Akcie, ropa, zlato. Aké sú trendy? Spýtali sme sa analytikov

05.05.2016  /  Redakcia
rozhovory-ako-investovat

Kedy FED zvýši úrokové sadzby, aký to bude mať vplyv na akcie a aký cenový vývoj zlata, či ropy očakávate v najbližších mesiacoch?“

Na tieto otázky sme sa spýtali troch analytikov, konkrétne PhDr. Lukáša Trebulu (zakladateľ a konateľ CEO), Kamila Borosu (CFA, analytik X-Trade Brokers) a Svena Subotoviča a spol. z Aura InvestGroup.

– Špekuluje sa kedy FED pristúpi k ďalšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb. Váš názor?

Úroky budú rásť veľmi pomaly a je predpoklad, že pokiaľ nedôjde k nejakej nepredvídateľnej udalosti ala “čierna labuť”, úroky sa budú zvyšovať oneskorene voči ekonomike. Teda FED nebude predvídať zmeny, ale naopak bude hľadať čo najviac súhlasných signálov, aby zvýšil úroky a tak neohrozil krehké zotavenie. Tento rok je predpoklad, že FED zvýši úroky maximálne 2x, pôvodne sa očakávalo, že zvýši až 4x.                                         

(Lukáš Trebula, CEO,CPM Associates)

Sme toho názoru, že FED v tomto roku zvýši sadzby 1-2x o 0,25 percentuálneho bodu. Vývoj trhu práce a inflácie v USA vytvára priestor pre utiahnutie politiky a upokojuje sa aj situácia v zahraničí a na finančných trhoch, ktorej sa FED posledne obáva. 

(Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers)

Vzhledem k tomu, že samotný FED stěží predikuje budoucí zvyšování, je nesnadné předpovídat. Ovšem první letošní „hike“ očekáváme na zářijovém zasedání FOMC.

(Sven Subotovič, Aura InvestGroup)

– Aký to bude mať vplyv na akcie?

Ak sa zvyšovanie úrokov na USD spomalí alebo úplne pozastaví a na ostatných menách bude pokračovať súčasný trend znižovania úrokov ďalej do ešte viac negatívnych úrovní, akcie ako aj iné hmotné aktíva budú levitovať na vysokých oceneniach a pravdepodobne atakovať bublinové hodnoty. Dividendový výnos resp. napr. aj výnos z prenájmu nehnuteľností, ktoré sa pohybujú medzi 2-4% už dnes reprezentujú dobrú alternatívu k nulovo úročeným zložkám v bankách. To bude vytvárať tlak na rast cien akcií a nehnuteľnosti aj najbližší rok. Zvyšovanie úrokových sadzieb funguje ako brzda na prehrievanie ekonomiky. Pokiaľ FED, ECB, SNB, JCB a pod. neuvidia prehrievanie nezačnú pristupovať k zvyšovaniu úrokov a v súčasnosti je globálny trh skôr v deflačnom ohrození a v ekonomickom poklese, čo dosvedčuje najmä ochladenie v Číne a nízke ceny ropy, priemyselných ako aj poľnohospodárskych komodít. 

(Lukáš Trebula, CEO,CPM Associates)

Pomer ceny akcií k očakávaným ziskom indexu S&P 500 sa blíži k 17-násobku, čo je najvyššia hodnota v posledných mesiacoch. Zdravá hodnota je podľa mňa niekde v rozmedzí 14-16-násobku. Akcie teda vyzerajú byť nadhodnotené a preto nevidíme priestor pre prudší rast. Tento náš postoj ešte viac zosilňujú očakávania, že FED bude zvyšovať sadzby. Na druhej strane považujeme za málo pravdepodobný scenár aj dramatický pokles cien akcií, vidíme to teda skôr na stagnáciu.

(Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers)

Ze střednědobého hlediska nebude vliv markantní. Po oznámení zvýšení sazeb lze očekávat krátkodobý výkyv trhů, dojde-li k neočekávanému „hiku“. V dalším případě, kdy bude vše naznačovat zvýšení jižpřed jeho oznámením, se trh přílišne vychýlí vlivem průběžného zacenění očekávání trhu.

(Sven Subotovič, Aura InvestGroup)

– Cena zlata má za sebou výraznejší nárast, cena ropy stagnuje. Aký cenový vývoj očakávate v najbližších mesiacoch?

Cena zlata na najbližších pár mesiacov je nemožné určiť. Je možné iba hádať. Prvý kvartál bol najväčším rastom pre zlato za posledných 30 rokov a tak je predpoklad, že vznikol určitý zlom v niekoľkoročnom klesajúcom trende, avšak či si pred ďalším rastom bude cena vytvárať niekoľko mesačnú alebo kvartálnu bázu je otázkou. Z dlhodobého hľadiska je takmer istý rast ceny zlata, nakoľko celý finančný systém je postavený na neustálej tvorbe dlhu/peňazí a teda cena väčšiny ťažko nahraditeľných aktív bude rásť. Taktiež pokles úrokov viac do negatívnych úrokov, prípadne kroky k obmedzeniu hotovosti budú veľmi prospešné tak pre zlato, ako aj pre nehnuteľnosti. 

Cena ropy je jednoznačne výsledkom obchodno-politického rozhodnutia hlavného aktéra OPECu, Saudskej Arábie. Ak príde k rastu ceny ropy je takmer isté, že dlho nepresiahne určitú úroveň okolo 60-70 USD, ak budú zachované súčasne globálne náklady na jej vyťaženie a to z dôvodu aby nízka cena potlačila, resp. zničila konkurenciu, ktorá posledné roky prišla na trh s masívnym rozvojom bridlicových ložísk najmä v USA a Kanade. Jej prípadný vzostup je možný iba za predpokladu geopolitickej neistoty alebo dohody o obmedzení ťažby Ruska, OPECu a iných významných hráčov.

(Lukáš Trebula, CEO,CPM Associates)

Náš výhľad pre drahé kovy je neutrálny. Sme toho názoru, že jeho súčasný rast je skôr prechodnou záležitosťou, nakoľko vidíme reálne, že FED v tomto roku ešte pôjde so sadzbami nahor. 

Čo sa týka ropy, tam je to zložitejšie. Krátkodobo to bude záležať od výsledkov nedeľného stretnutia hlavných exportérov ohľadom zmrazenia ťažby. Jeho výsledok si odhadnúť netrúfame. Z dlhodobého hľadiska vidíme priestor pre rast, nízke ceny ropy majú totiž za následok dramatický pokles investícií do nových kapacít, dopyt po rope z rozvíjajúceho sa sveta naopak naďalej prudko rastie, čo by malo do niekoľkých kvartálov eliminovať previs ponuky nad dopytom a poslať jej ceny vyššie. 

(Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers)

Trend akciového trhu?

Zestřednědobéhopohleduneočekáváme výrazný rostoucí či klesající trend. Spíše se trhy budou ubírat „do strany“ a to vlivem několika faktorů. V posledních měsících byly akciové trhy v silné korelaci s vývojem na trhu s ropou a zde neočekáváme výraznou změnu v relaci poptávky a nabídky, jelikož producenti mluví o „pouhém“ zmrazení těžby na současných úrovních a nelze opomenout masivní zásoby černého zlata. Dalším faktorem je zvyšování amerických základních sazeb, které však bude mít pravděpodobně pouze krátkodobý vliv na akciové trhy, jakého jsme byli svědky na přelomu loňského a letošního roku.

Na konci roku očekáváme, že se S&P500 bude pohybovat na hladině 2100 bodů.

V krátkém období může hrát významnou roli výsledková sezóna, jež je v Americe v plném proudu. Společnosti varovali před horšími výsledky, a tak je zde větší prostor pro překvapení.

Trend na ropě?

K výraznějšímu pohybu ceny ropy směrem nad 40 dolarů by mohlo dojít za předpokladu, že se producenti ropy dohodnou na snížení těžby. První krok se však nikomu udělat nechce, a proto se debatuje pouze o zmrazení produkce na současných úrovních, což problém neřeší. Zásadní roli sehraje navrátivší se Irán, jenž po uvolnění sankcí chce dohnat to, o co v minulosti přišel. Dle našeho názoru se bude ropa na konci letošního roku obchodovat za cenu v rozmezí 35 – 40 dolarů za barel.

Z dlouhodobého hlediska zaujímáme spíše medvědí postoj, jenž lze mimo jiné odůvodnit v budoucnosti slábnutím poptávky po ropě vlivem fenoménu nadcházejících let – elektromobilům.

Trend na zlatě?

Zvýšená nervozita na akciových trzích působila v uplynulých měsících na cenu zlata jako voda na mlýn.  Raketový růst se však zdá být u konce a nyní se přikláníme ke stavu překoupeného zlata, což také potvrzují cílové ceny většiny bank hluboko pod současnou úrovní. Svoji roli sehraje i zpomalování čínské ekonomiky, největšího konzumenta zlata na světě. Dle výše uvedeného očekáváme cenu zlata na konci roku na úrovni 1 100 – 1 150 dolarů za unci.

(Sven Subotovič, Aura InvestGroup)

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.