Veľké plány Saudskej Arábie. Megalomanský 2 biliónový investičný fond Ako-investovat.sk .


Cena ropy sa už niekoľko mesiacov pohybuje na nízkych úrovniach a krajiny exportujúce ropu sa dostávajú do problémov. Okrem toho nič nenasvedčuje tomu, že by cena ropy mala v blízkom období rásť. Krajiny OPEC sa nevedia dohodnúť na zmrazení produkcie, čo potenciálne vyššej cene takisto nepomáha. Jeden z hlavných svetových exportérov si však z toho až takú ťažkú hlavu nerobí. Saudská Arábia má totiž smelé plány, ktoré by jej v budúcnosti mohli priniesť úplnú nezávislosť od príjmov z predaja tejto komodity.

 

Saudi plánujú investovať 2 bilióny dolárov, aby tak zmiernili momentálnu absolútnu závislosť exportu ropy. Za celou myšlienkou stojí mladá generácia kráľovskej rodiny, ktorá pomaly preberá vedenie tejto obrovskej krajiny. Za hlavného predstaviteľa môžeme považovať princa Mohammeda bin Salmana.

Princ Mohammed sa k moci dostal len nedávno, po tom čo ho menoval jeho otec princom a v podstate získal istotu, že raz bude hlavou celej Saudskej Arábie. Avšak už teraz má obrovskú moc, nakoľko získal niektoré strategické pozície vo viacerých kľúčových postoch. Princ Mohammed je ministrom obrany, kontroluje štátny ropný monopol, štátny investičný fond a veľký vplyv má takisto pri riešení ekonomických otázok v krajine. Vo veku 31 rokov ho už teraz západné médiá titulujú ako Pán Všetko. V podstate je už teraz druhou najväčšou silou na najvýznamnejšom svetovom tróne.

 

Členovia kráľovskej rodiny v Saudskej Arábii málokedy poskytujú rozhovory, výnimkou nie je ani princ Mohammed. Z tých pár rozhovorov, ktoré poskytol západným médiám sa však dá dedukovať, že ide o naozaj smelé plány, pričom sa však nedá tvrdiť, že by boli nereálne. So svojim vzdelaním, ktoré získal na popredných svetových univerzitách sa môže bez problémov pasovať do role odborníka, ktorý môže zabezpečiť svojej krajine v budúcnosti prosperitu a bohatstvo.

 

Hlavným cieľom princa Mohammeda je vytvorenie najväčšieho svetového suverénneho fondu, ktorý bude investovať naprieč mnohými odvetviami po celom svete. Odhadovaná veľkosť fondu je približne 2 bilióny dolárov, čo by stačilo na akvizíciu 4 najväčších svetových spoločností Google, Apple, Microsoft a Berkshire Hathaway dokopy. Časť prostriedkov v tomto fonde by plynulo z predaja približne 5% hodnoty ropnej spoločnosti Saudi Aramco na burzovom trhu. Išlo by tak o mimoriadne dôležitý krok, ktorým by sa Saudská Arábia ešte viac otvorila západným trhom, pričom by však kráľovská rodina stále mala bezpečný kontrolný podiel v ropnom konglomeráte. 

 

Takto vytvorený fond bude investovať predovšetkým do odvetví, ktoré nie sú závislé od cien ropy. Saudská Arábia tak bude takýmto spôsobom akoby hedžovať svoje príjmy z predaja čierneho zlata. Princ Mohammed tvrdí, že príjmy z iných odvetví by mali do štátnej kasy priniesť dostatok prostriedkov a Saudská Arábia by tak v priebehu 20. rokov mohla byť úplne nezávislá voči cenám ropy na svetových trhoch.

 

Spôsob, akým budú Saudi prostredníctvom svojho megalomanského suverénneho fondu investovať je veľmi jednoduchý. Cieľom je investovať do lokálnych private - equity spoločností, ktoré investujú na lokálnych trhoch a prostredníctvom nich si zabezpečiť bezpečné a stabilné príjmy. Najdôležitejšie zo všetkého je abstrahovanie od investovania do fosílnych palív a odvetví, ktoré sú na ne naviazané.

 

Už či sa tieto smelé plány podarí uskutočniť alebo nie, Saudská Arábia sa momentálne ešte nemusí príliš o svoju budúcnosť obávať. Aj keď je cena ropy nízka a príjmy z jej predaja sú slabé, princ Mohammed tvrdí, že všetko je v poriadku. Pre Saudskú Arábiu ako exportéra ropy s najnižšími nákladmi to totiž znamená, že ešte stále exportuje so ziskom. Niektoré krajiny, ktoré ťažia ropu pri vysokých variabilných nákladoch, sú už teraz vo veľkých problémoch, pretože pri každej dodávke vlastne prerábajú. Saudi tak môžu túto situáciu využiť vo svoj prospech a získať ešte väčší podiel na trhu. Princ Mohammed by sa rád orientoval predovšetkým na ázijské trhy, na ktorých zatiaľ nemá Saudská Arábia taký podiel, ako by si predstavoval.  

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)