Letecké spoločnosti zažívajú zlaté obdobie. Topia sa v peniazoch Ako-investovat.sk .


Všetci z vás určite zachytili výrazný pokles cien ropy na svetových trhoch. Tento výrazný pokles má za následok mnoho vecí, medzi inými aj priamy vplyv na ziskovosť leteckých spoločností. Tie zažívajú v poslednej dobe zlaté obdobie, kedy sa vďaka nižším nákladom na palivo topia v peniazoch.

                      

Na začiatok treba povedať, že palivo je pre aerolínie najdôležitejšou a najväčšou nákladovou položkou. Z celkových nákladov tvorí približne jednu tretinu. Predstavte si, že ste na vysokom poste v aerolinkách a na trhu znížia ceny ropy o viac ako 50%. Čo budete robiť? Ako správny manažér dáte nakúpiť veľké množstvo paliva aj do zásob, ak by cena opäť vyskočila. Presne toto sa v leteckých spoločnostiach v súčasnosti deje.

 

Prevádzkové náklady leteckých spoločností

 

Prevádzkové náklady, ktoré aerolinky neustále detailne sledujú, majú významnú rolu pri ziskovosti týchto firiem. Sú to strategické údaje, kde niektoré položky firma svojim fungovaním ovplyvniť vie a na iné zase dosah nemá žiadny. V grafe 1 môžete vidieť rozloženie nákladov aeroliniek.

 

Zdroj: AirlinerProfiler

 

Momentálne sa však na trhu vytvorila situácia, ktorá im hrá do kariet. Ropa začala v polovici roku 2014 oslabovať z pôvodných hodnôt niekde okolo 110 USD za barel až k dnešným cenám, ktoré sa nachádzajú pod hranicou 40 USD za barel ropy. Túto situáciu máme znázornenú aj na nasledovnom grafe 2.

 

Zdroj: finviz.com

 

Nižšie ceny ropy vedú k zvyšovaniu ziskov leteckých spoločností, a to buď zvyšovaním marží alebo znižovaním cien leteniek s cieľom zvýšiť počet cestujúcich. Avšak mnohé letecké spoločnosti sa voči budúcim cenám ropy bežne zabezpečujú. Dopad by mal byť preto najvýraznejší u tých leteckých spoločností, ktoré zabezpečili len relatívne malé objemy budúcich nákupov ropy. Do akej miery budú letecké spoločnosti profitovať závisí tiež od ich štruktúry nákladov, konkurenčnej pozície a devízovej expozície.

 

Pozrieme sa na vývoj ziskovosti troch leteckých spoločností (United Airlines, Delta Air Lines a Ryanair) a pokúsime sa zistiť, či zníženie ceny čierneho zlata malo na profitabilitu nejaký vplyv.

 

United Airlines

 

United Airlines je jedna z najväčších amerických leteckých spoločností čo sa týka počtu prepravených cestujúcich. Vývoj čistých ziskov (Net Income) môžeme vidieť na grafe 3:

 

Zdroj: Annual Report 2015 - United Airlines

 

Vidíme, že v roku 2015 zisk výrazne oproti predchádzajúcim rokom vyskočil. Naskytne sa preto otázka, čím to bolo spôsobené. Odpoveďou je prekvapujúco zníženie cien ropy.. Nasledovný graf 4 ukazuje ako sa medzi rokmi 2013 až 2015 znížili náklady na palivo v spoločnosti United Airlines.

 

Zdroj: Annual Report 2015 - United Airlines

 

Zo všetkých nákladových položiek hrala táto najvýznamnejšiu rolu znižovania nákladov, vďaka čomu to malo priamy vplyv na zvýšenie ziskovosti tejto leteckej spoločnosti.

 

Delta Air Lines

 

Ďalšou  z top svetových leteckých spoločností, kde sa bližšie pozrieme na ziskovosť a možný dopad znížených cien pohonných palív je Delta Air Lines.

Zisk tejto aerolinky vyzerá v čase nasledovne:

 

Zdroj: Annual report 2015 - Delta Air Lines

 

V grafe je možné vidieť, že rok 2013 bol akoby mimo kontextu. Spoločnosť vo svojich finančných výkazoch uvádza v danom roku Income Tax Benefit vo výške 8 013 000 000, teda  jedná sa o mimoriadnu položku, ktorú si pre teoretické vyjadrenie bežných výsledkov vieme odčítať, teda 10540 (z grafu) mínus 8013 je 2527, čo je hodnota zisku očistená o túto mimoriadnu položku. Ešte sa pozrime na stranu nákladov a konkrétne náklady na kúpu paliva.

 

U spoločnosti Delta Air Lines sa vývoj nákladov na palivo v posledných troch rokoch vyvíjal nasledovne:

 

Zdroj: Annual report 2015 - Delta Air Lines

 

Najväčšie zmeny, čo sa týka položiek v nákladoch, sa udiali pri nákladoch na palivo. Všetky ostatné nákladové položky sa v priebehu týchto sledovaných troch rokov líšili len minimálne. Môžeme teda povedať, že zníženie cien ropy má za následok zvýšenie ziskovosti aj tejto aerolinky.

 

Ryanair

 

V našich končinách asi najznámejšia nízkonákladová letecká spoločnosť je Ryanair. Je to najstaršia a najväčšia nízkonákladová letecká spoločnosť v Európe. Vznikla v roku 1985 v Dubline. Pozrime sa teda bližšie na ich čísla a ukážme si, čo to znamená "nízkonákladová."

 

Zdroj: Annual report - Ryanair

 

Do tretice sa pozrieme aj na graf nákladov na palivo, tentoraz aerolinky Ryanair.

 

Zdroj: Annual report - Ryanair

 

Ryanair je jediná zo sledovaných spoločností, ktorá svoje náklady na palivo neznížila tak rapídne ako je to u zvyšných leteckých spoločností. Je to spôsobené tým, že Ryanair si ceny, za ktoré palivo nakupuje, hedžuje do takej miery, že prípadná zmena cien na trhoch sa ich výrazne nedotkne.

 

Po preštudovaní si vývoja ziskov ako aj vývoja nákladov na palivo za posledné obdobie, môžeme konštatovať, že ceny paliva majú na ziskovosť leteckých spoločností významný vplyv. No záleží aj na tom, ako sa tá ktorá spoločnosť zabezpečí proti zmenám cien ropy. Vidíme, že na Ryanair pokles cien čierneho zlata nemal takmer žiadny vplyv, no na sledované americké aerolinky už áno a to vo významnej miere. Otázkou zostáva, čo by sa stalo so ziskovosťou týchto dvoch amerických aeroliniek, ak by cena ropy naopak výrazne vzrástla. Ich ziskovosť by sa najpravdepodobnejšie výrazne prepadla, zatiaľ čo ziskovosť Ryanairu by ohrozená nebola. Momentálne sa však situácia má tak, že letecké spoločnosti sa topia vo vysokých ziskoch, čo spôsobuje aj rast cien akcií týchto spoločností a robí ich atraktívnymi pre mnohých investorov.

 

Grafy vývoja akcií jednotlivých leteckých spoločností

 

 

Akcie United Airlines

Akcie Delta Air Lines

 

Akcie Ryanair

 

 


Hlavne som zvedavá, dokedy tie ceny vydržia. Ale je to príjemná zmena, letieť niekam za pár eur cez Ryanair :) Strašne sa mi páčia tieto merania ziskov spoločností a to, že je tam pekne všetko vidno. Aj tu je to krásne vidno všetko http://www.finstat.sk/36866865, iba zadáte firmu a vyhodí všetky výsledky :) Pridal: Peťka dňa 30.06.2016 o 12:13
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:1 Komentáre Galéria (4)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Akcie

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

dulak.silvester

saxo

kasik
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)