 10x předražená. S PS 8 je akcie 3x předražená. http://finance.yahoo.com/q/ks?s=TSLA+Key+Statistics Pridal: Karásek dňa 07.04.2016 o 02:23

Otázka je, jestli Tesla někdy vůbec bude v zisku. Ty objednávky sice znamenají v budoucnu miliardové tržby, ale nikdo neví jaké bude mít Tesla náklady na výrobu jednoho auta. Zatím je výroba ztrátová a Tesla počítá s tím, že v budoucnu bude vydělávat díky úsporám z rozsahu. Do toho se ale probouzejí ostatní automobilky a vyšlou na trhy svoje elektromobily. Takže nevím nevím. Obecně si myslím a nejsem sám, že síla Tesly je v její značce a osobě Elona Muska. Tesla má obrovské množství fanoušků a věrných následovníků, kteří mají jak jejich akcie, tak auta. Pokud by tyhle lidi zradila, tak je v koncích. Ale spíš to vypadá tak, že Tesla bude svoje místo na trhu mít už vždy, i kdyby vyráběla drahá auta. Pridal: Pavel dňa 18.04.2016 o 06:27

Pavel, Tesla na stratova na predajoch aut nie je. Prave naopak. Dovod preco preco tesla nevykazuje zisk su obrovske CAPEXy. Tesla ma na kazdom aute praveze jednu z najvacsich marzi v celom automotive industry. Pridal: Matej dňa 22.04.2016 o 12:28
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:3 Komentáre Galéria (1)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)