FED NAPLNIL OČAKÁVANIA, ALE BOJ SKLAMALA. AKO ĎALEJ? Ako-investovat.sk .


Ako sa rozhodli Fed a BOJ a čo z toho môžeme očakávať? Pozrieme sa na S&P 500, Nikkei 225, Dolarový index, USDJPY

Fed naplnil očakávania, ale BOJ sklamala. Ako ďalej?

V tomto článku ponúkame výhľad na nasledujúce týždne až mesiace. Ak máte záujem o intradenné a veľmi krátkodobé pohľady, skúste tieto vybrané články:

Intraday - USDJPY (28.04.2016) (in English)

Intraday - EURUSD (28.04.2016) - najväčšie zastúpenie v Dolárovom indexe má euro (in English)

Intraday - americké a iné akciové indexy (in English)

 

Fed naplnil očakávania s drobnou jastrabou zmenou

 

Včera americký Fed nezvýšil úrokové sadzby. Trh to očakával. Zo stanoviska vypustil vetu o externých rizikách globálnej ekonomiky, ktorý v minulosti bránil zvyšovaniu úrokových sadzieb. Fed sa tým preorientoval späť na lokálny ekonomický vývoj. Táto zmena spôsobila, že stanovisko vyzerá viac jastrabo (hawkish - tj. že sú viac naklonený zvýšiť úokové sadzby) a to je prekvapením. Nie je vylúčené, že už v júni Fed zvýši sadzby. Navyše, otázne je či trh nezarátal do cien príliš málo zvýšení úrokových sadzieb v tomto roku.

Na základe vyššie uvedeného mohlo by byť primerané uvažovať o posilnení USD. Fed však nechce, aby USD posilnilo príliš rýchlo pretože by to mohlo vyvovať až globálnu recesiu. Tomu pomohlo aj dnešné vyčkávanie Japonskej centrálnej banky - BOJ.

BOJ čaká bez zmeny menovej politiky

 

Japonská centrálna banka dnes nepriniesla zvyšovanie menových stimulov pretože potrebujú viac času, aby prehodnotili vplyv negatívnych úrokových sadzieb. Všetky 3 piliere BOJ zostali nezmenené. Toto rozhodnutie prekvapilo trh, pretože väčšina ekonómov oslovených agentúrou Bloomberg očakávala nejakú aktivitu zo strany centrálnej banky kvôli nedávnemu posilneniu jenu. Japonsko je exportná krajina a silný jen znižuje korporátne zisky a výhľady na vyššie mzdy a investície. Očakávania dosiahnutia 2% inflácie sa oddialili, čo je už štvrtýkrát za posledný rok. Navyše Japonsku opäť hrozí recesia. K téme negatívnych úrokov na úvery dnes Kuroda upozornil, že v súčasnosti "helikoptérne peniaze" nie sú zákonné v Japonsku. Ak by sa zmenila legislatíva, bolo by to možné.

Z toho vychádza, že by BOJ mali stimulovať. Keď nad týmto problémom rozmýšľame v širšom kontexte, musíme vziať do úvahy, že BOJ svojou nečinnosťou podporilo stabilizáciu trhov po výpredajoch a vysokej volatilite, ktorá trhy zasiahla v druhej polovici minulého roka. Stabilizácia je nevyhnutná, aby nevznikla panika v prípade príliš rýchleho posiľňovania USD. Myslíme si, že keď sa trhy ukľudnia a ekonomický rast zostane graduálny, môže proces normalizácie úrokových sadzieb pokračovať. 

Čo očakávame? Pohľad na grafy S&P 500, Nikkei 225, Dolarový index, USDJPY

Všeobecne očakávame pokračovanie stabilizácie na akciových trhoch, tj. obchodovanie do strany. Zvážiť musíme, kde sa nachádza cena daného aktíva v rámci potenciálneho obchodného pásma a potom môžeme rozmýšľať či budeme krátkodobo nakupovať alebo predávať. V strednodobom až dlhodobom horizonte očakávame rast vyššie uvedených trhov.

S&P 500

Mesačný graf: Dlhodobo očakávame rast. Avšak, myslíme si, že aktuálne prechádzame dôležitou konsolidáciou (1 - na grafe modrou), z ktorej cena môže pokračovať vyššie alebo sa preklopiť do korekcie či cyklického medvedieho trendu. Konsolidácia alebo obchodné pásmo je zhromažďovaním investičnej energie pred ďalším vystrelením. Konsolidácia je spôsobená zmenou v menovej politike Fedu. Zvyšovanie úrokových sadzieb je veľmi dôležité a môže brániť ďalším silným rastom na akciových trhoch. 

To je v zásade najdôležitejšie si uvedomiť, že tak silný a konzistentný nárast (2 - na grafe zelenou) ako sme videli od 2011 do 2015 pravdepodobne nebudeme vidieť nejakú dobu. Konsolidácia znižuje valuácie a to neskôr priláka hodnotových investorov. Zisky spoločností však nesmú klesať, aby sme mohli zarábať na budúcom raste S&P 500.

Keď trh prerazí rezistenciu - historický high v okolí 2135, pozor na falošný breakout (rozoberieme nižšie v dennom grafe). Ak sa trh odrazí od tejto rezistencie, mohol by testovať spodnú oblasť obchodného pásma v okolí 1800. Prerazením supportu 1800 nadol by sa trh dostal do medvedieho trendu a mohol by testovať oblasť 1550 (3 - na grafe červenou). Toto je veľmi dôležitá supportná úroveň pre dlhodobých investorov. Cena by tu mohla získať support v okolí  historických high z rokov 2000 a 2007. Dovtedy tam vyrastie aj 100-mesačný MA.

Denný graf: V krákodobom až strednodobom horizonte očakávame obchodovanie do strany. Trhy sú v napätí čo sa bude diať, keď Fed bude zvyšovať úrokové sadzby. Obchodné pásmo by mohlo byť od 1800 do 2100 s možnými deviáciami. Vyrazenie nad historické high by mohlo byť krátkodobé a pozor na falošné prerážanie. Ak cena po prerazení nad 2135 klesne späť do obchodného pásma, môžeme očakávať výpredaj k spodnej strane obchodného pásma 1800.

  

Nikkei 225

Mesačný graf: Náš dlhodobý výhľad je nakupovať Nikkei 225, pretože BOJ robí uvoľnenú menovú politiku. Stimuly by sa mohli pretaviť do rastu rizikových aktív. Penzijné fondy si to môžu tiež uvedomovať a preto v posledných rokoch zmenili asset allocation (pomery do čoho investujú) - zvýšili investície do akcií a znížili investície do štátnych dlhopisov. Toto spolu s ďalšími dlhodobými faktormi, ktoré rozoberáme v PTA Trading Floor a mesačníku Investičné príležitosti (Top nápady),  by mohli pomôcť v raste Nikkei. 

Zatiaľ čo ostatné rozvinuté trhy sú pri svojich historických maximách, Nikkei je motivujúco nízko. Aktuálne cena skorigovala... pokračovanie tu: https://www.pevoni.sk/clanky/1785/fed-naplnil-ocakavania-ale-boj-sklamala-ako-dalej-

 

Autor: Peter Voštinár

Táto správa má iba vzdelávací charakter a nemá byť chápaná ako výzva či odporúčanie ku kúpe, predaju či držbe akéhokoľvek investičného nástroja. Výsledky minulého obdobia nie sú žiadnou zárukou pre budúci vývoj. Obchodovanie na finančných trhoch je rizikové. Možnosť straty nejde vylúčiť a každý obchod je spojený s určitým rizikom. Pred tým, než sa rozhodnete investovať, prečítajte si poučenie o rizikách a právne vyrozumenie a predovšetkým sa kvalitne pripravte a vzdelávajte.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trading a brokeri

Blogy


Podobní autori

admin

martin.gulka

juggler

fglasa

kasik
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)